۴۳۹۵۲
۳۴ نظر
۴۳۱۰۰۱
۳۴ نظر
۴۳۱۰۰۱

یک ماهگی کودک

خوب! یادتان می‌آید به شما گفتیم که بیاید به بارداری به چشم یک فیلم بلند نگاه کنیم که در این فیلم بلند شما نقش بازیگر اصلی را بر عهده دارید و کودکتان نقش رو به رو و همسرتان هم نقش مکمل را بازی می‌کند. اینا همه برای آن بود که شما بتوانید آسانتر به بارداری نگاه کنید.

نی نی بان : خوب! یادتان می‌آید به شما گفتیم که بیاید به بارداری به چشم یک فیلم بلند نگاه کنیم که در این فیلم بلند شما نقش بازیگر اصلی را بر عهده دارید و کودکتان نقش رو به رو و همسرتان هم نقش مکمل را بازی می‌کند. اینا همه برای آن بود که شما بتوانید آسانتر به بارداری نگاه کنید. اما فکر نکنید بارداری تنها بخش اصلی این ماجرا بود در واقع این تنها فصل اول فیلم بود. با به دنیا آمدن بازیگر رو به روی شما یعنی کوچولویتان در واقع فیلمبرداری از نو آغاز می‌شود. شما فصل دوم این فیلم بلند را بازی خواهید کرد.

یک ماهگی کودک

یک ماهگی کودک هفته اول

شما با یک بازیگر کوچک رو به رو هستید که نمی‌توانید واکنش‌های او را پیش بینی کنید و مدام با حوادث غیرمترقبه رو به رو می‌شوید. او به هیچ عنوان شبیه نقشی که قرار بود بازی کند نیست. شما را شگفت‌زده می‌کند و معمولا نمی‌توانید واکنش مناسب را در برابر این بازیگر سرکش ایفا کنید. کار هر دوی شما سخت است او از دنیای تاریک رحم آمده و با آنکه ۹ ماه است با هم بازی می‌کنید، اما لکیشین‌های فیلمبرداری برای او تغییر کرده و او هنوز دستپاچه و نگران است و می‌خواهد همان بازی را از خودش به نمایش بگذارد که بیش از این در رحم مادر به نمایش می ‌ گذاشت. اما خوب چندان بازی موفقیت آمیزی از خود نشان نمی‌دهد، او اکنون بیشتر ساعات بازی خودش را در خواب می‌گذراند. این کوچولوی خوش خواب در مرحله‌ای به نام هوشیاری خاموش سر می‌کند. بنابراین شما در این هفته‌ها مجبور می‌شوید او را از خواب ناز بیدار کنید چون او یاد گرفته در ننوی آرام و سبک رحم شما بخوابد با آنکه هفته‌های آخری که در رحم شما بود چندان فضایی برای تکان خوردن نداشته، هنوز هم به یاد دوران قدیم خود گاهی چمباتمه می‌زند و ترجیح می‌دهد که به شما هیچ تمایلی نشان ندهد. اما این بی‌اعتنایی او را باور نکنید ، او شما را می شناسد. آغوش شما مکان جدیدی است که حتی از رحم مادر هم گرمتر و لذت‌بخش‌تر است. این شما هستید که لذت این هم آغوشی را به او می‌دهید. او احتمالا تا آخر این ماه برای شما غریبه خواهد بود. خودتان را سرزنش نکنید که مادر خوبی نیستید و نمی‌توانید او را دوست داشته باشید. این حسی که نیمی از مادران جهان آن را تجربه می‌کنند. او هنوز هم برای شما مثل موجود فضایی می‌ماند که از سیاره‌ای دیگر آمده. پس به احساساتتان اجازه جولان دادن ندهید. بگذارید خستگی زایمان از تن شما بیرون برود. تمایل به کنجکاوی در او هنوز شکل نگرفته و ترجیح می‌دهد به کارش ادامه دهد، اما وظیفه شما سنگین‌تر است. خوب چند کار مشخص وجود دارد که باید طی این ماه اول انجام دهید یکی غذادادن است، دیگری پوشک کردن بچه و سومین کار که فعلا از همه مهم‌تر است مراقبت از بند ناف کودک است.

