۲۳۱۷۵۷
۷۳۲۴
۷۳۲۴
پ

تاثیر پولیپ‌های رحمی روی باروری بانوان

پولیپ‌های رحم گاهی باعث مشکلاتی در باروری می‌شوند، یا خطر سقط جنین را افزایش می‌دهند. پولیپ‌های رحم گاهی باعث مشکلاتی در باروری می‌شوند یا خطر سقط جنین را افزایش می‌دهند.

پولیپ‌های رحم گاهی باعث مشکلاتی در باروری می‌شوند، یا خطر سقط جنین را افزایش می‌دهند. پولیپ‌های رحم گاهی باعث مشکلاتی در باروری می‌شوند یا خطر سقط جنین را افزایش می‌دهند.
پس با ما باشید که در این مطلب میخواهیم درباره پولیپ‌های رحم بخوانیم.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

 • پولیپ رحم چیست؟
 • علت پولیپ آندومتر
 • آیا پولیپ رحم خطرناک است؟
 • آیا پولیپ رحم بر باروری تاثیر می‌گذارد؟
 • خطرات پولیپ آندومتر بر باروری
 • زنان مبتلا به پولیپ آندومتر چه علائم و نشانه‌هایی دارند؟
 • راه‌های تشخیص پولیپ آندومتر را بشناسید!
 • آیا پولیپ رحم همیشه باید برداشته شود؟
 • پولیپ‌های رحم چگونه برداشته می‌شوند؟
 • شناخت پولیپ رحم
 • آیا در خطر ابتلا به پولیپ هستید؟
 • پولیپ رحم دست اندازی در جاده باروری

تاثیر پولیپ‌های رحمی روی باروری بانوان

پولیپ رحم چیست؟

پولیپ رشد بیش از حد بافت در پوشش (آندومتر) رحم است. این مفهوم شبیه به برچسب پوستی است اساساً بافت طبیعی است، اما به شکل غیر طبیعی رشد می‌کند.
پولیپ رشد بیش از حد بافت در پوشش (آندومتر) رحم است. این مفهوم شبیه به برچسب پوستی است که بافت طبیعی است، اما به شکل غیر طبیعی رشد می‌کند.
بسیاری از پولیپ‌ها بسیار کوچک هستند (قطر چند میلی‌متر) و به معنای سازش برای توانایی‌های تولید مثل نیستند. با این حال، پولیپ‌های بزرگ یا پولیپ‌های متعدد می‌توانند با ایجاد ناباروری یا افزایش خطر سقط جنین در تولید مثل اختلال ایجاد کنند.
پولیپ‌های رحم که رشد بیش از حد پوشش داخلی رحم هستند، معمولاً در زنان بارور و نابارور ناهنجاری‌هایی دیده می‌شوند. آن‌ها بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرند:
 • زنان با مشکلات وزن
 • زنان قبل و بعد از یائسگی
 • زنانی که داروی تاموکسیفن مصرف کرده اند
 • زنانی که دوره‌های ناموفق IVF را پشت سر گذاشته اند
برخی از زنان مبتلا به پولیپ هیچ علامتی ندارند، اما برخی دیگر ممکن است قاعدگی‌های سنگین، خونریزی بین قاعدگی یا ترشح بیش از حد واژن را تجربه کنند. اندازه پولیپ رحم متفاوت است و می‌تواند از اندازه یک دانه تا یک توپ گلف متغیر باشد.
تاثیر پولیپ‌های رحمی روی باروری بانوان

علت پولیپ آندومتر

علت دقیق پولیپ آندومتر ناشناخته است. تغییرات هورمونی ممکن است نقش مهمی داشته باشد. گفته می‌شود پولیپ آندومتر در پاسخ به هورمون‌های استروژن در گردش در زنان رشد می‌کند.

آیا پولیپ رحم خطرناک است؟

پولیپ‌ها به خودی خود سرطانی نیستند، اما در موارد نادر، برخی از پولیپ‌ها می‌توانند بدخیم (سرطانی) شوند. هر چه تعداد پولیپ‌های بیمار بیشتر باشد، احتمال سرطانی شدن او بیشتر می‌شود.
تاثیر پولیپ‌های رحمی روی باروری بانوان

