۱۸۲۴۵۹
۲ نظر
۳۵۹۰۸
۲ نظر
۳۵۹۰۸
پ

کودک شانزده ماهه، مراحل رشد و بازی‌ های مناسب

حضور کودک ۱۶ ماهه در خانه را از بهم ریختگی و اسباب بازی‌های پراکنده در هر گوشه و کنار می‌توان فهمید.

حضور کودک ۱۶ ماهه در خانه را از بهم ریختگی و اسباب بازی‌های پراکنده در هر گوشه و کنار می‌توان فهمید. بهتر است مادران رفتار‌های نامناسب کودک ۱۶ ماهه خود را زیاد جدی نگیرند و به جای آن از لحظه لحظه رشد کودک نوپایشان غرق در لذت شوند.
کودک ۱۶ ماهه، به دفعات زیاد در روز احساس سرخوردگی می‌کند و بی تاب می‌شود. او نیاز به یادگیری تنظیم احساساتش دارد. به عنوان پدر و مادر، باید در زمان کج خلقی کودک، آرامش خود را حفظ کنید.
وقتی کودک راه رفتن را آغاز می‌کند، غریزه کنجکاوی او دنیای کاملا جدیدی را بر روی او می‌گشاید. فضای امنی برای بازی به وجود آورید تا در سایه آن بتواند به اکتشاف خود ادامه دهد. او نمی‌خواهد شیطنت کند، اما با آنکه شما بار‌ها و بار‌ها به او می‌گویید به چیز‌های خطرناک مثل پریز برق دست نزند، به دلیل حافظه کوتاه مدت و حس کنجکاوی قوی به کار خود ادامه می‌دهد.

رشد کودک ۱۶ ماهه از لحاظ ذهنی
کودک نوپای شما اجزای بدن خود و برخی از چیز‌های داخل کتاب را می‌شناسد. می‌تواند صدای حیوانات را درآورد و اگر از او خواسته شود سعی می‌کند لباس‌هایش را درآورد. او اشیا ساده را حمل می‌کند و برای شما می‌آورد. او مفهوم "گربه" را درک می‌کند، یعنی می‌داند که عکس گربه، گربه اسباب بازی و گربه واقعی همه گربه‌اند.
فعالیت‌هایی در جهت رشد ذهنی
- وظایف کوچک و ساده‌ای را برای تحریک ماجراجویی و حس کامیابی به او محول کنید. او را تشویق کنید تا در انجام کار‌های کوچک روزانه مثل مرتب کردن و گذاشتن وسایل در جایشان، به شما کمک کند.
- به او کمک کنید تا با کنارهم گذاشتن سه یا چهار کلمه جملات ساده‌ای بسازد.
- مفهوم مالکیت را به او بشناسانید، مثل " اون توپ مارتینه، اون توپ مال توئه"
تمرین
در او احساس موفقیت ایجاد کنید. اجازه دهید تا جایی که می‌تواند به شما کمک کند. وظایف ساده‌ای مثل مرتب کردن کاملا در حد توانایی کودک شما است و احساس غرور او را تقویت می‌کند.
رشد کودک ۱۶ ماهه از لحاظ جابجایی حرکتی
کودک شما می‌تواند روی زانوها خم شود و بدون کمک دیگران، بدنش را برای نشستن پایین آورد. او می‌تواند بایستد، چهار دست و پا از پله‌ها بالا رود، و راه برود. قدم‌های او بلند، متزلزل و دارای طول و جهت نابرابر است.
فعالیت‌هایی در جهت رشد جابجایی حرکتی
- برای تشویق او به تمرین خم کردن باسن و زانو، یک صندلی ویژه که دسته داشته باشد و او را قادر سازد بدون افتادن، به تنهایی بنشیند در اختیار او بگذارید.
- برای جلوگیری از بروز هر حادثه‌ای، دائما هنگام راه رفتن یا چهار دست و پا بالا رفتن از پله‌ها، مراقب او باشید. حداکثر آزادی حرکت را به او بدهید تا بتواند بدون خطر گردش کند.
- برای وادار کردن او به انجام حرکات پا، یک توپ نرم و بزرگ تهیه کنید و آن را با پا به طرف یکدیگر برانید.
تمرین
صندلی محکمی برایش فراهم کنید. کودک نوپای شما نشستن و پایین آمدن از صندلی را دوست دارد. این کار امکان خم کردن و جمع نمودن باسن و زانو‌ها را نیز برای او فراهم می‌کند. صندلی باید از نوعی باشد که واژگون نشود.
رشد کودک ۱۶ ماهه از لحاظ مهارت‌های دستی
کودک شما می‌تواند یک فنجان را بردارد و نگه دارد، از آن بنوشد و بدون اینکه زیاد بریزد آن را به زمین بگذارد. او می‌تواند با قاشق غذا بخورد و بدن اینکه چیزی از آن بریزد، آن را به دهان برساند. او می‌تواند برجی با سه مکعب بسازد، سعی می‌کند صفحات کتاب را ورق بزند، و برخی از لباس‌هایش را خودش به تن کند.
فعالیت‌هایی در جهت رشد مهارت‌های دستی
- او را در برج‌سازی با روی هم چیدن مکعب‌های اسباب بازی، زیاد تمرین دهید.
- کتاب‌هایی با اوراق ضخیم به او بدهید و به او نشان دهید چگونه آن‌ها را ورق بزند.
- هنگامی که سعی می‌کند لباس بپوشد صبور باشید و به او نشان دهید چگونه جوراب، کفش و کلاه خود را بپوشد.
- همراه هم با وسایل ساده مثل دایره زنگی، طبل و پیانوی اسباب بازی موسیقی بنوازید.
- کودک را با مسواک آشنا کنید و زمانی در روز را به مسواک زدن با هم اختصاص دهید.
تمرین
با او برج‌سازی را تمرین کنید. کودک نوپای شما اکنون می‌تواند سه مکعب را روی یکدیگر بگذارد. برای افزایش مهارت کودک در این زمینه همراه او برج بسازید.