یک ماهگی کودک

یک ماهگی کودک غذای کودک

اگر یادتان باشد گفتیم دایه مهربانی به نام جفت در رحم شما مسئولیت اکسیژن، خون‌رسانی و تغذیه کودک را برعهده داشت. او بود که کل ۹ ماه را به جای شما در کنار کیسه آمنیوتیک چمبره زده بود و از جنین شما محافظت می‌کرد، اما حالا این وظیفه بر عهده شماست. نوزادتان همان موقع زایمان از جفت جدا شد یکراست آمد در آغوش شما. حالا شیر دادن مسئولیت شماست که باید از این به بعد انجام دهید. خب! بهترین فرصت که بتوانید با بازیگر مقابلتان حسابی اخت شوید همین حالاست. وقتی او سینه‌های شما را می مکد در واقع رابطه قوی‌تر بین شما و نوزادتان برقرار می‌شود. اما از آنجایی که این فرشته کوچولو همیشه خدا خسته است شما مجبور خواهید بود او را بیدار کند شیرش را در دهانش بگذارید.احتمالا نمی‌دانید که میزان شیردهی چقدر باید باشد؟ برای برقراری رابطه بهتر باید تلاش خودتان را بکنید و روزی ۸ تا ۱۲ بار به او شیر بدهید. می‌دانم که کار سختی است خود شما هم هنوز از زایمان و برنامه‌های بعد از آن بیرون نیامده اید.اما مجبور هستید در طول شبانه روز بیدار شوید و به او شیر دهید. بیدار شدن او هم خودش مکافاتی دارد که نگو و نپرس، اما برای اینکه بتوانید این بازیگر کوچولو را از خواب نازبیدار کنید، چند راهکار هست مثل اینکه توی صورتش فوت کنید، دکمه‌های لباسش را باز کنید یا بدنش را ماساژ دهید.

یک ماهگی کودک

یک ماهگی کودک هفته دوم

خوب هنوز هم برای آنکه فکر کنید مثل مادر و مادر بزرگتان باید خیلی سریع از جا بلند شوید، زود است. حال و روز شما بستگی به نوع زایمان و پرستاری اطرافیانتان به ویژه همسرتان دارد. انتظار نداشته باشید بدون همه اینها بتوانید یکه و تنها از پس این کارها بر بیایید. اگر زایمان طبیعی سختی داشته‌اید یا حتی سزارین شده‌اید این را بدانید که نیاز شما به استراحت از بقیه خانم‌های بارداری بیشتر خواهد بود. طی این هفته و هفته قبل با نوزادتان کلنجار رفته‌اید تا بتوانید به او به روشی درست شیر خوردن را یاد بدهید. اما سرانجام به وضعیت درست گذاشتن پستان خودتان در دهان او می‌رسید و این کار برایتان ساده می‌شود. نگران آبکی بودن مدفوع او نباشید، نوزادان معمولا در هفته‌های اول مدفوعی شل و مایعی شکل دارد.

او ممکن است به صداهای اطراف خود واکنش نشان دهند و یکهویی بپرد، اما نترسید این‌ چیزها بر روی او اثر ندارند. او ممکن است به صدا پاسخ دهد، اما آنقدر وابسته به این خواب است که آن را رها نمی‌کند. احتمالا علاوه بر همه اینها باید به فکر یک پزشک اطفال هم باشید. او را باید طی این هفته یا هفته آینده نزد پزشک ببرید تا اقدامات زیر را بررسی کند:

 1. درست کردن پرونده‌ای از میزان رشد نوزاد. این پرونده گاهی تا 2 سالگی یا حتی بیشتر هم مورد استفاده قرار می‌گیرد تا نمودار رشد او را بررسی کند.
 2. قد، وزن و دور سر نوزاد اندازه‌گیری می‌شود تا در پرونده او ثبت شود.
 3. اندام‌های داخلی بدن کودک از شش‌ها گرفته تا ریه معاینه می‌شود. پزشک برای آنکه مطمئن شود که بچه شما سالم است و از در‌رفتگی لگن و استخوان‌ها خبری نیست پاهای او را می‌چرخاند و دست‌هایش را تکان می‌دهد.
 4. او سر کودک معاینه می‌کند تا نرمی آن را بررسی کند.

یک ماهگی کودک

یک ماهگی کودک هفته سوم

این نی‌نی کوچولو که سه هفته است به جمع شما اضافه شده‌ هنوز فرق روز و شب را از هم نمی‌داند و چرت‌های وقت و بی‌وقت او هم به همین دلیل است. باید بدانید که نوزادان معمولا بیشتر از ۶ ساعت در طول روز بیدار نیستند و بقیه ساعات شبانه روز را می‌خوابند. او در این هفته کنجاوی بیشتری از خودش نشان می‌دهد. او تلاش می‌کند که با چشم‌هایش اطرافش را ببیند و صورت‌های آشنا را پیدا کند و در این میان صورت مادرش را بیشتر از هر کسی دوست دارد و می‌تواند آن را بشناسد. این مسئله که خیلی‌ها فکر می‌کنند نوزاد سه هفته‌ای آنقدر کوچک است که هیچ چیز را نمی‌فهمد سخت در اشتباه هستید. نوزادان باهوش از همان بدو تولد می‌توانند خیلی از مسائل را به شیوه خودشان درک کنند و حتی موقع شیر خوردن به شما زور بگویند.

