۲۲۷۳۶۸
۱۱۷۲۱
۱۱۷۲۱

برای انجام ماموگرافی، چه آمادگی هایی لازمه؟

در این ویدئو به این سوال پاسخ داده می‌شود که چه آمادگی هایی برای انجام ماموگرافی لازم است؟

سوال : چه آمادگی هایی برای انجام ماموگرافی لازم است؟

پاسخ : انجام ماموگرافی همانطور که همه عزیزان می دانند امروزه یکی از روش های پایه ای تشخیص زودرس توده های پستان است به طوری که در سنین تقریبا بالای ۴۰ سال بررسی سالیانه سینه با ماموگرافی یا سونوگرافی انجام میشود.
در مورد ماموگرافی همیشه برای خانم ها این سوالات بوده که، چه کارهایی قبل از ماموگرافی باید انجام شود؟ آیا ماموگرافی روش دردآوری است؟ اگر دردآور است چطور دردش را کاهش دهیم؟
ماموگرافی روش دردناکی نیست و یک فشردگی خفیف در سینه ایجاد میکند و شاید مطالبی که شما در مورد درد ماموگرافی شنیده اید بیشتر در مورد افرادی است که در زمان مناسب برای انجام تصویربرداری مراجعه نکرده اند یا به مراکزی مراجعه کردند که دستگاه های قدیمی داشته اند.
اقدامات قبل از انجام ماموگرافی:

 • در زمانی از سیکل ماهانه مراجعه کنید که کمترین حساسیت در سینه وجود دارد.
 • از خواندن مطالب رعب آور و غیر علمی پرهیز کنید. این ها ایجاد ترس میکنند و ترس هم باعث ایجاد اسپام در عضلات میشود.
 • قبل و بعد از انجام ماموگرافی استحمام کنید.
 • از استفاده عطرها و سایر مواد خوشبو کنند بدن خودداری کنید و تنها حمام کردن قبل از ماموگرافی کفایت میکند.

برای آگاهی بیشتر از آمادگی های لازم برای انجام ماموگرافی به سراغ سونوگرافی و رادیولوژی موج رفتیم. از شما دعوت میکنیم ویدئو زیر را تماشا کنید.

برای انجام ماموگرافی، چه آمادگی هایی لازمه؟

در ماموگرافی از تصاویر اشعه ایکس ویژه ای برای تشخیص رشد یا تغییرات غیرطبیعی بافت پستان استفاده می شود.
یک تکنسین با استفاده از دستگاه اشعه ایکس دیجیتال مخصوص بافت پستان، آن را فشرده ساخته و حداقل از دو زاویه مختلف عکس می گیرد و برای هر یک از پستان ها مجموعه ای از تصاویر را تنظیم می کند. این مجموعه از تصاویر ماموگرافی خوانده می شوند. بافت پستان سفید و مات، و بافت چربی تیره تر و شفاف به نظر می رسد.
در ماموگرافی غربالگری، بافت پستان از بالا تا پایین و از یک طرف تا طرف دیگر تصویر برداری می شود. ماموگرافی تشخیصی بر روی توده خاص یا ناحیه دارای بافت غیر طبیعی تمرکز دارد.

آیا لازم است ماموگرافی انجام دهم؟

ماموگرافی به عنوان بخشی از معاینه بدنی منظم، برای ایجاد مرجع پایه برای مقایسه در آینده یا ارزیابی تغییرات غیرمعمول در پستان انجام می شود. این روش، بهترین تست غربالگری برای کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان پستان است. ماموگرافی می تواند در راستای تصمیم گیری در مورد لزوم انجام آزمایشات بیشتر برای توده، رشد یا تغییر بافت پستان به پزشک معالج کمک کند. همچنین از ماموگرافی برای یافتن توده های خیلی کوچکی که در حین معاینه فیزیکی حس نمی شوند، استفاده می شود.

چرا باید ماموگرافی انجام دهم؟

ماموگرافی می تواند بهترین دفاع در برابر سرطان پستان بشمار آید، چراکه اغلب می‌تواند بیماری را در مراحل اولیه خود، و اغلب پیش از آن که در طول معاینه پستان حس شود، تشخیص دهد. تحقیقات به وضوح نشان داده اند که ماموگرافی می تواند میزان زنده مانی از سرطان پستان را افزایش دهد.

برای انجام ماموگرافی، چه آمادگی هایی لازمه؟

چگونه باید برای ماموگرافی آماده شد؟

 • در صورت بارداری یا در صورتی که تصور می کنید احتمالاً باردار هستید، پزشک یا تکنسینی که آزمایش را انجام می دهد، مطلع کنید.
 • هیچ گونه تغییری در رژیم غذایی لازم نیست. داروهای خود را طبق معمول مصرف کنید.
 • در روز آزمایش از پودر بدن، کرم، دئودورانت یا لوسیون روی سینه خود استفاده نکنید. ممکن است این مواد با اشعه X تداخل داشته باشند.
 • در زمان انجام ماموگرافی از شما خواسته می شود که تمام لباس های بالاتنه خود را در بیاورید و گان بپوشید.
 • شاید بخواهید در روز انجام تست یک لباس دو تکه به تن داشته باشید.
 • از شما خواسته می شود تمام جواهرات را دربیاورید.

