۲۲۶۴۲۹
۱۰۹۲۶
۱۰۹۲۶

شیاف واژنی اسید بوریک، چه زمانی استفاده می شود؟

کاربردهای پزشکی اسید بوریک زیاد است که به دلیل خاصیت ضد عفونی کنندگی و آنتی باکتریال آن است.

اسید بوریک که به نام های هیدروژن بورات یا اسید بوراسیک نیز شناخته می شود. کاربردهای پزشکی اسید بوریک زیاد است که به دلیل خاصیت ضد عفونی کنندگی و آنتی باکتریال آن است.
اگر پزشک یا ماما فقط شیاف اسید بوریک را تجویز کرده است، شاید تعجب کنید که دقیقا این چه دارویی است و چگونه عمل می کند. اگر برای بار اول از آن استفاده می کنید یا حتی شاید برای بار اول اسم آن را می شنوید، نگذارید ناشناخته بودن دارو موجب تعویق در مصرف آن شود. اسید بوریک در درمان موثر برای بسیاری از مشکلات پزشکی زنان تاریخچه طولانی دارد.

اسید بوریک چیست؟
اسید بوریک که به نام های هیدروژن بورات یا اسید بوراسیک نیز شناخته می شود، یک اسید ملایم است که فرم طبیعی آن در مناطق آتشفشانی اروپا و آمریکا شمالی وجود داشته و حداقل از زمان یونان باستان به منظور پاک کنندگی، نگهداری غذا و مصارف دیگر استفاده شده است. بسیاری از کاربردهای پزشکی اسید بوریک با استفاده از ماهیت ضد عفونی کنندگی و آنتی باکتریال آن مرتبط هستند، برای مثال درمان بریدگی و سوختگی های کوچک و حتی آکنه. به خاطر اسیدی بودن، این ماده به حفظ ph طبیعی واژن نیز کمک می کند. و همین ویژگی اسید بوریک، آن را به ماده مفیدی در درمان تعدادی از مشکلات پزشکی زنان تبدیل می کند.

چه زمانی باید از شیاف های واژنی اسید بوریک استفاده کرد؟
از شیاف های اسید بوریک در درمان مشکلات پزشکی دستگاه تناسلی زیر استفاده می شود:
واژینوز باکتریال
عفونت قارچی واژن
تریکومونیازیس

شیاف های اسید بوریک برای واژینوز باکتریال
واژینوز باکتریال یک عفونت واژنی است که بر اثر فعالیت بیش از حد باکتری هایی مانند گاندرلا، باکتروئید، فوزوباکتریوم و دیگر باکتری های موجود در ناحیه تناسلی زنان به وجود می آید. واژینوز باکتریال در اثر عدم تعادل باکتری های "خوب" (مانند لاکتوباسیلیوس) و باکتری های "بد" به وجود می آید. معمولا این عفونت با ترشح واژنی سفید یا خاکستری و با بوی تند ماهی همراه است. اگرچه زنان ناراحتی را با وجود این عفونت احساس نمی کنند، اما بعضی اوقات ممکن است علائمی مانند درد/ناراحتی شکم یا ادرار همراه با سوزش (درد در زمان ادرار) وجود داشته باشد.
واژینوز باکتریال در اثر عدم تعادل باکتری "خوب" و "بد" موجود در واژن و به همان میزان افزایش تعداد کلی باکتری ها به وجود می آید. اگرچه واژینوز باکتریال به عنوان بیماری های منتقله مقاربتی در نظر گرفته نمی شود اما داشتن روابط مقاربتی با شریک های متعدد می تواند شامل عوامل خطر برای عفونت شود. درمان های مرسوم برای واژینوز باکتریال تجویز آنتی بیوتیکی مانند: کیلیندامایسین یا مترونیدازول است، اما بسیاری از متخصصان بهداشت درمان های متناوبی مانند ماست و مکمل های پروبیوتیک دار را توصیه می کنند. برطبق یکی از رژیم های غذایی پیشنهادی، آنها کپسول های اسید بوریک را به مدت دو هفته هر شب در واژن خود قرار دادند. این کپسول را به عنوان یک داروی بی خطر می شناسند و در ترکیب با آنتی بیوتیک ها می تواند برای درمان بیماری های منتقله مقاربتی موثر باشند.

شیاف های اسید بوریک برای عفونت های قارچی
عفونت های قارچی واژن به عنوان کاندیدا ولوواژینیت یا مخمر کاندیدایی نیز شناخته می شود. این عفونت ها در نتیجه افزایش رشد قارچ در واژن هستند که سوزش، تورم و خارش را در ناحیه به وجود می آورند. علائم دیگر شامل:
ادرار همراه با سوزش (درد و سوزش در زمان ادرار)
ترشحات واژنی غلیظ اما بی بو که شبیه پنیر دلمه شده
درد در زمان مقاربت
عفونت های قارچی واژن به نوعی باکتری به نام کاندیدا مربوط هستند که به طور طبیعی به تعداد کمی در واژن وجود دارند. اما اگر تعادل بین باکتری های نرمال واژن و قارچ ها بهم بخورد، فرد می تواند علائم باکتری مخمر کاندیدایی را تجربه کند.ا گر چه این عفونت را به عنوان بیماری های منتقله مقاربتی در نظر نمی گیرند اما میزان عفونت در زنانی که رابطه جنسی با شریک های متعددی دارند، افزایش پیدا می کند. درمان های معمول با داروهای ضد قارچ موضعی یا خوراکی مانند: کلوتریمازول یا فلوکونازول است. بعضی اوقات شیاف های اسید بوریک در معالجه عفونت های مخمر واژن تجویز می شوند که با وجود درمان عود می کنند. این کاربرد اسید بوریک برای بیشتر از هزاران سال وجود داشته است و سودمندی آن به این دلیل است این ماده فقط عفونت کاندیدایی را مورد هدف قرار نمی دهد.

شیاف های اسید بوریک برای تریکومونیازیس
تریکومونیازیس یک بیماری عفونی است که از طریق انگل تریکومونیاز در واژن به وجود می آید. علائم معمول آن شامل: خارش تناسلی، ترشح واژنی خاکستری آبکی نامطبوع و درد در زمان ادار و مقاربت است. تریکومونیاز یک بیماری منتقله مقاربتی است که به طور معمول اکثرا از طریق مقاربت واژنی، دهانی و مقعدی منتقل می شوند. معمولا عفونت های انگلی با آنتی بیوتیک هایی مانند مترونیدازول و تینیدازول درمان می شوند، اما مقاومت نسبت به دارو یک مشکل فزاینده است. درمان موفقیت آمیز در پی مصرف شیاف های اسید بوریک نیز گزارش داده شده است.
شیاف های اسید بوریک به صورت گسترده ای در داروخانه ها و از طریق خرده فروش های انلاین بدون نسخه در دسترس هستند.مقدار مصرف هر روز 600میلی گرم است و باید شیاف جدید هر شب قبل از خواب به مدت 7تا 14روز داخل واژن گذاشته شود.
برای قرار دادن شیاف اسید بوریک در واژن،راهنمای زیر را مطالعه کنید:
دست های تان را کاملا بشویید و کپسول را از بسته بندی خارج کنید.
به پشت روی تخت دراز بکشید یا روی زانوهای خم شده بشینید یا روی زانو خم شده بایستید.
از انگشت ها یا اعمال کننده که مخصوص برای این کار طراحی شده، استفاده کنید.
شیاف را به آرامی تا جایی که خودش راحت می رود در واژن قرار دهید.
شاید بخواهید برای تمیز مانندن لباس تان از ترشح شیاف از نوار بهداشتی استفاده کنید.
بعد از آن دست های تان را کاملا بشویید.
شیاف باید هر روز در همان زمان گذاشته شود. بسیاری از زنان برای راحت بودن شیاف را قبل از به رخت خواب رفتن در واژن می گذارند.

چه مدتی حل شدن شیاف اسید بوریک طول می کشد؟
شیاف های اسید بوریک برای حل شدن کامل در واژن فقط چند دقیقه طول می کشد، اما زنان زیادی ترجیح می دهند در زمان درمان برای کم کردن خطر لک شدن لباس از نوار بهداشتی استفاده کنند.

چقدر طول می کشد تا شیاف اسید بوریک عمل کند؟
ممکن است علائم بیماری در کمتر از یک روز بهبود یابد، اما هنوز هم باید دوره معالجه را تکمیل کنید تا احتمال بازگشت عفونت کاهش یابد. شاید پزشک تان در موارد حاد مصرف دو کپسول را روزانه به جای یک کپسول تجویز کند. درهرصورت، با متخصصان بهداشت و درمان در مورد مقدار مصرفی و دوره درمان مشورت کنید.

عوارض جانبی شیاف اسید بوریک
از شیاف های اسید بوریک یا کپسول های اسید بوریک واژینال برای سال های زیادی استفاده شده و به طور کلی داروی بی خطری شناخته شده است. به هر حال، شاید شما عوارض جانبی زیر را داشته باشید:
سوزش دهانه رحم
ترشح آبکی
قرمزی در اطراف واژن
اگر استفاده از دارو موجب ناراحتی شدیدی شد باید استفاده از شیاف را قطع کنید و اگر مشکل رفع نشد باید توصیه های پزشکی را پیگیری کنید. علاوه بر این، موارد محدود کننده مهم را یاداشت کنید: اسید بوریک برای رشد جنین سمی است و زنان باردار نباید از ان استفاده کنند. شیاف اسید بوریک موجب حساسیت در زخم های باز داخل و اطراف واژن می شود و در این موارد نباید از آن استفاده کرد. اسید بوریک در صورت خوردن به شدت سمی است و فقط باید به عنوان شیاف واژنی استفاده شود.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.