۲۲۶۰۰۶
۴۲۶۱
۴۲۶۱

عوارض کم خوابی نوزاد، چیست؟

مشخص است که نوزادان می توانند باعث کمبود خواب در دیگران شوند. اما اینکه خود نوزادان از بی خوابی رنج می برند یا نه، مشخص نیست.

مشخص است که نوزادان می توانند باعث کمبود خواب در دیگران شوند. اما اینکه خود نوزادان از بی خوابی رنج می برند یا نه، مشخص نیست.
محققان انواع مشکلات خواب نوزادان ، از جمله مشکل در ساعات اولیه خواب ، بیدار شدن از خواب به طور مکرر در شب ، تنفس بدون اختلال در خواب و شرایط پزشکی را که می توانند در خواب مانند GERD اختلال ایجاد کنند تصدیق می کنند.
محققان همچنین وجود چیزی به نام "بی خوابی رفتاری" را در کودکان خردسال تشخیص می دهند. بی خوابی رفتاری "به مشکلات ناشی از امتناع کودک از رفتن به رختخواب یا وابستگی کودک به مراقبت های طولانی و یا دقیق برای خوابیدن در شب اشاره دارد .
شواهدی مبنی بر بی خوابی در نوزادان بسیار نادر است. نوزادان ممکن است بتوانند نیازهای خواب خود را به خوبی تنظیم کنند ، حتی در میان فشارها و شلوغی.
هنوز هم ممکن است سوالی داشته باشید. کودک شما چقدر به خواب نیاز دارد؟ چگونه می توانید بگویید که کودک شما به اندازه کافی خواب دارد یا ندارد؟ و آیا کاهش خواب مزمن در دوران نوزادی اثرات طولانی مدت دارد؟

کودک واقعا به چه میزان خواب نیاز دارد؟
نیاز خواب نوزادان ، به ویژه در سال اول پس از زایمان ، به صورت قابل توجهی با هم متفاوت است.
به عنوان مثال ، بیش از نیمی از افراد 6 ماهه روزانه حداقل 12 ساعت خواب دارند. با این وجود درصد قابل توجهی از نوزادان - که به نظر می رسد در غیر این صورت سالم هستند - به میزان قابل توجهی کمتر می خوابند. بنابراین صرف خواب کمتر از حد متوسط به معنای آن نیست که کودک شما مشکلی دارد و این می تواند کاملا طبیعی باشد.
ممکن است کودک شما شب هنگام خواب مدام ازخ واب بیدار شود و یا شب ها خوب نخوابد. آیا این گواه مشکلی است؟ آیا مشکلی است که می توانید آن را بهبود ببخشید؟
عوامل محیطی زیادی وجود دارند که می توانند در مقاومت به خواب و بیدار شدن از خواب مکرر در شب نقش داشته باشند.
بعضی از نوزادان هر روز حداقل ۹ تا ۱۰ ساعت می خوابند و به نظر نمی رسد از مشکلات بهداشتی رنج ببرند. اما آیا باید اینگونه تصور کنیم که همه نوزادانی که این میزان می خوابند ، خواب کافی دریافت می کنند؟

کودکان به چه میزان خواب نیاز دارند؟
نوزادان ، کودکان و نوجوانان برای حمایت از رشد سریع ذهنی و جسمی خود به میزان قابل توجهی بیشتر از بزرگسالان به خواب نیاز دارند. بیشتر والدین می دانند که بچه های در حال رشد نیاز به خواب خوب دارند ، اما بسیاری از آنها نمی دانند که کودکشان به چه میزان ساعت برای خواب نیاز دارند.
یکی از دلایلی که خیلی سخت است بدانید وقتی بچه های ما خواب کافی ندارند این است که کودکان خواب آلودگی لزوماً کم کاری ما نمی کنند - آنها باد می کنند. در حقیقت خواب آلودگی می تواند مانند علائم اختلال کمبود توجه-بیش فعالی (ADHD) باشد. کودکان غالباً طوری عمل می کنند که انگار خسته نباشند ، در حالی که عصر ادامه می یابد ، در هنگام خواب مقاومت می کنند و بیش از حد می شوند. همه اینها می تواند اتفاق بیفتد زیرا کودک بیش از حد خسته شده است.
در حالی که هر کودک از نظر میزان خواب کافی کمی متفاوت است ، بیشتر آنها نیاز به استراحت کامل دارند:
نوزادان (0-3 ماه)
توصیه می شود: ۱۴-۱۷ ساعت خواب خوب داشته باشند.
ممکن است مناسب باشد:
۱۱-۱۳ ساعت (کمتر از ۱۱ ساعت)
18-19 ساعت (بیش از 19 ساعت)
نوزادان (۴ تا ۱۱ ماه)
توصیه می شود نوزاد بین 12-15 ساعت بخوابد.
میزان ساعت های زیر هم ممکن است مناسب باشد:
10-11 ساعت (نه کمتر از 10 ساعت(
۱۶-۱۸ ساعت (بیش از ۱۸ ساعت)
کودکان نوپا (1-2 سال)
توصیه می شود بین ۱۱-۱۴ ساعت بخوابند اما ممکن است میزان ساعت های زیر هم مناسب باشد:
9-10 ساعت (نه کمتر از 9 ساعت)
۱۵-۱۶ ساعت (بیش از ۱۶ ساعت)

بنابراین چگونه می توانید بگویید که آیا کودک به اندازه کافی می خوابد؟
برای کودکان و والدین بزرگتر این علائم برای خواب ناکافی ذکر شده است.
عدم توجه به حرف ها و گفته ها
حرکات دست به صورت: کشیدن گوش ، مالیدن چشم
افتادگی پلک ها
خمیازه
برای نوزادان و کودکان نوپای بزرگتر ، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:
بیشتر در معرض حادثه قرار دارند.
بیشتر به والدین می چسبند.
با رسیدن به شب فعال تر می شوند.
مدام اذیت هستند و احساسات منفی دارند.
مشکلات تغذیه ای دارند.
بیدار شدن برای آن ها سخت است
آستانه و تحمل دردشان بسیار پایین است.

بررسی دقیق عوارض کم خوابی برای نوزادان و کودکان نوپا
بهبودی ضعیف از احساسات منفی به عنوان نشانه محرومیت از خواب کودک
زمانی که خواب کودک کم می شود و خواب نامناسب و ناکافی دارد دچار احساسات منفی می شود.زمانی که کودک خواب کافی ندارد پرتحرک تر می شوند.
من مطمئن هستم که خودتان آن را تجربه کرده اید: خواب کم باعث می شود که احساسات منفی را رها نکنید.
در یک مطالعه تجربی ، محققان به طور آگاهانه خواب نوزادان 14 ماهه را در طول یک آزمایش مختل کردند. روز بعد ، این نوزادان "تنظیم عاطفی" ضعیف تری از خود نشان دادند ، یعنی در بهبودی از احساسات منفی مشکل داشتند .
مشکلات خواب با مشکلات تغذیه مرتبط است
محققانی که بیش از 600 نوزاد آمریکایی را مطالعه کردند ، در سن 6-36 ماهگی ، دریافتند که نوزادانی که مشکل تغذیه دارند اکثرا دچار اختلالات خواب شبانه هستند.برای فواصل کوتاه تر می خوابند. همچنین به احتمال زیاد آنها به "بی خوابی رفتاری" مبتلا می شوند .
نوزادان کم خواب از خواب بیدار می شوند
تحقیقات نشان می دهد بزرگسالان محروم از خواب ، زمان بیشتری را در خواب عمیق سپری می کنند ، حالتی که با تحریک کمتر و بیداری با مشکل بیشتری همراه است.
به نظر می رسد نوزادان نیز از این الگوی متناسب هستند.
به عنوان مثال ، در آزمایش بر روی نوزادان 8 هفته ای ، محققان نوزادان را به گروه هایی تقسیم کردند که هرگروه به میزانی دچار کمبود خواب شده بود.
در مقایسه با پاسخ های آنها در طی یک شرایط کنترل (بدون خواب) ، نوزادان قبل از بیدار شدن نیاز به صداهای بلندتری داشتند .
نوزادان کم خواب بیشتر دچار آپنه خواب می شوند
آزمایش دیگر نشان داد که نوزادان در معرض کمبود خواب ، تنفس بی نظم ، از جمله آپنه خواب انسدادی را تجربه می کنند .
آپنه خواب انسدادی با انواع مشکلات سلامتی مرتبط است .
محدودیت خواب ممکن است نوزادان را نسبت به درد حساس تر کند
آزمایشات کنترل شده تأیید می کند که محدودیت مزمن خواب می تواند آستانه های ما را برای درد کاهش دهد.
به عنوان مثال ، آزمایش روی بزرگسالان نشان داد که افراد بعد از گذراندن سه هفته در برنامه محدود خواب ، نسبت به محرکهای دردناک حساس تر می شوند. این داوطلبان مطالعه مجاز به خوابیدن فقط ۴ ساعت در روزهای هفته بودند. همچنین درد مکرر و درد خود به خود از جمله سردرد ، کمردرد و درد عضلانی را گزارش کردند .
نتیجه ی بلند مدت کم خوابی چگونه است؟ آیا بی خوابی در دوران نوزادی بعداً باعث بروز مشکلاتی می شود؟
شواهدی برای این ایده وجود دارد. قبلاً خاطرنشان کردیم که کاهش خواب کوتاه مدت بر پاسخهای عاطفی کودک تأثیر می گذارد. و یک مطالعه جدید نشان می دهد که خواب کوتاه مزمن ممکن است یک عامل خطر برای بروز مشکلات باشد.

این روند ممکن است به کجا منجر شود؟
کودک خردسالی که تحریک پذیر یا بیش از حد واکنش نشان دهد ، تمایل دارد واکنش های منفی افراد دیگر را تحریک کند. و این می تواند کودک را در ایجاد روابط مثبت اجتماعی و یادگیری مهارت های اجتماعی برای کودک دشوارتر کند.
برای حمایت از این ایده ، یک مطالعه از پیش دبستانی ها نشان داد بچه هایی که کمتر می خوابند احتمال پذیرش همسالانشان کمتر است. آنها مهارتهای اجتماعی ضعیف تری دارند و واژگان پذیرشی کمتری دارند. آنها همچنین درک ضعیف تری از دلایل احساسات نشان دادند .
بنابراین نباید این احتمال را رد کنیم که از دست دادن مزمن خواب ، از بدو تولد ، می تواند به پیشرفت مشکلات رفتاری کمک کند.
و محققان امروزی حدس می زنند که از بین رفتن زودرس خواب ممکن است روی رشد میلین ، ماده سفید در مغز که نورونهای ما را عایق می کند .

عادات خواب سالم

خواب کافی را در اولویت خانواده قرار دهید
اهمیت خواب کافی را درک کنید و اینکه خواب چگونه بر سلامت کلی شما و فرزندان شما تأثیر می گذارد. به یاد داشته باشید که شما الگوی فرزند خود هستید.
اینکه تمام شب را برای انجام یک پروژه بیدار بمانید ممکن است سیگنال خوبی به فرزندتان ندهید .خواب مناسب و به موقع می تواند به کودکتان در داشتن نظم و داشتن خواب مناسب الگوی خوبی باشد.بهتر است بداند که خواب مناسب و کافی مانند غذا خوردن و ورزش کردن بسیار ضروری است.
روال همیشگی قبل از خواب را ادامه دهید
همزمان بیدار شدن ، غذا خوردن، زمان چرت زدن و زمان بازی به کودک شما کمک می کند تا احساس امنیت و راحتی کند و به داشتن یک خواب آرام کمک می کند. برای کودکان کوچک کمک می کند که زود هنگام با روال برنامه های قبل از خواب مانند مسواک ، کتاب ، تختخواب شروع کنند. اطمینان حاصل کنید که روال خواب شما همیشه اجرا می شود ، بنابراین شما می توانید به فرزند خود کمک کنید تا در هر کجا که باشد ، به راحتی بخوابد.
در طول روز فعال باشید
اطمینان حاصل کنید که بچه های شما در طول روز فعالیت های جالب و متنوعی از جمله فعالیت بدنی دارند. فعالیت مناسب می تواند کودک را خسته کند در نتیجه می تواند خواب بهتری داشته باشد.
زمان استفاده از وسایل دیجیتال را محدود کنید
تمام صفحه های دیجیتال مانند تلویزیون ها ، رایانه ها ، لپ تاپ ها ، تبلت ها و تلفن ها را از اتاق خواب کودکان به ویژه در شب دور نگه دارید. برای جلوگیری از اختلال خواب ، حداقل ۱ ساعت قبل از خواب تمام صفحه ها را خاموش کنید.
یک اتاق خواب امن و خواب آور ایجاد کنید
فضای اتاق خواب کودک را به فضایی آرام تبدیل کنید .فضای آرام و با امنیت به خواب کودک کمک می کند.
چراغ ها را قبل از خواب خاموش کنید و دمای خانه را کنترل کنید.
قبل از خواب چراغ ها را خاموش کنید .چراغ خاموش آرامش را برای کودک ایجاد می کند.همچنین دمای اتاق را چک کنید.اتاق نباید زیاد گرم و یا زیاد سرد باشد .دمای نامناسب علاوه بر اینکه کیفیت خواب کودک را تحت تاثیر قرار می دهد سلامتش را هم به خطر می اندازد.
تخت کودک را از اسباب بازی پر نکنید
بستر فرزندتان را به جای مکانی برای بازی تبدیل نکنید و به عنوان مکانی برای خواب نگه دارید و یک یا دو چیز مانند عروسک یا خرس مورد علاقه اش ، پتوی مورد علاقه اش را در تختخوابش نگه دارید.ایکار به کاهش اضطراب جدایی کمک می کند.
به کودک خود قبل از خواب آب میوه و شیر در رختخوابش ندهید
آب اشکالی ندارد هر چیزی به غیر از آب موجود در بطری می تواند باعث پوسیدگی دندان کودک شود. می توانید این نوشیدنی ها را قبل از رفتن به رختخواب به کودک بدهید .
قبل از حدود 6 ماهگی شروع به دادن مواد جامد نکنید
شروع زود هنگام غذای جامد به خوابیدن کودک شما در طول شب کمک نمی کند. در حقیقت ، اگر قبل از اینکه سیستم بدن آنها برای هضم آماده شود ، به کودک خود غذای جامد دهید ، ممکن است در هنگام شب دچار دل درد شود و خواب راحتش گرفته شود.
از تعدیل بیش از حد خودداری کنید
علاوه بر مشق شب ، بسیاری از کودکان امروز فعالیتهای عصرانه ای را ترتیب داده اند (یعنی بازی های ورزشی ، درسها ، قرارهای ملاقات و غیره) که برای به وجود آوردن یک خواب خوب شبانه چالش هایی را ایجاد می کند اما از فعالیت های بیش از حد برای کودک خودداری کنید .
مشکلات خواب را تشخیص دهید
شایع ترین مشکلات خواب در کودکان شامل دشواری خوابیدن ، بیدار شدن از خواب در شب ، خروپف ، ایستادن و مقاومت در برابر رفتن به رختخواب ، آپنه خواب ، و صدای بلند یا سنگین تنفس هنگام خواب است.
در مورد هوشیاری کودک در طول روز با معلم یا ارائه دهنده مراقبت کودک صحبت کنید.
مشکلات خواب ممکن است در طول روز نیز آشکار شود. کودکی که خواب کافی نداشته باشد یا از خواب بی کیفیتی برخوردار باشد ، ممکن است در مدرسه در توجه کردن مشکل داشته باشد. به معلم فرزند خود اطلاع دهید که می خواهید از هرگونه گزارشی مبنی بر اینکه کودک شما در مدرسه خوابیده است ، و همچنین هرگونه یادگیری یا مشکلات رفتاری آگاه شوید.
در مورد خواب با پزشک کودک خود صحبت کنید
در مورد عادت ها و مشکلات خواب فرزندتان با پزشک متخصص خود صحبت کنید ، زیرا بیشتر مشکلات خواب به راحتی درمان می شود. او ممکن است از شما بخواهد که یادداشت خواب را نگه دارید یا پیشنهادهای دیگری برای بهبود عادتهای خواب فرزندتان داشته باشید.
اگر مشکوک هستید و فکر کمی کنید کودکتان دچار مشکلات و اختلالات خواب اس تبرای اینکه خیال خود را راحت کنید حتما با پزشک خود صحبت کنید.او ممکن است بخاطر علائم تنفس نامنظم یا آپنه خواب ، کودک شما را غربال کند.
اگر فکر می کنید فرزند شما نیز دچار مشکلات تغذیه ای است ، یا به نظر می رسد دچار احساسات و رفتارهای منفی است با پزشک خود در مورد علائم کودک صحبت کنید. آیا دلیلی وجود دارد که فکر کنیم یک وضعیت پزشکی ممکن است در خواب او اختلال ایجاد کند؟
نسبت به احساسات و ناامنی های کودک در هنگام خواب حساسیت نشان دهید. والدینی که این کار را انجام می دهند ، مشکلات کمتری در خواب دارند .
مراقب احساسات منفی خود باشید. مراقبت از یک کودک بی خواب استرس زا است. اما اگر کودک شما پریشانی شما را تشخیص دهد ، ممکن است شما بی قرارتر شوید .

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.