۲۳۵۴۷۲
۲۳۵۱۰
۲۳۵۱۰

بهترین قرص برای تنبلی تخمدان چیست؟

تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک مشکل هورمونی است که باعث می‌شود یا پریود نشوید یا پریود‌های شما چندین روز طول بکشند. هم‌چنین، ممکن است هورمونی به نام آندروژن در بدن شما بیش از حد تولید شود و علائمی را ایجاد کند. با ما همراه باشید تا با بهترین قرص برای تنبلی تخمدان آشنا شوید.

بهترین قرص برای تنبلی تخمدان چیست؟

در سندرم تخمدان پلی کیستیک، کیسه‌های کوچک پر از مایع در امتداد لبه بیرونی تخمدان شما ایجاد می‌شوند که به آن‌ها کیست می‌گویند. کیست‌های کوچک، حاوی تخمک‌های نابالغ هستند که به آن‌ها فولیکول می‌گویند و نمی‌توانند به طور منظم تخمک آزاد کنند. به همین دلیل باعث تنبلی تخمدان می‌شوند. به خواندن ادامه دهید تا با بهترین قرص برای تنبلی تخمدان آشنا شوید.

بیشتر بخوانید: جلوگیری از بارداری در خانم های مبتلا به تنبلی تخمدان

در این مقاله می‌خوانید:

 • تنبلی تخمدان چیست؟
 • علائم تنبلی تخمدان
 • علت تنبلی تخمدان
 • تشخیص تنبلی تخمدان
 • درمان تنبلی تخمدان
 • بهترین قرص برای تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان چیست؟

تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک یک ب یماری هورمونی است که می‌تواند در توانایی شما برای باروری تاثیر بگذارد. این بیماری هم‌چنین می‌تواند:

 • قاعدگی‌های شما را متوقف یا پیش بینی آن‌ها را مشکل کند.
 • باعث آکنه و موهای ناخواسته روی صورت و بدن شود.
 • خطر سایر بیماری‌ها، از جمله دیابت و فشار خون بالا را افزایش دهد.

خبر خوب این است که شما با استفاده از بهترین قرص برای تنبلی تخمدان می‌توانید این علائم را درمان کنید و حتی ممکن است بتوانید باردار شوید. برخی از افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک روی تخمدان خود کیست دارند و اصلاً به همین دلیل است که به آن پلی کیستیک می‌گویند، اما این نام گمراه کننده است، زیرا بسیاری از افراد مبتلا به تنبلی تخمدان کیست ندارند و باید این مسئله را در نظر گرفت.

بهترین قرص برای تنبلی تخمدان چیست؟

بیشتر بخوانید: آیا تنبلی تخمدان باعث نازایی میشود؟

علائم تنبلی تخمدان

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک اغلب از اولین دوره قاعدگی شروع می‌شود، اما گاهی اوقات ممکن است مدتی بعد از پریود شدن شما نیز ظهور پیدا کند. علائم PCOS متفاوت است و زمانی تشخیص داده می‌شود که حداقل دو مورد از موارد زیر را داشته باشید:

 • پریودهای نامنظم: کم پریود شدن یا پریودهای نامنظم از علائم رایج PCOS هستند. همین‌طور، قاعدگی‌هایی که چند روز یا بیشتر از حد معمول یک پریود طبیعی طول می‌کشند را نیز باید در نظر گرفت. برای مثال، ممکن است کمتر از ۹ بار در سال پریود شوید و فاصله پریودهای شما از هم، چیزی بیشتر از ۳۵ روز باشد. هم‌چنین ممکن است مشکل باروری نیز داشته باشید.
 • آندروژن بیش از حد: سطوح بالای هورمون آندروژن ممکن است منجر به موهای زائد صورت و بدن شود. به این حالت هیرسوتیسم می‌گویند. گاهی اوقات، آکنه شدید و طاسی با الگوی مردانه نیز ممکن است رخ دهد.
 • پلی کیستیک شدن تخمدان: تخمدان شما ممکن است از حد عادی بزرگ‌تر شود و فولیکول‌های حاوی تخمک‌های نابالغ زیادی در اطراف لبه تخمدان شما ایجاد شوند. به عبارتی، تخمدان‌ها ممکن است آن‌طور که باید کار نکنند.