در طول ماموگرافی چه اتفاقی روی می دهد؟

تکنسین های ماموگرافی کارآزموده، آزمایش را انجام خواهند داد. اکثر تکنسین های ماموگرافی خانم هستند. پزشک متخصص در زمینه تفسیر مطالعات تصویربرداری گرافی های اشعه ایکس را تفسیر می کند.
شخص باید در مقابل دستگاه اشعه ایکس بایستید. متخصص ماموگرافی پستان وی را بین دو تکیه گاه رادیوگرافیک پستان قرار می دهد. تکیه گاه ها به هم فشرده شده و پستان را به آرامی تخت می کنند. اقدام به فشرده سازی برای حصول واضح ترین تصویر ممکن با کمترین میزان تابش لازم است. انجام این کار ممکن است با اندکی احساس ناراحتی یا درد جزئی همراه باشد، اما تنها چند ثانیه تا گرفتن عکس رادیوگرافی ادامه خواهد داشت. همکاری فرد در این چند ثانیه برای گرفتن تصویر واضح بسیار حائز اهمیت است. اگر احساس می‌کنید فشار وارد بر سینه تان زیاد است، به تکنسینی که تست را انجام می دهد اطلاع دهید. ممکن است بخواهید برای به حداقل رساندن ناراحتی در هنگام فشرده سازی، زمان مراجعه خود را 7 تا 10 روز پس از شروع عادت ماهانه، که احتمالاً سینه های شما حداقل حساسیت را دارند، برنامه ریزی کنید.

تشخیص سرطان پستان با ماموگرافی

برای اینکه رادیولوژیست بتواند دیدگاهی نسبت به تمام بافت پستان داشته باشد، بافت پستان در چندین موقعیت مورد تصویربرداری قرار می گیرد. برای غربالگری معمول پستان، از هر پستان دو عکس گرفته می شود. این تست حدود 20 دقیقه بطول می انجامد. بسیاری از مراکز نیز ماموگرافی 3 بعدی انجام می دهند. این رویکرد مشابه ماموگرافی معمولی است اما برای ایجاد یک تصویر 3 بعدی برای بررسی توسط رادیولوژیست، تصاویر بیشتری در زوایای مختلفی از پستان گرفته می شود.
پس از بررسی تصاویر دیجیتال، ممکن است رادیولوژیست از تکنسین بخواهد برای تشخیص دقیق تر تصاویر بیشتری بگیرد یا سونوگرافی پستان انجام دهد. این اقدامی شایعی است.

بعد از ماموگرافی چه فرایندی روی خواهد داد؟

بعد از انجام ماموگرافی، ممکن است در اثر فشرده سازی تغییر رنگ موقتی در پوست یا درد جزئی در ناحیه پستان داشته باشید. ممکن است برای تسکین درد آسپرین یا ایبوپروفن مصرف کنید. به طور کلی، می توانید فعالیت های معمول خود را بالافاصله از سر بگیرید.
نتایج ماموگرافی به پزشک متخصص زنان شما داده خواهد شد، و او در مورد نتایج آزمایشات و آزمایشات دیگری که ممکن است لازم باشد انجام شوند، با شما صحبت خواهد کرد.

برای انجام ماموگرافی، چه آمادگی هایی لازمه؟

چند وقت یکبار باید ماموگرافی انجام شود؟

خطر ابتلا به سرطان پستان با افزایش سن افزایش می یابد. اما در بین متخصصان سرطان پستان در مورد زمان انجام اولین ماموگرافی اختلاف نظر وجود دارد.
انجمن سرطان آمریکا به زنان 40 تا 44 ساله توصیه می کند در صورت تمایل انجام غربالگری سالانه ماموگرافی را آغاز کنند. زنان 45 تا 54 ساله باید هر ساله ماموگرافی انجام دهند و زنان 55 سال به بالا باید هر 1 تا 2 سال یک بار نسبت به انجام ماموگرافی اقدام کنند. متخصصان در مورد زمان شروع ماموگرافی اختلاف نظر دارند، بنابراین باید در مورد این موضوع با پزشک خود صحبت کنید. گروه ویژه خدمات پیشگیری ایالات متحده توصیه می کند انجام غربالگری هر 2 سال یکبار از 50 تا 74 سالگی انجام شود و تصمیم آغاز ماموگرافی غربالگری سالانه قبل از 50 سالگی باید به عهده خود فرد باشد.
اینکه شما به ماموگرافی نیاز دارید یا خیر، یک تصمیم شخصی بین شما و پزشکتان است. اگر سن شما بیش از ۴۰ سال است، در مورد زمان شروع غربالگری ماموگرافی با پزشک خود مشورت کنید.
ماموگرافی بخش مهمی از سابقه سلامتی شماست.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.