۱۴۱۱۶۷
۱۹ نظر
۱۴۹۵۳۰۲
۱۹ نظر
۱۴۹۵۳۰۲
پ

بند آوردن خونریزی قاعدگی، چگونه؟

اگر دچار خونریزی مداوم قاعدگی هستید و این وضعیت شما را نگران کرده است، در این مقاله با ما همراه شوید تا انواع روش‌های بند آوردن خونریزی قاعدگی و علل ایجاد آن را در اختیارتان قرار دهیم.

بند آوردن خونریزی قاعدگی، چگونه؟
خونریزی قاعدگی یک جنبه طبیعی از چرخه تولید مثل زنان است، اما در برخی موارد ممکن است غیر طبیعی و مداوم شود. در چنین شرایطی راهکارهایی برای بند آوردن خونریزی قاعدگی وجود دارد که کمک می‌کند فرد خونریزی خود را مدیریت کرده و از وارد شدن آسیب به بدنش جلوگیری کند. در این مقاله قصد داریم علل، و علائم خونریزی غیر طبیعی را بررسی کرده و راهکارهایی برای قطع یا کاهش خونریزی قاعدگی در اختیارتان قرار دهیم.
در این مقاله می‌خوانید:
 • راهکارهای بند آوردن خونریزی قاعدگی
 • علت قطع نشدن خونریزی قاعدگی چیست؟
 • در چه شرایطی خونریزی قاعدگی غیر طبیعی است و باید به آن توجه شود؟
 • علت قطع نشدن خونریزی قاعدگی بعد از زایمان
 • پرسش و پاسخ

راهکارهای بند آوردن خونریزی قاعدگی

راهکارهای مختلفی از مصرف دارو گرفته تا روش‌های خانگی برای بند آوردن خونریزی قاعدگی وجود دارد. در این بخش برخی از این رویکردهای درمانی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بند آوردن خونریزی قاعدگی، چگونه؟

مصرف ایبوپروفن

برای قطع خونریزی قاعدگی می‌توانید روزی سه یا چهار بار قرص ایبوپروفن مصرف کنید. البته بهتر است با پزشک راجع به دوز آن مشورت کرده و سعی کنید در بیست و چهار ساعت از این مقدار بیشتر نخورید. در برخی افراد این قرص باعث توقف قاعدگی و کاهش درد می‌شود. قرص ایبوپروفن عوارض جانبی زیادی دارد بنابراین نباید بیش از حد مصرف شود.

مصرف زیاد آب

در طول دوره‌ای که خونریزی دارید، به مقدار زیاد آب بنوشید. آب باعث کاهش جریان خون می شود و به قطع یا کاهش خونریزی بیش از حد قاعدگی کمک می‌کند.

مصرف میوه و سبزیجات

مصرف میوه و سبزیجات باعث سبک شدن جریان خون و خونریزی قاعدگی می شود. علاوه بر این، مواد مغذی موجود در میوه و سبزیجات کمک می‌کند تا ویتامین‌های از دست رفته بدن در اثر خونریزی شدید، جبران شود. لوبیا سبز باعث کاهش خونریزی قاعدگی یا توقف آن می‌شود. در برخی افراد، خوردن آب لیمو نیز باعث کاهش خونریزی و توقف قاعدگی به صورت موقت خواهد شد.

مصرف سرکه سیب

سرکه سیب یکی دیگر از راهکارهای موثر و طبیعی برای بند آوردن خونریزی قاعدگی محسوب می‌شود. برای بهبود خونریزی، یک قاشق چایخوری سرکه سیب را با آب مخلوط کنید و روزی سه بار بخورید تا نتیجه مثبت بگیرید.

بند آوردن خونریزی قاعدگی، چگونه؟

مصرف ژلاتین

برای قطع فوری خونریزی می‌توانید از ژلاتین استفاده کنید. برای این کار یک پاکت ژلاتین را در آب مخلوط کرده و قبل از غلیظ شدن، آن را بنوشید. این ماده برای سه ساعت باعث توقف خونریزی قاعدگی می‌شود.

مصرف داروهای گیاهی

برای قطع خونریزی قاعدگی می توانید از دمنوش ریشه آنجلیکا، برگ تمشک و مریم گلی استفاده کنید. این مواد باعث سبک شدن جریان خون و توقف خونریزی قاعدگی می شود.

ترانگزامیک اسید

ترانگزامیک اسید، دارویی است که با افزایش لخته شدن خون به کنترل خونریزی شدید قاعدگی کمک می‌کند. این دارو اغلب برای زنانی که خونریزی بیش از حد در دوره قاعدگی خود دارند تجویز می‌شود.

اصلاح سبک زندگی

حفظ یک سبک زندگی سالم می‌تواند تأثیر مثبتی بر خونریزی شدید قاعدگی داشته باشد. ورزش منظم، رژیم غذایی متعادل و تکنیک‌های مدیریت استرس ممکن است به خونریزی قابل کنترل‌تر کمک کند.

ابلیشن آندومتر

ابلیشن آندومتر یک روش پزشکی است که پوشش داخلی رحم را از بین می‌برد. این روش بند آوردن خونریزی قاعدگی ، معمولا برای کسانی استفاده می‌شود که دیگر قصد بارداری ندارند.

هیسترکتومی

در موارد شدید که راه حل‌های دیگر بی اثر هستند یا مناسب نیستند، هیسترکتومی یا همان برداشتن رحم با جراحی، ممکن است در نظر گرفته شود. این درمان یک راه حل دائمی است و معمولا فقط برای شرایط پزشکی خاص توصیه می‌شود.
بند آوردن خونریزی قاعدگی، چگونه؟

پیشنهاد ویژه نی نی بان: قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب

علت قطع نشدن خونریزی قاعدگی چیست؟

سیکل های ماهانه توسط مجموعه ای از کنش ها و واکنش های هورمونی تنظیم می شوند. اختلال در عملکرد هر یک از غدد تولید کننده این هورمون‌ها می‌تواند منجر به بی نظمی دوره‌های ماهانه شود. یکی از انواع اختلالات سیکل‌های ماهانه، طولانی شدن دوره خونریزی است. علت قطع نشدن خونریزی قاعدگی در اثر طولانی شدن آن یعنی شرایطی که خونریزی شما بیش از ۸ روز طول بکشد، به عوامل بسیاری زیادی مربوط می‌شود که در ادامه مهم‌ترین این عوامل را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

خونریزی های مربوط به اختلال در عملکرد رحم (DUB)

اختلال در تعادلات هورمونی می‌تواند عملکرد لایه اندومتر رحم را تحت تاثیر قرار دهد که تقریبا مهم‌ترین علت قطع نشدن خونریزی قاعدگی محسوب می‌شود. ترشح مجدد هورمون استروژن توسط تخمدان‌ها باعث می‌شود که ریزش لایه اندومتر به پایان رسیده، عروق و غدد آن مجددا شروع به رشد و تکثیر کنند. اگر به هر دلیل این تعادل هورمونی به هم بخورد و عملکرد رحم را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است قاعدگی حتی تا چندین ماه ادامه یابد که در این صورت بند آوردن خونریزی قاعدگی نیاز به اقدامات درمانی توسط پزشک خواهد داشت. درصورتی که علت قطع نشدن خونریزی قاعدگی شما DUB باشد، پزشک با تجویز مجموعه ای از هورمون‌های مانند استروژن و پروژسترون در قالب قرص شما را تحت درمان قرار خواهد داد.

قرص های ضد بارداری

مکانیسم اثر قرص‌های ضد بارداری وارد کردن مقدار قابل توجهی هورمون به بدن شماست. در نتیجه تخمک گذاری متوقف شده اما سیکل‌های پریودی همچنان ادامه دارند. مصرف خودسرانه انواع قرص‌ها، رعایت نکردن دستورالعمل آنها و ... می‌تواند از طریق برهم زدن تعادل هورمونی سبب قطع نشدن خونریزی‌های قاعدگی شما شوند.

فیبروم

یکی دیگر از دلایل قطع نشدن خونریزی قاعدگی ابتلا به فیبروم است. فیبروم‌ها توده‌هایی هستند که در رحم رشد کرده و انواع متعددی دارند. این توده‌ها ممکن است مدت‌ها بدون علامت باقی بمانند و ناگهان با خونریزی‌های شدید و طولانی که معمولا با درد همراه است، خود را نشان دهند. درمان این عارضه بسته به تعداد فیبروم، اندازه آنها، سن فرد، شرایطی از قبیل تمایل به بچه دار شدن . اسیر موارد می‌تواند متفاوت باشد. در برخی موارد شدید از درمان‌هایی مانند کورتاژ و هسترکتومی برای درمان قطعی این شرایط استفاده می‌شود.
بند آوردن خونریزی قاعدگی، چگونه؟

هیپرپلازی اندومتر

هیپرپلازی یا ضخیم شدن اندومتر یکی دیگر از دلایلی است که بند آوردن خونریزی قاعدگی را با چالش روبرو می‌کند. گام اول درمان برای این عارضه، انجام کورتاژ تشخیصی برای مشخص شدن علت آن است. سپس با توجه به علت ضخیم شدن اندومتر، اقدامات درمانی تکمیلی انجام می‌شود.

