۴۳۹۵۲
۳۴ نظر
۴۳۲۳۱۷
۳۴ نظر
۴۳۲۳۱۷

یک ماهگی کودک

شاید هنوز تماشای نوزادتان که به دنیا آمده، برایتان مثل یک خواب و خیال است، اما او واقعی است و در این مقاله می‌خواهیم درباره‌اش حرف بزنیم، درباره یک ماهگی کودک.

یک ماهگی کودک

شاید هنوز تماشای نوزادتان که به دنیا آمده، برایتان مثل یک خواب و خیال است، اما او واقعی است و در این مقاله می‌خواهیم درباره‌اش حرف بزنیم، درباره یک ماهگی کودک.

خوب! یادتان می‌آید به شما گفتیم که بیاید به بارداری به چشم یک فیلم بلند نگاه کنیم که در این فیلم بلند شما نقش بازیگر اصلی را بر عهده دارید و کودکتان نقش رو به رو و همسرتان هم نقش مکمل را بازی می‌کند. اینا همه برای آن بود که شما بتوانید آسانتر به بارداری نگاه کنید. اما فکر نکنید بارداری تنها بخش اصلی این ماجرا بود در واقع این تنها فصل اول فیلم بود. با به دنیا آمدن بازیگر رو به روی شما یعنی کوچولویتان در واقع فیلمبرداری از نو آغاز می‌شود. شما فصل دوم این فیلم بلند را بازی خواهید کرد.

در این مقاله می‌خوانید: 

یک ماهگی کودک

یک ماهگی کودک هفته اول

یک ماهگی کودک

نوزاد یک ماهه

شما با یک بازیگر کوچک رو به رو هستید که نمی‌توانید واکنش‌های او را پیش بینی کنید و مدام با حوادث غیرمترقبه رو به رو می‌شوید. او به هیچ عنوان شبیه نقشی که قرار بود بازی کند نیست. شما را شگفت‌زده می‌کند و معمولا نمی‌توانید واکنش مناسب را در برابر این بازیگر سرکش ایفا کنید. کار هر دوی شما سخت است او از دنیای تاریک رحم آمده و با آنکه 9 ماه است با هم بازی می‌کنید، اما لوکیشین‌های فیلمبرداری برای او تغییر کرده و او هنوز دستپاچه و نگران است و می‌خواهد همان بازی را از خودش به نمایش بگذارد که بیش از این در رحم مادر به نمایش می ‌ گذاشت. اما خوب چندان بازی موفقیت آمیزی از خود نشان نمی‌دهد، او اکنون بیشتر ساعات بازی خودش را در خواب می‌گذراند.

این کوچولوی خوش خواب در مرحله‌ای به نام هوشیاری خاموش سر می‌کند. بنابراین شما در این هفته‌ها مجبور می‌شوید او را از خواب ناز بیدار کنید چون او یاد گرفته در ننوی آرام و سبک رحم شما بخوابد با آنکه هفته‌های آخری که در رحم شما بود چندان فضایی برای تکان خوردن نداشته، هنوز هم به یاد دوران قدیم خود گاهی چمباتمه می‌زند و ترجیح می‌دهد که به شما هیچ تمایلی نشان ندهد. اما این بی‌اعتنایی او را باور نکنید ، او شما را می شناسد. 

یک ماهگی کودک

یک ماهگی کودک غذای کودک

یک ماهگی کودک

تغذیه کودک یک ماهه

اگر یادتان باشد گفتیم دایه مهربانی به نام جفت در رحم شما مسئولیت اکسیژن، خون‌رسانی و تغذیه کودک را برعهده داشت. او بود که کل 9 ماه را به جای شما در کنار کیسه آمنیوتیک چمبره زده بود و از جنین شما محافظت می‌کرد، اما حالا این وظیفه بر عهده شماست. نوزادتان همان موقع زایمان از جفت جدا شد یکراست آمد در آغوش شما. حالا شیر دادن مسئولیت شماست که باید از این به بعد انجام دهید. خب! بهترین فرصت که بتوانید با بازیگر مقابلتان حسابی اخت شوید همین حالاست. وقتی او سینه‌های شما را می مکد در واقع رابطه قوی‌تر بین شما و نوزادتان برقرار می‌شود. اما از آنجایی که این فرشته کوچولو همیشه خدا خسته است شما مجبور خواهید بود او را بیدار کند شیرش را در دهانش بگذارید. احتمالا نمی‌دانید که میزان شیردهی چقدر باید باشد؟ برای برقراری رابطه بهتر باید تلاش خودتان را بکنید و روزی ۸ تا ۱۲ بار به او شیر بدهید. می‌دانم که کار سختی است خود شما هم هنوز از زایمان و برنامه‌های بعد از آن بیرون نیامده اید.اما مجبور هستید در طول شبانه روز بیدار شوید و به او شیر دهید. بیدار شدن او هم خودش مکافاتی دارد که نگو و نپرس، اما برای اینکه بتوانید این بازیگر کوچولو را از خواب نازبیدار کنید، چند راهکار هست مثل اینکه توی صورتش فوت کنید، دکمه‌های لباسش را باز کنید یا بدنش را ماساژ دهید.