آیا پولیپ رحم بر باروری تاثیر می‌گذارد؟

به‌عنوان پزشک، ما اغلب برای تعیین اینکه آیا پولیپ‌ها احتمالاً باروری را مختل می‌کنند یا خیر، به چالش کشیده می‌شویم. آن‌ها می‌توانند بر باروری تأثیر بگذارند، اما این اغلب به قرارگیری پولیپ یا پولیپ روی دهانه رحم بستگی دارد. بیشتر بخوانید: درصد موفقیت آی وی اف، چقدر است؟
پولیپ‌ها با احتمال افزایش بیانات مولکولی آندومتر غیرطبیعی مرتبط بوده اند که تصور می‌شود لانه گزینی و رشد اولیه جنین را مختل می‌کند، به این معنی که ممکن است از بارداری زن جلوگیری کند یا احتمال سقط جنین را افزایش دهد. در نتیجه، زنان مبتلا به پولیپ که مایل به بارداری هستند باید آن‌ها را خارج کنند.
تاثیر پولیپ‌های رحمی روی باروری بانوان

خطرات پولیپ آندومتر بر باروری

برخی از عوامل خطر ممکن است منجر به ایجاد پولیپ آندومتر به یک ضایعه پیش سرطانی شود که شامل موارد زیر است.
اضافه وزن داشتن
علائم و نشانه‌ها
زنان با سابقه فشار خون بالا
زنان تحت درمان سرطان سینه
زنان در دوران پیش از یائسگی یا پس از یائسگی

علائم زنان مبتلا به پولیپ آندومتر

 1. خونریزی واژینال ممکن است پس از یائسگی مشاهده شود.
 2. خونریزی بین دوره‌های قاعدگی ممکن است دیده شود (لکه بینی از واژن)
 3. زنان مبتلا به پولیپ آندومتر ممکن است در باردار شدن مشکل داشته باشند.
 4. خونریزی قاعدگی نامنظم، زنان ممکن است قاعدگی‌های مکرر و غیرقابل پیش بینی با طول و سنگینی متغیر داشته باشند.
 5. زنانی که متوجه هر یک از علائم فوق می‌شوند باید بدون معطلی به متخصص زنان مراجعه کنند.
 6. پولیپ می‌تواند به عنوان یک جسم خارجی عمل کند و بر لانه گزینی (یعنی چسبیدن جنین به رحم) تأثیر بگذارد و در نتیجه باعث ناباروری شود.
تاثیر پولیپ‌های رحمی روی باروری بانوان

راه‌های تشخیص پولیپ آندومتر را بشناسید!

TVS: پولیپ‌ها با سونوگرافی ترانس واژینال که در نیمه اول سیکل قاعدگی انجام می‌شود و زمانی که خونریزی کاملاً تمام شده است، تشخیص داده می‌شود.
سونوهیستروگرافی: محلول نمک نمکی از طریق کاتتر وارد حفره رحم می‌شود و اسکن ترانس واژینال انجام می‌شود تا پولیپ آویزان در مایع داخل حفره مشاهده شود.
هیستروسکوپی: قرار دادن تلسکوپ از طریق واژن به داخل رحم است و نمای پانوراما از رحم دارد.
درمان: پولیپ غیرسرطانی که هیچ علامتی از خود نشان نمی‌دهد نیازی به درمان ندارد. باید صبر کنید و ببینید که آیا خود به خود از بین می‌رود یا خیر. پزشک ممکن است دارو‌های خاصی مانند پروژسترون را توصیه کند که به کنترل سطح هورمون کمک می‌کند.
اگر پولیپ بسیار کوچک است می‌تواند خراش آندومتر را با استفاده از لوله به عنوان یک روش OPD انجام دهد و بیوپسی آندومتر را انجام دهد. اما زنان پیش از یائسگی و زنان یائسه باید تحت D و C قرار گیرند و بافت برای هیستوپاتولوژی فرستاده شود تا هرگونه تغییر پیش سرطانی را رد کند.
زنان مبتلا به پولیپ آندومتر قادر به بارداری نیستند و ممکن است برای درمان ناباروری، پولیپ را خارج کنند.
زنان مبتلا به پولیپ آندومتر قادر به بارداری نیستند و ممکن است برای درمان ناباروری، پولیپ را خارج کنند.
برداشتن پولیپ هیستروسکوپی توصیه می‌شود و بافت برای بررسی هیستوپاتولوژیک ارسال می‌شود. در همان زمان، خاراندن آندومتر انجام می‌شود که به رشد بافت سالم جدید کمک می‌کند؛ بنابراین تشخیص پولیپ آندومتر و درمان آن در درمان ناباروری بسیار ضروری است.
تاثیر پولیپ‌های رحمی روی باروری بانوان

آیا پولیپ رحم همیشه باید برداشته شود؟

هنگامی که وجود مشکوک پولیپ رحم با سونوگرافی مشخص می‌شود، معمولاً با روشی به نام هیستروسکوپی تأیید می‌شود که در آن یک تلسکوپ نازک به داخل حفره رحم وارد می‌شود. این به جراح اجازه می‌دهد تا به داخل رحم نگاه کند. پس از این روش، به اکثر بیماران گفته می‌شود که پولیپ‌ها باید برداشته شوند.
توصیه کلی برای زنان مبتلا به پولیپ رحم این است که هم رشد را برداشته و هم نمونه‌ای از بافت را برای ارزیابی بیشتر ارسال کنند. بررسی بافت پولیپ در زیر میکروسکوپ این امکان می‌دهد هر چیز شومی را متوجه شویم.

