۲۲۵۷۲۸
۱۰۲۹
۱۰۲۹

استفاده کودک از تبلت، چگونگی کنترل

با توجه به اینکه امروزه تقریبا در همه جا داشتن تلفن همراه و تبلت یک موضوع جا افتاده است، کنترل زمان استفاده‌ ی کودک از آن ‌ها می‌ تواند چالش برانگیز باشد.

پیشتر در نوشتاری، اثرات استفاده از صفحه نمایش بر رشد کودکان را بررسی کردیم. آکادمی اطفال آمریکا (American Academy of Pediatrics) توصیه می‌کند که مدت زمانی را که نوزادان و کودکان نوپا در جلوی صفحه می‌گذرانند، محدود کنید. این توصیه‌ی خوبیست اما در دنیای امروز، دور نگه داشتن فرزندان از تلویزیون‌ها، تبلت‌ها، رایانه‌ها، تلفن‌های هوشمند و سیستم‌های بازی می‌تواند سخت باشد. این آکادمی زمانبندی استفاده از رسانه‌ها به استثنا تماس تصویری را مشخص کرده است. طبق این برنامه، استفاده از صفحه نمایش برای کودکان زیر ۲ سال ممنوع اعلام شده است، مگر اینکه محتوای استفاده شده دارای کیفیت بالا و مفیدی باشد. آکادمی اطفال آمریکا برای بچه‌های بین ۲ تا ۵ سال، بیش از یک ساعت در روز استفاده از صفحه نمایش را ممنوع اعلام کرده است.
آکادمی اطفال آمریکا برای بچه‌های بین ۲ تا ۵ سال، بیش از یک ساعت در روز استفاده از صفحه نمایش را ممنوع اعلام کرده است.
ما می‌دانیم که تجربیات اولیه، باعث رشد مغز می‌شوند و رسانه نیز یکی از این تجربیات است. اما مهم است که والدین بدانند استفاده زیاد از رسانه‌ها باعث آسیب مغزی کودکان می‌شود. رسانه‌ها و صفحه‌های نمایش تیغ دو لبه هستند، برخی می‌توانند برای کودکان آموزشی باشد و از رشد اجتماعی آن‌ها پشتیبانی کنند. ما باید به اندازه کافی انعطاف پذیر باشیم که بتوانیم با این فناوری تکامل پیدا کنیم و نحوه‌ی استفاده‌ی صحیح از آن را انتخاب کنیم. همانطور که کف آتش برای پخت غذاهای ما یک کشف بزرگ بود، اما ما یاد گرفتیم که باعث آسیب و حتی مرگ نیز می‌شود.

چگونه استفاده از صفحه نمایش را به فرزندم آموزش دهم؟
با توجه به اینکه امروزه تقریبا در همه جا داشتن تلفن همراه و تبلت یک موضوع جا افتاده است، کنترل زمان استفاده‌ ی کودک از آن ‌ها می‌ تواند چالش برانگیز باشد. فراموش نکنید این شما هستید که تصمیم می‌گیرید که این دستگاه‌ها چگونه، کجا و چند بار مورد استفاده قرار گیرند. به نحوه‌ی عملکرد فرزندان در طول و بعد از تماشای تلویزیون، بازی‌های ویدئویی یا مکالمه‌ی انلاین توجه کنید. اگر از رسانه ای با کیفیت بالا و متناسب با سنشان استفاده می‌کنند،‌ رفتار آن‌ها مثبت و عادی است که نشان می‌دهد استفاده از صفحه نمایش با دیگر برنامه‌های به دور از صفحه نمایش در تعادل است و نیازی به نگرانی نیست. آیا واقعا می‌خواهید عادت‌های سالم استفاده از صفحه نمایش را در کودکانتان ایجاد کنید؟ این نکات می‌توانند به شما کمک کنند:

برای استفاده از صفحه نمایش محدودیت ‌های زمانی ایجاد کنید
اگر نگران استفاده‌ی زیاد از رسانه‌ها هستید و استفاده از صفحه نمایش مانع از مشارکت فرزند شما در سایر فعالیت‌ها شده، لازم است برنامه‌ی معقولی برای خانواده در نظر بگیرید. این برنامه می‌تواند شامل محدودیت‌های هفتگی استفاده از صفحه نمایش، محدودیت در مورد انواع دستگاه‌هایی که بچه‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند باشد.
در زمان وعده‌های غذایی گوشی همراه و تلویزیون را خاموش کنید.
یک شب در هفته مشاهده‌ی فیلم خانوادگی، می‌تواند برای کودکان برنامه‌ی مهیجی باشد و با جمع شدن افراد خانواده دور یکدیگر صمیمیت خانواده بیش‌تر می‌شود.
برای کودک وقت بگذارید و زمانی را به دور از صفحه نمایش با او صحبت کنید.