در چه شرایطی خونریزی قاعدگی غیر طبیعی است و باید به آن توجه شود؟

تنها در برخی شرایط غیر معمول است که باید نسبت به قطع خونریزی قاعدگی و درمان آن اقدام شود. برخی از این موارد عبارتند از:

 • از دست دادن خون بیش از حد: اگر زنی به طور مداوم هر یک ساعت برای چندین ساعت باید پد یا تامپون خود را تعویض کند، می‌تواند نشانه خونریزی بیش از حد باشد.
 • خونریزی طولانی: دوره‌های قاعدگی طبیعی معمولا بین ۳ تا ۷ روز طول می کشد. اگر خونریزی فراتر از این بازه زمانی باشد، غیر طبیعی در نظر گرفته می‌شود.
 • اندازه لخته: دفع لخته‌های بزرگ در دوران قاعدگی می‌تواند باعث نگرانی شود.
 • تداخل با فعالیت‌های روزانه: هنگامی که خونریزی شدید قاعدگی باعث اختلال در کار، زندگی اجتماعی می‌شود، ممکن است نشان دهنده یک وضعیت غیر طبیعی باشد.
 • کم خونی و خستگی: از دست دادن بیش از حد خون می‌تواند منجر به کم خونی شود که با خستگی، ضعف و رنگ پریدگی مشخص می‌شود.
 • خونریزی بین پریودها: خونریزی یا لکه بینی بین چرخه‌های قاعدگی منظم ممکن است نشانه‌ای از ناهنجاری باشد.
 • درد شدید قاعدگی: در حالی که برخی از ناراحتی‌ها در طول قاعدگی رایج است، درد شدید همراه با خونریزی شدید ممکن است نشان دهنده یک مشکل زمینه‌ای مانند آندومتریوز یا فیبروم باشد.
 • خونریزی بعد از یائسگی: برای زنان یائسه، هرگونه خونریزی پس از یائسگی غیرطبیعی تلقی می‌شود و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.
بند آوردن خونریزی قاعدگی، چگونه؟

علت قطع نشدن خونریزی قاعدگی بعد از زایمان

علت قطع نشدن خونریزی قاعدگی بعد از سقط و یا زایمان معمولا باقی ماندن بخشی از بافت‌های مرتبط با حاملگی در درون رحم است. در حقیقت باقی ماندن حتی بخش بسیار کوچکی از جفت و پرده‌ها، مانع از جمع شدن رحم و قطع خونریزی خواهند شد. بنابراین اگر بعد از سقط و یا زایمان، خونریزی بسیار شدید و غیر معمول دارید یا این خونریزی بیش از ۴۰ روز طول کشیده است، فورا باید برای بند آوردن خونریزی قاعدگی به پزشک مراجعه کنید.

پرسش و پاسخ

سوال
با عرض سلام و خسته نباشید. من و همسرم 2بار نزدیکی پیشگیری نشده داشتیم به فاصله 5 روز برای هر کدام من فردای آن روز قرص اورژانسی (1/5) مصرف کردم. بعد از 2 روز خونریزی من شروع شد. لازم به ذکر است که فاصله بین این خونریزی و پریود قبلی 12روز است که تا الان سابقه نداشتم. دکتر رفتم علت خونریزی رو نمیدونستن و بهم قرص ترنسید 250 برای قطع خونریزی دادند. الان تقریبا 8 روزه که خونریزی دارم و بند نمیاد. آیا میتونه مربوط به استفاده قرص اورژانسی به فاصله کم باشه؟ چیکار باید بکنم؟ متشکرم
جواب
بله البته. نباید در یک سیکل بیش از دو بار استفاده می کردید. با این شرایط مصرف قرص اورژانسی تا سه الی چهار ماه نامنطمی خونریزی طبیعی است. بهتر است دیگر اقدام هورمونی نکنید تا بدنتان استراحت کند. بادکش زیر سینه می تواند باعث کاهش خونریزی شود. همچنین استفاده از فرنی نشاسته و زرده تخم مرغ در آب جوش و مصرف دمنوش بابونه روزانه نیز کمک کننده است.
بند آوردن خونریزی قاعدگی، چگونه؟
پیشنهاد ویژه نی نی بان: فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر

کلام آخر

همان طور که در این مقاله اشاره کردیم، راهکارهای بند آوردن خونریزی قاعدگی متنوع هستند و به زنان این امکان را می دهند، رویکردی را انتخاب کنند که به بهترین وجه با نیازها و شرایط سلامتی آنها مطابقت دارد. فراموش نکنید که در چنین شرایط حساسی، مشاوره با یک متخصص برای تعیین مناسب‌ترین راه حل درمانی بر اساس سلامت شما، ترجیحات و شدت خونریزی قاعدگی بسیار مهم است. افزایش آگاهی زنان درباره گزینه‌های درمانی و علل زمینه‌ای این عارضه، می‌تواند به بهبود سلامت قاعدگی و رفاه کلی آن‌ها کمک شایانی کند.

پ
منبع: uptodate

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • مبینا
   درباره بند آوردن خونریزی قاعدگی، چگونه؟

   سلام من دومین پریودم خیلی طول کشیده 12روز شده برای قطع سریع پریودم باید چیکار کنم ؟درمان قطعیشو لطفا بگین .هر موقع حموم میرم خونریزیم شدیدتر میشه نمیدونم چیکار کنم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://moshavere.niniban.com/

  • سوگول
   درباره بند آوردن خونریزی قاعدگی، چگونه؟

   من ۱۳سالمه میخوام پریودیم رو یک هفته عقب بندازم چون روزی که عروسی داریم من پریودم و خیلی ناراحتم لطفا اگه راهی بلدین که قرص نباشه و ضرر برای سنم نداشته باشه بهم بگید

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp
     

  • مریم
   درباره بند آوردن خونریزی قاعدگی، چگونه؟

   سلام من دوماهی میشه ک پریودم اول لکه بینی داشتم بعدخونریزی قرص ریپاون هم خوردم امافایده ای نداشت چکارکنم ک خونریزی قط شودباتشکر

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

  • بدون نام
   درباره بند آوردن خونریزی قاعدگی، چگونه؟

   سلام ببخشید میگم میشه به جای قرص ایبوپروفن شربتی رو استفاده کنم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

  • ستاره
   درباره بند آوردن خونریزی قاعدگی، چگونه؟

   سلام من 13 سالمه اولین پریدمه تجربه نداشتم کسیم ندارم راهنماییم کنه الان رپز شیشممه ولی باز خونریزی دارم میترسم بیشتر هفت روز بشه و بعدش شهریتان منز داییم هستیم و نمیتونم اونجا نوار عوض کنم میشه بگین چجور به صورت اورژانسی قعطش کنم ازتون خواهش میکنم التماس میکنم زودتر بگین اخه مدرسه میرم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

  • مریم
   درباره بند آوردن خونریزی قاعدگی، چگونه؟

   سلام خسته نباشین من ۲۴روزه لکه بینی دارم یک هفتست قرص ترنسید ومفنامیک اسیدهر۶ساعت میخورم کهلکه بینیم تموم بشه اماهنوزپاک نشدم بایدچکارکنم؟برای سونوگرافی هم بایدخوب بشم تابتونم انجامش بدم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

  • نریمان
   درباره بند آوردن خونریزی قاعدگی، چگونه؟

   مریزیم خیلی طول کشیده میخوام بند بیاد

  • بی نام
   درباره بند آوردن خونریزی قاعدگی، چگونه؟

   من الا ن ۱۱ سالمه و میخوام پریودیم بند بیاد دیروز شدم راهی هست که بند بیا

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp
     

  • رها
   درباره بند آوردن خونریزی قاعدگی، چگونه؟

   سلام من حدود یک ماه پیش قرص های اورژانسی مصرف کردم و سه روز خونریزی داشتم الان دوره اول پریودی بعد از قرص منه ولی الان ۱۳ روزه خونریزی دارم دلیلیش میتونه قرص باشه

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

  • بدون نام
   درباره بند آوردن خونریزی قاعدگی، چگونه؟

   سلام خسته نباشید
   من 13 سالمه من 15 روزه ک پریودم و خونریزیم زیاد
   خیلی میترسم ک مریضیم خطرناک باشه میشه راهنماییم کنید؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.