۲۲۵۴۸۸
۱۲۳۴
۱۲۳۴

چگونگی درمان زخم واژن

درد در پرینه در خانم ها شایع است، که ممکن است در حین زایمان یا بعد از زایمان دچار جراحاتی شوند.

پرینه منطقه بین دستگاه تناسلی و مقعد است. در این قسمت از بدن علل احتمالی مختلف زیادی وجود دارد.
درد پرینه می تواند افراد هر دو جنس را تحت تأثیر قرار دهد. در نرها ، پرینه دقیقاً در پشت کچل قرار دارد و تا مقعد امتداد دارد. در زنان ، پرینه از جلوی ولو شروع می شود و تا مقعد امتداد می یابد.
درد در پرینه در خانم ها شایع است، که ممکن است در حین زایمان یا بعد از زایمان دچار جراحاتی شوند. به احتمال زیاد پس از زایمان فرزند اول دوام بیشتری خواهد داشت.

پاره شدن پرینه در هنگام زایمان
علت احتمالی درد پرینه ، پاره شدن در هنگام زایمان است.
بیشتر خانم ها هنگام تولد فرزند اول خود ، برخی از آسیب های مربوط به پرینه را تجربه می کنند. برخی دچار پارگی شدیدتر از واژن می شوند ، اعماق عضله مجاور یا مقعد.
پارگی می تواند دردناک باشد و پیاده روی ، استفاده از دستشویی یا انجام سایر کارکردهای روزانه را دشوار کند. این درد می تواند چند هفته ادامه یابد.
پاره شدن پرینه می تواند بر روی عضلات زیر پرینه تأثیر بگذارد. پارگی شدیدتر می تواند باعث مشکلات مداوم عضلات شود ، که بسیار دردناک است و ممکن است بر عملکرد مثانه یا حتی اسفنکتر مقعد تأثیر بگذارد. برخی از خانم ها در طول رابطه جنسی نیز درد را تجربه می کنند.
حمام های منظم سیتز ، بسته های سرد و اسپری های بی حسی ممکن است به درمان درد کمک کنند. اگر پارگی همراه با علائم عفونت وجود داشته باشد ، مانند خانم:
درد شدید
بوی بد از پارگی می آید
تب
پس از بهبودی پارگی ، برخی از خانم ها برای مدیریت درد مزمن از فیزیوتراپی کف لگن استفاده می کنند.
اپیزوتومی روشی است که در آن پزشکان برش کوچکی به داخل پرینه وارد می کنند تا دهانه واژن در هنگام زایمان گسترش یابد.
این روش هنوز هم در هنگام زایمان بسیار متداول است. با این حال ، تعداد فزاینده ای از متخصصان در مورد استفاده از اپی بیوتومی های روتین توصیه می کنند ، زیرا برخی تحقیقات نشان می دهد که ممکن است خطر بی اختیاری و درد لگن را افزایش دهد .
دردهای ناشی از اپی‌زوتومی همانند پارگی پرینه است. شدت علائم و زمان بهبودی بسته به نوع پارگی یا اپی بیوتومی در بین خانمها متفاوت خواهد بود.
حمام های سیتز ، اسپری های بی حس و داروهای ضد درد درد بدون نسخه می توانند باعث تسکین کوتاه مدت شوند. فیزیوتراپی کف لگن برای طولانی مدت در مدیریت علائم مفید است. در بعضی موارد ، اپیزوتومی می تواند به مناطق اطراف آسیب برساند و ممکن است عمل جراحی را ضروری کند.

سایر آسیب های پرینه
داروهای تسکین دهنده درد ممکن است به درمان خراش یا بریدگی در پرینه کمک کند.
هر دو جنس نر و ماده می توانند صدمات دیگر پرینه را تجربه کنند .
تروما ، مانند آن از سقوط یا حمله ، می تواند به عضلات یا پوست پرینه آسیب برساند. برخی از شرایط سلامتی از جمله دیابت می تواند باعث آسیب عصبی در پرینه شود.
درمان صحیح بستگی به صدمات دارد. درد عصبی اغلب به پزشک معالج نیاز دارد ، اما برخی از خراش ها یا بریدگی ها با حمام های سیتز و داروهای تسکین دهنده درد بهبود می یابد. صرف نظر از علت ، همیشه بهتر است که پزشک راجع به صدمات پرینه مراجعه کنید.

اختلال در عملکرد لگن
ماهیچه های کف لگن در پایین لگن نشسته و از اندام های لگن مانند مثانه ادرار پشتیبانی می کنند.
اختلال در عملکرد لگن می تواند هنگامی که عضلات بیش از حد سفت می شوند ، ایجاد شود و باعث درد و تنش شود. از طرف دیگر ، عضلات ممکن است خیلی ضعیف شوند و منجر به بی اختیاری مثانه شود. اختلال در عملکرد لگن ممکن است بر توانایی فرد در مدفوع نیز تأثیر بگذارد.
هر کسی می تواند اختلال در عملکرد لگن ایجاد کند ، اما به ویژه در دوران بارداری یا بعد از آن و در افرادی که سابقه تروما دارند - به عنوان مثال ، از اپیزوتومی - تا پرینه. بسیاری از مبتلایان به اختلال در عملکرد لگن ، درد لگنی ، به ویژه در پرینه را تجربه می کنند.
در حالی که تمرینات کف لگن مفید هستند ، تمرینات مناسب به نوع اختلال بستگی دارد. برای تعیین مؤثرترین تمرینات ، باید با پزشک یا فیزیوتراپی کار کنید.

مراجعه به درد
مراجعه به درد ، دردی است که از جایی دیگر بدن شروع می شود و به پرینه تابش می کند. آپاندیسیت ، کولیت و برخی دیگر از بیماریهای دستگاه گوارش ممکن است باعث درد مراجعه کننده در پرینه شود.

پروستاتیت و سایر شرایط پروستات
التهاب پروستات ، که به آن پروستاتیت گفته می شود ، می تواند باعث ایجاد درد در پرینه شود. این التهاب به دلیل عفونت یا آسیب ممکن است به طور ناگهانی ایجاد شود و در برخی موارد ممکن است طولانی مدت باشد.
کمپرس های گرم و یا حمام های sitz ممکن است به درد کمک کند ، اما این داروهای خانگی علت اصلی را درمان نمی کنند. در مواردی که عفونت باکتریایی عامل پروستاتیت باشد ، پزشک احتمالاً یک دوره آنتی بیوتیک تجویز می کند .
سایر موارد پروستات ممکن است باعث علائمی مشابه پروستاتیت شود. بنابراین ، اگر درد پرینه در حین ادرار یا رابطه جنسی رخ دهد ، فرد باید به پزشک مراجعه کند.

عفونت ها
عفونت ها می توانند باعث تورم و درد در نزدیکی پرینه شوند.درمان زخم بیرونی واژن ناحیه تناسلی
یک کیست آلوده یا آبسه در مقعد یا جای دیگر پرینه می تواند متورم شود و بسیار دردناک شود. اگر این ناحیه قرمز و متورم به نظر برسد یا یک کیست دردناک در پرینه وجود داشته باشد ، این ممکن است نشانه عفونت باشد.
این تشخیص ممکن است بعد از گرفتن تاریخچه دقیق و انجام معاینه از نظر بالینی مشکوک باشد. ویروسی و باکتریایی سواب باید انجام شود تا رد کردن علل عفونی زخم تناسلی مانند هرپس سیمپلکس ( تب خال ناحیه تناسلی )، سیفلیس و شانکروئید . سواب ها در NSGU منفی هستند.
آزمایش های بعدی توسط علائم بیماری زمینه ای هدایت می شوند اما باید شامل تست های مونونوکلئوز عفونی باشند .
بیوپسی زخم باید شامل پوست اطراف باشد. یافته ها در NSGU غیر خاص است.
کمپرس گرم و اسپری های بی حس کننده ممکن است به درد کمک کند. ممکن است لازم باشد برخی از عفونت ها با آنتی بیوتیک های تجویز شده درمان شوند. بعضی از آبسه ها ممکن است نیاز به برش و زهکشی داشته باشند ، در حالی که ممکن است لازم باشد یک کیست آلوده از نظر جراحی خارج شود.

بواسیر
بواسیر رگهای خونی متورم در مقعد است. بواسیر داخلی گاهی باعث خونریزی حین حرکات روده می شود. بواسیر خارجی ممکن است خونریزی ، خارش یا درد ایجاد کند.
برخی از بواسیر تحت فشار قرار می گیرند به پرینه. این فشار می تواند باعث ایجاد درد در پرینه شود که ممکن است به راست روده تابیده شود. ممکن است درد هنگام حرکات روده یا بعد از آن بدتر شود.
جراحی ممکن است برای از بین بردن بواسیر شدید لازم باشد.
در موارد شدیدتر ، افراد می توانند از مرطوب کننده های بواسیر برای آرام کردن پوست و تمیز نگه داشتن ناحیه استفاده کنند. استفاده از کرم بواسیر یا خیساندن ناحیه در حمام سیتز بعد از هر حرکت روده نیز می تواند باعث تسکین علائم شود. خوردن یک رژیم غذایی پر فیبر و نوشیدن آب زیادی می تواند به جلوگیری از یبوست و کرنش کمک کند ، که اینها دلایل عمده بواسیر بزرگ شده است.

گرفتاری عصب پودندال
عصب پودندال در لگن است. این بیماری ممکن است ملتهب یا گرفتار شود ، غالباً به دلیل آسیب دیگر. اگر این اتفاق بیفتد ، باعث ایجاد درد عصبی می شود که ممکن است پرینه را درگیر کند. درد ممکن است به طور ناگهانی ظاهر شود یا به تدریج در طی چند هفته یا ماه رشد کند.

درمان زخم بیرونی واژن ناحیه تناسلی
ماساژ منطقه و گرفتن داروهای تسکین دهنده درد ممکن است تسکین موقتی داشته باشد. اما افراد مبتلا به این بیماری باید به پزشک مراجعه کنند.

درمان زخم بیرونی واژن پرینه و ناحیه تناسلی چیست؟
درمان زخمهای بی اشتهایی تناسلی به علت بستگی دارد اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:
مسکن هایی مانند پاراستامول ، ضد التهاب غیر استروئیدی یا قاتلان قوی تر
سوند مثانه (کوتاه مدت) هنگامی که درد شدید است و باعث مهار ادرار می شود
موضعی بی حس کننده پماد یا ژل
پماد موضعی کورتیکواستروئید یا خمیر
تزریق داخل استروئیدی
استروئیدهای خوراکی ، به عنوان مثال ، پردنیز (اول) یکی
در صورت آلودگی ثانویه آنتی بیوتیک های ضد استافیلوکوکی
دوره طولانی طولانی داکسی سایکلین یا اریترومایسین برای جلوگیری از عود مجدد.
در صورت بروز درد شدید در حین عمل ، فرد باید با پزشک خود صحبت کند.
برخی از دلایل درد پرینه ، مانند صدمات جزئی یا پارگی ناشی از زایمان ، به خودی خود از بین می روند.
مراجعه به پزشک برای درد شدید پروین مهم است. بیشتر موارد با مراقبت صحیح قابل درمان هستند.
در بعضی موارد ، پزشک ممکن است شخصی را که دارای درد پرینه است ، برای تمرینات تقویت کف لگن به پزشک درمانی مراجعه کند.
درد در پرینه می تواند شدید باشد و فعالیت های روزمره را دشوار می کند. علل احتمالی بسیاری از درد وجود دارد که اکثر آنها به راحتی قابل درمان هستند و صدمات طولانی مدت ایجاد نمی کنند. مهم است که درد را نادیده نگیرید و برای تشخیص و معالجه به پزشک مراجعه نکنید.

علت زخم دستگاه تناسلی واژن بعد نزدیکی و درمان چیست؟
علت زخمهای دستگاه تناسلی کاملاً مشخص نیست. آنها ممکن است در نتیجه واکنش ایمنی بیش از حد اکتسابی یا ذاتی بوجود آمده باشند. آنها با چندین عفونت همراه بوده اند.
ویروس اپستین بار (EBV)
سیتومگالوویروس (CMV)
مایکوپلاسما
ذات الریه
استرپتوکوک گروه A
آنفلوانزا
پاروویروس
پارامیکسوویروس
سالمونلا
توکسوپلاسما
اوریون
ویروس نقص ایمنی انسان ( HIV )
بیماری لایم

منبع: ماما طب

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.