۲۱۵۰۶۱
۲ نظر
۳۱۵۶
۲ نظر
۳۱۵۶

دلایل بی قراری نوزاد، هنگام شیر خوردن چیست؟

شیردهی به نوزاد یکی از مسائلی است که مادران ممکن است با در آن دچار مشکل شوند.

شیردهی به نوزاد یکی از مسائلی است که مادران ممکن است با در آن دچار مشکل شوند. یکی از این مشکلات بی قراری نوزاد هنگام شیر دهی است که دلایل مختلفی دارد. از جمله این دلایل می توان به موقعیت نامناسب شیر دهی، قفل نشدن دهان نوزاد به بستان، خستگی و زیاد و کم بودن شیر مادر اشاره کرد.
برخی از نوزادان در زمان شیر خوردن گریه می کنند و بی قرارند و ممکن است به سینه مادر چنگ زده و آن را ناخن بکشند و در کل نا آرامند و رفتارهای عصبی از خود نشان می دهند. بی قراری نوزاد هنگام شیر خوردن به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که در این مطلب به بررسی آن می پردازیم.

بررسی بی قراری نوزاد هنگام شیر خوردن
در درجه اول مادران باید به این نکته توجه داشته باشند که هیچ وقت برای مقابله و جلوگیری از گریه کودک به او شیر ندهند. هر گریه و بی قراری دلیل بر گرسنه بودن نوزاد نیست. پس قبل از شیر دادن دلیل گریه کودک را پیدا کنید و اگر نیاز بود به او شیر بدهید. بعضی از کودکان در زمان خوردن شیر بی قراری می کنند و ممکن است سینه مادر را پس بزنند. این بی قراری ها در هر زمانی ممکن است اتفاق بیافتد اما در سنین ۶ تا ۸ هفتگی شایع تر است. حال دلایل بی قراری نوزاد هنگام شیر خوردن را با هم بررسی می کنیم.

حس گرسنگی و کم بودن شیر مادر
گرسنگی و برطرف کردن آن یکی از نیاز های اصلی و اولیه نوزادان است. مادران باید عادات غذایی کودک خود را بدانند و همچنین بدانند کودکشان چه وقتی به غذا و شیر نیاز دارند. اگر مادر شیر کافی نداشته باشد نوزاد با گریه و بی قراری کردن این موضوع را عنوان می کند. کودکان شیر خوار باید در ماه ۵۰۰ تا ۶۰۰ گرم اضافه وزن داشته باشند که سلامت و کافی بودن شیر مادر را نشان می دهد. گاهی ممکن است کودک در دو هفته اول تولد کمتر وزن بگیرد که نگران کننده نیست. گزینه ی دیگر در تشخیص کم بودن شیر مادر تعداد دفعات خیس شدن پوشک در شبانه روز است. تعداد پوشک استفاده شده یا دفعات خیس شدن پوشک در ۲۴ ساعت باید بین ۶ تا ۸ بار باشد. تعداد مدفوع کودک در ۶ هفته اول معمولا بین ۲ تا ۵ بار در ۲۴ ساعت شبانه روز است. فعالیت بدنی شدید مادر در ماه های اولیه زایمان باعث وارد شدن اسید لاکتیک به شیر شده و شیر را تلخ می کند و کودک شیر نمی خورد. مادرانی که حس می کنند شیر کمی دارند باید برای افزایش شیر خود اقدام کنند.

احساس خستگی و نیاز به خواب
اگر کودک خسته باشد و نیاز به خوابیدن داشته باشد ممکن است در زمان شیر خوردن به خاطر احساس خستگی بی قراری کند. خواب یکی دیگر از نیاز های اساسی برای نوزادان است و هرچه بیشتر بخوابد بهتر رشد می کند. با بالا رفتن سن نوزاد ساعات خواب او نیز کاهش می یابد. گاهی اوقات ممکن است نوزاد خواب کافی نداشته باشد و نتواند خوب بخوابد در این صورت باید دلیل آن را بیابید و به کودک خود کمک کنید. نگه داشتن کودک در یک مکان تکراری سبب به وجود آمدن کسالت و خستگی در آن ها می شود. پس زمان هایی را برای راه بردن نوزاد در خانه بگذارید تا آرام شده و لذت ببرد.

