۲۱۷۷۳۳
۱۶۹۹
۱۶۹۹

اختلال نعوظ مرد، نشانه ها و علل

اختلال نعوظ بر رضایت زناشویی و روابط عاطفی زوجین تاثیر گذاشته و ممکن است منجر به مشکلاتی از جمله طلاق و سردی عاطفی شود.

اختلال نعوظ یکی از اختلالات رایج در میان مردان است که باعث می‌شود فرد نتواند در حین رابطه جنسی به نعوظ برسد و کارکرد جنسی‌اش به شدت افت پیدا می‌کند. چنین شرایطی بر رضایت زناشویی و روابط عاطفی زوجین تاثیر گذاشته و در موارد شدیدتر ممکن است منجر به مشکلاتی از جمله طلاق و سردی عاطفی شود. مشکلات جنسی مردان بر اعتماد به نفس و خودباوری آن‌ها تاثیر می‌گذارد و در نتیجه کیفیت دیگر ابعاد زندگی مردان مثل کار، روابط بین فردی، تحصیلی و... افت پیدا می‌کند. در چنین شرایطی برای درمان ممکن است از روش‌های ناسالم استفاده کنند. قبل از هر اقدامی بهتر است مشکل اصلی ابتدا مشخص شود، سپس برای آن به دنبال راهکاری باشید. برای کسب اطلاعات لازم در این زمینه با ما تا انتهای مطلب همراه شوید.
اختلال نعوظ
اختلال نعوظ یکی از انواع اختلالات جنسی است که بر عملکرد جنسی مردان تاثیر دارد. این اختلال، کژکاری جنسی محسوب شده و اغلب قابل درمان می‌باشد. در این اختلال مرد در رسیدن به وضعیت نعوظ یا حفظ آن دچار مشکل است. در نتیجه مرد در حفظ نعوظ ناتوان شده و هنگام رابطه جنسی نمی‌تواند کارکرد مناسبی داشته باشد. بی میلی جنسی در زنان و واژینیسم اختلالاتی مشابه در خانم‌ها است.
نحوه ایجاد نعوظ
نعوظ یک حالت فیزیولوژیک می‌باشد که هنگام برانگیختگی جنسی با هجوم خون به آلت تناسلی ایجاد می‌شود. در واقع هنگام نعوظ شاهد پرخونی آلت تناسلی می‌باشیم. این پرخونی باعث افزایش قوام آلت برای انجام عمل دخول می‌شود و فرد می‌تواند دخول را تا هنگام انزال ادامه دهد. اگر فرد زودتر از زمان انتظار ارضا شود زود انزالی و دیرتر از آن دیر انزالی تشخیص داده می‌شود.
نشانه‌های اختلال نعوظ
مردان مبتلا به اختلال نعوظ هنگام فعالیت جنسی، به وضعیت نعوظ دست پیدا نمی‌کنند و یا علی‌رغم دست پیدا کردن به نعوظ، در حفظ کردن آن تا اتمام فعالیت جنسی به مشکل بر می‌خورند. حالت دیگر از اختلال نعوظ کم شدن سفتی آلت هنگام نعوظ است که رابطه جنسی را با مشکل و دشواری مواجه می‌کند.
در کسانی که به این اختلال دچارهستند، نعوظ فقط در مواقعی که مقاربت مد نظر نیست ایجاد می‌شود. مثلا ممکن است مرد در حین خودارضایی به نعوظ دست پیدا کند و آن را در طی خودارضایی حفظ کند. در اختلال نعوظ تورم اندام تناسلی به هیچ وجه ایجاد نمی‌شود و لیزشدگی اگر در ابتدای امر ایجاد شود میزان آن کم بوده و رابطه جنسی را تسهیل نمی‌کند.
اختلال نعوظ از نظر اینکه در چه زمانی به وجود آمده باشد می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد.
دائمی: این اختلال از زمانی که فرد از لحاظ جنسی فعال شده وجود داشته است.
اکتسابی: این اختلال بعد از یک دوره عملکرد جنسی نسبتا عادی شروع شده است.
اختلال نعوظ از نظر فراگیر بودن نیز به دو دسته تقسیم می‌شود.
فراگیر: تنها محدود به انواع خاصی از تحریک، موقعیت‌، یا ارتباط با همسر نمی‌باشد.
موقعیتی: تنها محدود به رابطه با انواع خاص تحریک، موقعیت‌، یا ارتباط با همسر می‌باشد.
برای آگاهی بیشتر در زمینه قرص نعوظ کلیک کنید.
علل اختلال نعوظ
اختلال نعوظ ممکن است در نتیجه علل ارگانیک (مثل عروقی، نورولوژیک، هورمونی، آناتومیک، دارویی)، علل فیزیولوژیک یا علل روانشناختی یا ترکیبی از آن‌ها باشد. ولی در مردان جوان و میانسال معمولا ریشه روانشناختی دارد. در واقع مسائل روانشناختی نقش عمده‌ای در کارکردهای جنسی انسان بازی می‌کنند و معمولا ترکیبی از این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا اختلالات جنسی را به وجود آورند. به همین علت پیدا کردن یک علت واحد معمولا سخت است. عواملی که دخیل در این اختلال هستند شامل موارد زیر می‌باشند.
علل روانشناختی
اضطراب در آمیزش جنسی: اضطراب باعث افت عملکرد می‌شود. نداشتن اعتماد به نفس کافی و ترس از کمبود توانایی در برقراری رابطه، فرد را دچار اضطراب و در نتیجه باعث نعوظ در فرد می‌شود.
خصومت یا احساس‌های منفی: خصومت نسبت به شریک جنسی ممکن است خود را به شکل اختلال نعوظ نشان دهد. فرد چون نمی‌تواند خصومت خود را به شکل دیگری نشان دهد، ناخودآگاه با اختلال نعوظ همسرش را ناکام می‌سازد.
فشار و استرس روزمره: استرس، اضطراب و افسردگی و فشارهای روانی روزمره ممکن است عملکرد جنسی فرد را کاهش دهند و آمادگی وی را برای شروع یک رابطه جنسی کم کنند.
تجربیات دوران کودکی: تجارب کودکی و باورهای سختگیرانه‌ای که فرد از ابتدای زندگی نسبت به روابط جنسی داشته است، بر عملکرد جنسی او تاثیر دارد.
عقده مادونا- پوتانا: مرد نمی‌تواند احساس محبت به یک زن را با میل جنسی نسبت به او وفق دهد و با این احساسات متعارض فقط قادرند با زن‌هایی آمیزش جنسی موفق داشته باشند که آن‌ها را پست‌تر می‌پندارند.
جهت گیری جنسی نامشخص: مشکل در جهت گیری جنسی نسبت به جنس موافق یا مخالف دارند.
علل مربوط به رابطه میان زوجین
روابط خارج زناشویی: درگیری‌های احساسی خارج از رابطه زناشویی ممکن است باعث اختلال نعوظ در ارتباط با همسر شود.
مشکلات بین فردی: ناتوانی برای اعتماد و مشکلات بین فردی به دلیل فوبیا، ترس، اضطراب و خشم از علل مشکلات بین فردی است.
یکنواختی در رابطه: یکنواختی و سرد شدن رابطه جنسی میل جنسی را کاهش می‌دهد.
علاوه بر این موارد، سیگار و سوء مصرف مواد مخدر، اعتیاد به الکل (الکلیسم)، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد اضطراب، بیماری‌های دستگاه درون‌ریز، اختلال‌های عصبی و بیماری‌های جسمانی و بالا رفتن سن در ترکیب با عوامل قبلی می‌توانند اختلال نعوظ را ایجاد کنند.
درمان اختلال نعوظ
در صورتی که اختلال نعوظ بر اثر عوامل روانشناختی گفته شده به وجود آمده باشد، روان درمانی و سکس تراپی می‌تواند گزینه مناسبی برای حل مشکل تلقی شود. طبق تحقیقات مشاوره جنسی و مشاوره زوجین برای بهبود روابط و آموزش تکنیک‌های جنسی جهت افزایش کیفیت رابطه موثر بوده است. در برخی از موارد فرد به علت مشکلات بیولوژیکی مثل اختلالات تیروئید، آدرنال، هیپوفیز و… نیاز به درمان هورمونی خواهد داشت.
علاوه بر درمان‌های روانشناختی و هورمونی اولین گزینه درمان دارویی برای درمان نعوظ گروهی از داروها به نام PDE است. این درمان‌ها باید توسط متخصص تشخیص و تجویز شوند.
طب سنتی
متخصصان طب سنتی ممکن است درمان‌های پیشنهادی برای اختلال نعوظ داشته باشند. توجه داشته باشید طب سنتی یک درمان مکمل محسوب می‌شود که در کنار درمان‌های دیگر می‌تواند اثربخش باشد.
جینسنگ: از کرم آن برای انزال زودرس استفاده می‌شود.
ال_آرژنین: بر افزایش خون‌رسانی اثر می‌کند.
دی هیدرواندروسترون : بیشتر میل جنسی در زنان را افزایش می‌دهد و به اختلال نعوظ کمک می‌کند.