بیشتر بخوانید: دفتر ثبت خاطرات نوزاد، بخرم یا درست کنم؟

یک ماهگی کودک

یک ماهگی کودک هفته دوم

یک ماهگی کودک

بایدهای یک ماهگی کودک

خوب هنوز هم برای آنکه فکر کنید مثل مادر و مادر بزرگتان باید خیلی سریع از جا بلند شوید، زود است. حال و روز شما بستگی به نوع زایمان و پرستاری اطرافیانتان به ویژه همسرتان دارد. انتظار نداشته باشید بدون همه اینها بتوانید یکه و تنها از پس این کارها بر بیایید. اگر زایمان طبیعی سختی داشته‌اید یا حتی سزارین شده‌اید این را بدانید که نیاز شما به استراحت از بقیه خانم‌های بارداری بیشتر خواهد بود. طی این هفته و هفته قبل با نوزادتان کلنجار رفته‌اید تا بتوانید به او به روشی درست شیر خوردن را یاد بدهید. اما سرانجام به وضعیت درست گذاشتن پستان خودتان در دهان او می‌رسید و این کار برایتان ساده می‌شود. نگران آبکی بودن مدفوع او نباشید، نوزادان معمولا در هفته‌های اول مدفوعی شل و مایعی شکل دارد.

او ممکن است به صداهای اطراف خود واکنش نشان دهند و یکهویی بپرد، اما نترسید این‌ چیزها بر روی او اثر ندارند. او ممکن است به صدا پاسخ دهد، اما آنقدر وابسته به این خواب است که آن را رها نمی‌کند. احتمالا علاوه بر همه اینها باید به فکر یک پزشک اطفال هم باشید. او را باید طی این هفته یا هفته آینده نزد پزشک ببرید تا اقدامات زیر را بررسی کند:

 1. درست کردن پرونده‌ای از میزان رشد نوزاد. این پرونده گاهی تا ۲ سالگی یا حتی بیشتر هم مورد استفاده قرار می‌گیرد تا نمودار رشد او را بررسی کند.
 2. قد، وزن و دور سر نوزاد اندازه‌گیری می‌شود تا در پرونده او ثبت شود.
 3. اندام‌های داخلی بدن کودک از شش‌ها گرفته تا ریه معاینه می‌شود. پزشک برای آنکه مطمئن شود که بچه شما سالم است و از در‌رفتگی لگن و استخوان‌ها خبری نیست پاهای او را می‌چرخاند و دست‌هایش را تکان می‌دهد.
 4. او سر کودک معاینه می‌کند تا نرمی آن را بررسی کند.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص اطفال

یک ماهگی کودک

یک ماهگی کودک هفته سوم

یک ماهگی کودک

خواب نوزاد یک ماهه

این نی‌نی کوچولو که سه هفته است به جمع شما اضافه شده‌ هنوز فرق روز و شب را از هم نمی‌داند و چرت‌های وقت و بی‌وقت او هم به همین دلیل است. باید بدانید که نوزادان معمولا بیشتر از 6 ساعت در طول روز بیدار نیستند و بقیه ساعات شبانه روز را می‌خوابند. او در این هفته کنجاوی بیشتری از خودش نشان می‌دهد. او تلاش می‌کند که با چشم‌هایش اطرافش را ببیند و صورت‌های آشنا را پیدا کند و در این میان صورت مادرش را بیشتر از هر کسی دوست دارد و می‌تواند آن را بشناسد. این مسئله که خیلی‌ها فکر می‌کنند نوزاد سه هفته‌ای آنقدر کوچک است که هیچ چیز را نمی‌فهمد سخت در اشتباه هستید. نوزادان باهوش از همان بدو تولد می‌توانند خیلی از مسائل را به شیوه خودشان درک کنند و حتی موقع شیر خوردن به شما زور بگویند.