یک ماهگی کودک

یک ماهگی کودک هفته چهارم

نگران نباشید که وزنش کم شده بادهای دوران نوزادی‌اش خوابیده و او اکنون وزن طبیعی خودش را یافته است. این هفته بیشتر به او عادت کرده‌اید و دیگر سه هفته از زایمان گذشته، زخم‌های شما التیام یافته و خودتان را سرحال تر از گذشته می‌بینید، با این حال ممکن است هنوز هم خلق تنگ روزهای اول را پشت سر نگذاشته باشید که به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما با یک روانشناس در این زمینه مشورت کنید ممکن است دچار افسردگی پس از زایمان شده باشید که این مسئله اصلا خوب نیست. فکر نکنید حالا به خاطر نوزادتان نباید به سر و وضع خودتان برسید و تمام وقت باید به او سرویس‌دهی کنید اگرچه او اکنون خیلی آسیب‌پذیر است، اما این نوزاد به مادر قوی نیاز دارد بنابراین پس از شیردادن به نوزاد به سراغ سرگرمی‌های مورد علاقه‌یتان قبل از بارداری بروید. کارهایی مثل خرید، خوشگذرانی با دوستان و... می‌تواند حال شما را خوب کند.

نقش او در این هفته کمی سخت تر می شود قرار است از این هفته کمی سرش را حرکت دهد. او می تواند در این هفته سرش را کمی نگه دارد. البته همه بازیگران این توانایی را ندارند ، اما اگر بچه شما بازیگر توانمندی باشد می‌تواند گردنش را به اندازه یک یا دو ثانیه بالا بگیرد. انتظار زیاد نداشته باشید. فکر نکنید باید به همه حرکات شما واکنش نشان دهد ممکن است این کوچولو توانایی این کار را نداشته باشد.

یک ماهگی کودک

یک ماهگی کودک نکته ماه:

شما در بدو تولد نوزاد باید واکسن ب.ث.ژ، هپاتیت ب و فلج اطفال را زده باشید.

جدول وزن نوزادان در یک ماهگی (برحسب کیلوگرم)

دختر

پسر

حداکثر

حد متوسط

حداقل

حداکثر

حد متوسط

حداقل

5/100

3/750

2/450

5/500

4

2/500


جدول قد نوزادان در یک ماهگی (سانتی‌متر)

دختر

پسر

حداکثر

حد متوسط

حداقل

حداکثر

حد متوسط

حداقل

2/58

5/52

5/46

1/59

2/53

2/47

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • zohre
   درباره یک ماهگی کودک

   سلام از اطلاعات خوبی که سایت شما در اختیار ما میذاره ممنونم . میخواستم بدونم سوالاتم رو چطور میتونم از شما بپرسم؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    ممنون از توجه شما. به قسمت مشاوره مراجعه کنید.

   • کاربرناشناس

    مه قطره قطره از کنار لب بهش بدین

   • بهار

    مادرش عرق نعناه بخوره خوب میشه

  • احمدرسولی
   درباره یک ماهگی کودک

   سلام؛ نوزادی یک ماه ونیمه داریم که نفخ زیادی دارد و چندین بار دکتر هم برده ام وچندین قطره وداروی متفاوت استفاده کرده ایم اما تفاوتی نمیکند و بعلت نفخ و پیجیدن باد در شکمش نا آرامی میکندودرضمن کمی آب زرد ازش میاد اگه کسی دراین زمینه تجربه ایی داره بما هم کمک کنه ممنون میشیم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
    https://moshavere.niniban.com

   • سیده معصومه حسینی

    آره اعزیزم اگر خامه ای و پنیری هست طبیعی فقط شیرسادهدخوب نیست

   • مطهره

    مادرش دمنوش زیره سبز بخوره روزی یه لیوان خوب میشه

   • سحر کاظمی

    سلام عزیزم دخترمنم ۳۰ روزشه و همین مشکل رو داره‌.من سعی میکنم‌ جوشونده آویشن و نعنا بخورم.با روغن زیتون در جهت عقربه های ساعت دور نافشو بمال‌.پوشکشو باز کن و پاهاشو حالت دوچرخه زدن ببر تو شکمش با این کارا کمک میکنی نفخ شکمشو دفع کنه‌.پستونک استفاده کن.و صدای سشوار عالیه

   • آرتا

    اصلا نترسید و سعی کنید با توکل به خدا روحیتون و بدست بیارید استرس و افسردگی بشدت به شما و کودک اسیب میزنه
    برنامه کاری منزل و تنظیم کنید و افکار منفی و دور کنید و از همسرتون کمک بگیرید

   • سارا

    ازبانیج استفاده کنین.ازاون قدیمیاک وسط خونه میبستن
    برانفخ خوبه

   • س.ر

    سلام.سال نو مبارک.اگه بوی ترش میده که ترش کرده یا دارو بده بش یا دارو مادر بخوره ،،،،اگه بوی ترش نمیده از قدیم گفتن (بالا آوردن با پنیرک بدون بوی ترش) علامت چاق شدنه عزیزم

  • احمدرسولی
   درباره یک ماهگی کودک

   سلام؛ نوزادی یک ماه ونیمه داریم که نفخ زیادی دارد و چندین بار دکتر هم برده ام وچندین قطره وداروی متفاوت استفاده کرده ایم اما تفاوتی نمیکند و بعلت نفخ و پیجیدن باد در شکمش نا آرامی میکندودرضمن کمی آب زرد ازش میاد اگه کسی دراین زمینه تجربه ایی داره بما هم کمک کنه ممنون میشیم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
    https://moshavere.niniban.com

   • مامان ِ حسین

    پسر من‌۲۵ روزشه‌ و از همون اوایل روزی یکی دو بار شیر زیاد بالا میاره.‌می خوام ببرمش دکتر

   • سدنا

    طبیعیه

  • سوگندخانم
   درباره یک ماهگی کودک

   سلام دوست عزیز دختر من الان ۱ ماه و نیم داره تا دوهفته پیش به شدت زور میزد قررررمز میشد شکمشو باد میکرد اما هیییییچ دارویی بهش ندادم و فقط به پشت رو پام میخوابوندم کمرشو اروم اروم چرب کردم شکمشم چرب کن با روغن زیتون یا بادام تلخ ـ بغلش کن لالایی بخون براش خودتم اصصصصلا حبوبات و لبنیات نخور ـ هندوانه هم خییییلی بده ـ تو اینترنت هم سرچ کن غذاهای نفاخ به بچت هیچ داروی شیمیایی نده عوارضشو بعدا میبینی معدش داغون میشه کبدش خراب میشه ان شاالله بهتر بشه

  • فرزانه چمنی
   درباره یک ماهگی کودک

   سلام من نی نی دو قلو دارم دیروز واکسن زدن باید چی کار کنم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده
    کنید

    https://ninisoal.com/

  • مریم محمدی
   درباره یک ماهگی کودک

   با سلام,نوزاد من یک هفته میشه که به دنیا اومده,زایمان زود رس داشتم در هفته ۳۷,وزن جنینم ۲۴۵۰ بود,بعد از یک هفته هیچ رشدی نداشته,به نظر شما مشکل چیه و باید چیکار کنم؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

  • بهنازمامانه نیما
   درباره یک ماهگی کودک

   ازاول بارداری همراهتونم وهیچ دغدغه ای دیگه نداشتم وندارم....الهی پاینده باشید.

  • مبینا مظاهری
   درباره یک ماهگی کودک

   سلام میخاستم بپرسم سوال داریم چگونه بپرسیم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://moshavere.niniban.com/

   • م

    هیچی نیست نترس

  • مامان حنانه
   درباره یک ماهگی کودک

   نوزاد ۲۰ روزه دارم که ۳ روزه شیر بالا میاره اینطوری که آبکی و چند تا تیکه شیر پنیری شده همراهش هست ، گااااهی هم شیر خامه ای بالا میاره ، اینا طبیعیه؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام
    و ممنون از توجهتون

    برای
    طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://moshavere.niniban.com/

   • کاربرناشناس

    چرا اشکال داره
    باید شما دکتر ببرید

   • کاربرناشناس

    چرا اشکال داره
    باید شما دکتر ببرید

   • sari psl

    شاید کولیک یا رفلاکس داشته باشه که ناآرامی میکنه...تو خوردن غذاهات دقت بیشتری کن چون معدشون حساسه

  • هدی
   درباره یک ماهگی کودک

   دخترم ۱۵ روزه است موقع شیرخوردن قبل از اینکه شروع به مک زدن کنه در عرض چند ثانیه سر و فکش لرزش خفیف داره اشکال نداره؟!

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

   • مامان یاسین

    عزیزم مشکلی نیست

   • مامان فرهان

    ن مشکلی نداره. بعد از هر بار شیردهی باد گلوشو بگیرین

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.