سوالات متداول
بعضی مواقع که می‌خواهم نزدیکی کنم با همسرم یا دچار عدم نعوظ می‌شوم و یا اینکه نعوظ کامل می‌شود اما بعد یک یا دو دقیقه آن‌را ازدست می‌دهم. ۲۵ سال هم سن دارم. چکاری باید انجام بدهم؟
شما هم دچار اختلال در بدست آوردن نعوظ هستید و هم دارای مشکل در حفظ نعوظ. با توجه به سن شما، احتمالا یک دلیل مهمی باید داشته باشد. توصیه می‌کنم که به پزشک متخصص مراجعه نمائید.
آیا داشتن نعوظ برای مدت طولانی خطرناک است؟
پاسخ این سؤال به اندازه زیادی بستگی به تعریف شما از طولانی مدت بودن دارد. درصورتی که نعوظ چهار ساعت یا بیشتر، بدون تحریک جنسی طول بکشد، نعوظ دائم نامیده می‌شود. به طور رایج تحریک سبب می‌شود که خون در آلت تناسلی جریان پیدا کند که این جریان خون، سبب ایجاد نعوظ می‌شود. پس از انزال یا درصورتی که تحریک قطع شود جریان خون قطع شده و نعوظ پس رفت می‌کند. امکان دارد گاهی خون فرستاده شده به آلت تناسلی برای ایجاد نعوظ به دام بیفتد و باعث ایجاد نعوظ دائم شود که می‌تواند بسیار دردناک باشد و درصورتی که زود درمان نشود باعث ایجاد زخم در داخل آلت تناسلی شده و در بعضی موارد اختلال نعوظ دائم را در پی خواهد داشت.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.