۲۲۵۸۹۰
۱۱۱۴
۱۱۱۴

لوس شدن کودک، چگونگی جلوگیری

به طور کلی کودکان از همان زمان تولد نوع رفتار و اعمالشان به والدین خود به عنوان اولین الگوهای زندگی شان بستگی دارد.

به طور کلی کودکان از همان زمان تولد نوع رفتار و اعمالشان به والدین خود به عنوان اولین الگوهای زندگی شان بستگی دارد؛ در واقع آن ها نمی دانند که لوس شدن چگونه است اما وقتی که کودک به صورت افراطی مورد محبت والدین قرار بگیرد متوجه خواهد شد که با کمترین واکنش به بیشترین خواسته هایی که دارد دست پیدا می کند.

راهکارهایی برای جلوگیری از لوس شدن کودک
همانطور که می دانید شنیدن جمله ی «عجب بچه ی لوس و بی تربیتی» برای پدر و مادر ها خوشایند نیست اما حقیقت این است که بسیاری از والدین با کودکانی لوس، پرخاشگر و بی ادب دسته و پنجه نرم می کنند و در اغلب موارد به خواسته آن ها تن می دهند. بدون شک شما نیز می خواهید پدر و مادر خوبی باشید و شاید به نظرتان والدین شما به اندازه کافی به شما توجه نکردند و در واقع اغلب مواقع از اعمال شما بی خبر بودند برای مثال پدرتان خبر نداشت شما مشغول انجام کار هنری هستید یا در فعالیت های گروهی مدرسه شرکت دارید. مادرتان نیز همیشه مشغول کار ها بود و فرصتی نداشت که گهگاهی به مدرسه شما سر بزند و حتی گاهی اوقات از یاد می برد که دنبال تان بیاید. با تمامی این موارد شما نمی خواهید مثل آن ها باشید و به همین دلیل رفتار دیگری از خود نشان می دهید که همین رفتار دیگر ممکن است از همان اشتباهات رایجی باشد که موجب لوس شدن کودک و پرخاشگری در کودکان می شود.

نشانه کودکان لوس
بهتر است بدانید که ویژگی های کودک لوس نیز چندان پیچیده نیست و به همین منظور در ادامه به بیان برخی از آن ها پرداخته ایم:
کودک شما وقتی چیزی را می خواهد مادام گریه می کند یا فریاد می زند.
کودکتان وقتی از او سوالی می پرسید شما را نادیده می گیرد.
کودکتان خود را در وسط اتاق پرت کرده و از بلند شدن امتناع می کند.
کودک سهیم بودن را دوست نمی دارد.
معمولا کج خلقی می کند و حتی شما را وقتی که او را تنبیه می کنید، می زند.
کودک نسبت به همسالان و بزرگ تر ها گستاخ است.
به وسایل دیگران حسادت می کند و حتی زمانی که آن را به دست می آورد راضی نمی باشد.
کودک به هیچ وجه حاضر به رختخواب رفتن نیست.

دلیل لوس شدن کودکان
توجه داشته باشید که معمولا علل لوس شدن کودک روش های غیر قابل قبول والدین به لحاظ تربیتی است زیرا والدین محبت کننده افراطی معیار های تربیتی و روش های یادگیری را در نظر نمی گیرند و بدین ترتیب این محبت های بی حد و حساب مانع احتماعی شدن رفتار های کودکان خواهد شد. بهتر است بدانید که چنین کودکانی معنای صبر و تحمل را در زندگی یاد نمی گیرند و در آینده انسان هایی عجول و شخصیت های متزلزل خواهند شد.

روش های پیشگیری از لوس شدن کودکان
توصیه می شود که برای جلوگیری از لوس شدن کودک خود حتما راهکارهایی را که در ادامه بیان کرده ایم انجام دهید:
همیشه محیط امنی را برای فرزند خود آماده کنید و همچنین سن مناسبی را برای ایجاد محدودیت ها انتخاب نمایید.
برای ایجاد نظم بایستی از سنی شروع کنید که بچه چهار دست و پا رفتن را یاد داشته باشد و این روند را تا زمانی ادامه دهید که کودک بتواند خودش را کنترل کرده و نظم و ترتیبی را ایجاد کند.
توجه داشته باشید که اگر کودکتان تمامی اوقات شما را دوست داشته باشد در واقع شما پدر و مادر خوبی نیستید و به همین خاطر باید از او بخواهید از قوانین مهم پیروی کند و البته که کودکتان تنها در برخی از موارد حق انتخاب خواهد داشت.
توقع کودکتان را از گریه بشناسید و بین نیاز ها و خواسته های او فرق بگذارید.
اگر گریه کودک برای نیازی است فورا آن را رفع کنید اما اگر گریه او ناشی از کج خلقی می باشد لازم است تا نادیده گرفته شود.
کودک گاهی اوقات از گریه به عنوان وسیله ای برای تبدیل نه والدین به بله استفاده می کنند و به همین خاطر بهتر است نسبت به برخی از کج خلقی های کودک بی اعتنایی کنید.
توصیه می ود که انضباط را در تمامی مواقع اجرا کنید.