درست به دهان نگرفتن پستان و مکان نامناسب شیر دهی
وقتی که کودک شما پستان را به درستی در دهان گرفته باشد حس راحتی داشته و با آرامش شیر می خورد. موقعیت قرار گرفتن نوزاد و قفل شدن دهان او در زمان پستان گرفتن به نوزاد کمک می کند تا به راحتی شیر خورده و آرام باشد.

اشکال در جریان شیر مادر
در برخی از مادران که شیر زیادی دارند، نوزاد در هفته های اول تولد با جریان شیر زیاد و سریع مادر مواجه می شود. این موضوع ممکن است سرفه و رفلاکس را در نوزادان به همراه داشته باشد و باعث بی قراری نوزاد هنگام شیر خوردن شود. نوزادان در زمان تعادل در شیر مادر راضی و خوشحالند.

سیر بودن نوزاد
یکی دیگر از دلایل بی قراری نوزاد هنگام شیر خوردن سیر بودن او است. برخی مادران تلاش می کنند تا مدت زمان بیشتری به کودکشان شیر بدهند و از سیر شدن او سر رشته ای ندارند. مادران با دانستن نشانه های سیری در نوزادشان می توانند به درستی حدس بزنند که کودک چه زمانی به خوردن شیر علاقه ای ندارد. اگر کودک در مواجهه با پستان مادر بیشتر گریه و بی قراری می کند به احتمال زیاد گرسنه نیست و باید زمان دیگری به او شیر داد.

در آوردن دندان
وقتی که نوزاد در حال دندان در آوردن باشد ممکن است لثه هایش ملتهب شده و ورم کند و باعث بی قراری او هنگام شیر خوردن شود. پس در زمان دندان در آوردن نوزاد قبل از شیر دهی به او حلقه دندانی خنکی بدهید تا آرام شود.

بحران های رشدی نوزاد
در فرایند رشد نوزاد زمان هایی هست که نوزاد ناآرامتر و بی قرار تر از گذشته است. به این زمان ها بحران های رشدی در نوزاد می گویند. در این وقت ها ارتباط نورونی زیادی در مغز نوزاد شکل می گیرد و باعث گریه و بی قراری در نوزاد می شود و والدین باید در هنگام این بی قراری ها صبور باشند تا دوره خود را طی کند.

حساسیت غذایی در نوزادان
یکی دیگر از دلایل بی قراری نوزاد هنگام شیر خوردن آلرژی غذایی در آن هاست. ممکن است نوزاد نسبت به ماده ای در رژیم غذایی مادر حساسیت نشان داده و گریه کند. این حساسیت ممکن است نسبت به طعم یا بوی بدی در شیر باشد. این موضوع خیلی کم اتفاق می افتد اما اگر حساسیت به شیر وجود داشته باشد نشانه هایی مثل سوزش بیش از حد، کولیک، اسهال و استفراغ، جوش، گرفتگی و آبریزش دائم بینی و گاز بی اندازه معده به همراه دارد. بیشتر حساسیت ها نسبت به شیر و لبنیات است. در هر صورت در این مورد باید به پزشک مراجعه شود.

کمک گرفتن از پزشک
ممکن است بی قراری و گریه نوزاد هنگام شیر خوردن دلیلی بر بیماری و مشکلی حاد در او باشد. اگر کودکان به درستی وزن اضافه نمی کند و یا نشانه هایی ار حساسیت یا رفلاکس در او دیده می شود حتما با پزشک خود مشورت کنید و مشکل را به او اطلاع دهید.
بعد از ارائه دلایلی بر بی قراری نوزاد هنگام شیر خوردن باید به دنبال راهی برای آرام کردن او در زمان شیر خوردن باشیم. در ادامه مطالب روش های برای از بین بردن بی قراری نوزاد در زمان شیر خوردن عنوان شده است.

