۱۹۶۶۲۵
۷۲۷۲
۷۲۷۲

روش های جلوگیری از بارداری، بیست و دو راه خانگی

برای جلوگیری از بارداری ناخواسته، بیش‌تر زنان ترجیح می‌دهند از قرص‌های ضد بارداری استفاده کنند.

همه‌ی آدم‌ها بچه‌ها را دوست دارند؛ ولی از طرف دیگر، هر زوجی می‌خواهد در زمان مناسب بچه‌دار شود. بچه‌دار شدن مرحله زیبایی است و باید به دقت برنامه‌ریزی شود، و زوج‌ها باید فقط هنگامی به این کار اقدام کنند که آمادگی لازم را برای مادر و پدر شدن داشته باشند. برای جلوگیری از بارداری ناخواسته، بیش‌تر زنان ترجیح می‌دهند از قرص‌های ضد بارداری استفاده کنند. این قرص‌ها در طولانی مدت می‌توانند عوارض مخربی داشته باشند. پس چگونه باید بارداری را به تعویق انداخت؟ درمان‌های خانگی که در این مقاله قصد معرفی‌شان را داریم، یا از بارآوری و لانه‌گزینی پیشگیری می‌کنند، یا باعث تحریک قاعدگی می‌شوند. با امتحان هر کدام از درمان‌‌های خانگی برای جلوگیری از بارداری ناخواسته در این مقاله بدون احساس هیچ‌گونه نگرانی از زندگی جنسی‌تان لذت ببرید.
توجه: اگر جواب آزمایش بارداری‌تان مثبت شده است، از این درمان‌‌های خانگی استفاده نکنید، زیرا ممکن است به سقط جنین منجر شود.

۱. پاپایا
استفاده از پاپایا یکی از درمان‌‌های خانگی موثر برای پیشگیری از بارداری به شمار می‌رود. ظرف مدت ۳ تا ۴ روز بعد از انجام رابطه‌ی جنسی غیر مطمئن، روزی دو بار پاپایا میل کنید. مصرف این میوه به جلوگیری از بارداری کمک می‌کند. هم‌چنین، تخم‌‌های پاپایا شمار اسپرم‌های مرد را کاهش می‌دهد. با توقف مصرف پاپایا شمار اسپرم‌ها به حالت طبیعی باز می‌‌گردد.

۲. انجیر
این یکی از بهترین روش‌ها برای کنترل لقاح است. بعد از انجام رابطه‌ی جنسی غیر مطمئن ۲ تا ۳ عدد انجیر خشک نوش جان کنید. این کار از بارداری پیشگیری می‌کند و بسیاری دیگر از بی‌نظمی‌ها و اختلالات بدنی‌تان را درمان می‌نماید.
توجه: در مصرف انجیر زیاده‌روی نکنید زیرا ممکن است باعث ناراحتی معده‌تان شود.

۳. زنجبیل
زنجبیل جریان قاعدگی را افزایش می‌دهد. برای به تعویق انداختن بارداری هر روز ۲ فنجان دمنوش زنجبیل غلیظ بنوشید. برای تهیه‌ی این دمنوش، زنجبیل را بشویید و رنده کنید. یک فنجان آب را بجوشانید و زنجبیل رنده شده را در آن بریزید. این ترکیب را حدود دو دقیقه بجوشانید. اجازه دهید ۵ دقیقه زنجبیل در آب جوش دم بکشد و سپس دمنوش‌تان را صاف، و نوش جان کنید.

۴. زردآلو
۱۰۰ گرم زردآلوی خشک و ۲ قاشق غذاخوری عسل را به یک فنجان آب اضافه کنید. این ترکیب را حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بجوشانید. سپس آن را در مخلوط‌کن بریزید و این نوشیدنی را میل نمایید.
از سویی دیگر، روزی سه مرتبه حدود ۵ تا ۱۰ عدد هسته‌ی زردآلو بخورید. این درمان خانگی را بعد از رابطه‌ی جنسی‌تان شروع کنید، و تا آغاز قاعدگی‌تان ادامه دهید. این کار از لانه‌گزینی جنین پیشگیری می‌کند.

۵. دارچین
مصرف طولانی مدت دارچین از بارداری جلوگیری می‌کند. دارچین باعث تحریک رحم می‌شود و بنابراین، باعث سقط خود به خودی یا مرگ جنین می‌شود. این درمان خانگی به سرعت عمل نمی‌کند، بنابراین، توصیه می‌شود دارچین را به صورت مرتب و طولانی مدت مصرف کنید.
توجه: پیش از مصرف دارچین به عنوان اقدامی برای جلوگیری از بارداری ، حتما با پزشک مشورت کنید.

