۱۶۵۸۳۸
۳۳۴۰۴۸
۳۳۴۰۴۸

چگونه رحم سرد را درمان کنیم؟

درمان سردی رحم به چه صورت است؟ با چه روشی می توان به درمان سردی رحم پرداخت؟

رحم یکی از اعضای بدن است که وظیفه تصفیه‌خون و نگهداری ‌جنین را به‌عهده دارد. بطوریکه اگر دچار مشکل شده و از حالت مزاجی طبیعی خود خارج شود، اختلال در عملکرد آن‌ رخ می‌دهد که می‌تواند روی کل بدن اثرگذار باشد و زمینه ساز بسیاری از بیماری ها گردد.
قدیمی‌ها خیلی اعتقاد داشتند که گاهی رحم سرما می‌خورد و با روش‌های خاصی آن را گرم نگاه می‌داشتند. چرا که می‌گفتند سردی رحم بر باروری و حاملگی تاثیر بدی دارد و باعث عادت ماهیانه نامنظم و دردناک می‌شود.
درمان سردی رحم به چه صورت است؟ با چه روشی می توان به درمان سردی رحم پرداخت؟ سردی رحم یکی از مسائلی است که به علل مختلف می تواند در زنان به وجود بیاید. سردی رحم رابطه تنگاتنگی با مساله بارداری و بچه دار شدن دارد زیرا سردی رحم می تواند موجب عدم بارداری یا نازائی شود. شاید شنیدن کلمه نازائی برای بعضی از خانم ها و بستگان آن ها ناراحت کننده باشد اما واقعیت آن است که اگر سردی رحم درمان نشود ممکن است خدای ناکرده این حالت اتفاق بیفتد. البته خبر خوش آن است که طب سنتی راه حل مناسبی جهت درمان سردی رحم دارد که در ادامه به آن اشاره خواهد شد. یکی از علل مهم سردی رحم در زنان ، به تاخیر انداختن بارداری و بچه دار شدن است. برخی از زنان بنا به دلایلی ممکن است باردار شدن خود را به تاخیر بیندازند. هر چقدر که تاخیر در اقدام به بچه دار شدن بیشتر باشد به همان میزان ، رحم به طرف سرد شدن گرایش پیدا می کند. پس یکی از راه های جلوگیری از سردی رحم ، اقدام به بارداری و بچه دار شدن در اسرع زمان می باشد. از علل مهم دیگر سردی رحم که متاسفانه در روزگار فعلی شیوع بیشتری پیدا کرده ، استحمام زنان در زمان عادت ماهانه یا دوره پریود می باشد. استحمام زن در وقت قاعدگی نه تنها می تواند موجب سردی رحم شده بلکه می تواند زمینه ساز ایجاد کیست تخمدان در او نیز باشد. از این رو لازم است تا زنان محترم به منظور جلوگیری از سردی رحم و سایر مشکلات مرتبط ، از استحمام در زمان عادت ماهیانه خودداری کنند. مساله سوم و مهم دیگری که می تواند سبب ایجاد سردی رحم در زنان بشود ، تغذیه است. استفاده بیش از حد از سردیجات مثل گوشت مرغ و ... ، می تواند در سرد شدن رحم تاثیر زیادی داشته باشد. جهت جلوگیری از سرد گردیدن رحم ، رعایت تعادل در تغذیه بسیار مهم می باشد.
لازم به ذکر است که مطلب جاری در مورد علل سردی رحم نمی باشد و موارد بالا هم جهت آشنایی با برخی از این علت ها بیان شد. البته مسائل دیگری هم می توانند علاوه بر موارد بالا بر سردی رحم تاثیر گذار باشند و به عنوان نمونه می توان از مصرف برخی از دارو ها نام برد. علت سردی رحم هرچه باشد همانطور که اشاره شد ، مد نظر این مطلب نیست و مطلب حاضر بر درمان سردی رحم می پردازد ؛ هر چند که آگاهی از علل سردی رحم می تواند گام مؤثری در درمان آن باشد. در این مطلب به درمان سردی رحم از منظر طب سنتی می پردازیم.
درمان سردی رحم در طب سنتی
طب سنتی راه درمان خوب و مناسبی جهت درمان سردی رحم دارد. راه اصلی و عمده درمان سردی رحم در طب سنتی ، گرم کردن رحم است! همین! اما مساله این است که چگونه؟ چگونه می توان رحم را گرم کرد؟ دو راه حل جهت گرم کردن رحم وجود دارد: ۱) گرم کردن عمومی و کلی بدن و ۲) گرم کردن موضعی ناحیه رحم. حال به بررسی و توضیح هریک از این راه حل ها می پردازیم. لازم به ذکر است که جهت نتیجه گیری بهتر لازم است تا هر دو این روش ها همزمان باهم به کار گرفته شوند.
در زمان تخمگذاری، استراحت کافی و نوشیدن چای‌های گیاهی باعث تقویت انرژی زنانه یین می‌شود. در این دوران باید از استرس دوری کنید. یوگا، رایحه درمانی ، طب سوزنی، تنفس عمیق، گوش دادن به موزیک‌های آرام بخش، از روش‌های مکمل تقویت یین و افزایش قدرت باروری در دوران تخمگذاری است.

گرم کردن عمومی و کلی بدن جهت درمان سردی رحم
رحم جزئی از بدن زنان محسوب می گردد و پرواضح است که گرم کردن بدن به طور عام ، سبب گرم شدن رحم هم خواهد شد. گرم نمودن کل بدن از طریق اصلاح تغذیه و کاهش مواد تغذیه ای با مزاج سرد و در مقابل ، افزایش مواد تغذیه ای با مزاج گرم صورت می گیرد. در این مرحله مطابق دستور پزشک مجرب ، مواد غذایی با طبیعت سرد مثل ماهی ، کاهو ، هندوانه ، گوشت مرغ ، شیر و ... در سبد غذایی زنان دارای سردی رحم کاهش یافته و در عوض ، مواد غذایی بیشتری با طبیعت گرم در سبد غذایی این زنان قرار می گیرد. از مواد غذایی با طبیعت گرم می توان از عسل [طبیعی] ، خرما ، سیاهدانه ، کندر ، گوشت گوسفند و ... نام برد. در این روش هر چقدر از میزان مواد غذایی با طبیعت سرد کاسته شده و در مقابل آن بر میزان مواد غذایی با طبیعت گرم در سبد غذایی زنان افزوده شود ، به همان میزان از سردی بدن زن کاسته می گردد و بدن زن کم کم به گرمی میل پیدا می کند. همانطور که ذکر شد چون رحم هم جزئی از بدن زن محسوب می شود پس رحم هم کم کم و با ادامه این روش ، شروع به گرم شدن می کند. سؤال این است که تا چه حد می توان بدن را از این طریق گرم کرد و آیا گرم کردن رحم از این طریق کافی است؟ پاسخ این است که شاید کافی باشد و شاید کافی نباشد و این بسته به میزان سردی رحم و شرایط بدنی زن دارد. اگر با گرم نمودن معقول کل بدن از این طریق ، سردی رحم درمان شد که خیلی خوب است اما اگر نشد لازم است تا در کنار این روش ، از روش گرم کردن موضعی هم استفاده شود. ضمن اینکه گرم نمودن زیاده از حد بدن به وسیله این روش ممکن است زمینه ساز افزایش فشار خون و مشکلات دیگر گردد ؛ پس تا حدی می توان این روش را ادامه داد. حال ببینیم روش گرم کردن موضعی چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد.
گرم کردن موضعی ناحیه رحم جهت درمان سردی رحم
گرم کردن موضعی بدن یکی از روش های درمان و گرم نمودن اعضاء و قسمت های بخصوصی از بدن می باشد. در روش گرم کردن موضعی بدن ، از بادکش گرم و مالیدن روغن های گرم مثل روغن سیاهدانه به ناحیه مورد نظر استفاده می شود. با استفاده از بادکش گرم و قرار دادن آن در نواحی مختلف بدن می توان آن نواحی را به طور موضعی گرم نمود. برای گرم کردن موضعی رحم هم از همین روش می توان استفاده کرد. به همین منظور ، قسمت زیر شکم زنان را بادکش گرم می گذارند و از این طریق ، به گرم کردن موضعی رحم اقدام می گردد. گرم نمودن موضعی بدن یک روش عالی جهت درمان سردی نواحی مختلف بدن است بدون اینکه کل بدن در معرض گرم شدن قرار گیرد. هانطور که ذکر شد علاوه بر گذاشتن بادکش گرم در ناحیه مورد نظر از طریق مالیدن روغن های گرم به ناحیه فوق هم می توان آن موضع را گرم کرد. معمولا روغن مالی بلافاصله بعد از برداشتن بادکش گرم انجام می شود.
پس دریافتیم که با گرم کردن کلی بدن و نیز گرم کردن موضعی بدن در ناحیه رحم می توان سردی رحم در زنان را درمان کرد. در کنار این دو عامل ، عامل مهمی که می تواند در درمان سردی رحم بسیار مفید باشد ، حجامت است. به طور خلاصه می توان گفت که حجامت با پاک سازی خون و انتقال بهتر مواد غذایی به رحم می تواند در رفع سردی رحم و گرم شدن آن نقش ارزنده ای داشته باشد.
ضمنا در کنار همه عوامل مادی که ذکر شد نبایستی از تاثیر عوامل معنوی نظیر دعا کردن و درخواست از خدای متعال و نیز صدقه دادن غافل شد زیرا که مسائل معنوی نقش بسیار مهمی در درمان بیماری ها دارند.
منبع: ۲ زندگی

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.