۲۲۵۹۳۸
۸۳۷۰۵
۸۳۷۰۵

نوزاد دو ماهه چه توانایی هایی دارد؟

وقتی نوزاد دو ماهه به دست و پا زدن بیافتد؛ شما دوست دارید درباره خواب، مراحل رشد، تغذیه و عادت‌های جدید او و تکاملش بیشتر بدانید.

نوزاد دو ماهه چه توانایی هایی دارد؟

وقتی نوزاد دو ماهه خود را به حال خود بگذ ارید، کم‌کم متوجه می‌شوید که او به اطرافش توجه می‌کند و باید برای صداهایی که ایجاد می‌شود دقت کافی داشته باشید. او رشد کافی می‌کند؟ چقدر باید شیر بخورد؟ میزان خواب نوزاد 8 هفته‌ای را می‌دانید. از طرفی توانایی‌های نوزاد دو ماهه برای حرکت و ارتباط گرفتن هم برای هر مادر و پدری جذاب است. در ادامه به تمام این موارد اشاره خواهیم کرد. 

در این مقاله می‌خوانید:

خواب نوزاد دوماهه

از دو ماهگی به بعد باید مراقب خواب فرزندتان باشید تا بتوانید یک روتین خوب برای او ایجاد کنید. این دوران نوزاد دو ماهه ممکن است اواسط شب از خواب بیدار شود. او در طول 24 ساعت ممکن است حدود 10 ساعت بخوابد. این میزان خواب را در 2-4 نوبت خواهد داشت. سعی کنید برای خواب راحت‌تر او این کارها را انجام دهید:

 • قبل از خواب پوشکش را عوض کنید. 
 • بالش مناسب برای اندازه سر او انتخاب کنید. 
 • لباس ناراحت تن او نکنید. 
 • دمای اتاق را تنظیم کنید. 
 • بلند صحبت نکنید. 

نوزاد دو ماهه چه توانایی هایی دارد؟

میزان رشد نوزاد دو ماهه

در این مرحله نوزاد دوماهه حدود 2-3 سانتی‌متر قد کشیده‌اند و وزن‌شان حدود 500 تا 1000 گرم بیشتر شده است. برای بررسی میزان رشد فرزندتان و این‌که در 2 ماهگی به میزان کافی رشد کرده باشد؛ باید حتما به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید. 

وزن نوزاد دوماهه

وزن نوزاد دوماهه به نسبت ماه قبل باید نیم تا یک کیلوگرم بیشتر شود؛ یعنی بچه‌های 2 ماهه بین 4-6 کیلوگرم وزن دارند. این‌که میزان وزن گرفتن نوزاد شما خوب است یا نه به جثه و ژنتیک او هم بستگی دارد. باید برای بررسی این موضوع به متخصص کودکان یا فوق تخصص نوزادان مراجعه کنید؛ تا قد، وزن و دور سر فرزندتان را اندازه بگیرد و میزان رشد او را بررسی کند. 

شیر خوردن نوزاد دو ماهه

بهتر است بر روی علائم سیری کودک خود تمرکز کنید تا بدانید چه زمانی شیر خوردن او تمام شده است نه اینکه نگران این باشید که یک کودک 2 ماهه چقدر باید شیر بخورد. مراقب علائمی باشید که  نشانه سیری باشند:  کاهش سرعت، توقف مکیدن یا دور شدن. احتمالاً می توانید بگویید که نوزاد دو ماهه شما معمولاً خوب غذا می‌خورد اگر بعد از شیر خوردن چرت بزند اما بین شیر خوردن هوشیار، راضی و فعال به نظر برسد. جمع شدن شیر در سینه نوزاد چگونه است؟

نوزاد دو ماهه چه توانایی هایی دارد؟نوزاد دو ماهه چه توانایی هایی دارد؟

تکامل نوزاد دو ماهه

در دروان 2 ماهگی نوزاد این تغییرات انتظار می‌رود:

بینایی

نوزاد دو ماهه دیگر می‌تواند اشیا و افراد را ببیند و تشخیص دهد. او از دیدن چیزهایی که دور هستند لذت می‌برد. 

مهارت‌های حرکتی نوزاد دوماهه

نوزاد 2 ماهه یاد می‌گیرد  که روی حرکات دست و پایش کنترل داشته باشد. حتما متوجه می‌شوید که او در حال دست و پا زدن بیشتر است. مهارت‌هایی در تکان دادن انگشت‌هایش پیدا می‌کند. 

 • بالا آوردن سر خود از تشک به اندازه زوایه ۴۵ درجه
 • کمتر افتادن سر نوزاد دو ماهه هنگام نشاندن او بر روی چیزی
 • جمع نشدن و نیرومند شدن زانو ها و باسن او بر خلاف گذشته
 • تعادل سر کودک در امتداد بدنش هنگام نگهداشتن او به سمت پایین
 • از بین رفتن بازتاب چنگ زدن نوزاد در دو ماهگی
 • راحت و بیشتر باز شدن دست های او از هم
 • آگاهی تدریجی او نسبت به اندام‌های بدنش

مهارت‌های شنیداری

نوزاد در دو ماهگی می تواند تفاوت بین صداهای آشنا و بقیه صداها را بفهمد. او شنونده خوبی شده است. نوزاد دو ماهه می‌تواند به شما نشان دهد که با محیط خودش هماهنگ است. توجه کنید که او چگونه صداها را جستجو می کند تا بداند صداهای بخصوص از کجا می آیند. یک گفتگوی ادامه‌دار، (هرچند ظاهراً یک طرفه باشد) می‌تواند به نوزادتان کمک کند تا احساس خود درباره مکان را تقویت کند. او حتی ممکن است همچنان که در حال صحبت هستید به دهان شما نگریسته بطور کلی از حرکات آن حیرت زده شود. شما از توانایی او در ایجاد ارتباط از طریق توانایی های فزاینده غان و غون ها (صداهای موسیقیایی)، تبسم ها و گریه های منحصر بفرد برای ابراز نیازهای مختلفش شگفت زده خواهید شد.