بیشتر بخوانید: نوزاد از چند ماهگی به اسمش واکنش نشان می دهد؟

یک ماهگی کودک

یک ماهگی کودک هفته چهارم

یک ماهگی کودک

وزن نوزاد یک ماهه

نگران نباشید که وزنش کم شده بادهای دوران نوزادی‌اش خوابیده و او اکنون وزن طبیعی خودش را یافته است. این هفته بیشتر به او عادت کرده‌اید و دیگر سه هفته از زایمان گذشته، زخم‌های شما التیام یافته و خودتان را سرحال تر از گذشته می‌بینید، با این حال ممکن است هنوز هم خلق تنگ روزهای اول را پشت سر نگذاشته باشید که به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما با یک روانشناس در این زمینه مشورت کنید ممکن است دچار افسردگی پس از زایمان شده باشید که این مسئله اصلا خوب نیست. فکر نکنید حالا به خاطر نوزادتان نباید به سر و وضع خودتان برسید و تمام وقت باید به او سرویس‌دهی کنید اگرچه او اکنون خیلی آسیب‌پذیر است، اما این نوزاد به مادر قوی نیاز دارد بنابراین پس از شیردادن به نوزاد به سراغ سرگرمی‌های مورد علاقه‌یتان قبل از بارداری بروید. کارهایی مثل خرید، خوشگذرانی با دوستان و... می‌تواند حال شما را خوب کند.

نقش او در این هفته کمی سخت تر می شود قرار است از این هفته کمی سرش را حرکت دهد. او می تواند در این هفته سرش را کمی نگه دارد. البته همه نوزادان این توانایی را ندارند، اما ممکن است فرزند شما بتواند گردنش را به اندازه یک یا دو ثانیه بالا بگیرد. انتظار زیاد نداشته باشید. فکر نکنید باید به همه حرکات شما واکنش نشان دهد ممکن است این کوچولو توانایی این کار را نداشته باشد.

بیشتر بخوانید: آتلیه عکاسی مادر و کودک، چطور بهترین‌اش را انتخاب کنیم؟

یک ماهگی کودک

فعالیت های نوزاد یک ماهه، چطور سرگرمش کنید

بله! نوزاد شما فقط یک ماهه است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانید با او تعامل داشته باشید و از فعالیت‌های دو تایی آسان لذت نبرید. درست است که کودک یک ماهه شما کار زیادی نمی‌تواند انجام دهد، اما مطمئن باشید هنوز هم از زمان بازی با شما لذت می‌برد. نمی‌دانید از کجا شروع کنید؟ از تخیلاتتان استفاده کنید؛ برای سرگرم کردن نوزادتان به تلاش یا مهارت زیادی نیاز نیست. در ادامه چند ایده را مطرح می‌کنیم که آن‌ها را با نوزادتان انجام بدهید. 

با کودک صحبت کنید

هیچ وقت برای شروع ارتباط با کودک زود نیست. از صداهای متحرک استفاده کنید، با او تماس چشمی برقرار کنید و قربان‌صدقه‌اش بروید. نمی‌دانید در مورد چه چیزهایی صحبت کنید؟ همان‌طور که پوشکش را تعویض می‌کنید، اعضای مختلف خانواده را برایش توصیف کنید، یا در مورد شخصیت‌های حیوانات یک انیمیشن برایش توضیح بدهید. او صدای آشنای شما را دوست دارد و از شنیدن هر چیزی که بگویید، لذت می‌برد. اگر نوزادتان صداهایی از خودش درمی‌آورد، بلافاصله به او پاسخ بدهید! این مکالمات اولیه، بسیار ارزشمند هستند و کودک هر لحظه آن را دوست خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: آغوشی برای نوزاد، هر آنچه باید بدانیم

یک ماهگی کودک

برای کودک بخوانید

یک کتاب تصویری بردارید و کودک یک ماهه خود را با لذت مطالعه آشنا کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که کتاب خواندن برای کودک از همان ابتدا می‌تواند مهارت‌های سوادآموزی اولیه را در او تقویت کند. علاوه بر این، لحظات صمیمی زیادی را بین شما ایجاد می‌کند. 

چهره های خنده دار بسازید

نوزادان، عاشق نگاه کردن به چهره‌ها هستند، پس آنچه را که می‌خواهند به آن‌ها بدهید! بینی خود را جمع کنید، زبانتان را بیرون بیاورید یا شکلک درست کنید. همه این کارها برای نوزاد یک ماهه شما جالب است و شما تنها ستاره این نمایش تک‌نفره خواهید بود. قبل از اینکه متوجه شوید، او به آن ملحق می‌شوند و شروع به تقلید از چهره‌های خنده‌دار می‌کند. 