بهترین قرص برای تنبلی تخمدان چیست؟

بیشتر بخوانید: علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک

علت تنبلی تخمدان

اکثر افراد مبتلا به PCOS دارای سطوح بالایی از آندروژن هستند.

متاسفانه دلایل ابتلا به تنبلی تخمدان در همه افراد روشن نیست. با این حال، اگر خواهر یا مادر شما نیز به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا باشند، احتمال ابتلا به PCOS در خود شما بالا می‌رود.
بعضی از بیماری‌ها با تولید انسولین بیش از حد در بدن نیز ممکن است بر تخمدان‌های شما و توانایی آن‌ها برای تخمک گذاری تأثیر بگذارند. التهاب طولانی مدت با درجه پایین نیز ممکن است نقش داشته باشد.
گلبول‌های سفید موادی را برای مبارزه با عفونت تولید می‌کنند که این مواد، باعث تولید آندروژن توسط تخمدان‌ها می‌شوند. اکثر افراد مبتلا به PCOS دارای سطوح بالایی از آندروژن هستند.

بهترین قرص برای تنبلی تخمدان چیست؟

بیشتر بخوانید: عوارض تخمدان پلی کیستیک، در سن باروری

تشخیص تنبلی تخمدان

قبل از آشنایی با بهترین قرص برای درمان تخمدان پلی کیستیک، باید با روش تشخیص آن آشنا شوید. تقریباً هیچ آزمایش واحدی برای تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) وجود ندارد. پزشک شما ابتدا از علائمی که دارید پرس‌وجو می‌کند و معاینه فیزیکی که شامل بررسی علائم رشد موهای زائد، مقاومت به انسولین و آکنه است را انجام می‌دهد. آزمایش‌های احتمالی دیگر برای تشخیص تنبلی تخمدان عبارتند از:

بیشتر بخوانید: علت ایجاد تنبلی تخمدان چیست؟

 • معاینه لگن: در طول معاینه لگن، پزشک می‌تواند اندام‌های تناسلی شما را از نظر توده، رشد یا سایر تغییرات بررسی کند.
 • آزمایش خون: آزمایش خون می‌تواند سطح هورمون‌ها را اندازه گیری کند و علل احتمالی مشکلات قاعدگی یا آندروژن اضافی را که شبیه PCOS هستند تشخیص دهد. آزمایش‌های خون دیگری مانند سطح کلسترول و تری گلیسیرید نیز ممکن است لازم شود. تست تحمل گلوکز می‌تواند پاسخ بدن شما به قند (گلوکز) را اندازه گیری کند.
 • سونوگرافی: سونوگرافی می‌تواند ظاهر تخمدان‌ها و ضخامت پوشش داخلی رحم شما را بررسی کند. یک دستگاه گرز مانند (مبدل) در واژن شما قرار می‌گیرد و یک سری امواج صوتی منتشر می‌کند که به تصاویر روی صفحه کامپیوتر تبدیل می‌شوند.

بهترین قرص برای تنبلی تخمدان چیست؟

بیشتر بخوانید: خطرات سندرم تخمدان پلی کیستیک، چیست؟

درمان تنبلی تخمدان

اگر قصد باردار شدن ندارید، بهترین قرص برای تنبلی تخمدان، داروهای ضد بارداری هورمونی هستند. این داروها می‌توانند به کاهش خطر ابتلا به سرطان آندومتر، تنظیم قاعدگی، رفع آکنه و کاهش موهای زائد بدن کمک کنند. با این حال، اگر می‌خواهید باردار شوید، آلترناتیو شما داروهای باروری هستند که می‌توانند تخمک گذاری را تحریک کنند و شانس بارداری شما را افزایش دهند. به طور کلی، در صورت داشتن علائم زیر باید به پزشک مراجعه کنید تا تحت درمان قرار بگیرید:

 • پریودهای نامنظم
 • تغییرات خلق و خو
 • افزایش وزن غیرقابل توضیح
 • تغییر در پوست یا مو

علاوه بر درمان‌های پزشکی، درمان تنبلی تخمدان در خانه با رژیم غذایی بهتر، ورزش منظم، عدم استعمال دخانیات، استرس کمتر و کنترل دیابت و سایر بیماری‌ها نیز می‌تواند شانس باروری شما را با وجود تنبلی تخمدان افزایش دهد.

