۱۶۹۸۱۸
۲ نظر
۱۳۴۲۳۷
۲ نظر
۱۳۴۲۳۷

درد زیر پستان چپ، علل مرتبط به قلب

درد ممکن است به صورت نامنتظره در قسمت زیر پستان چپ به دلایل مختلف شامل مشکلات گوارشی گرفته تا اختلالات قلبی، ایجاد شود.

اگرچه درد زیر پستان راست به ندرت علتی برای نگرانی است، برخی از اوقات می‌تواند نشان دهنده یک اختلال زیربنایی باشد.
کشیدگی یا آسیب‌دیدگی علل شایع درد زیر پستان راست هستند و این درد عموماً خود به خود بهبود می‌یابد.
درد ممکن است به صورت نامنتظره در قسمت زیر پستان چپ به دلایل مختلف شامل مشکلات گوارشی گرفته تا اختلالات قلبی، ایجاد گردد. برخی از این دردها را می‎توان در محیط خانه درمان کرد اما بعضی دیگر از آنها موارد جدی پزشکی محسوب می‎شوند.
چند دستگاه مختلف بدن در ناحیۀ بالایی سمت چپ بدن قرار دارند که می‎توانند منبع ایجاد درد مورد بحث باشند. این دستگاه‎ها معده، قلب، ریه‎ها، دنده‏‌ها، روده بزرگ، لوزالمعده و طحال را شامل می‎شوند.
دکترها در اغلب موارد شایع‎ترین علل منجر به ایجاد درد زیر پستان چپ را به دو دسته اصلی تقسیم می‎کنند: علل گوارشی و علل مرتبط به قلب.
در صورت بروز جراحت یا آسیب دیدگی در قفسۀ سینه، بروز درد به صورت نامنتظره در زیر پستان چپ، زمانی که علایم درد و سفتی با استراحت بهتر نمی‎شوند و در صورت بروز تنگی نفس، احساس ناخوشی، یا تعریف زیاد همراه درد، باید به پزشک مراجعه کرد.
درد زیر پستان چپ، علل مرتبط به قلب

آیا درد زیر پستان چپ نشانه حمله قلبی است؟

از آنجا که قلب کمی به سمت چپ در قسمت بالای بدن جای گرفته است، درد زیر پستان چپ گاهی از اوقات می‎تواند نشان دهندۀ مشکلات قلبی باشد. بر مبنای اعلام "انجمن قلب آمریکا"، وقتی درد بر اثر حمله قلبی بروز می‎کند، عموماً در در بخش مرکز قفسۀ سینه احساس می‎شود، بیش از چند دقیقه ادامه پیدا می‎کند و می‎تواند پس از فروکش کردن دوباره برگردد.
درد حمله قلبی می‎تواند سبب بروز احساس فشار یا فشردگی شدید، ناراحت و خرد کننده شود یا ممکن است به شکل سوزش سر دل حاد ظاهر شود. برخی از مردم ممکن است هیچ‎گونه دردی در قفسۀ سینه احساس نکنند یا دچار دردی خفیف شوند. این وضعیت بیشتر در زنان، افراد سالمند و افراد دچار دیابت شایع است.
دیگر علایم در این مورد عبارتند از:
-تعریق بیش از حد
-تهوع یا استفراغ
-تنگی نفس
-سنگینی و ضعف شانه‎ها یا بازوها
-درد شدیدی که به بازو، فک، گردن، پشت، و دیگر نقاط بدن گسترش پیدا می‎کند
-سرگیجه
-حس اضطراب شدید یا احساس عذاب قریب‎الوقوع
درمان
اگر فردی ظن به بروز حملۀ قلبی دارد باید با اورژانس تماس بگیرد. در هنگام انتظار برای رسیدن آمبولانس فرد باید استراحت کند، و اگر نسبت به آسپیرین دچار عدم تحمل نیست، وی باید یک قرص ۳۰۰ میلی‎گرمی آسپیرین (دوز بزرگسالان) را برای کمک به رقیق کردن خون مصرف کند.
دیگر گزینه‎های درمانی به این موضوع بستگی دارد که علایم چه هنگامی شروع می‎شوند و فرد دچار حمله چقدر زود به خط مقدم مراقبت پزشکی می‎رسد.
اگر مشخص شود که علت بروز حمله قلبی انسداد یک شریان کرونری است، دکتر ممکن است انجام یک اقدام پزشکی موسوم به آنژیوگرافی را برای باز کردن شریان کرونری مسدود یا به شدت باریک شده در دستور کار قرار دهد و نیز ممکن است از بالون و در صورت امکان از جاگذاری استنت استفاده شود. دیگر علل مرتبط به قلب:

۱. آنژین

وقتی عضلۀ قلب اکسیژن کافی در جریان خون شریان کرونری دریافت نمی‎کند نتیجۀ این وضعیت احساس درد زیر پستان چپ یا در ناحیۀ مرکز قفسۀ سینه خواهد بود که به نام آنژین شناخته می‎شود.
علایم مرتبط شامل احساس ناراحتی در شانه‎ها، بازوها، گردن، فک یا پشت است. درد آنژین در عین حال ممکن است مشابه دکتر سوءهاضمه به نظر برسد، و فرد در عین حال احتمال دارد که دچار تعریق، سبکی سر، تهوع، یا تنگی نفس شود.
درمان
آنژین یک علامت محتمل برای بیماری قلبی زیربنایی شدید است، بنابراین هر کسی که دچار علایم آنژین باشد باید به فوریت تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد. دکتر ممکن است در این مود داروهایی مثل بتا بلوکرها، مهار کننده‌های ACE، استاتین‎ها یا آسپیرین تجویز کند.

۲. پریکاردیت

قلب با یک غشاء نازک، لایه‎دار و پر از مایع به نام پریکاردیوم محصور و محافظت می‏شود. پریکاردیوم ممکن است بر اثر عفونت یا یک اختلال که در آن سیستم ایمنی بدن به خود حمله می‎کند ایجاد گردد.
علایم پریکاردیت حاد شامل موارد زیر است:
-درد تیز و ستوه‎آور زیر پستان چپ یا درون قفسۀ سینه
-درد در یکی از شانه‎ها یا هر دو شانه
-دردی که در هنگام تنفس عمیق یا دراز کشیدن به پشت تشدید می‎شود
-احساس داغ بودن، تعریق، تبدار بودن، سبکی سر و تنگی نفس

درمان پریکاردیت

درمان فوری برای پریکاردیت می‎تواند شامل استفاده از داروهای غیر نسخه‎ای ضد التهابی مثل ایبوپروفن و استراحت تا زمان کاهش علایم تبدار بودن بیمار باشد. اگر فرد دچار درد شدید گردد، دکتر ممکن است برای وی دارویی استروئیدی مثل پردنیزون تجویز کند.
اگر اختلال مزبور شدید باشد، ممکن است برای مراقبت بیشتر نیاز به بستری کردن فرد در بیمارستان باشد.

پیشگیری

اگرچه پریکاردیت حاد به طور معمول قابل پیشگیری نیست، استفاده از درمان به شکل سریع و پیگیری برنامۀ درمانی توصیه شده می‎تواند شانس برگشت پریکاردیت حاد یا تبدیل آن به یک مشکل درازمدت را کاهش دهد.

۳. گاستریت

وقتی دیوارۀ معده دچار التهاب می‎گردد این وضعیت زیر عنوان گاستریت شناخته می‎شود. در این مورد همه افراد دچار علایم نمی‎شوند اما وجود درد تیز، ستوه‎آور یا سوزان در زیر پستان چپ یک سرنخ بالقوه برای ظن به وجود گاستریت است.
درد در عین حال ممکن است با سوزش سر دل، احساس ناخوشی، استفراغ، و نفخ همراه باشد.

درمان گاستریت

در مورد علایم خفیف تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی می‎تواند درد زیر پستان چپ را کاهش دهد. داروهای غیر نسخه‎ای مثل انواع آنتی‎اسید می‎توانند به کاهش اسید معده کمک کنند.
گزینه‎های درمان خانگی در این مورد عبارتند از:
-خوردن غذا در مقادیر کم و افزایش تعداد موارد غذا خوردن به جای خوردن غذای زیاد در یک وعده
-قطع مصرف لبنیات، چاشنی‎های تند، غذاهای سرخ شده یا غذاهای اسیدی و نوشیدنی‎های دارای کافئین
-ترک مصرف دخانیات
-کاهش میزان مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) غیر نسخه‎ای
-خوردن غذاهای دارای فیبر زیاد و مواد مغذی گیاهی
اگر درد ناشی از وجود باکتری موسوم به هلیکوباکتر پیلوری باشد دکتر ممکن است یک دوره مصرف آنتی‎بیوتیک و یک داروی کاهش دهندۀ تولید اسید معده را تجویز کند.

