۲۲۵۵۹۳
۸۹۵
۸۹۵

تربیت صحیح کودک، نکاتی برای والدین شاغل

به عنوان والدین، مجبورید بیشتر وقت­ ها فرزندتون رو بدون هیچ توجهی و کاملاً از سر اجبار در آغوش بگیرید.

اگر فرزند ندارید، کار کردن بیرون از خانه و تربیت یک بچه کوچیک به طور همزمان براتون چندان رمزآلود به نظر نمی­رسه. دنیا از دید همکارانم که فرزند دارند خیلی دشوارتر به نظر می­رسه. ما خستگی اون­ ها رو به چشم می­بینیم. جک­های خنده­داری که درباره بی­خوابی تعریف می­کنن رو ازشون می­شنویم. ایمیل­ هایی رو نصف شب از اون­ها دریافت می­کنیم. اما هزاران داستان دیگه در پس این اتفاق نهفته که خیلی­ ها ازش بی­ خبرند.
من کمی درباره اون­ها کنجکاو شدم. چطوری هم کار می­کنند و هم به بچه­هاشون می­رسند؟ این کار کردن چه تاثیری روی بچه­ ها داره؟ و چطور اینقدر از داشتن بچه و این تجربه هیجان ­زده­ اند؟
برای من جالبه که همه والدین بچه­داری رو تجربه­ایی غیرقابل وصف می­دونند. برای پرده ­برداری از این واقعیت و گنجوندن این واقعیت در قالب کلمات، اندرو و چند تن از همکارانش زیر و بم ­های شاغل بودن و بزرگ­ کردن بچه رو در اختیار ما قرار دادن.

فرازهای والدین شاغل: لحظات شگفت ­انگیز
اندرو معتقده تمام این خستگی­ها تلفیقی عجیبی از لحظات شگفت ­انگیز و کار سخته. وقتی درباره بهترین قسمت پدر و مادر بودن از والدین سوال می­ شه، اندور که یک بچه یک ساله و یک بچه سه ساله داره می­گه: پدر بودن سرشار از لذت اما بدون تفریح است. اما این لذت ناشی از چیه؟
جس دی می­گه: لحظات فوق­العاده ­ای وجود داره که می­ تونی تموم عمرت رو باهاش سپری کنی و تمام شب بیداری­ ها رو به خاطرشون تحمل کنی، مثل وقت­هایی که بچتون برای اولین بار پیتزا رو کشف می ­کنه یا ماه رو می­ شناسه.
نانسی مگی که مادر سه فرزند و شاغله کاملاً با جس موافقه. اون می­گه: این لحظات عالی هستن چون من عاشق همین تفاوت­های کوچیک بین بچه­ هام هستم. به عنوان مثال پسرم واقعاً کنجکاوه، و دائماً سوالات عجیبی که واقعاً ترسناکه. ویژگی‌ مشترک والدین کودکان موفق چیه؟

چالش ­های روزانه والدین شاغل: فراموش کردن ناهار، بی­خوابی و کمبود وقت
قبلا از چالش های مامان بابای جدید گفتیم. ساعات کاری مشخص و وقتی برای سپری کردن با خانواده وجود نداره. همه چی به هم می­ریزه.
اما همه وقت­ های والدین شاغل پر از لحظه کشف پیتزا برای اولین بار، شناختن ماه و سوال درباره وال­ها نمی­گذره. قطعاً لحظات بسیار دشواری هم برای اون­ها وجود داره.
هر روز با جنگ­ های کوچیکی روبرو می­شید. مثلاً وقت­هایی که بچتون برای بار چندم فراموش کرده ناهارش رو به مدرسه ببره یا وقت­ هایی که مجبور می­ شید که به خاطر اون جلسه رو ترک کنید و بابت ترک محل کار حرف­ های طعنه ­آمیزی بشنوید. این ترک محل کار واقعاً روی کارایی والدین در محیط کار تاثیر داره.
نانسی فن طراحی معروفه، که به تازگی مادر شده و پسری چند ماهه داره به همین دلیل مجبور شده تا تغییری در برنامه­های کاریش ایجاد کنه. نانسی می­ گه: گاهی لحظات سختی رو سپری می ­کنم، مجبور می­شم تا پسرم رو به مهد کودک ببرم. نمی­دونم چطور دقیقاً بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعداز ظهر در محل کارم بمونم. به ویژه اگه فرزندتون از شیر مادر تغذیه کنه شرایط دشوارتر هم می­شه. در ادامه او اینطور تعریف می­کنه که: و بدتر از همه این­ها بی­خوابی و سرو کله زدن با بچه بعد از رسیدن به خونه است. واقعاً چالش بزرگیه که هم بیرون از خونه کار کنی و هم اینکه بفهمی چی در اولویت قرار داره.
اندرو حرف­های نانسی رو تائید می کنه و می­گه: من ۵ روز در هفته بچه­ها رو به مدرسه می­برم و ۴ روز در هفته با اون­ها شام می­خورم. پس حتماً هم باید ساعت ۳:۴۵ دقیقه صبح به دیگران ایمیل بزنم، اما ساعت ۸:۳۰ دقیقه شب می­خوابم تا از پس کارهام بر بیام. او خاطر نشان می­کنه که: ما همیشه در محل کار درباره همین موضوعات صحبت می­ کنیم. مرز بین ساعت کار و ساعت مخصوص خانواده وجود نداره. این­ها به هم آمیخته شده­ اند.