بهترین قرص برای تنبلی تخمدان چیست؟

بیشتر بخوانید: روش های درمان نازایی

بهترین قرص برای تنبلی تخمدان

انواع بهترین قرص برای تنبلی تخمدان عبارتند از:

 • قرص‌های ضد بارداری ترکیبی: قر‌ص‌هایی که هم حاوی استروژن و هم پروژسترون هستند، تولید آندروژن را کاهش داده و استروژن را تنظیم می‌کنند. این قرص‌ها را می‌توان بهترین قرص برای تنبلی تخمدان در نظر گرفت، چرا که تنظیم هورمون‌ها می‌تواند خطر ابتلا به سرطان آندومتر را کاهش دهد و خونریزی‌های نامنظم، رشد موهای زائد و آکنه را اصلاح کند.
 • پروژسترون درمانی: مصرف پروژسترون به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز در هر یکی دو ماه می‌تواند پریودهای شما را تنظیم کند و مانع از سرطان آندومتر شود. البته پروژسترون درمانی سطح آندروژن را بهبود نمی‌بخشد و از بارداری جلوگیری نمی‌کند. پس اگر می‌خواهید از بارداری خودداری کنید، مینی قرص فقط پروژسترون یا دستگاه داخل رحمی حاوی پروژستین انتخاب‌های بهتری هستند.

بهترین قرص برای تنبلی تخمدان چیست؟

بیشتر بخوانید: تنبلی تخمدان و نازایی

انواع بهترین قرص برای تنبلی تخمدان از دیدگاه کسانی که می‌خواهند تخمک گذاری کنند و باردار شوند، عبارتند از:

 • کلومیفن: این داروی خوراکی ضد استروژن در اولین بخش از چرخه قاعدگی شما مصرف می‌شود.
 • لتروزول (Femara): این درمان سرطان سینه می‌تواند به تحریک تخمدان‌های شما کمک کند.
 • متفورمین: این دارو برای دیابت نوع دو که از طریق دهان مصرف می‌کنید، مقاومت به انسولین را بهبود می‌بخشد و سطح آن را کاهش می‌دهد. اگر با استفاده از کلومیفن باردار نشدید، ممکن است پزشک شما متفورمین را برای کمک به تخمک گذاری توصیه کند. اگر پیش دیابت دارید، متفورمین می‌تواند پیشرفت دیابت نوع دو را کند کرده و به کاهش وزن کمک کند.
 • گنادوتروپین‌ها: این داروهای هورمونی به صورت تزریقی تجویز می‌شوند.

بهترین قرص برای تنبلی تخمدان چیست؟

بیشتر بخوانید: علت سندرم پلی کیستیک چیست؟

انواع بهترین قرص برای تنبلی تخمدان که می‌توانند رشد بیش از حد موهای شما را کاهش دهند یا آکنه‌هایتان را بهبود بخشند نیز عبارتند از:

 • قرص‌های ضد بارداری: این قرص‌ها تولید آندروژن را که عامل رشد بیش از حد مو و آکنه است کاهش می‌دهند.
 • اسپیرونولاکتون (آلداکتون): این دارو اثرات آندروژن بر روی پوست از جمله رشد بیش از حد مو و آکنه را مسدود می‌کند. البته اسپیرونولاکتون می‌تواند باعث نقایص مادرزادی شود. بنابراین در هنگام مصرف این دارو باید جلوی بارداری خود را بگیرید یا اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، این دارو را مصرف نکنید.
 • افلورنیتین (Vaniqa): این کرم می‌تواند رشد موهای صورت را کاهش دهد.

بهترین قرص برای تنبلی تخمدان چیست؟

بیشتر بخوانید: بهترین روش درمان تنبلی تخمدان

کلام آخر

تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) وضعیتی است که در آن تخمدان‌ها مقدار غیرطبیعی آندروژن تولید می‌کنند. این بیماری می‌تواند نظم پریودهای شما را برهم بزند و تخمک گذاری و باروری را با مشکل مواجه کند. بهترین قرص برای تنبلی تخمدان، اگر قصد بارداری نداشته باشید، داروهای ضد بارداری هورمونی هستند، اما اگر می‌خواهید باردار شوید، می‌توانید از داروهای باروری کمک بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصص زنان، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: mayoclinic

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.