بیشتر بخوانید: خرید جدیدترین اسباب بازی دخترانه و عروسک

یک ماهگی کودک

از جغجغه و اسباب بازی استفاده کنید

نوزاد یک ماهه ممکن است ردیابی اشیاء متحرک را با چشم‌های خود شروع کند. برای تشویق او به این واکنش، یک جغجغه رنگی را برایش تکان بدهید. ببینید آیا سر کودک با حرکت جغجغه می‌چرخد یا نه. 

با او قدم بزنید

هوای تازه می‌تواند برای شما و کودک یک ماهه معجزه کند. قدم زدن هم یک راه عالی برای قرار دادن کودک در معرض دنیای بیرون است. مناظر، بوها و صداهای مختلف به درگیر کردن حواس کودک کمک می‌کند. علاوه بر این، تغییر منظره ممکن است برای شما هم مفید باشد.

بیشتر بخوانید: نوزاد دو ماهه چند کیلو باید باشد؟

یک ماهگی کودک

خلاصه

یک ماهگی کودک، مرحله‌ای است که هنوز وجود او را باور نکرده‌اید. این نوزاد کوچک، صدای شما را می‌شناسد و چشم‌هایش اشیاء متحرک را دنبال می‌کند. روزانه بین 8 تا 10 بار شیر می‌خورد و تقریبا همه ساعات روز خواب است. مدفوع او هنوز آبکی است، بنابراین نگران نباشید. اگر هنوز یک متخصص اطفال پیدا نکرده‌اید، حالا دیگر وقتش رسیده که عزمتان را جزم کنید و متخصص اطفال پیدا کنید تا معاینات معمول نوزاد را انجام بدهد و شما را درباره واکسن‌های نوزادی و سایر مراقبت‌های لازم راهنمایی کند. 

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید. یک ماهگی کودک

یک ماهگی کودک نکته ماه:

شما در بدو تولد نوزاد باید واکسن ب.ث.ژ، هپاتیت ب و فلج اطفال را زده باشید.

جدول وزن نوزادان در یک ماهگی (برحسب کیلوگرم)

دختر

پسر

حداکثر

حد متوسط

حداقل

حداکثر

حد متوسط

حداقل

۵/۱۰۰

۳/۷۵۰

۲/۴۵۰

۵/۵۰۰

۴

۲/۵۰۰


جدول قد نوزادان در یک ماهگی (سانتی‌متر)

دختر

پسر

حداکثر

حد متوسط

حداقل

حداکثر

حد متوسط

حداقل

۲/۵۸

۵/۵۲

۵/۴۶

۱/۵۹

۲/۵۳

۲/۴۷

منبع: thebump

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • zohre
   درباره یک ماهگی کودک

   سلام از اطلاعات خوبی که سایت شما در اختیار ما میذاره ممنونم . میخواستم بدونم سوالاتم رو چطور میتونم از شما بپرسم؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    ممنون از توجه شما. به قسمت مشاوره مراجعه کنید.

   • کاربرناشناس

    مه قطره قطره از کنار لب بهش بدین

   • بهار

    مادرش عرق نعناه بخوره خوب میشه

  • احمدرسولی
   درباره یک ماهگی کودک

   سلام؛ نوزادی یک ماه ونیمه داریم که نفخ زیادی دارد و چندین بار دکتر هم برده ام وچندین قطره وداروی متفاوت استفاده کرده ایم اما تفاوتی نمیکند و بعلت نفخ و پیجیدن باد در شکمش نا آرامی میکندودرضمن کمی آب زرد ازش میاد اگه کسی دراین زمینه تجربه ایی داره بما هم کمک کنه ممنون میشیم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
    https://moshavere.niniban.com

   • سیده معصومه حسینی

    آره اعزیزم اگر خامه ای و پنیری هست طبیعی فقط شیرسادهدخوب نیست

   • مطهره

    مادرش دمنوش زیره سبز بخوره روزی یه لیوان خوب میشه

   • سحر کاظمی

    سلام عزیزم دخترمنم ۳۰ روزشه و همین مشکل رو داره‌.من سعی میکنم‌ جوشونده آویشن و نعنا بخورم.با روغن زیتون در جهت عقربه های ساعت دور نافشو بمال‌.پوشکشو باز کن و پاهاشو حالت دوچرخه زدن ببر تو شکمش با این کارا کمک میکنی نفخ شکمشو دفع کنه‌.پستونک استفاده کن.و صدای سشوار عالیه

