۲۲۶۵۹۳
۱ نظر
۴۹۷۱
۱ نظر
۴۹۷۱

عوارض خود ارضایی بر مو، چیست؟

افسانه های اشتباه زیادی در مورد استمناء وجود دارد، اما علم مدرن خودارضایی را به عنوان علت هیچ بیماری فیزیکی خاصی ثابت نکرده است.

این مطلب خودارضایی را صرفا از نظر علمی و پزشکی مورد بررسی قرار داده است. این عمل در ادیان مختلف نهی شده است.

آیا خودارضایی دلیل ریزش مو است؟ این افسانه ها دیگر اعتباری ندارد و خودارضایی بخش مهمی از زندگی بسیاری از مردم است. در بررسی بیش از ۲۰۰۰ فرد بزرگسال مشخص شد که ۸۰ درصد از مردان و زنان خودارضایی می کنند.

باور های بسیاری در مورد خودارضایی وجود دارد، اما آیا این ادعا واقیعت دارد که خودارضایی می تواند باعث ریزش مو شود؟
صحبت در مورد خودارضایی برای اکثر افراد دشوار است، شاید به همین دلیل است که افسانه ها و باورهای اشتباه زیادی در مورد این موضوع وجود دارد. این باور که استمناء موجب ریزش مو می شود از این باور سرچشمه می گیرد که خودارضایی موجب از دست دادن پروتئین بدن و تغییر در سطح تستوسترون می شود.
با این حال این افسانه ها دیگر اعتباری ندارد و خودارضایی بخش مهمی از زندگی بسیاری از مردم است. در بررسی بیش از 2000 فرد بزرگسال مشخص شد که 80 درصد از مردان و زنان خودارضایی می کنند.
در ادامه، نگاه دقیقتری به این موضوع می کنیم که چرا مردم فکر می کنند استمناء ممکن است باعث ریزش مو شود. همچنین سایر اسطوره ها و واقعیت های خودارضایی را بررسی کرده و به علل واقعی ریزش مو نگاهی می کنیم.

آیا خود ارضایی باعث ریزش مو می شود؟
در یک کلام، نه. هیچ شواهد علمی وجود ندارد که خودارضایی باعث ریزش مو می شود.
این افسانه ممکن است از این فکر آمده باشد که اسپرم حاوی مقدار زیادی پروتئین است و بنابراین با هر انزال، بدن پروتئین را از دست می دهد که می تواند برای رشد مو استفاده شود.
واقعیت این است که اسپرم حاوی مقدار زیادی پروتئین است، چیزی حدود ۵.۰۴ گرم پروتئین در هر ۱۰۰ میلی لیتر مایع منی. اما هر انزال تنها حاوی ۳.۳ تا ۳.۷ میلی لیتر مایع منی است که مقدار نسبتا کمی است.
تئوری دیگر این است که خودارضایی، تستوسترون را افزایش می دهد که به نوبه خود باعث افزایش سطح هورمون DHT (دی هیدروتستوسترون) که مرتبط با ریزش مو است، می شود.
با این حال، یک مطالعه در سال ۲۰۰۱ نشان داد که در واقعیت مردان بالغ پس از ۳ هفته خودداری از استمناء افزایش سطح تستوسترون داشتند. این اتفاق بدان معنی است که اگر یک فرد انزال کمتری داشته باشد، ممکن است سطح تستوسترون وی افزایش یابد.
در هر صورت، هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد استمناء باعث افزایش سطح DHT می شود.

باورهای رایج اشتباه دیگر در مورد خودارضایی
افسانه های اشتباه زیادی در مورد استمناء وجود دارد، اما علم مدرن خودارضایی را به عنوان علت هیچ بیماری فیزیکی خاصی ثابت نکرده است.
نه تنها خودارضایی باعث ریزش مو نمی شود بلکه هیچ ارتباطی با مواردی که در ادامه اشاره شده نیز ندارد.
باعث ایجاد مو در کف دست می شود.
منجر به نابینایی می شود.
منجر به آسیب دائمی به عضو تناسلی می شود.
باعث ناتوانی جنسی در مردان و ناباروری در زنان می شود.
برای بسیاری از افراد حتی صحبت در مورد خودارضایی دشوار است که این موضوع نشان دهنده این واقعیت است که باورهای اشتباه در مورد خودارضایی مزمن و ریشه دار است.

فواید خودارضایی چیست؟
خودارضایی ممکن است فواید زیادی هم داشته باشد که عبارتند از:
درک بهتر بدن
استمناء ممکن است به فرد کمک کند تا با بدن خود بهتر آشنا شود و احساس راحت تری داشته باشد و به افراد در درک احساسات جنسی و آنچه که به آنها لذت می دهد نیز کمک کند. مطالعات نشان می دهند زنانی که در اوایل زندگی خودارضایی می کنند، احتمال بیشتری دارد که به عنوان یک بزرگسال، تجربیات مثبت جنسی و یک تصویر شخصی سالم از خود داشته باشند.
سلامت جسمی
ارگاسم، چه به تنهایی حاصل شود یا به کمک شریک جنسی، موجب بهبود و تقویت سیستم گردش خون، سیستم عصبی و سیستم عضلانی دستگاه تناسلی مردان و زنان می شود.
برای مردان، ارگاسم ممکن است به حفظ اسپرم و سالم ماندن آن کمک کند. یک مطالعه منتشر شده در سال 2016 نشان می دهد که انزال مکرر ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد.
رفع استرس
بسیاری از افراد از استمناء به عنوان راهی برای از بین بردن استرس یا کمک به خواب بهتر استفاده می کنند. این کار ممکن است به عنوان یک روش بدون خطر برای تجربه لذت جنسی محسوب شود، زیرا امکان بارداری یا انتقال عفونت های جنسی (STD) وجود ندارد.

