۲۰۵۷۲۱
۲۶۴۳
۲۶۴۳

انواع ترشحات واژن، رنگ و معنای هر کدام

ترشحات واژن شامل مایع ترشح شده از غدد کوچکی در واژن و دهانه رحم است.

ترشحات واژن شامل مایع ترشح شده از غدد کوچکی در واژن و دهانه رحم است. ترشحات واژینال در سیستم تولید مثل زنان نقش مهمی دارد. ترشحات ساخته شده توسط غدد داخل واژن و دهانه رحم، سلول های مرده و باکتری را به بیرون از بدن دفع می کند. این کار واژن را تمیز نگه می دارد و به جلوگیری از عفونت کمک می کند. بسیاری از اوقات، ترشحات واژن کاملا طبیعی است. بوی ترشحات در زمان بارداری یا در صورت عدم رعایت بهداشت شخصی تغییر خواهد کرد.هیچ کدام از این تغییرات علائم خطر نیست. با این حال، اگر رنگ، بو یا قوام ترشحات نسبت به حالت عادی تغییر کند به خصوص اگر خارش یا سوزش واژن نیز داشته باشید، ممکن است دچار عفونت یا مشکلات دیگری شده باشید. مقدار، بو و رنگ آن بسته به جایی از چرخه قاعدگی که فرد درآن قرار دارد، می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، هنگام تخمک گذاری، شیردهی یا تحریک جنسی، ترشحات بیشتر می شوند. ترشحات روزهی مختلف دوره ی قاعدگی متفاوت است:
روزهای ۱-۵
در ابتدای چرخه، به علت ریزش دیواره داخلی رحم، ترشحات معمولا قرمز یا خونی است.
روزهای ۶ تا ۱۴
پس از اتمام عادت ماهیانه، ترشحات واژن کم تر از حد معمول می شود. با شروع رشد و بلوغ تخمک، ترشحات مخاط دهانه رحم کدر، سفید و یا زرد خواهد شد و ممکن است چسبنده باشد.
روزهای ۱۴-۲۵
چند روز قبل از تخمک گذاری، ترشحات نازک و لغزنده (شبیه سفیده تخم مرغ) خواهند شد. پس از تخمک گذاری، ترشحات باز هم به رنگ کدر، سفید یا زرد تبدیل می شوند و احتمالا چسبناک خواهد بود.
روزهای ۲۵ تا ۲۸
تا قبل از شروع دوره بعدی عادت ماهیانه، ترشحات گردن رحم روشن و کم تر می شود.

علائم ترشحات واژن
در زیر رنگ ترشحات واژن و معنای هر کدام توضیح داده خواهد شد:
ترشحات قرمز
طیف ترشحات قرمز رنگ می تواند از روشن تا رنگ تیره و شبیه زنگ زدگی متفاوت باشد. ترشحات قرمز به علت خونریزی در طول یک دوره قاعدگی است. طول چرخه قاعدگی ۲۱ تا ۳۵ روز (به طور میانگین ۲۸ روز) است و خون ریزی قاعدگی ۳ تا ۵ روز به طول می انجامد.
گرچه خون ریزی بین دوره های قاعدگی دلایل خوش خیمی دارد، اما در صورت اتفاق افتادن آن، باید به پزشک مراجعه کرد زیرا گاهی می تواند نشان دهنده مسائل جدی باشد. با گذشت یک سال بدون خون ریزی پس از یائسگی، در صورت مشاهده خون ریزی دوباره، به دلیل احتمال وجود سرطان اندومتر به پزشک مراجعه کنید.
ترشحات سفید
طیف ترشحات سفید رنگ، از کرم تا زرد روشن است. اگر فرد علائم دیگری ندارد ترشحات سفید طبیعی است. با این حال اگر ترشحات سفید، دارای قوام پنیر مانند یا همراه با بوی شدیدی باشد، می تواند نشان دهنده عفونت باشد و باید به پزشک مراجعه کرد.
ترشحات سفید، غلیظ و بدبو که می تواند همراه با خارش و یا سوزش نیز باشد، معمولا نشان دهنده عفونت قارچی است.
ترشحات زرد و سبز
ترشحات زرد کم رنگ، به خصوص در هنگام تغییر رژیم غذایی یا استفاده از مکمل های غذایی، طبیعی است. اما ترشحات زرد تیره، زرد مایل به سبز و سبز رنگ نشان دهنده عفونت های باکتریایی یا عفونت ها منتقله از راه جنسی هستند. در صورت مشاهده ترشحات با بافت ضخیم و غلیظ و دارای بوی بد شدید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.
ترشحات صورتی
ترشحات صورتی می تواند صورتی روشن یا تیره و گاهی حاوی مقدار کمی خون باشد. ترشحات صورتی معمولا همراه با لکه بینی در شروع دوره قاعدگی، ظاهر می شود. همچنین می تواند نشانه لانه گزینی در اوایل بارداری باشد. برخی افراد در هنگام تخمک گذاری دچار لکه بینی می شوند که می تواند باعث ترشحات صورتی شود. ترشحات صورتی پس از رابطه جنسی به علت پارگی ها یا خراش های کوچک ایجاد شده، می تواند مشاهده شود.
ترشحات روشن و شفاف
اکثر ترشحات واژینال روزانه شفاف یا سفید و دارای بافت لزج شبیه سفیده تخم مرغ هستند. این نوع ترشحات در زمان تخمک گذاری، تحریکات جنسی و بارداری دیده می شود و طبیعی است.
ترشحات خاکستری
ترشحات واژینال خاکستری طبیعی نیست و معمولا نشان دهنده عفونت باکتریایی به اسم واژینوز باکتریایی است که نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارد. در صورت بروز ترشحات خاکستری باید سریعا به پرشک مراجعه کرد. علائم واژینوز باکتریایی عبارتند از:
- خارش
- سوزش
- بوی شدید
- قرمزی در اطراف ورودی واژن

دلایل ترشحات واژن
هر گونه تغییر در تعادل باکتری های طبیعی واژن می تواند بو، رنگ و یا بافت ترشحات را تحت تاثیر قرار دهد. در بیشتر افراد، عفونت ها یا عدم تعادل هورمونی مسئول تغیرات غیرمعمول ترشحات واژن می باشند.
موارد زیر می توانند تعادل باکتری های واژن را برهم زنند:
- استفاده از آنتی بیوتیک یا استروئید
- واژینوز باکتریایی: یک عفونت باکتریایی است که در زنان باردار یا زنان دارای شرکای جنسی متعدد شایع تر است.
- قرص های ضد بارداری
- سرطان دهانه رحم
- عفونتهای کلامیدیایی یا سوزاک (STD): بیماری های منتقله از راه جنسی
- دیابت
- دوش واژینال، صابون و یا لوسیون های معطر، ماده های معطر که در وان حمام می ریزند و کف می کند.
- عفونت لگن پس از جراحی
- بیماری التهابی لگن (PID)
- تریکومونیازیس: یک عفونت انگلی است که معمولا ناشی از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده است.
- آتروفی واژن: نازک شدن و خشک شدن دیواره واژن در طی یائسگی
- التهاب واژن: سوزش در داخل یا اطراف واژن
- عفونت قارچی

درمان ترشحات واژن
درمان به علت بیماری بستگی دارد.به عنوان مثال، عفونت قارچی معمولا با داروهای ضد قارچ که به شکل کرم یا ژل واژینال استفاده می شوند، درمان می شود. واژینوز باکتریایی با قرص آنتی بیوتیک یا کرم درمان می شود. تریکومونیازیس معمولا با مترونیدازول یا تینیدازول درمان می شود.
چند نکته برای جلوگیری از عفونت واژن که باعث ترشحات غیر طبیعی می شود:
با شستشوی منظم با صابون ملایم و آب گرم، واژن را تمیز نگه دارید.
هرگز از صابون های معطر و محصولات زنانه یا دوش واژینال استفاده نکنید. همچنین از اسپری های زنانه و وان پرکف و معطر شده اجتناب کنید.
برای جلوگیری از نفوذ باکتری به واژن و ایجاد عفونت، همیشه از جلو به عقب واژن را بشویید و خشک کنید.
لباس زیر ۱۰۰٪ پنبه ای بپوشید و از لباس های بیش از حد تنگ اجتناب کنید.

چه موقع برای درمان ترشحات واژینال به پزشک مراجعه کنیم؟
پزشک پس از بررسی سابقه پزشکی و سوال در مورد علائم شما، معاینه لگنی انجام می دهد و در صورت نیاز، برای انجام آزمایشات بیشتر، از ترشحات نمونه برداری می کند. در صورت وجود بو یا رنگ غیرطبیعی در ترشحات واژن، یا مشاهده یکی از موارد زیر، به پزشک مراجعه کنید:
- خارش
- درد یا ناراحتی
- ترشحات پنیری یا کف آلود
- خونریزی بین دوره های قاعدگی یا بعد از یائسگی
- لکه بینی بعد از رابطه جنسی (به کرات)
- ترشحات خاکستری، سبز و یا زرد
- بوی قوی و شدید
- احساس سوزش در هنگام ادرار کردن

منبع: دکتر تو

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.