۲۳۱۲۰۰
۳۱۸۵
۳۱۸۵

ضربه به دندان ‌های قدامی و راه‌های درمان

هنگامی که به دندان‌ها و بافت‌های نگهدارنده‌ی آن‌ها آسیب وارد می‌شود، مهم است که سریعاً برای درمان اقدام کنید تا از عواقب طولانی‌مدت این آسیب‌ها در امان بمانید. روی این مقاله کلیک کنید تا درباره‌ی ضربه به دندان‌ های قدامی و راه‌های درمان آن‌ها یاد بگیرید.

ضربه به دندان ‌های قدامی و راه‌های درمان

دندان‌ها سازندگان لبخندهای شما هستند و مخصوصاً دندان‌های جلویی، علاوه بر نقش عملکردی خود، بر زیبایی شما نیز تاثیر به سزایی دارند که باید آن‌ها را جدی بگیرید. به خواندن ادامه دهید تا با همه چیز درباره‌ی ضربه به دندان ‌های قدامی و راه‌های درمان آن‌ها آشنا شوید.

بیشتر بخوانید: دندانپزشکی رفتن در بارداری، بهترین زمان

در این مقاله می‌خوانید:

 • عوارض ناشی از ضربه به دندان ‌های قدامی
 • راه‌های درمان دندان‌‌های جلویی ضرب دیده

عوارض ناشی از ضربه به دندان‌ های قدامی

عوارض ناشی از ضربه به دندان‌ های قدامی عبارتند از:

ترک خوردن یا شکستن دندان

میزان حساسیت ممکن است به عمق ترک خوردگی بستگی داشته باشد.

هنگامی که دندان شما بر اثر ضربه می‌ریزد، میزان حساسیت ممکن است به عمق ترک خوردگی بستگی داشته باشد. اگر ترک خوردگی داخل مینای دندان یعنی بیرونی‌ترین لایه‌ی دندان باشد، بعید است که نسبت به غذاهای سرد حساسیت داشته باشید. با این حال، ممکن است که به دلیل ضربه‌ی وارد شده همچنان به لمس حساس باشید و یک لبه‌ی تیزی احساس کنید.
اگر ترک خوردگی در لایه‌ی دوم دندان یعنی لایه‌ی عاجی عمیق‌تر باشد، می‌توانید انتظار حساسیت به غذاهای سرد و گرم را نیز علاوه بر حساسیت به لمس داشته باشید.

ضربه به دندان ‌های قدامی و راه‌های درمان

بیشتر بخوانید: بردن کودکان به دندانپزشکی، نکات مهم

در معرض قرار گرفتن عصب دندان

اگر ترک خوردگی بسیار بزرگ باشد، ممکن است از لایه عاج فراتر رفته و عصب داخل دندان را در معرض دید قرار دهد. این می‌تواند بسیار دردناک باشد، زیرا عصب هیچ گونه عایقی در اطراف خود ندارد.
در واقع، با تغییرات دما و اگر چیزی با دندان در ناحیه‌ی که در معرض است تماس پیدا کند، احساس درد خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: دندان درد در بارداری، دارو بخورم؟

لق شدن دندان

اگر ضربه به دندان‌ های قدامی طوری باشد که دندان شما به جلو فشار داده شود، ممکن است بلندتر و اگر به عقب فشار داده شود، ممکن است کوتاه‌تر به نظر برسد. علاوه بر این، غذا خوردن با دندان لق شده می‌تواند برای شما عذاب آور باشد.
این نوع تروما هم‌چنین می تواند باعث آسیب عصبی شود که شما را مجبور به انجام عمل کانال ریشه می‌کند.

ضربه به دندان ‌های قدامی و راه‌های درمان

از بین رفتن دندان

اگر ضربه به دندان ‌های قدامی به حدی باشد که آن‌ها بیفتند، مراقبت از فردی که ضربه را تجربه کرده، بسیار مهم است. توجه به این نکته ضروری است که دندان در قسمت بیرونی ریشه ، سلول‌های زنده دارد.
این موارد برای کاشت مجدد دندان در جای خود بسیار مهم هستند و دوباره تاکید می‌کنیم که مراقبت‌های لازم باید جدی گرفته شوند.

بیشتر بخوانید: رادیوگرافی دندان در بارداری، آیا ضرر دارد؟

راه‌های درمان دندان‌‌های جلویی ضرب دیده

راه‌های مختلفی برای برطرف کردن عوارض ناشی از ضربه به دندان‌ های قدامی وجود دارد که عبارتند از:

 • بسته به میزان ترک خوردگی دندان ، می‌توانید از روش‌هایی مثل پر کردن یا تاج گذاشتن کمک بگیرید. هم‌چنین، این دندان ممکن است که با گذشت زمان تیره شود که البته به دلیل ضربه‌ی وارد شده امری طبیعی است. اگر دندان شما دچار آبسه شود یا درد آن کاهش نیابد، ممکن است که برای برداشتن عصب آسیب دیده به یک کانال ریشه روی این دندان نیاز داشته باشید.

ضربه به دندان ‌های قدامی و راه‌های درمان

بیشتر بخوانید: هزینه ترمیم مینای دندان، وقتی مینای دندان ضعیف می‌شود

 • توصیه می‌کنیم که در این موارد برای افزایش عمر دندان، روکش بگیرید.
  اگر ضربه به دندان‌ های قدامی به حدی باشد که عصب دندان شما را در معرض قرار دهد، شما نیاز دارید که از طریق فرآیندی به نام کانال ریشه، عصب خود را بردارید؛ چرا که عصب در معرض محیط دهان قرار گرفته است. البته علاوه بر این، توصیه می‌کنیم که در این موارد برای افزایش عمر دندان، روکش بگیرید.
 • وقتی دندان‌های جلویی شما بر اثر ضربه لق می‌شوند، هر چه زودتر دندا‌نپزشک بتواند آن‌ها را تغییر مکان دهد و آتل بزند، اصلاح‌شان آسان‌تر می‌شود. دندان‌پزشک باید تلاش کند که جلوی فشار و حرکت این دندان‌های آسیب‌ دیده را در مرحله‌ی بهبودی بگیرد و پس از مدتی، بسته به میزان ضربه‌ی تجربه شده، این دندان‌ها را مجددا ارزیابی کند.

ضربه به دندان ‌های قدامی و راه‌های درمان

بیشتر بخوانید: دندان شیری، نگهداری در بانک سلول‌های بنیادی

 • اگر دندان شما بر اثر ضربه افتاده است، برای تمیز نگه داشتن آن در صورت امکان از لمس سطح ریشه خودداری کنید. اگر کثیف است، دندان را به آرامی پاک کنید و با آب یا شیر تمیز بشویید. سعی کنید که قبل از مراجعه به دندان‌پزشک خود، دندان را در حفره به محل اصلی نزدیک کنید. در غیر این صورت آن را در ظرف تمیز پر از شیر قرار دهید. این بهترین راه برای انتقال دندان شما به مطب دندان‌پزشکی است که در صورت امکان، دندان را برای شما دوباره کاشت می‌کند.
 • هر چه دندان بیشتر از جای خودش جدا شده باشد، پیش آگهی دندان کمتر می‌شود. در حالت ایده آل، دندان باید ظرف یک ساعت پس از ضربه دوباره کاشته شود. هدف بلندمدت این است که دندان با استخوان و لثه ارتباط سالم برقرار کند. نکته‌ی کلیدی این است که پزشک فقط دندان‌های بالغ را دوباره می‌کارد، نه دندان‌های شیری.

ضربه به دندان ‌های قدامی و راه‌های درمان

بیشتر بخوانید: انواع درمان ریشه دندان کدام است؟

به طور کلی، هنگام تجربه‌ی یک وضعیت اورژانسی برای دندان ‌های قدامی یا هر دندان دیگر، قطعاً باید در اسرع وقت به دندان‌پزشکی مراجعه کنید. شما هم‌چنین می‌توانید از راهنمایی‌های زیر کمک بگیرید:

 • یخ را روی ناحیه بمالید تا درد و تورم را به حداقل برسانید. علاوه بر این، از دست زدن به ناحیه اجتناب کنید تا روند طبیعی بهبودی خود را طی کند.
 • تمیز نگه داشتن ناحیه با شستشو با آب نمک به کاهش احتمال عفونت و تسریع روند بهبودی کمک می‌کند.
 • در اسرع وقت از دندان‌پزشک خود وقت بگیرید. اشعه ایکس و معاینه به دندان‌پزشک اجازه می دهد تا آسیب احتمالی دندان و بافت‌های نگهدارنده‌ را ارزیابی کند.

ضربه به دندان ‌های قدامی و راه‌های درمان

بیشتر بخوانید: دندان شکسته را چگونه ترمیم کنیم؟

جمع‌بندی

ضربه به دندان‌ های قدامی و راه‌های درمان آن مسئله‌ای جدی است که باید آن را جدی بگیرید. حقیقت این است که گزینه‌های درمانی به میزان ضربه و آسیب دیدگی دندان بستگی دارند و به همین دلیل، نمی‌توان یک نسخه‌ی کلی پیچید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.