خطرات خودارضایی
اگر چه برای بسیاری از مردم صحبت در مورد خودارضایی دشوار است، خطراتی در ارتباط با استمناء نیز وجود دارد و ممکن است مشکلات زیر ایجاد شود:
موجب اختلال عملکرد در مدرسه، کار یا سایر جنبه های زندگی فردی شود.
باعث ایجاد مشکلات در رابطه شود.
باعث ایجاد احساس گناه شود.
در صورت بی دقتی، منجر به ایجاد تورم و یا کاهش حساسیت جنسی شود.
اگر نگران هستید که خودارضایی در حال تبدیل شدن به یک مشکل است، یک پزشک یا روانپزشک قادر خواهد بود تا در این مورد کمکتان کند.

دلایل ریزش مو چیست؟
علت واقعی ریزش مو اغلب ترکیبی از وراثت و هورمون است، نه خودارضایی.
دلایل رایج ریزش مو عبارتند از:
طاسی با الگوی مردانه
آلوپسی آندروژنتیکی یا طاسی با الگوی مردانه یک اختلال ژنتیکی است و شایعترین علت ریزش مو است. یک فرد مبتلا به آلوپسی آندروژنیک حساسیت ژنتیکی به DHT دارد. هنگامی که فرد در معرض DHT قرار می گیرد، فولیکول های مو کوچک می شوند که این اتفاق مانع از تولید موهای سالم و ضخیم می شود. بنا بر ادعای موسسه ریزش مو ایالات متحده امریکا، طاسی الگوی مردانه (MPB) موجب بیش از 95 درصد از ریزش مو در مردان می شود و تا 50 سالگی 85 درصد مردان را تحت تاثیر قرار می دهد.
اگرچه زنان سطح پایین تری از تستوسترون نسبت به مردان دارند، آلوپسی آندروژنیک نیز می تواند بر زنان تاثیر بگذارد. به گفته انجمن متخصصان پوست انگلستان، حدود ۵۰ درصد از زنان بالای ۶۵ سال، آلوپسی آندروژنیک را تجربه خواهند کرد.
آلوپسی آرئاتا (Alopecia areata)
این نوع از آلوپسی معمولا سبب ریزش تکه ای می شود که در سر و یا در جاهای دیگر بدن ایجاد می شود. مناطق بدون مو ممکن است باقی بمانند یا ممکن است موها دوباره رشد کنند یا ریزش مو می تواند کل پوست سر، ناحیه صورت و بدن را درگیر کند. آلوپسی آرئاتا به عنوان یک بیماری خود ایمنی شناخته می شود و می تواند بر مردان، زنان و کودکان تاثیر بگذارد.
این مشکل حدود 2 درصد از مردم را درگیر می کند. برای حدود 30 درصد از افراد مبتلا به این بیماری، ریزش مو موقت است یا می تواند دائمی شود.
ریزش مو به دلیل شیمی درمانی
در حالی که شیمی درمانی به طور کلی بر روی سلول های سرطانی متمرکز است، برخی از ترکیبات مبارزه با سرطان در داروهای شیمی درمانی می تواند تا 90 درصد از موی انسان را از بین ببرد. این ریزش مو موقت است و موها باید پس از درمان دوباره رشد کنند.
استرس شدید بدن و ریزش مو
وارد شدن استرس زیاد به بدن، مانند زایمان، عفونت جدی یا سوء تغذیه، می تواند موجب از دست دادن موثر مو شود. این نوع از ریزش مو معمولا به صورت خود حل میشود، اما ممکن است پایدار باشد.
آلوپسی کششی (Traction alopecia)
این نوع از آلوپسیا زمانی رخ می دهد که مو به مدت طولانی به شدت کشیده شود، در نتیجه موجب آسیب رسیدن به فولیکول های مو می شود. آلوپسی کششی هنگامی رخ می دهد که فرد برای مدت موهایش را مدل بافت افریقایی (کرن راو)، مدل دم اسبی سفت و بافت هایی که مو را تحت کشش شدید قرار می دهد استفاده کند یا استفاده از اکستنشن برای مدت طولانی استفاده شود.
مدل مو Cornrow
در مراحل اولیه، این ریزش مو موقت است. با این حال، اگر شخص برای ماه ها یا سال ها از همان مدل موی خود استفاده کند، ریزش مو می تواند دائمی شود.
ریزش مو به دلیل اثرات برخی داروها
بعضی از داروها، از جمله قرصهای کنترل قاعدگی و برخی داروهای ضد افسردگی، می توانند ریزش مو را به عنوان یک عارضه جانبی ایجاد کنند.
خودارضایی فعالیتی معمول است که بر سلامت فرد تاثیر نمی گذارد و منجر به ریزش مو نمی شود.
هر کسی که می خواهد در مورد مزایا و مشکلات مربوط به خودارضایی صحبت کند، باید به دکتر یا پزشک جنسی خود مراجعه کند. به همین ترتیب، هر کسی که در مورد ریزش مو نگران باشد نیز باید با یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کند.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • آرتام
   درباره عوارض خود ارضایی بر مو، چیست؟

   دادا
   خودارضایی مرگ خاموشه...
   انسان نمیمیرد بلکه در لبه های مرگ زندگی میکند.
   خودارضای باعث ریزش موهم میشه...عوارضش خیلی زیاده.

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.