۱۹۶۳۹۵
۱۱۵۱
۱۱۵۱

توده های پستانی در مردان، علائم و نحوه درمان

توده سفت در پستان مردان ممکن است نشانه سرطان پستان باشد. برای بررسی بیشتر به متخصص جراحی پستان یا کلینیک بیماریهای پستان مراجعه نمایید.

توده سفت در سینه مردان ممکن است نشانه سرطان سینه باشد. برای بررسی بیشتر به متخصص جراحی پستان یا کلینیک بیماریهای سینه مراجعه نمایید.

تشخیص سرطان سینه در مردان
در سرطان پستان مردان، ممکن است توده‌ها و سایر علائم ایجاد شوند. سایر وضعیت‌ها نیز می‌تواند باعث بروز علائمی مشابه شوند. اگر تغییراتی در پستان‌ها مشاهده شود، پزشک باید آن را معاینه کند.
برای تشخیص آزمایش‌ها و روش‌های زیر ممکن است به‌کار رود:
نمونه‌برداری: برداشت سلول‌ها یا بافت‌ها به نحوی که توسط آسیب‌شناس برای بررسی علایم سرطان در زیر میکروسکوپ قابل دیدن باشند. انواع نمونه برداری عبارتند از:
-نمونه‌برداری با سوزن نازک (FNA): برداشت بافت یا مایع با استفاده از یک سوزن نازک.
-نمونه‌برداری با سوزن ضخیم: برداشت بافت با استفاده از یک سوزن پهن.
-نمونه‌برداری با برش: برداشت کل توده بافت.
آزمایش گیرنده‌های استروژن و پروژسترون: آزمایشی است برای اندازه‌گیری میزان گیرنده‌های پروژسترون و استروژن (هورمون‌ها) در بافت سرطانی. اگر در پستان، سرطان تشخیص داده شود، بافت تومور، برای تشخیص اینکه آیا استروژن و پروژسترون می‌توانند بر روی رشد سرطان تأثیر بگذارند یا نه، در آزمایشگاه بررسی می‌شود. نتایج این آزمایش نشان می‌دهد که آیا هورمون‌درمانی می‌تواند رشد سرطان را متوقف کند یا نه.
تست HER-2: تستی برای اندازه‌گیری میزان HER-2 در بافت پستان. HER-2 یک پروتئین فاکتور رشد است که سیگنالهای رشد را به سلول‌ها ارسال می‌کنند. وقتی سرطان تشکیل می‌شود، سلول‌ها ممکن است مقدار زیادی از این پروتئین بسازند که موجب رشد سلول‌های سرطانی بیش‌تر می‌شود.( سرطان پستان در آقایان )
اگر در پستان، سرطان تشخیص داده شود، بافت غده در آزمایشگاه بررسی می‌شود تا بفهمیم مقدار زیادی HER-۲ در سلول‌ها وجود دارد یا نه. نتایج آزمایش نشان می‌دهد که آیا درمان آنتی‌بادی تک‌دودمانی می‌تواند رشد سرطان را متوقف کند یا نه.

درمان سرطان سینه در مردان
گونه‌های متعددی از درمان برای مردان مبتلا به سرطان پستان وجود دارد. بعضی درمان‌ها استاندارد هستند (درمان‌های رایج) و بعضی از انواع درمان در حال آزمایش شدن در پژوهش‌های بالینی هستند. پژوهش‌های بالینی درمان مطالعه‌های تحقیقاتی هستند که به پیشرفت درمان‌های متداول کمک می‌کنند یا اطلاعاتی دربارة درمان‌های جدید بیماران مبتلا به سرطان به‌دست می‌آورند. وقتی پژوهش‌های بالینی نشان دهند که یک درمان جدید بهتر از درمان استاندارد است، آن درمان جدید احتمالاً به درمان استاندارد تبدیل می‌شود.
برای بعضی از بیماران، شرکت در پژوهش‌های بالینی ممکن است بهترین انتخاب درمان باشد. بسیاری از درمان‌های استاندارد امروزی بر پایة پژوهش‌های بالینی گذشته بنا شده‌اند. بیمارانی که در پژوهش‌های بالینی شرکت می‌کنند، یا درمان استاندارد دریافت می‌کنند یا جزء اولین کسانی هستند که درمان جدید را تجربه می‌کند.
بیمارانی که در پژوهش‌های بالینی شرکت می‌کنند به بهبود روش‌های درمان سرطان در آینده هم کمک می‌کنند. حتی زمانی‌که پژوهش‌های بالینی به درمان‌های جدید مؤثر نمی‌انجامند، اغلب به پرسشهای مهمی پاسخ می‌گویند و به حرکت رو به جلوی تحقیقات کمک می‌کنند.
بعضی پژوهش‌های بالینی فقط بیمارانی را در برمی‌گیرند که هنوز درمانی دریافت نکرده‌اند. سایر پژوهش‌ها درمان را برای بیمارانی آزمایش می‌کنند که سرطان آنها بهبود نیافته است. پژوهش‌های بالینی‌ای هم وجود دارند که راه‌های جدید جلوگیری از بازگشت (عود) سرطان یا کاهش عوارض جانبی درمان سرطان را ارزیابی می‌کنند.

چهار نوع درمان متعارف (استاندارد) برای درمان مردان مبتلا به سرطان پستان به‌کار می‌رود
جراحی
جراحی برای مردان مبتلا به سرطان پستان معمولاً پستان‌برداری رادیکال اصلاح شده
Modified Radical Mastectomy است. (برداشت پستان، تعداد زیادی از غدد لنفاوی زیر بغل، حاشیه بالای ماهیچه‌های قفسة سینه و گاهی قسمتی از ماهیچه‌های دیواره قفسه سینه).
جراحی نگهدارنده پستان، جراحی ای برای برداشت سرطان است نه برداشت خود پستان که این جراحی نیز برای بعضی مردان مبتلا به سرطان پستان انجام می‌شود. توده‌ برداری برای برداشت تومور و مقدار اندکی از بافت طبیعی اطراف آن استفاده می‌شود. بعد از جراحی، پرتودرمانی تجویز می‌شود تا هرگونه سلول‌های سرطانی باقی‌مانده از بین بروند.
شیمی‌درمانی
شیمی‌درمانی نوعی درمان سرطان با استفاده از داروها است که رشد سلول‌های سرطانی را با کشتن سلول‌ها یا توقف تقسیم آنها، متوقف می سازد. وقتی شیمی‌درمانی به‌صورت خوراکی دریافت می‌شود یا به داخل رگ یا ماهیچه تزریق می‌شود، داروها وارد جریان خون می‌شوند و می‌توانند بر سلول‌های سرطانی سراسر تأثیر بگذارند (شیمی‌درمانی سیستمیک. وقتی شیمی‌درمانی به‌طور مستقیم در کانال نخاعی، یک اندام یا حفره بدن مثل شکم انجام می‌شود، داروها به‌طور عمده بر سلول‌های سرطانی همین نواحی اثر می‌گذارند (شیمی‌درمانی موضعی). روش تجویز شیمی‌درمانی به نوع و مرحلة سرطان در حال درمان بستگی دارد.( سرطان پستان در آقایان )
هورمون‌درمانی
هورمون‌درمانی نوعی درمان سرطان است که در آن هورمون‌ها از بین می‌روند یا عملکرد آنها مسدود و رشد سلول‌های سرطانی متوقف می‌شود. هورمون‌ها مواد ساخته شده توسط غدد هستند و یا گردش خون، در بدن جریان می‌یابند. بعضی هورمون‌ها می‌توانند موجب رشد سرطان‌های معینی شوند. اگر آزمایش‌ها نشان دهند که در سلول‌های سرطانی مناطقی وجود دارد که هورمون‌ها قادرند به آنها وصل شوند (گیرنده‌ها)، از داروها، جراحی با پرتودرمانی برای کاهش تولید هورمون‌ها یا توقف عملکرد آنها استفاده می‌شود.
پرتودرمانی
پرتودرمانی نوعی درمان است که در آن از پرتوهای ایکس (X) با انرژی بالا یا سایر انواع پرتو برای کشتن سلول‌های سرطانی یا جلوگیری از رشد آنها استفاده می‌شود. دو نوع پرتودرمانی وجود دارد. پرتودرمانی خارجی که با استفاده از یک دستگاه خارج از بدن، پرتو به طرف تودة سرطانی فرستاده می‌شوند. پرتودرمانی داخلی که با استفاده از مواد رادیواکتیو موجود بر روی سوزن‌ها، لوله‌های نازک، دانه‌ها (Seeds)، سیم‌ها یا کاتترها مستقیماً داخل یا نزدیک سرطان قرار می‌گیرند. تجویز نوع پرتودرمانی به نوع و مرحله سرطان در حال درمان بستگی دارد.
دیدن یک توده و یا یک غده در سینه‌ها تنها یکی از علائم سرطان سینه در مردان و زنان است, سرطان سینه می‌تواند موجب تغییرات زیادی در پوست و یا اطراف سینه شود هر کدام از این علائم هشداردهنده سرطان سینه که رخ دهد باید به پزشک مراجعه کنیم. در برخی موارد سرطان سینه هیچ نشانه‌ای ندارد با این حال پزشکان با ماموگرافی می‌توانند این علائم را شناسایی کنند.