۴. پانکراتیت

پانکراتیت التهاب لوزالمعده است. پانکراتیت حاد دارای علایم مندرج در زیر است:
-درد شدید و ناگهانی زیر پستان چپ و در قسمت بالای بخش مرکزی شکم
-تهوع و استفراغ
-سرعت ضربان قلب
-تب
پانکراتیت مزمن که در آن این وضعیت در درازمدت تشدید می‎شود، علایمی شامل موارد زیر دارد:
-دوره‎های مکرر یا طولانی درد در زیر پستان چپ که ممکن است به پشت گسترش یابند
-تهوع و استفراغ
-روغنی و رنگ پریده شدن مدفوع
-اسهال

درمان پانکراتیت

درمان پانکراتیت مزمن طیفی از مدیریت درد، استفاده از داروهای افزایش دهندۀ قدرت تا جراحی در صورت شدید بودن درد زیر پستان چپ را شامل می‎شود.
-در مورد پانکراتیت حاد درمان‎های فوری شامل موارد زیر است:
-تجویز مایعات داخل وریدی برای کمک به سیراب کردن بدن و اطمینان از مناسب بودن جریان گردش خون در سایر اندام‎ها و دستگاه‌های بدن
-خودداری از مصرف غذا به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت و سپس پیگیری یک رژیم غذایی با کالری زیاد برای تقویت روند التیام
-تجویز داروی ضد درد داخل وریدی یا داروی ضد تهوع
درد زیر پستان چپ، علل مرتبط به قلب

5. سوزش سر دل

وقتی اسید معده به سمت عقب و به درون مری برمی‎گردد، این وضعیت سبب ایجاد حس سوزش در میانۀ قفسۀ سینه و گلو می‎شود، و گاهی از اوقات درد در قسمت زیر پستان چپ بروز می‎کند. سوزش سر دل را می‏توان نشانه‎ای از مشکلات اسید معده و سوءهاضمه تلقی کرد.
علایم در این مورد عبارتند از:
-حس سفتی و سوزش در قسمت فوقانی قفسۀ سینه یا گلو که گاهی از اوقات به قسمت زیر پستان چپ و فک گسترش پیدا می‌کند
-بروز مزۀ ناگوار در دهان
-بروز درد زیر پستان چپ یا در قفسۀ سینه یا در هنگام دراز کشیدن یا درست پس از خوردن غذا
درمان
گزینه‎های خودکمکی درمان سوزش سر دل خفیف شامل عدم مصرف غذا به میزان زیاد در یک وعده، خودداری از دراز کشیدن یا خوابیدن پس از خوردن غذا، و استفاده از بالش به شکلی است که در هنگام خواب سر بالاتر از سطح سینه قرار گیرد. این کار می‏تواند به پیشگیری از بازگشت اسید معده به مری کمک کند.
داروهای غیر نسخه‎ای مثل انواع آنتی‎اسید نخستین گزینۀ درمانی برای امتحان محسوب می‎شوند.

6. پلوریسی

ریه‎ها با یک لایۀ عشایی به نام پلورا محصور شده‎اند. اگر پلورای اطراف ریۀ چپ به علت عفونت یا دیگر علل ملتهب شود، نتیجۀ این وضعیت ایجاد درد زیر پستان چپ خواهد بود.
علل شدیدتر پلریسی شامل ارتریت روماتوئید و سرطان ریه است.
شایع‎ترین علامت پلوریسی احساس درد تیزی در قفسۀ سینه در هنگام تنفس عمیق است اما این اختلال می‎تواند با موارد زیر نیز همراه باشد:
-احساس درد در شانه
-سرفه خشک
-تنگی نفس
درد ممکن است در هنگام راه رفتن، سرفه کردن یا عطسه زدن تشدید شود.

درمان پلوریسی

استراحت قویاً توصیه می‎شود. دراز کشیدن در سمت دچار درد می‌‏تواند به تخفیف علایم درد کمک کند.
اگر فرد به طور مشخص دچار درد شدید قفسۀ سینه باشد وی باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند، که به طور معمول برای بیمار داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی یا دیگر داروهای تخفیف دهندۀ درد را توصیه می‎کند.
دکتر همچنین ممکن است تست‎های دیگر مثل آزمایش خون، عکسبرداری اشعه X قفسۀ سینه و CT اسکن قفسۀ سینه را انجام دهد. در عین حال امکان دارد که پزشک برای بررسی بیشتر از بافت پلورال ریه بیوپسی بگیرد.
پلیوریزی ناشی از عفونت ویروسی به طور معمول در طول چند روز بهبود پیدا می‎کند اما در صورتی که علت بروز آن عفونت باکتریایی باشد، این وضعیت نیازمند به درمان با آنتی‎بیوتیک خواهد بود.

پیشگیری

بهترین راه برای پیشگیری از ابتلاء به موارد شدید پلیوریزی مداخلۀ پزشکی زودهنگام است.