مراقبت‌های نوزاد دو ماهه

این تغییرات در نوزاد دو ماهه انتظار می‌رود:

 • رشد ناخن‌ها: در دوماهگی نوزاد رشد ناخن‌های او زیاد است و باید ناخن‌هایش را بگیرید. برای این منظور می‌توانید از سوهان نرم یا ناخن‌گیرهای مخصوص استفاده کنید. همچنین برای گرفتن ناخن‌های او سعی کنید زمانی که خواب است اقدام کنید. برای گرفتن ناخن‌های نوزاد می‌توانید هفته‌ای یکبار اقدام کنید.

نوزاد دو ماهه چه توانایی هایی دارد؟

بیماری های نوزاد دو ماهه

در دو ماهگی نوزاد ممکن است دچار این بیماری‌ها شود:

حساسیت به پوشک

اگر پوشک خیس یا کثیف برای مدت طولانی با پوست نوزاد در تماس باشد؛ می‌تواند باعث ایجاد بثورات قرمز در ناحیه پوشک شود. برای از بین بردن یا پیش‌گیری از  حساسیت به پوشک:

 • پوشک‌های خیس یا مدفوع را در اسرع وقت عوض کنید.
 • در هر بار تعویض آن ناحیه را با دستمال مرطوب تمیز کنید.
 • تا حد امکان کف بدن کودک را در معرض هوا قرار دهید.

این مراحل به رفع بثورات و جلوگیری از عود مجدد آن کمک می‌کند.

بثورات گرمایی

این برآمدگی‌های ریز و قرمز معمولاً در هوای گرم و مرطوب، معمولاً روی گردن، بازوها، پاها یا ناحیه پوشک ایجاد می‌شوند. برای از بین بردن این مشکل از پمادهای پوستی استفاده نکنید؛ در عوض، محل ایجاد آنها را با آب خنک کنید، سپس پوست را کاملا خشک کنید، لباس‌های خنک و خشک به کودک بپوشانید و سعی کنید نوزاد دو ماهه را از گرما دور نگه دارید. با این نوع مراقبت، بثورات حرارتی معمولاً پس از چند روز از بین می‌رود. بثورات گردن نوزاد چگونه است؟

اگزما

اگر کودک شما دارای لکه های پوستی قرمز، خارش دار و پوسته پوسته در ناحیه آرنج و زانو است، شاید دچار اگزما شده باشد. پزشک فوق تخصص نوزادان می‌تواند تشخیص دهد او اگزما دارد یا خیر و داروهای مناسب را برای او تجویز کند. برای کمک به درمان اگزمای نوزاد بهتر است:

 • از صابون‌های ملایم و بدون عطر برای نوزاد استفاده کنید.
 • لباس‌ها و ملحفه‌های با جنس پارچه نرم برای او در نظر بگیرید. 
 • او را حداکثر ۳ بار در هفته حمام کنید. 

سرفه

اگر متوجه سرفه های نوزاد 2 ماهه خود شدید، نشانه این است که راه های هوایی او تحریک شده‌اند. سرفه می‌تواند توسط انواع مختلفی از بیماری های تنفسی، از سرماخوردگی معمولی گرفته تا ذات الریه، ایجاد شود. اگر نوزد دو ماهه شما سرفه می‌کند، با پزشک اطفال معالج او تماس بگیرید و اگر سرفه با تب یا مشکل در تنفس همراه است، فوراً نوزاد خود را برای درمان یا مشاوره نزد پزشک ببرید.

 

چکاپ‌های نوزاد دو ماهه

برای بررسی این‌که فرزندتان شرایط جسمی و رشدی مناسب را دارد باید هر ماه یا 3 هفته یک بار به متخصص اطفال یا فوق تخصص نوزادان مراجعه کنید.

مطلب پیشنهادی: برای اسهال نوزاد چی خوبه؟

نوزاد دو ماهه چه توانایی هایی دارد؟

واکسن های نوزاد دو ماهه

در سن 2 ماهگی نوزاد باید حتما این واکسن‌ها تزریق شوند:

 1. واکسن DTAP: این واکسن برای محافظت از بدن نوزاد در برابر بیماری های دیفتری، کزاز و سیاه سرفه در ۶ مرحله و در ماه های مختلف به نوزاد تزریق می شود.
 2. واکسن هپاتیت B: تزریق این واکسن برای پیش‌گیری از هپاتیت ب است. 
 3. واکسن HIB: تزریق این واکسن کودک را از بیماری هموفیلوس آنفولانزا نوع B حفظ می‌کند.
 4. واکسن PVC: با تزریق این واکسن کودک در برابر بیماری های ناشی از پنوموکوک واکسینه می‌شود. 
 5. واکسن IPV: این واکسن برای بیماری فلج اطفال است.

جمع‌بندی

دو ماهگی نوزاد از اولین مراحل رشدی است. به قول معروف چله بچه تمام شده است و دیگر می‌تواند در برابر بیماری‌ها و محیط بیشتر از خود محافظت کند. چراکه انواع حواس و مهارت‌های حرکتی و هوشی در نوزاد دو ماهه شروع به تقویت می‌کنند. 

مطلب پیشنهادی: همه چیز درباره نوزاد چهار ماهه 

منبع: pampers

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.