در این گزارش به برخی از علائم و نشانه‌های سرطان سینه در زنان که می‌تواند بدون ایجاد غده خاصی در سینه‌ها رخ دهد اشاره میکنیم
البته همه این علائم ممکن است نشانه بیماری‌هایی به جز سرطان سینه باشند با این حال چنانچه این علائم را دارید باید به دکتر مراجعه کنید و نسبت به بررسی سرطانی بودن و یا غیر سرطانی بودن آن‌ها اقدام نمایید.
تغییر در بافت پوست سینه
سرطان سینه می‌تواند باعث تغییرات و التهاب در سلول‌های پوستی باشد که در نهایت به تغییر در بافت پوست منجر می‌شود. برخی از علائم این تغییرات بدین شرح است:
خشک شدن پوست نوک سینه و اطراف آن و یا شبیه به حالت آفتاب سوختگی
سفت شدن و یا ضخیم شدن هر قسمت از سینه که این علائم می‌توانند موجب ایجاد خارش شوند که معمولا در افراد سرطانی وجود دارد البته در همه افراد این گونه نیست که وجود این علائم دلیل بر سرطان باشد.
ترشح از نوک سینه
برخی افراد ممکن است شاهد ترشح از نوک سینه هایشان باشند. این ترشحات ممکن است زیاد یا کم، روشن، زرد سبز قرمز و یا شیری رنگ باشند.
برای کسانی که شیر می‌دهند ترشح شیری رنگ از نوک سینه هایشان طبیعی است با این حال در مورد ترشحات دیگر باید به دکتر مراجعه کنند. البته اکثر ترشحات از سینه غیر سرطانی است.
این ترشحات ممکن است دلایلی از قبیل: عفونت در سینه، دارو‌های کنترل بارداری، عوارض جانبی برخی دارو‌ها و یا تغییرات فیزیولوژیک داشته باشد.
حفره‌های کوچک در سینه
این حفره‌ها در پوست سینه معمولا نشانه یک سرطان تهاجمی سینه است. سرطان سینه در این موارد می‌تواند موجب ایجاد حفره در پوست و یا اثراتی مانند جای جوش در صورت داشته باشد. در این حالت پوست مانند پوست پرتقال می‌شود.
تغییر کوچک در گره‌های لنفاوی
گره های لنفاوی با حمله به سلول های بالقوه خطرناک به ایمنی بدن کمک می‌کنند. این سلول‌ها می‌توانند شامل ویروس باکتری و سلول‌های سرطانی باشند. اگر سرطان از طرف سینه به نقاط دیگر بدن حرکت کند اولین جایی که به آن صدمه میزند سلول‌های لنفاوی زیر بغل هستند. این مسئله می‌تواند باعث شود که این ناحیه از بدن و رفع کند.
علاوه بر علاوه بر متورم شدن سلول‌های لنفاوی زیر بغل این مسئله ممکن است در اطراف ترقوه نیز اتفاق بیفتد معمولا این افراد غده‌های کوچک سفت و متورمی را حس میکنند که باید مدام آن‌ها را بخوارانند.
با این حال مسئله‌ای سلول‌های لنفاوی ممکن است ناشی از عفونت سینه و یا بیماری‌های غیر مرتبط دیگر باشد در این مورد باید با دکتر صحبت کنید
درد در سینه و یا نوک آن
سرطان سینه می‌تواند تغییراتی در سلول‌های پوستی ایجاد کند که منجر به درد حساسیت و یا احساس ناراحتی در سینه می‌شود اگرچه سرطان سینه معمولا بدون درد است با این حال نباید هیچ کدام از درد‌های مرتبط با نشانه‌های سرطان سینه را نادیده بگیرید برخی ممکن است این درد را مانند حس گر گرفتگی توصیف کنند.
بزرگی و کوچکی نوک سینه
سرطان سینه ممکن است باعث باعث تغییراتی در نوک سینه شود این مسئله ممکن است باعث بزرگ شدن و یا کوچک شدن نوک سینه باشد و یا موجب دیدن تغییرات در اندازه آن باشد این تغییرات ممکن است حین تخمک گذاری و یا سیکل ماهانه اتفاق بیفتد با این حال هر گونه تغییر در نوک سینه باید به اطلاع دکتر برسد.
سرخی
سرطان سینه می‌تواند موجب تغییراتی در پوست سینه شود که منجر به تغییر رنگ و یا کبودی سینه می شود در این حالت ممکن است سینه قرمز بنفش و یا آبی کمرنگ شود در افرادی که طی روز‌های پیش از این دچار ضربه و یا حالتی که این تغییر رنگ را توجیه کند نبودند تغییر رنگ خطرناک است و بابت آن باید به دکتر مراجعه کنند.
ورم
سرطان سینه ممکن است بخشی از سینه و یا تمام آن متورم شود ممکن است پس از تورم عده خاصی در سینه تان مشاهده نکنید با این حال سینه تان از دیگر سینه سایز متفاوت خواهد داشت .
اگرچه داشتن دو سینه با سایز متفاوت در افراد چندان عجیب نیست با این حال تورم اندازه‌های آن‌ها را تغییر می‌دهند در این حالت سینه از تورم احساس تنگی می‌کند.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.