7. طحال

طحال در صورت ترکیدن یا بزرگ شدن به دنبال بروز جراحت می‎تواند به ایجاد درد در زیر پستان چپ منجر گردد.
علایم بزرگ شدن طحال عبارتند از:
-حالت حساسیت و درد زیر پستان چپ
-احساس ناراحتی در هنگام غذا خوردن حتی به مقدار کم
-آنمی و خستگی بیش از حد
-خونریزی که به آسانی ایجاد می‎شود
طحال پاره شده به طور معمول سبب بروز موارد زیر می‎شود:
-درد در ناحیۀ زیر پستان چپ یا دنده‎ها و حساسیت به لمس
-خونریزی
-سرگیجه و سرعت گرفتن ضربان قلب

درمان

اگر فردی ظن به پارگی طحال داشته باشد وی باید بدون دفع وقت به بخش اورژانس مراجعه کند. خونریزی ناشی از پارگی طحال در صورت عدم درمان می‎تواند کشنده باشد.
دکتر با لمس شکم در جستجوی علایم بزرگ شدن طحال خواهد بود و ممکن است تست‎های خون یا تصویربرداری مثل اولتراسوند شکم، CT اسکن یا MRI را برای تشخیص دقیق در دستور کار قرار دهد.
اختلالات زیربنایی مثل بیماری مزمن کبد و تبعات سیروز می‎توانند در این مورد تأثیرگذار بوده و با طحال دچار فعل و انفعال شوند.
دکتر داروهایی را تجویز می‎کند و درمان پزشکی برای مداوای بیماری طحال یا کبد در دسترس است. جراحی فقط هنگامی در دستور کار قرار می‎گیرد که علل زیربنایی را نتوان به طور دقیق تشخیص داد یا اگر بر اثر بزرگ شدن یا صدمه دیدن ارگان عوارض در حال گسترش باشند.

پیشگیری

مردم باید تلاش کنند تا در هنگام بازی‎های ورزشی پربرخورد طحال خود را با استفاده از وسایل محافظت کننده از صدمه دیدن دور نگه دارند. استفاده از کمربند ایمنی در هنگام حضور در داخل اتومبیل نیز توصیه می‎شود.
سیروز کبد ممکن است بر اثر مصرف بیش از حد یا طولانی مدت مشروب الکلی ایجاد شود، بنابراین قطع مصرف آن توصیه می‎شود.

8. درد زیر پستان چپ در طول بارداری

احساس رنجوری و درد زیر پستان چپ در کوران بارداری اغلب اوقات ناشی از فشار ایجاد شده توسط قسمت بالای رحم در حال بزرگ شدن یا لگد زدن یا مشت کوبیدن بچه در داخل رحم مادر است. درد ممکن است در هنگام خم شدن به جلو تشدید شود.
عضلات و دیگر بافت‎ها همزمان با رشد بچه کشیده می‎شوند و این می‎تواند سبب بروز درد در زیر پستان چپ شود.
بدن مادران باردار در طول بارداری دچار تغییر می‎شود، و دستگاه‎های داخلی بدن در کوران رشد جنین تحت فشار قرار گرفته و حرکت می‎کنند. شیمی بدن مادر نیز ممکن است دچار تغییر شود؛ و دیگر علل بروز درد زیر پستان چپ در دورۀ باردای می‎تواند شامل موارد زیر باشد:
-سوزش سر دل یا ریفلاکس اسید معده
-تغییر وضعیت قفسۀ دنده‎ها برای ایجاد فضای بیشتر برای بچه در ناحیۀ شکم

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم؟

برخی از اختلالات را می‎توان با استراحت در منزل و مصرف داروهای غیر نسخه‎ای مداوا کرد اما در صورت مواجه شدن با موارد زیر مردم باید بدون دفع وقت تحت مراقبت پزشکی قرار گیرند:
-بروز جراحت یا آسیب دیدگی در قفسۀ سینه
-بروز درد به صورت نامنتظره در زیر پستان چپ
-زمانی که علایم درد و سفتی با استراحت بهتر نمی‎شوند
-تنگی نفس، احساس ناخوشی، یا تعریف زیاد همراه درد

دورنما

تجربۀ درد زیر پستان چپ اغلب اوقات موضوع هراس‎آوری است. از آنجا که دستگاه‌های متعددی در این ناحیه از بدن قرار دارند هر قدر علت درد زودتر تشخیص داده شود احتمال موفقیت درمان و بهبود بیشتر خواهد بود.
حمله قلبی شایع‎ترین دلیل بروز درد زیر پستان چپ محسوب نمی‎‏شود اما همیشۀ اوقات بهترین کار این است که علایم مورد بررسی قرار گیرند، به ویژه اگر دیگر علایم مربوط به حمله قلبی در کار باشد.
بسیاری از علل منجر به درد زیر پستان چپ از طریق ایجاد تغییرات در سبک زندگی و گزینه‎های مربوط به آن قابل پیشگیری هستند. پیگیری رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، کاهش مصرف یا قطع مصرف دخانیات، کاهش مصرف مشروب الکلی، پایین آوردن وزن و کاهش استرس در این مورد کمک کننده خواهد بود.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • M
   درباره درد زیر پستان چپ، علل مرتبط به قلب

   سلام و درود،خیلی ممنون از مطلبتون،شاد و پیروز باشید

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.