۲۲۶۲۵۸
۱۲۳۱۰۲
۱۲۳۱۰۲

علت حرکت زیر شکم چیست؟

بارداری زمانی برای تجربیات تازه است. یکی از آنها غوغایی است که در شکم به راه می ‌افتد.

تقلا و پیچش، کشیدن و چنگ زدن. شکم شما ممکن است بر مبنایی منظم دچار تمامی حس‌های مزبور شود. اغلب آنها کاملاً نرمال هستند اما گاهی اوقات یک حرکت یا حس غیر معمول ممکن است بروز کند.

حرکت زیر شکم در زمان بارداری
بارداری زمانی برای تجربیات تازه است. یکی از آنها غوغایی است که در شکم به راه می ‌افتد. همچنان که بچه در زهدان رشد می‌کند، حرکات جنین، هر قدر هم کوچک باشد، از سوی مادر قابل حس خواهد بود.
تسریع اصطلاحی است که برای توصیف حالت و حس بال بال زدن که زنان باردار تجربه می‌کنند به کار می‌رود. اغلب زنان این نخستین حرکات جنین را در فاصله هفته‌های 16 تا 25 بارداری تجربه می‌کنند. این مربوط به سه ماهه دوم بارداری است.
در سه ماهه سوم بارداری زنان باید به صورت منظم با این احساس حرکت مواجه شوند. در بارداری‌های بعدی زنان ممکن است این حرکات را زودتر احساس کنند زیرا بدن زنان می‌داند باید در انتظار چه چیزی باشد اما زمان‌بندی برای حرکت ممکن است در مورد هر زن و هر بارداری متفاوت باشد.

کدام حرکات ممکن است به معنی باردار بودن زنان باشد
اگر زنانی در خلال بارداری احساس حرکت کند این احتمال هستند که بچه درون زهدان در شرایط زیر باشد:
سکسکه
چرخیدن
کش دادن به اندام‌ها
خم شدن
لگد زدن

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
حرکت در ناحیه شکم در زمان بارداری قابل انتظار و به احتمال زیاد نرمال است. به هر حال، گاهی از اوقات، حس‌های دیگری در شکم ممکن است نشانه‌های یک مشکل بالقوه باشند.
اگر زنی دچار هر یک از نشانه‌ها و علایم فهرست شده در زیر شود نباید منتظر موعد معاینه بعدی دوره بارداری باشد و باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند:
اسهال شدید
سرگیجه یا غش کردن
تب بالای ۳۷ درجه سانتی‌گراد (۱۰۰ درجه فارنهایت)
احساس درد یا سوزش در زمان ادرار کردن یا دچار شدن به مشکلات ادراری
خونریزی واژن
ترشح واژن به شکل غیر نرمال مثل داشتن ترشح خاکستری رنگ یا سفید بدبو
تاری دید یا نقطه‌بینی در چشم
ترک خوردن و خونریزی نوک پستان
ورم دست، ورم صورت، یا ورم انگشت
سردرد مزمن، یا شدید
درد دست، درد قفسه سینه یا درد پا

حرکت در قسمت زیر شکم در شرایط غیر حاملگی
زنان باردار تنها کسانی نیستند که ممکن است دچار حرکت یا حس غیر معمول در قسمت زیر شکم شوند.
عملکردهای متداول بدن مثل گوارش می‌توانند چنین حس‌هایی ایجاد کنند. حتی ممکن است گاز معده و روده یا سوءهاضمه مسؤول بروز آنها باشند. درک عامل بروز حرکات مزبور می‌تواند به شخص در مورد نیاز احتمالی به درمان یا مراجعه به پزشک کمک کند.

گوارش
وقتی ما غذا می‌خوریم عضلات دستگاه گوارش شروع به حرکت می‌کنند تا غذا را در امتداد مسیر معده و روده انتقال دهند. شخص ممکن است حرکت این عضلات را بلافاصله پس از غذا خوردن یا ساعاتی بعد از آن احساس کند.

سوء هاضمه
سوی دیگر گوارش سوءگوارش است. سوءهاضمه می‌تواند باعث ایجاد موارد زیر باشد:
سوزش سر دل
تهوع
درد معده
نفخ
استفراغ
با شیوع کمتر شخص ممکن است دچار نوعی حس تلاطم در معده شود که احتمال دارد به شکل حرکت عضله احساس شود.
سوءگوارش را می‌توان در محیط خانه با استفاده از آنتی‌اسیدهای غیر نسخه‌ای مداوا کرد. اما اگر کسی دچار سوءهاضمه مزمن باشد یا به استفراغ شدید، مدفوع سیاه، یا کاهش وزن غیر قابل توضیح دچار گردد باید به پزشک مراجعه کند.

تخمک ‌گذاری
در کوران چرخه قاعدگی زنان ممکن است طیفی از حس‌ها و گمان‌ها را تجربه کنند. کرامپ در شروع پریود عادت ماهانه ممکن است باعث سفت‌تر شدن عضلات قسمت زیر شکم شود. این وضعیت ممکن است حسی شبیه حرکت ایجاد کند.
در طول تخمک‌گذاری زنان ممکن است در عین حال با حالات پرش یا ترکیدن در زیر شکم مواجه شوند. این وضعیت عموماً نتیجه اتساع تخمدان برای رهش تخمک رسیده شده است. در اغلب موارد این حس خفیف و موقتی است.

اسپاسم عضله
همان‌طور که شخص ممکن است در ناحیه دست یا پا دچار اسپاسم شود، امکان بروز این اسپاسم عضله در شکم وجود دارد. این انقباض‌های غیر ارادی ممکن است نتیجه فشار بر عضله یا کاربرد بیش از حد آن باشد. اما در عین حال ممکن است آنها بر اثر دهیدراسیون ایجاد گردند.
اکثر موارد اسپاسم عضله خفیف بوده و خود به خود برطرف می‌شوند. اگر اسپاسم ادامه یابد یا اگر بدتر شده و تشدید گردد، شخص باید به پزشک مراجعه کند. پزشک ممکن است جستجو برای عوامل تشدید کننده وضعیت مورد بحث را در دستور کار قرار دهد.

لگدهای شبح
زنانی که باردار بوده‌اند ممکن است دچار لگد شبح شوند یا این حس که بچه‌ای در رحم خود دارند. این حس بیشترین شیوع را در زمان اندکی پس از وضع حمل دارد اما برخی زنان آن را حتی سال‌ها بعد نیز تجربه می‌کنند.
از سوی دیگر زنانی که سابقه سقط جنین ناخواسته یا سقط جنین ارادی دارند ممکن است با حس مزبور مواجه شوند.

واکنش آلرژیک
احساس پیچیدن و جمع شدن در شکم ممکن است یک نشانه دچار شدن دستگاه گوارش به واکنش آلرژیک به چیزی باشد که شخص می‌خورد. این مورد متداول نیست اما احساس مزبور ممکن است مرتبط به بیماری سلیاک یا واکنش غیر نرمال به گلوتن باشد.
اجتناب از غذاهای دارای گلوتن می‌تواند به پیشگیری از این حرکات و علایم همراه بیماری سلیاک کمک کند. این حرکات و علایم موارد زیر را شامل می‌شوند:
نفخ شکم یا درد شکم
اسهال مزمن
یبوست
استفراغ
کاهش وزن

انسداد روده
ذرات غذای هضم شده پیش از خروج از بدن به شکل مدفوع مسیری طولانی در روده و ارگان‌ها را طی می‌کنند. گاهی از اوقات، احتمال بروز انسداد در مسیر گوارش وجود دارد.
انسداد ممکن است موضعی یا کلی باشد. وقتی این انسداد ایجاد می‌شود شخص ممکن است طیفی از علایم شامل کرامپ عضله را تجربه کند که ممکن است به شکل حرکت حس شود.
دیگر علایم انسداد روده‌ای شامل موارد زیر است:
نفخ شدید
تهوع
استفراغ
یبوست
ناتوانی در دفع گاز یا دفع مدفوع
ورم شکم
انسداد روده باید در اولین فرصت ممکن توسط پزشک تشخیص داده شده و درمان شود. هیچ نوع درمان خانگی قادر به برطرف کردن انسداد روده‌ای نیست.

دیورتیکولیت
دیورتیکولیت اختلالی است که سیستم گوارش را درگیر می‌کند. دیورتیکولیت باعث ایجاد علایمی مثل نفخ، اسهال، و یبوست می‌شود. این بیماری همچنین می‌تواند درد و کرامپ عضله در شکم ایجاد کند که ممکن است باعث بروز حسی شبیه به حرکت شود.
در صورت عدم درمان دیورتیکولیت می‌تواند علایمی شبیه به موارد زیر ایجاد کند:
تهوع یا استفراغ
خون در مدفوع
درد مداوم در شکم
خونریزی راست روده
اگر کسی دچار این علایم باشد، باید به پزشک مراجعه کند.
احساس حرکت در شکم تجربه‌ای غیر معمول نیست. لرزش و ضربه ممکن است توسط جنین ایجاد گردد. این وضعیت همچنین ممکن است نتیجه گوارش نرمال، اسپاسم عضله یا تخمک‌گذاری باشد.
مشکلات جدی‌تر مثل انسداد روده علت متداولی برای بروز حس حرکت در شکم نیست اما حس مزبور می‌تواند یک نشانه آن باشد.
اگر کسی احساس کند که حرکت در شکم او حالت مزمن یافته است یا اگر دچار علایم اضافی شود، باید به پزشک مراجعه کند.
حتی اگر این حس نتیجه سوء گوارش باشد دکتر می‌تواند به تخفیف آن کمک کند. اگر حس مزبور بر اثر علتی دیگر ایجاد شود درمان می‌تواند به پیشگیری از وخامت علایم کمک کند.

منبع: مهرین

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.