پولیپ‌های رحم چگونه برداشته می‌شوند؟

برداشتن پولیپ یک مداخله نسبتاً ایمن است. توسط هیستروسکوپی و با استفاده از ابزار‌های مشابه برای تشخیص انجام می‌شود. در طول عمل، پولیپ هم بریده می‌شود و هم بازیابی می‌شود. ریشه پولیپ نیز به طور کامل برداشته می‌شود، زیرا مطالعات نشان داده اند که عوارض جدی تری نیز می‌توانند در پایه رشد ایجاد شوند.
تاثیر پولیپ‌های رحمی روی باروری بانوان

شناخت پولیپ رحم

پولیپ رحم مانند هر پولیپ موجود در بدن است. این‌ها توده‌های گوشتی هستند که در دیواره‌های رحم تشکیل می‌شوند. این توده‌ها معمولاً غیر سرطانی هستند. با این حال، مواردی وجود دارد که ممکن است سرطان ایجاد شود. پزشک متخصص زنان معمولا پولیپ‌ها را در سونوگرافی یا پاپ اسمیر آشکار می‌کند. در برخی موارد، پزشک هیستروسکوپی را انتخاب می‌کند. این یک روش کم تهاجمی برای تشخیص پولیپ است.

آیا در خطر ابتلا به پولیپ هستید؟

پولیپ‌ها رشد بیش از حد غشای مخاطی هستند. اندازه این رشد‌ها متفاوت است. زنان در هر سنی ممکن است دچار پولیپ شوند. با این حال، آمار نشان می‌دهد زنان بالای ۴۰ سال بیشترین خطر را دارند. پولیپ رحم با نوسان سطح استروژن ناشی از مسائلی مانند چاقی و فشار خون مرتبط است. زنان یائسه نیز بیشتر در معرض ابتلا به پولیپ هستند . در حالی که بیشتر پولیپ‌ها بی ضرر هستند، برخی پیوند‌ها بین این بیماری و ناباروری وجود دارد.

پولیپ رحم دست اندازی در جاده باروری

در حالی که دلیل آن مشخص نیست، محققان ارتباطی بین پولیپ و ناباروری پیدا کرده اند. محل پولیپ‌ها می‌تواند مانع از لانه گزینی جنین در رحم شود. این رشد می‌تواند کانال دهانه رحم را مسدود کند و حتی از بارور شدن تخمک توسط اسپرم جلوگیری کند. زمانی که پزشکان تصمیم به برداشتن پولیپ‌ها می‌گیرند، میزان موفقیت بارداری طبیعی افزایش می‌یابد. همچنین موفقیت فناوری کمک باروری مانند IVF ۳۵ درصد افزایش یافته است.
تاثیر پولیپ‌های رحمی روی باروری بانوان

رفع مشکلات با پولیپکتومی

پزشکان می‌توانند پولیپ‌های رحم را با پولیپکتومی خارج کنند. این یک روش کم تهاجمی برای برداشتن پولیپ در نواحی مانند روده بزرگ، بینی، معده و رحم است. پولیپکتومی رحم با بیمار تحت بیهوشی موضعی یا عمومی شروع می‌شود. سپس پزشک یک اسکوپ پرقدرت را از طریق واژن وارد می‌کند تا به رحم برسد.
از آنجا، پزشک از یکی از چندین روش برای برداشتن پولیپ استفاده می‌کند. ابزاری شبیه به دام پولیپ را قطع می‌کند. در برخی موارد پزشک پولیپ‌ها را با فورسپس برمی دارد. پولیپکتومی به طور کلی روش‌های سرپایی بدون درد و با درصد موفقیت بالا است.

چه چیزی در طول فرآیند انتظار می‌رود

زنانی که تحت عمل پولیپکتومی رحم قرار می‌گیرند باید همیشه از دستورات پزشک پیروی کنند. این شامل قطع برخی دارو‌ها و ترک سیگار و مصرف الکل قبل از جراحی است. پس از جراحی، مقداری خونریزی و کرامپ خفیف واژن را انتظار داشته باشید. به دستورات پزشک با دقت گوش دهید که ممکن است شامل خودداری از بلند کردن، ورزش یا مقاربت جنسی باشد. در برخی موارد، پزشک پولیپ‌ها را برای آزمایش سرطان می‌فرستد . بهبودی معمولاً تا ۲ هفته طول می‌کشد.
پ
منبع: topdoctors

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند