۲۳۱۳۸۶
۴۷۶۸
۴۷۶۸
پ

انواع دندان درد

در این ویدئو به این سوال پاسخ داده می‌شود که انواع دندان درد کدام اند؟

سوال : انواع دندان درد کدام اند؟

پاسخ: دندان‌ها از مهم‌ترین اعضای بدن هستند و هم در زیبایی شما نقش دارند و هم در سلامت! اگر دندان‌های شما سالم نباشند نمی‌توانید به راحتی غذا بخورید و همین مسئله می‌تواند در سلامت شما تاثیرات مخرب بسیاری بگذارد. از طرفی اگر دندان‌های شما زیبا نباشد اعتماد به نفس کافی برای لبخند زدن و در اجتماع قرار گرفتن را نخواهید داشت. پس سلامت دندان‌ها و زیبایی آنها از مهم‌ترین مسائلی هستند که می‌تواند در زندگی یک فرد وجود داشته‌باشد.دندان درد یکی از مهم‌ترین شکایت‌هایی است که اشخاص با آنها به دندانپزشکی مراجعه می‌کنند. درد دندان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و شدت‌های متفاوتی را باعث شود. یکی از مهم‌ترین مسائلی که در درد دندان وجود دارد تشخیص درست علت درد دندان است.

برای آگاهی بیشتر از انواع دندان درد به سراغ گروه دندانپزشکان نیکس رفتیم. از شما دعوت میکنیم ویدئو زیر را تماشا کنید. برای مراجعه به گروه دندانپزشکان نیکس یا دریافت نوبت از گروه دندانپزشکان نیکس کلیک کنید.

انواع دندان درد

گروه دندانپزشکان نیکس

انواع دندان درد

علت دندان درد چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است به دندان‌های شما آسیب وارد کند. در صورتی که این درد را تجربه کردید، لازم است که به دندانپزشک مراجعه کنید تا علت درد پیدا شود و به طور کامل درمان شود. نادیده گرفتن دندان درد فقط به مشکل زمینه‌ای زمان می‌دهد تا بدتر شود. درمان درد دندان قبل از ایجاد مشکل جدی، آسان‌تر است. بی توجهی به درد دندان و عدم درمان آن می‌تواند منجر به از دست دادن دندان شود.

اگر زنان باردار برای درمان دندان درد به اقدامات دندانپزشکی نیاز داشته باشند، زمان توصیه شده برای درمان در سه ماهه دوم بارداری است.

دندان درد و مشکلاتی که با خود به همراه می آورد

دندان درد می‌تواند علت‌های زیاد و گاهی تعجب آوری، داشته‌باشد. دندان درد ممکن است باعث احساس دردی تیز و ضربان‌دار شود و کاملا روال زندگی شما را مختل کند. درد دندان می‌تواند جویدن، صحبت کردن، تمرکز یا حتی خواب شبانه را دشوار کند.

۱. وجود پوسیدگی در دندان

پوسیدگی، در دندان حفره ایجاد می‌کند و باعث از بین رفتن سطح سخت دندان، که مینا نام دارد می‌شود. در ابتدا، این حفره‌ها ممکن است هیچ علائمی نداشته باشند، اما در نهایت می‌توانند منجر به دندان درد شوند، به خصوص اگر حفره بسیار بزرگ باشد یا به اعصاب داخل دندان نزدیک شده باشد. اولین علامت پوسیدگی ، احساس درد هنگام خوردن غذای شیرین، خیلی سرد یا خیلی گرم است. تعرفه دندانپزشکی در سال‌های مختلف متفاوت است.

حفره‌های کوچک معمولا به راحتی پر شده و فراموش می‌شوند. اما وقتی بیمار با دردی تقریبا غیر قابل تحمل به پزشک مراجعه می‌کند، ممکن است گزینه‌های درمانی دیگری به جز عصب کشی، برای دندانپزشک باقی نماند. هم چنین تجمع غذا و بقایای مواد غذایی بین دندان‌ها، به ویژه اگر بین دندان‌های شما فاصله وجود داشته باشد نیز باعث دندان درد می‌شود.

۲. زیاد ورزش کردن

محققان دریافته‌اند افرادی که ورزش‌های استقامتی انجام می‌دهند در مقایسه با افرادی که ورزش نمی‌کنند، بیش‌تر در معرض فرسایش و پوسیدگی دندان (از بین رفتن مینای دندان) قرار دارند. هرچه بیش‌تر ورزش کنید، احتمال ایجاد پوسیدگی بیش‌تر است. دندانپزشکان تصور می‌کنند که این موضوع ممکن است با کمبود بزاق ارتباطی داشته باشد. بیش از ۹۰ درصد بزاق، از آب تشکیل شده است. زمانی که دهان خشک شود، دندان‌ها در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرند زیرا باکتری‌ها در این محیط به شدت رشد می‌کنند. اگر هنگام ورزش کردن خیلی عرق می‌کنید، برای مدت طولانی نفس نفس می‌زنید و به اندازه‌ی کافی آب نمی‌نوشید تا مایعات از دست رفته دوباره به بدن بازگردند، این موضوع می‌تواند شما را در معرض خطر پوسیدگی دندان قرار دهد.

۳. دندانی که قبلا آن را پر کرده اید دچار مشکل شود

اگر نیروی زیادی به دندانی که قبلا پر شده است وارد شود، ممکن است موادی که با آن‌ها دندان پر شده است، از جای خود جدا شوند. پوسیدگی در اطراف یا زیر مواد پر کننده‌ی دندان نیز می‌تواند باعث شکستگی شود و غذا هنگام جویدن به آن منطقه رانده شود. این فضا می‌تواند محیطی برای تجمع مواد غذایی جویده شده و در نتیجه رشد باکتری‌ها شود. این پروسه منجر به پوسیدگی بیش‌تر و ایجاد درد در دندان می‌شود. احتمالا پس از جدا شدن مواد پر کننده، نبود آن‌ها را روی دندان را حس خواهید کرد. در صورت بروز این مشکل، فورا به دندانپزشک مراجعه کنید تا آن دندان را دوباره پر کند.

۴. آبسه

هنگامی که ذرات غذا بین دندان‌ها گیر کنند و شما به جویدن ادامه‌دهید، غذا را بیش‌تر به درون لثه می‌رانید. با گذشت زمان، این موضوع باعث ایجاد التهاب و درد می‌شود. حتی می‌تواند باعث ایجاد آبسه در امتداد خط لثه شود. خط لثه جایی است که مواد غذایی برای مدت طولانی در آن به دام می‌افتند و باعث پوسیدگی و عفونت می‌شوند. ممکن است در محل آبسه، تورم و حتی چرک مشاهده شود. هرچه زودتر آبسه تحت درمان قرار بگیرد بهتر است، زیرا اگر آبسه درمان نشود، می‌تواند منجر به بیماری‌های مختلف لثه شود. به عنوان یک راهکار موثر، فراموش نکنید که روزانه از نخ دندان استفاده کنید.

انواع دندان درد

۵. شکستگی دندان

دندان درد ممکن است در اثر ترک خوردن یا شکستگی دندان رخ دهد. این شکستگی معمولا در کل دندان نیست و در یک قطعه از دندان ایجاد می‌شود. بیش‌تر اوقات، گاز گرفتن مواد غذایی سفت باعث شکستگی دندان می‌شود.

۶. رشد دندان های عقل

دندان‌های عقل، آخرین دندان‌های دائمی هستند که در دهان ظاهر می‌شوند. اگر هنوز دندان عقل شما کامل رشد نکرده یا به شکل نامناسب رشد کرده است یا لثه روی آن‌ها را پوشانده است، ممکن است در برخی مواقع دندان درد را تجربه کنید. به این دلیل که دستیابی به دندان‌های عقل با مسواک و نخ دندان دشوار است، بیش‌تر در معرض خطر التهاب، درد یا عفونت در لثه قرار می‌گیرید.

۷. دندان قروچه در شب

بیش‌تر افراد حتی نمی‌دانند که این کار را در خواب انجام می‌دهند. طبق گفته‌ی دندان پزشکان، دندان ساییدن یا دندان قروچه با علائمی مانند سردرد، درد در عضلات صورت و سفتی فک همراه است. دندان قروچه حتی می‌تواند منجر به شکستگی دندان شود.

از روش‌های درمان دندان قروچه می‌توان به استفاده از محافظ دندان در شب، تزریق بوتاکس در عضلات جونده‌ و استفاده از قرص‌های آرام بخش و ضد اضطراب اشاره کرد. درد دندان در شب می‌تواند به این علت باشد.

۸. دندان قروچه در موقعیت های استرس زا

حتی اگر در شب دندان قروچه نداشته باشید، باز هم ممکن است در طول روز، بدون اینکه متوجه شوید دندان‌های خود را روی هم فشار دهید. فشردن دندان‌ها روی یکدیگر، یک واکنش معمول در برابر استرس است. آموزش تکنیک‌های آرام سازی به بیماران، برای مقابله با این مشکل کمک کننده است. نفس عمیق بکشید، انگشتان خود را به آرامی در طرفین صورت بکشید. این کار به شل شدن ماهیچه‌های صورت کمک می‌کند.

۹. وجود اختلال در TMJ یا مفصل فک

TMJ مخفف مفصل گیجگاهی فکی است، که جمجمه و فک شما را به هم متصل می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که خمیازه بکشید، غذاها را بجوید و صحبت کنید. اختلال در عملکرد این مفصل، که TMJ نامیده می‌شود، می‌تواند منجر به درد فک شود که بسیار شبیه دندان درد است. این درد ممکن است شبیه به درد دندان قروچه یا فشار دادن فک‌ها به روی یکدیگر باشد. اما این درد بیش‌تر در نزدیکی گوش احساس می‌شود.

یکی از علائم مشهود اختلالات TMJ، شنیدن صدای کلیک یا ضربه در زمانی است که بیمار دهان خود را باز می‌کند. این درد ممکن است خود به خود برطرف شود. برخلاف سایر مفاصل دردناک، نمی‌توانید مفصل فک را کاملا بی حرکت کنید، اما لازم است که فعالیت‌های اضافی فک مانند آدامس جویدن را به حداقل برسانید. برخی از بیماران نیز ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند که این موضوع نادر است.

پ

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.