۶. ویتامین C
مصرف ویتامین C به خالص‌ترین شکل ممکن، یکی از بهترین روش‌های جلوگیری از بارداری به شمار می‌رود. حضور اسید اسکوربیک با هورمونی به نام پروژسترون که رحم را برای بارداری آماده می‌کند، تداخل ایجاد می‌نماید. به مدت ۲ تا ۳ روز بعد از یک رابطه‌ی جنسی غیر مطمئن، روزی دو بار از کپسول ویتامین C ۱۵۰۰ میلی‌گرم استفاده کنید. انجام این کار برای پوست‌تان نیز سودمند است.
توجه
الف. هرگز از دوزهای بالاتر ویتامین C استفاده نکنید زیرا ممکن است در کوتاه مدت یا طولانی مدت سبب ایجاد اختلالات و بی‌نظمی‌هایی در بدن‌تان شود.
ب. اگر از داروهای ضد انعقاد استفاده می‌کنید، از مصرف ویتامین C خودداری نمایید.
پ. اگر دچار کم‌خونی داسی شکل هستید،‌ از خوردن ویتامین C اجتناب نمایید.

۷. آنقوزه
آنقوزه می‌تواند باعث سقط جنین شود و از بارداری پیشگیری کند. هر ماه آب آنقوزه را به همراه آب بنوشید تا از باردار شدن جلوگیری کنید.

۸. چریش
استفاده از گیاه چریش از جمله درمان‌های خانگی رایج برای جلوگیری از بارداری است. این گیاه تحرک اسپرم‌ها را کاهش می‌دهد، و از این طریق از بارآوری پیشگیری می‌کند. گیاه چریش را به سه صورت می‌توان استفاده کرد: روغن، برگ، و عصاره‌ی آن. تزریق روغن چریش در شاخ‌های رحم می‌تواند تا یک سال از بارداری در زنان پیشگیری کند. نکته‌ی مثبت این درمان این است که چرخه‌ی قاعدگی و کارکردهای تخمدان را تغییر نمی‌دهد. روغن چریش اسپرم‌های موجود در ناحیه‌ی مهبلی (واژن) را ظرف ۲۵ تا ۳۰ ثانیه از بین می‌برد. به علاوه، چریش به خاطر خواص آنتی‌بیوتیکی و ضد ویروسی‌اش از زنان در برابر بیماری‌های آمیزشی نیز محافظت می‌کند.
مصرف روزانه‌ی قرص چریش به صورت مرتب باعث ناباروری موقت و قابل بازگشت در مردان می‌شود. این قرص بر میل جنسی و میزان تولید اسپرم تاثیر نمی‌گذارد.

۹. هویج وحشی
در زبان انگلیسی به این گیاه توری ملکه آنه (Queen Anne's Lace) نیز می‌گویند. تخم‌های جمع‌آوری شده از گل‌های گیاه هویج وحشی مانند یک داروی ضد بارداری عمل می‌کنند. ظرف ۸ ساعت بعد از انجام رابطه‌ی جنسی نامطمئن یک قاشق چای خوری از تخم‌های این گیاه را میل کنید. این کار را به مدت یک هفته هر روز ادامه دهید. یا می‌توانید از این گیاه دمنوش یا تنتور تهیه نمایید.
توجه
الف. مصرف این گیاه ممکن است دارای عوارض جانبی نظیر یبوست باشد.
ب. اگر سابقه‌ی ابتلا به سنگ کلیه یا کیسه‌ی صفرا دارید، پیش از مصرف این داروی گیاهی با پزشک مشورت کنید.
پ. زنان شیرده باید از مصرف هویج وحشی خودداری کنند.

۱۰. پونه
پونه جریان قاعدگی را افزایش می‌دهد و می‌تواند باعث سقط جنین شود. غالبا، برای جلوگیری از بارداری پونه را به همراه برخی داروهای گیاهی دیگر تجویز می‌کنند. حدود ۲۳۰ میلی‌گرم آب مقطر یا آب چشمه را بجوشانید. ظرف آب را از روی حرارت بر دارید و یک قاشق چای خوری پونه‌ی خشک شده به آن اضافه کنید. ۱۰ دقیقه صبر کنید. این دمنوش را صاف کنید و مقداری عسل نیز به آن اضافه نمایید. درست بعد از انجام رابطه‌ی جنسی نامطمئن این دمنوش را نوش جان فرمایید.
توجه
الف. پیش از مصرف این دمنوش با پزشک مشورت کنید، زیرا ممکن است باعث آسیب کبد یا کلیه شود و هم‌چنین ممکن است برای دستگاه عصبی مضر باشد.
ب. از مصرف بیش از ۳ فنجان دمنوش پونه ظرف یک دوره‌ی ۶ روزه خودداری کنید.
پ. اگر دوره‌ی قاعدگی‌تان بیش از ۱۰ روز تاخیر دارد، از مصرف این دمنوش اجتناب نمایید.

۱۱. کوهوش آبی
گیاه کوهوش آبی حاوی مواد منقبض کننده‌ی رحم است که آن را به یکی از داروهای طبیعی جلوگیری از بارداری تبدیل می‌کند. حدود یک لیتر آب را بجوشانید. یک قاشق چای خوری کوهوش آبی را به آن اضافه کنید. اجازه دهید این گیاه به مدت ۵ دقیقه در آب جوش دم بکشد. مقدار اندکی از این دمنوش را تا شروع دوره‌ی قاعدگی‌تان روزی سه مرتبه بنوشید.
توجه: پیش از مصرف این گیاه با یک متخصص داروهای گیاهی نیز مشورت کنید.

۱۲. گندم سیاه
ماده‌ای به نام روتین در گندم سیاه وجود دارد که از لانه‌گزینی جنین پیشگیری می‌کند. برای اجتناب از بارداری می‌توانید روزانه ۵۰۰ میلی‌گرم گندم سیاه مصرف کنید. مصرف گندم سیاه پیش و پس از انجام رابطه جنسی محافظت نشده موثر است. این داروی گیاهی هیچ عارضه‌ی جانبی ندارد؛ به همین علت، مصرف گندم سیاه به عنوان یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای جلوگیری از بارداری شناخته می‌شود.

۱۳. سنگدانه
سنگدانه یکی از بهترین و قوی‌ترین داروهای گیاهی برای جلوگیری از بارداری است. مقداری آب سرد بردارید و ریشه‌ی سنگدانه را به آن اضافه کنید. اجازه دهید این ریشه چند ساعت در آب خیس بخورد. هر روز یک فنجان از آن را به مدت شش ماه بنوشید.
توجه: پیش از مصرف این داروی گیاهی با پزشک متخصص مشورت کنید، زیرا این دارو ممکن است عوارض غیر قابل برگشتی به همراه داشته باشد.

۱۴. ریشه‌ی نوعی گل شیپوری (Jack-in-the-Pulpit)
نوعی گل شیپوری وجود دارد که مصرف ریشه‌ی آن در برخی کشورها به عنوان درمان خانگی معجزه‌آسایی برای جلوگیری از بارداری به شمار می‌رود. نصف فنجان آب خنک بردارید. یک قاشق چای خوری ریشه‌ی خشک شده یا پودر شده‌ی این نوع گل شیپوری را به آن اضافه کنید. این محلول را خوب به هم بزنید. سپس این دمنوش خنک را صاف کنید و نوش جان نمایید. این دمنوش از یک هفته بعد از مصرف، از بارداری ناخواسته‌تان پیشگیری می‌کند.

۱۵. کوهوش سیاه
مصرف این داروی گیاهی باعث ترشح اکسی‌توسین در بدن می‌شود؛ این هورمون با انقباض رحم می‌تواند از بارداری پیشگیری کند. کوهوش سیاه با ترکیب با گیاهان دارویی دیگری نظیر پونه بیش‌ترین تاثیر را پیدا می‌کند. مصرف این گیاه باعث سقط جنین و ایجاد اختلال در بارداری ناخواسته می‌شود.
توجه: پیش از مصرف این گیاه دارویی با پزشک مشورت کنید.

۱۶. برگ‌های علف هفت‌ بند
علف هفت‌بند حاوی روتین، کوئرستین، و اسید گالیک است که در مراحل اولیه‌ی بارداری می‌تواند در آن اختلال ایجاد کند. مصرف این گیاه هم‌چنین می‌تواند خونریزی قاعدگی را افزایش دهد. چهار فنجان آب را بجوشانید. حدود ۱۱۰ گرم برگ تازه‌ی علف هفت‌بند را به آب جوش اضافه کنید. این دمنوش را صاف کنید و تا آغاز دوره‌ی قاعدگی آن را نوش جان نمایید.

۱۷. یام وحشی
یام وحشی را فقط هنگامی باید استفاده کرد که هیچ درمان خانگی جایگزینی برای جلوگیری از بارداری در دسترس نباشد. یک تا دو ماه زمان می‌برد تا این گیاه بتواند از بارداری ناخواسته پیشگیری کند. باید روزی دو مرتبه به صورت مرتب از این گیاه استفاده کنید تا کارکرد خود را به عنوان داروی جلوگیری از بارداری آغاز کند. تاثیر این دارو با جا انداختن هر دوز مصرفی ممکن است به تاخیر بیفتد.

۱۸. سنبل ختایی (دونگ کویی)
سنبل ختایی، آنجلیکا یا دونگ کویی نام‌های یک گیاه دارویی هستند که با تحریک ایجاد قاعدگی در بدن زنان از بارداری پیشگیری می‌کند. مصرف این گیاه هم‌چنین باعث انقباض رحم می‌شود. دونگ کویی را می‌توانید به صورت کپسول یا جوشانده مصرف نمود.
توجه
الف. زنانی که دارای جریان قاعدگی سنگینی هستند باید از مصرف این داروی گیاهی اجتناب کنند.
ب. زنانی که سابقه‌ی ابتلا به سرطان، دیابت، و حمله‌ی قلبی دارند نیز نباید از این داروی گیاهی استفاده کنند.

۱۹. سُداب
سداب داروی گیاهی و طبیعی پیشگیری کننده از بارداری است که به شکل گسترده‌ای توسط زنان استفاده می‌شود. هم‌چنین این گیاه به عنوان عاملی برای سقط جنین شناخته می‌شود. این گیاه دارویی حاوی پیلوکارپین و روتین است که در فرایند لانه‌گزینی جنین اختلال ایجاد می‌کنند. ۲ قاشق غذاخوری سداب را در یک فنجان خالی بریزید و آب جوش را به آن اضافه کنید. اجازه دهید سداب چند دقیقه داخل آب جوش دم بکشد. از این دمنوش گرم روزی ۲ تا ۳ بار استفاده کنید تا از بارداری ناخواسته پیشگیری نمایید.
توجه: این گیاه دارویی را در آب نجوشانید زیرا ممکن است خواص خود را از دست بدهد.

۲۰. درمنه
به عنوان یک درمان خانگی دیگر، می‌توانید گیاه دارویی درمنه خشک شده را در یک فنجان آب مصرف کنید. مصرف این گیاه می‌تواند به پیشگیری طبیعی از بارداری کمک کند.
توجه
الف. از مصرف بیش از اندازه‌ی این گیاه دارویی خودداری کنید زیرا ممکن است باعث ایجاد نارسایی کلیه شود.
ب. اگر دچار مشکلات کلیوی هستید، از این داروی گیاهی استفاده نکنید.

۲۱. پوست ریشه پنبه
استفاده از پوست ریشه پنبه برای جلوگیری از بارداری واقعا موثر است. ریشه‌ی گیاه پنبه باعث تحریک ترشح هورمون اکسی‌توسین می‌شود. ریشه‌ی خشک شده‌ی گیاه پنبه را خرد کنید. آن را در آب داغ دم کنید یا به یک فنجان چای اضافه نمایید. برای جلوگیری از بارداری روزی دو نوبت از این داروی گیاهی استفاده کنید.

۲۲. جعفری
جعفری از جمله گیاهان دارویی است به راحتی در دسترس همگان است. برای جلوگیری از بارداری ناخواسته می‌توانید از دمنوش جعفری استفاده کنید. مصرف جعفری هیچ عوارض جانبی در بر ندارد زیرا بسیار ملایم است.

چه کنید؟
الف. هنگام انجام هر گونه اقدامی برای جلوگیری از بارداری به رژیم غذایی‌تان توجه کافی داشته باشید.
ب. پیش از استفاده از هر گونه‌ داروی گیاهی با پزشک یا متخصص داروهای گیاهی مشورت کنید.
پ. اگر در حین مصرف این گیاهان دارویی دچار هر گونه مشکل شدید، به سرعت انجام آن درمان خانگی را متوقف نمایید.

چه نکنید؟
الف. هرگز در مصرف هیچ داروی گیاهی زیاده‌روی نکنید، زیرا ممکن است باعث ایجاد مشکلات خطیری در سلامتی‌تان شود.
ب. اگر باردار هستید، از هیچ کدام از این گیاهان دارویی استفاده نکنید.

منبع: بازده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.