چگونگی پیشگیری از لوس شدن کودکان
به طور کلی اجرای نظم و قانون در صورتی که کودک شما بداخلاق باشد بسیار سخت خواهد بود.
محدودیت ها را حتی در تفریحات نیز به او یادآوری کنید و توصیه می شود که در این روند از مجادله با کودک لوس خود نیز اجتناب نمایید.
در سال های اولیه مدرسه کودک مشتاق بحث در مورد قوانین است و با شروع سن ۱۴ یا ۱۶ سالگی او می تواند مانند یک بزرگسال در این زمینه بحث کند.
به کودک یاد بدهید که باید با خستگی کنار بیاید.
لازم است وظایفی را به کودک محول کنید تا انجام دهد.
لازم است به کودک خود صبر کردن را یاد بدهید زیرا صبر به کودک کمک می کند تا در مشکلات تصمیم گیری بهتری داشته باشد.
گاهی اوقات بهتر است برای انجام درخواست کودک خود چند دقیقه ای او را منتظر بگذارید.
برای یادگیری نقش های اجتماعی می توانید کودکتان را به مهدکودک بفرستید.
به هیچ وجه کودک خود را از چالش طبیعی زندگی نجات ندهید زیرا این چالش ها فرصتی برای یادگیری حل مشکلات محسوب می شوند.
کودکتان را به خاطر رفتار و عمل خوب و با رعایت قوانین تشویق کنید اما بیش از حد نه؛ زیرا تشویق کودک آن هم بیش از حد می تواند باعث وابستگی زیاد کودک شود.
به کودکتان یاد بدهید به حقوق بزرگتر ها احترام بگذارد.

طرز برخورد با کودک لوس
همانطور که متوجه شدید برخی از ما والدین ها با محبت های بیش از حد به کودکانمان آن ها را به گونه ای تربیت می کنیم که راه به دست آوردن هر چیزی را در غر زدن و کج خلقی می بینند و از آنجایی که این روش تربیتی کاملا اشتباه است در اداره سعی داریم شما را با برخی از روش های برخورد با کودکان لوس آشنا کنیم تا بتوانید راحت تر با این مشکل کنار بیایید:

هماهنگی در تربیت کلید مشکل است
به طور کلی تمامی افراد از جمله اطرافیان و اعضای فامیل بایستی از قانون، حد و مرز ها و انتظارات شما مطلع باشند زیرا زمانی که همه اطرافیان با کودک به یک شکل رفتار کنند موفقیت و تغییر رفتار او زودتر حاصل خواهد شد.

قانون «وقتی…آن وقت…» را اجرا کنید
توجه داشته باشید که این قانون به کودکتان گزینه و اختیار می دهد و زمانی که شما سر او داد نزده اید ناراحت نیستید و در واقع فقط به او گزینه ای برای انتخاب کردن می دهید. برای مثال می توانید به کودکتان بگویید هر وقت اتاقت را کامل تمیز کردی آن وقت می توانی شکلات بخوری و یا وقتی که تمرین هایت را حل کردی آن وقت می توانی با تبلت بازی کنی. به طور کلی اگر این گزینه ها محدود هم به نظر می رسند اما به هر حال شما به فرزندتان اجازه داده اید تا ادامه رفتارش را انتخاب کند.

از خرید چیز های غیر ضروری برای کودکتان پرهیز کنید
به طور کلی شاید فرزندتان همیشه بیرون از خانه چیزی می خواهد که برایش بخرید و به همین خاطر توصیه می شود از خرید وسایل غیر ضروری به آنکه بامزه، تخفیف خورده، زیبا یا آموزشی هستند دست بکشید. به هر حال می دانید که فرزندتان به این وسیله نیازی ندارد و در نتیجه با دست کشیدن از تهیه تمام خواسته های کودک او قدر چیز هایی را که برایش می خرید بیشتر خواهد دانست.

با فرزندتان بازی کنید
به طور کلی کودکان بیشتر از آنکه به اسباب بازی و تبلت برای بازی نیاز داشته باشند به حضور شما نیاز دارند و به همین خاطر بهتر است برای وقت گذرانی کنار فرزندتان بیشتر وقت بگذارید. همچنین اگر رفتار بدی از کودک لوس خود دیدید با او حرف بزنید و رفتار درست را آموزش دهید تا بتواند لحظاتی پر از شادی داشته باشد.
برای ناامیدی و عصبانی شدن کودکتان از او عذرخواهی نکنید:
اگر عادت دارید حتی برای برفی که از آسمان می بارد و یا نور خورشیدی که از شیشه خودرو به چشمان فرزندتان می تابد از او عذرخواهی کنید بدون شک در آینده کودکی لوس خواهید داشت. به همین خاطر توصیه می شود که این رفتارها را در مقابل کودکتان کنار بگذارید.

تهدید توخالی نکنید
توجه داشته باشید که اگر مجازاتی برای یک رفتار تعیین شده حتما آن را اجرا کنید و اصلا مهم نیست که وسط مهمانی هستید یا خانه مادربزرگ یا در یک فروشگاه. به همین خاطر توصیه می شود برای اعلام یک تنبیه به فرزندتان خوب فکر کنید و تنبیهاتی را انتخاب کنید که قابلیت اجرایی داشته باشند و در واقع مطمئن باشید که این مجازات در هر جایی و در هر لحظه ای قابل اجرا است.

نسبت به گریه ها و رفتار های بد او بی اعتناع باشید
همانطور که می دانید معمولا سلاح یک کودک نیز جیغ و گریه هایش است و حتی در مواقعی پاهایش را به زمین می کوبد و تمام چیز هایی که در اطرافش موجود است پرتاب خواهد کرد. انجام این کار ها تا زمانی که خطری برای سلامتش ندارد مهم نیست که چه رفتاری از خود نشان می دهد. توصیه می شود که به این فکر نکنید با باج دادن برای حفظ آبرو در جمع او را ساکت کنید. تنها لازم است بی تفاوت باشید و تا زمانی که رفتار بد دارد از برقراری ارتباط چشمی با او خودداری کنید زیرا با اعمال این رفتارها طوفان خیلی زود تمام خواهد شد.

منبع: آرگا

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.