آموزش استفاده‌ی صحیح از تکنولوژی
روابط آنلاین و رسانه‌های اجتماعی به بخش اصلی زندگی نوجوانان بدل شده است. کارشناسان پیشنهاد می‌کنند تا زمانی که فرزندتان رفتار مناسب را درک کند، برای او قوانینی در مورد آنچه مجاز و آنچه غیرمجاز است، توضیح دهید. مهم نیست که فرزندتان چقدر باهوش یا بالغ باشد، به او بیاموزید که اطلاعات شخصی خود را در فضای عمومی منتشر نکند.

همراهی و نظارت بر مدت زمان استفاده از صفحه نمایش
با نظارت بر مدت زمان ونحوه‌ی استفاده از صفحه نمایش، در کودکان الگوی رفتارهای صحیح را ایجاد کنید. به جای آنکه برای سرگرم کردن کودک و به نوعی در نقش پرستار بچه، از صفحه نمایش استفاده کنید، با بچه‌ها بنشینید و در زمان استفاده از صفحه نمایش با آن‌ها مشارکت کنید. به یاد داشته باشید که قرار دادن کودک در مقابل تلویزیون برای تماشای نمایش‌های مورد علاقه‌ی شما، کار اشتباهی است.
پیش نمایش برنامه‌ها، بازی‌ها و برنامه‌ها را قبل از اینکه به فرزندتان اجازه دهید از آن‌ها استفاده کند، بررسی کنید. با این کار بر زمان سپری شده توسط فرزندتان و محتوای مشاهده شده‌ی متناسب با سن آن‌ها،‌ نظارت خواهید داشت.
کارشناسان پیشنهاد می‌کنند تا زمانی که فرزندتان رفتار مناسب را درک کند، برای او قوانینی در مورد آنچه مجاز و آنچه غیرمجاز است، توضیح دهید.
کارشناسان پیشنهاد می‌کنند تا زمانی که فرزندتان رفتار مناسب را درک کند، برای او قوانینی در مورد آنچه مجاز و آنچه غیرمجاز است، توضیح دهید.

مراقب اطلاعات ورودی به مغز کودکان باشید
داشتن دستورالعمل‌هایی برای فرزندان درباره انواع فعالیت‌هایی که با گوشی یا لپ تاپ می‌توانند انجام دهند یا برنامه‌هایی که می‌توانند تماشا کنند نیز بسیار کمک کننده است.
برنامه‌هایی با محتوای پر تلاطم و رسانه‌های خشن را از لیست خود حذف کنید.
برنامه‌های تعاملی که کودک را درگیر می‌کند انتخاب کنید نه مواردی که تنها باعث خیره شدن به صفحه می‌شود.
به صورت آنلاین جستجو کنید تا ببینید کدام یک از بازی‌ها و برنامه‌ها، از نظر مربیان و پزشکان برای سنین مختلف بهترین گزینه‌ هستند.

از صفحه نمایش برای آموزش مسائل مختلف به کودک کمک بگیرید
مرتبا از کودک خود بپرسید که در طول روز با چه برنامه‌ها و بازی‌هایی سروکار داشته است. هنگام تماشای برنامه‌ای در تلویزیون یا گوشی همراه، با فرزند خود در مورد آنچه مشاهده می‌کند بحث کنید و او را ترغیب کنید تا درباره‌ی آنچه می‌بیند، به طور جدی فکر کند. درباره تبلیغات و برنامه‌ها به او آموزش دهید و از او بخواهید که در نظر داشته باشد که آیا همه چیز در اینترنت قابل اعتماد است؟

آموزش نحوه‌ ی عملکرد هنگام برخورد با شبکه‌ های ممنوع
می‌توانید از قفل والدین برای شبکه‌های تلویزیونی و اینترنتی که برای سن کودکان مناسب نیست استفاده کنید. با این وجود در بعضی مواقع کودک در معرض محتوایی قرار می‌گیرد که شما استفاده از آن را منع کرده‌اید یا دستگاه شما فیلتر محتوایی ندارد. با فرزند خود در مورد موقعیت‌هایی که ممکن است رخ دهد و رفتاری که از او انتظار دارید صحبت کنید.

خداحافظ استفاده از صفحه نمایش در شب
یک ساعت قبل از خواب استفاده از هرگونه صفحه نمایش را ممنوع کنید و به جای آن وقت خود را با کتاب خواندن سپری کنید.
به فرزندان خود بیاموزید که هنگام خواب، گوشی همراه و دستگاه‌های الکترونیکی خود را خارج از اتاق خواب خود شارژ کنند. خواب خوب شب برای رشد مغز مهم است.

منبع: دکتر تو

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.