   • آرتا

    اصلا نترسید و سعی کنید با توکل به خدا روحیتون و بدست بیارید استرس و افسردگی بشدت به شما و کودک اسیب میزنه
    برنامه کاری منزل و تنظیم کنید و افکار منفی و دور کنید و از همسرتون کمک بگیرید

   • سارا

    ازبانیج استفاده کنین.ازاون قدیمیاک وسط خونه میبستن
    برانفخ خوبه

   • س.ر

    سلام.سال نو مبارک.اگه بوی ترش میده که ترش کرده یا دارو بده بش یا دارو مادر بخوره ،،،،اگه بوی ترش نمیده از قدیم گفتن (بالا آوردن با پنیرک بدون بوی ترش) علامت چاق شدنه عزیزم

  • احمدرسولی
   درباره یک ماهگی کودک

   سلام؛ نوزادی یک ماه ونیمه داریم که نفخ زیادی دارد و چندین بار دکتر هم برده ام وچندین قطره وداروی متفاوت استفاده کرده ایم اما تفاوتی نمیکند و بعلت نفخ و پیجیدن باد در شکمش نا آرامی میکندودرضمن کمی آب زرد ازش میاد اگه کسی دراین زمینه تجربه ایی داره بما هم کمک کنه ممنون میشیم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
    https://moshavere.niniban.com

   • مامان ِ حسین

    پسر من‌۲۵ روزشه‌ و از همون اوایل روزی یکی دو بار شیر زیاد بالا میاره.‌می خوام ببرمش دکتر

   • سدنا

    طبیعیه

  • سوگندخانم
   درباره یک ماهگی کودک

   سلام دوست عزیز دختر من الان ۱ ماه و نیم داره تا دوهفته پیش به شدت زور میزد قررررمز میشد شکمشو باد میکرد اما هیییییچ دارویی بهش ندادم و فقط به پشت رو پام میخوابوندم کمرشو اروم اروم چرب کردم شکمشم چرب کن با روغن زیتون یا بادام تلخ ـ بغلش کن لالایی بخون براش خودتم اصصصصلا حبوبات و لبنیات نخور ـ هندوانه هم خییییلی بده ـ تو اینترنت هم سرچ کن غذاهای نفاخ به بچت هیچ داروی شیمیایی نده عوارضشو بعدا میبینی معدش داغون میشه کبدش خراب میشه ان شاالله بهتر بشه

  • فرزانه چمنی
   درباره یک ماهگی کودک

   سلام من نی نی دو قلو دارم دیروز واکسن زدن باید چی کار کنم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده
    کنید

    https://ninisoal.com/

  • مریم محمدی
   درباره یک ماهگی کودک

   با سلام,نوزاد من یک هفته میشه که به دنیا اومده,زایمان زود رس داشتم در هفته ۳۷,وزن جنینم ۲۴۵۰ بود,بعد از یک هفته هیچ رشدی نداشته,به نظر شما مشکل چیه و باید چیکار کنم؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

  • بهنازمامانه نیما
   درباره یک ماهگی کودک

   ازاول بارداری همراهتونم وهیچ دغدغه ای دیگه نداشتم وندارم....الهی پاینده باشید.

  • مبینا مظاهری
   درباره یک ماهگی کودک

   سلام میخاستم بپرسم سوال داریم چگونه بپرسیم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://moshavere.niniban.com/

   • م

    هیچی نیست نترس

  • مامان حنانه
   درباره یک ماهگی کودک

   نوزاد ۲۰ روزه دارم که ۳ روزه شیر بالا میاره اینطوری که آبکی و چند تا تیکه شیر پنیری شده همراهش هست ، گااااهی هم شیر خامه ای بالا میاره ، اینا طبیعیه؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام
    و ممنون از توجهتون

    برای
    طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://moshavere.niniban.com/

   • کاربرناشناس

    چرا اشکال داره
    باید شما دکتر ببرید

   • کاربرناشناس

    چرا اشکال داره
    باید شما دکتر ببرید

   • sari psl

    شاید کولیک یا رفلاکس داشته باشه که ناآرامی میکنه...تو خوردن غذاهات دقت بیشتری کن چون معدشون حساسه

  • هدی
   درباره یک ماهگی کودک

   دخترم ۱۵ روزه است موقع شیرخوردن قبل از اینکه شروع به مک زدن کنه در عرض چند ثانیه سر و فکش لرزش خفیف داره اشکال نداره؟!

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی&zwnj;نی&zwnj;بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

   • مامان یاسین

    عزیزم مشکلی نیست

   • مامان فرهان

    ن مشکلی نداره. بعد از هر بار شیردهی باد گلوشو بگیرین

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.