ابزار احساسی: همه چیزهایی که دیده نمی­ شوند
تمام این قضایا دقیقاً در دوران افسردگی پس از زایمان به وجود میاد. اما مشکلات دیگه­ ایی هم وجود داره. شما هیچ وقت نمی ­تونید به رئیستون بگید، هی من امروز به خاطر بعضی از دلایل شخصی چند ساعت کار نمی­کنم!
گاهی هم در این بین دچار عذاب وجدان می­شید. نمی­تونید کاری انجام بدید و بعضی اوقات برای بچه­ها کم میگذارید چون واقعاً عاشق شغلتون هستید و می­خواهید که پیشرفت کنید. اما در عین حال، الگوی خوبی برای اون­ها محسوب می ­شید و این خودش کمک خوبی به حساب میاد.
اما برای برخی افراد چالش­های احساسی عمیق­ تری وجود داره. در لحظات حساس، مادرها احساس خودشون رو درباره افسردگی پس از زایمان با هم در میون می­ گذارند و به طرز شگفت ­انگیزی متوجه می­شند که این فقط مشکل اونا نیست. البته شاید این موضوع چندان عمومی به نظر نرسه اما در واقع از هر ۱۰ مادر بیش از ۱ مادر در امریکا این احساس رو تجربه می ­کنه.
بعد از تولد آخرین فرزندم، پس از اتمام مرخصی زایمان به محل کارم برگشتم، اما دوباره کارم رو رها کردم، صادقانه بگم چون دائم گند می­زم! من بی­استفاده شده بودم، مجبور بودم جلسه­ ها رو کنسل کنم و در حمام گریه می ­کردم. نمی ­دونستم باید چیکار کنم. و چون رئیسم مرد بود و فقط زن­ها هستن که افسردگی پس از زایمان رو تجربه می­ کنن، اون نمی ­تونست من رو درک کنه. من نمی ­تونستم به رئیسم بگم امروز نمی ­تونم به دلایل شخصی کار کنم.

والدین به والدین: رد و بدل کردن اطلاعات والدین شاغل
همانطور که ساختن و پرورش دادن یک خانواده امری همه جانبه است، موفقیت در محل کار هم بسیار چالش ق­برانگیزه. بهترین نکات درباره ایجاد تعادل بین محیط کار و خانواده:
فرزندتون رو سوار ماشین کنید و دور بزنید
به عنوان والدین، مجبورید بیشتر وقت­ ها فرزندتون رو بدون هیچ توجهی و کاملاً از سر اجبار در آغوش بگیرید. اما اغلب در زمان رانندگی تمرکز می­کنیم، این همه چیزه. هنگامی که فرزندتون رو علی ­الرغم لیست بلند بالای فعالیت­های بی­شمار با ماشین می ­چرخونید، فرصت این رو پیدا می­کنید که درباره مسئل مختلف صحبت کنید و به عنوان خانواده در کنار هم باشید.
به یاد داشته باشید که کمال ­گرایی باعث قضاوت اشتباه می­شه
وقتی که پای فرزندپروری در میان باشه، عقاید و قضاوت­های متعددی وجود داره. تبادل اطلاعات بین والدین اغلب منجر به مقایسه و یا رقابت می­شه. مسائلی از قبیل چند زبانگی، ساعت تماشای تلویزیون بچه­ها چندان از اهداف فرزندپروری محسوب نمی­شه. شما همیشه می­شنوید که والدین درباره نحوه خواب شبانه یا عالی بودن بچه­ها صحبت می­کنن. اما به نظر من، ماها همیشه درباره مسائلی که خوب پیش می ­ره بحث می­کنیم، پس خیلی چیزها هست که دربارش نمی ­شنویم.
کیفیت مهمه نه کمیت
همیشه غرغرهای درباره اینکه تو به قدر کافی تلاش نکردی وجود داره. شما تمام تلاشتون رو برای انجام وظایف والدینی کردید. اما صادقانه، فرزند شما ۷۵% از اون­ها رو حتی یادش هم نمیاد. اون­ها فقط یک ­هزارم کارهایی که براشون انجام دادید رو به خاطر میارن. پس بیشتر بر روی کیفیت تمرکز کنید تا کمیت. پس بر تعداد کمی کار با کیفیت تمرکز کنید یا به روشی تاثیرگذار کارهاتون رو انجام بدید.
با مدل پیش برید
دیگه چی کمک می­کنه؟ به رفتار والدین دیگه توجه کنید. قطعاً همه ما در اطرافمون راهنماهای فوق ­العاده­ایی داریم که می­تونن در امر بچه ­داری و مدیریت خانواده به ما کمک کنند. راهنمایی ­ها می ­تونه در زمینه نحوه مدیریت رسوندن بچه­ها به مدرسه یا تمرکز بر اولویت ­­بندی­ها باشه، و حتی وقت گذروندن با بچه ­ها چون این لحظات در خاطر بچه­ ها می­مونه.
فضایی برای ارتباط ایجاد کنید
برای تمرکز کامل در محیط کار، بهتره درباره مسائل پیش روی با دیگران صحبت کنید. اگر در خونه با مشکلی روبرو هستید، درباره این مشکل با دیگران درد و دل کنید. قطعاً از حس همدردی و گاه حمایت دیگران متعجب می­شید. اغلب وقتی مشکلاتتون رو با دیگران در میون می ­ذارید، متوجه می ­شید که فقط شما با این مشکلات روبرو نیستید و دیگران هم این تجربیات رو پشت سر گذاشتند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.