رابطه نزیک و تماس پوست با پوست
برقرار کردن تماس پوست با پوست یکی از راهکار های آرام کردن نوزاد است. نوزاد بی قرار خود را قبل از شیر دهی به خود نزدیک کرده و با تماس پوست به پوست او را آرام کنید همچنین این کار اشتها کودک را تحریک کرده و تنفس و ضربان قلب او را مرتب می کند. این روش به کودکالن عصبی کمک زیادی می کند.

آرام کردن کودک را به کس دیگری بسپارید
در برخی موارد مادر نیاز دارد تا رفع خستگی کرده و با نیروی بیشتری در کنار کودکش باشد. نوزاد خستگی مادر را حس کرده و واکنش نشان می دهد. در مواقع خستگی مادر هنگام بی قراری نوزاد باید از فرد دیگری مثل همسر برای نگه داشتن نوزاد کمک گرفت. بعد از استراحت نوزاد میل بیشتری نسبت به شیر خوردن پیدا می کند و مادر نیز با آرامش بیشتری به نوزاد خود شیر می دهد.

عوض کردن پستان
گاهی اوقات تغییر موقعیت شیر دهی و عوض کردن پستان باعث آرام شدن نوزاد می شود. ممکن است نوزاد به خوردن شیر از پستان دیگرتان علاقه داشته باشد و همین موضوع باعث بی قراری او در هنگام شیر خوردن شود.

راه رفتن و تاریک کردن اتاق
چون کودک شما نه ماه تمام در محیطی آرام و نرم زندگی کرده کمی برایش سخت است در محیطی شلوغ سر کند. برای آرام کردن کودک در زمان شیر خوردن محیطی شبیه به رحم مادر برایش محیا کنید. با در آغوش گرفتن نوزاد و آرام تکان دادن او و همچنین راه رفتن در مکانی تاریک و آرام به او کمک کنید تا آرامش پیدا کرده و راحتتر شیر بخورد.

گرفتن آروغ نوزاد
بهتر است بعد از هر بار شیر دادن به نوزاد آروغ او را بگیرید. چون در برخی موارد آروغ نزدن باعث می شود تا کودک از شیر خوردن دوری کند. اگر شیر زیادی دارید سعی کنید رو به پشت دراز کشیده و به کودک خود شیر بدهید. نگرفتن آروغ همچنین باعث دلپیچه و دل درد در نوزادان می شود.

در زمان خواب آلودگی به نوزاد شیر بدهید
زمان مناسب برای شیر دادن به این گونه کودکان وقتی است که تازه از خواب بیدار شده اند. قبل از اینکه کودک کاملا هوشیار شود او را بغل کرده و شیر بدهیدو چون نوزاد کاملا بیدار نشده بی قراری نمی کند و به راحتی شیر می خورد.

عدم استفاده از شیشه شیر
خیلی از مادران در مواجهه با بی قراری نوزاد هنگام شیر خوردن، به سرعت شیشه شیر را امتحان می کنند و چون استفاده از شیشه برای کودک راحت تر است ممکن است دیگر کودک تمایل به خوردن شیر از پستان ها نداشته باشد. پس قبل از استفاده از شیشه شیر روش های دیگر را به کار ببندید.
اگر روش های گفته شده در بی قراری نوزاد هنگام شیر خوردن به شما کمکی نمی کند حتما به پزشک متخصص مراجعه کرده و مسئله را با او در میان بگذارید.

منبع: آرگا

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • بدون نام
   درباره دلایل بی قراری نوزاد، هنگام شیر خوردن چیست؟

   عالی بود

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.