رشد کودک ۱۶ ماهه از لحاظ اجتماعی
کودک شما بیشتر کمک می‌کند، هم در کار‌های روزمره خانه و هم در پوشیدن و از تن در آوردن لباس‌های خود. او نسبت به افراد خانواده، حیوانات خانگی و عروسک‌ها محبت نشان می‌دهد. او به بزرگسالان توجه و علاقه زیادی نشان می‌دهد و دوست دارد از آن‌ها تقلید کند. او به گردهمایی‌های اجتماعی علاقه‌مند است. او در کنار یک کودک دیگر، ولی نه با او، بازی می‌کند.
فعالیت‌هایی در جهت رشد اجتماعی
- غریزه یاری‌گری او را با واگذار کردن کار‌های کوچک روزانه به او تقویت کنید.
- اجازه دهید بعضی از لباس هایش را خودش بپوشد. او می‌تواند جوراب‌هایش را بپوشد و کلاهش را به سر بگذارد.
- هر وقت می‌توانید او را با کودکان دیگر آشنا کنید. او به خاطر لذتی که از شما کسب می‌کند، انگیزه لازم برای برقراری روابط دوستانه با دیگران را پیدا می‌کند. رفتار محبت آمیز با بستگان، کودکان دیگر، عروسک‌ها و حیوانات دست آموز را تشویق کنید.
تمرین
او را تشویق به اظهار محبت کنید. محبت و توجه او را نسبت به دیگران، مثل خواهر و برادر، بستگان، حیوانات دست آموز یا اسباب بازی‌ها تحسین کنید.

وظیفه شما به عنوان پدر و مادر یک کودک ۱۶ ماهه
- والدین نقش مهمی در شکل دادن رفتار کودک ایفا می‌کنند. به یاد داشته باشید که کودک از شما الگو می‌گیرد؛ بنابراین همیشه وقتی به کودک در نزدیکی شماست، مراقب رفتار خود باشید.
- مقابله با رفتار‌های پرخاشگرانه کودک آسان نیست، اما اگر سعی کنید بفهمید که کودک چه چیزی از شما می‌خواهد، موقعیت را راحت‌تر کنترل می‌کنید.
- پرخاشگری واکنش طبیعی انسان است، اما تفاوت بین شما و کودک شما این است که شما آموخته‌اید که آن را مدیریت کنید. در این مواقع آرام باشید و درست عمل کنید.
- کودک برای نشان دادن ناراحتی‌هایش ممکن است چیز‌هایی را به سمت شما یا خواهر و برادرش پرتاب کند. این مسئولیت شماست که او را تحت کنترل درآورید تا به کسی آسیب نزند.
- با کودک کتاب قصه و آواز بخوانید و غرق لذت شوید.
- کودک خود را به طور منظم برای پیاده‌روی بیرون ببرید. این کار باعث بهبود مهارت‌های حرکتی او می‌شود.
- در صورت برنامه‌ریزی برای بازگشت به کار، کار‌های منزل را به گونه‌ای سازماندهی کنید که زمان کافی برای وقت گذراندن با فرزندتان داشته باشید.
- کودک شما سخت مشغول بررسی دنیای اطراف و توسعه مهارت‌های مختلفش است. محیط را به گونه‌ای فراهم کنید تا به راحتی به کشف و بررسی بپردازد.
- به او کمک کنید تا از توانایی‌هایش آگاه شود و قوانین ساده‌ای برای او تنظیم کنید.
بازی‌های مناسب رشد کودک ۱۶ ماهه
- بازی با آب. تعدادی ظرف پلاستیکی در اندازه‌های مختلف برای کودک تهیه کنید. یک فنجان و قوری پلاستیکی کوچک نیز خوب است. هنگامی که کودک سعی می‌کند آب را از قوری به داخل فنجان‌ها بریزد، به هماهنگی چشم و دست خود کمک کرده است.
- بازی در استخر پلاستیکی. به غیر از بازی در لگن یا حمام، کودک می‌تواند با سایر بچه‌ها در استخر‌های پلاستیکی بازی کند. به بچه‌ها آب بپاشد. کله معلق بزند و با آب ارتباط برقرار کند. هر جایی که کودک بازی می‌کند، حتی اگر کنار استخر کم عمق باشد، باید تحت نظارت مداوم شما باشد تا از هر گونه خطر احتمالی غرق شدن جلوگیری شود.
- اسباب بازی‌های چرخ دار. کشیدن یک چیز به دنبال خود، برای کودک جذابیت زیادی دارد و می‌تواند زمینه ساز خیال پردازی کودک نیز شود. بعضی اسباب‌بازی‌های چرخ دار با قطعات ساختمان سازی کامل می‌شوند و کودک از پر و خالی کردن آن‌ها بسیار لذت می‌برد. اگر کودک نسبت به یک اسباب بازی یا وسیله، مثلا پتو، دلبستگی خاصی پیدا کرد، می‌توانید دو تا از آن را تهیه کنید تا در صورت گم شدن یا پاره شدن یکی از آنها، دیگری را جایگزین کنید.
پ

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • زهرا حسام
   درباره کودک شانزده ماهه، مراحل رشد و بازی‌ های مناسب

   سلام‌ دوست عزیز
   مطلبی که گذاشتید، منبعش کتاب "همه کودکان تیزهوشند اگر.‌.‌." اثر"میریام استاپارد" هست
   لطفا جهت رعایت اصل امانت داری منبع تون رو اصلاح کنید
   ممنون از مطالب خوب سایتتون

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    پیام شما دریافت شد

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند