۲۲۵۹۵۲
۹۸۱
۹۸۱

چگونگی تنظیم خواب کودک

ایجاد یک روال منظم خواب کم کم کودک را متوجه میکند که وقت خواب است و باید آرام باشد و بخوابد.

برای اینکه خودتون خواب منظم و مناسبی داشته باشید خوب است که کودکتون هم خواب خوب و منظمی داشته باشه.اگر یک روال خواب برای قبل از خواب داشته باشید میتونید کم کم خواب کودکتون رو تنظیم کنید.خواب منظم توی بقیه ی برنامه های زندگی اثر میذاره و به موقع خوابیدن کودکتون میتونه به نظم زندگی شما هم کمک کنه .یکی از چیزهایی که برای مادران خیلی خسته کننده اس همین خواب نامنظم و یا کم خوابیدنه که میتونه کل روزشون رو خراب کنه و اونها رو خسته و کسل کنه.
مثلا خود شما که بزرگسالید ممکنه قبل از خواب لباستون رو عوض کنید ، مسواک بزنید ، صورتتون رو بشورید و یا قبل از خواب کمی مطالعه داشته باشید و در نهایت چراغ رو خاموش کنید همین کارها و همین نظم به شما کمک میکنه شب راحت تر بخوابید و خواب بهتری داشته باشید.زمانی که شب راحت می خوابید در طول روز هم انرژی بهتری دارید.
ایجاد یک روال منظم خواب کم کم به کودک را متوجه میکند که وقت خواب است و باید آرام باشه و بخوابد. اینکه کودکتون یک روال خواب مناسب داشته باشه همش به خودتون مربوط میشه .مثلا شب هنگام نور خونه رو کمتر کنید و فضای خونه رو آروم تر کنید تا فضا دنج تر و آرامش بخش تر بشه

چه موقع باید روال قبل از خواب کودک را شروع کنید؟
به محض اینکه با نوزاد خود از بیمارستان به خانه برگشتید ، خودتون رو تحت فشار نذارید که خواب نوزاد رو تنظیم کنید.نوزادان حس شب و روز را تشخیص نمیدن پس ممکنه تلاشتون بی نتیجه باشه و زمانی که به دنیا میان زمان میبره تا به محیط بیرون از رحم مادر عادت کنن و نیاز به زمان دارن.
اما وقتی که کودک شما در حدود 6 تا 8 هفته شد ، می توانید یک روال قبل از خواب رو شروع کنید. در ابتدا باید بسیار کوتاه باشد - شاید فقط در حد تغذیه مناسب با شیر ، نوازش و خواندن مختصر یک کتاب مناسب سنش باشه.

چرا یک روال قبل از خواب مهم است
روال قبل از خواب ریتم شبانه روزی طبیعی نوزادان رو تقویت میکنه و به آنها کمک میکنه تفاوت بین شب و روز را یاد بگیرن و تشخیص بدن.
بعداً ، یک برنامه منظم برای خواب به بچه ها کمک میکنه که سرعت و انرژیشون رو موقع شب کم کنن و کم کم در زمان شب خودشون رو از نظر روحی برای خواب آماده کنن.
یک روال و برنامه ی منظم قبل از خواب احساس راحتی رو ایجاد میکنه که میتونه به ویژه در طول شب باعث ایجاد یک خواب خوب برای کودکتون بشه.
یک برنامه منظم و یک روال منظم قبل ازخواب به کودک هنگام خواب آرامش میده .
یک خواب مناسب و داشتن یک روال منظم قبل از خواب برای خواب کودک در آینده و بزرگسالی هم بسیار مفیده .
یک روال منظم قبل از خواب یک وقت مناسبیه برای وقت گذروندن با کودکتون و ایجاد حس آرامش به او.
خواب بدون شک یکی از چالش های بزرگ سال اول کودک شماست. اما ایجاد روال خواب نوزاد در اوایل به شما و کودک کمک می کند تا سالهای سال آرامتر بخوابد.

بهترین روال قبل از خواب کودک چیست؟
هیچ روال خاصی وجود نداره که بخوایم برای همه ی نوزادان انجامش بدیم .باید انعطاف پذیر باشید و انقدر آزمون و خطا کنید تا روال مناسب خواب کودکتون دستتون بیاد و روال خوابی رو که منایب خودتون و کودکتون هست رو پیدا کنید.کودکتون رو هم با هیچ کودک دیگه ای مقایسه نکنید.
در اینجا مثالی از روال قبل از خواب رو مطرح می کنیم که برای بسیاری از خانواده ها مفید بوده و جواب داده :
شیردهی با نوازش
زمانی که به کودک شیر میدید حتما او را نوازش کنید و احسای آرامش به کودکتان بدید این حس آرامش و نوازش به داشتن خواب خوب برای کودک کمک زیادی میکنه.
اگر کودکتون دندان داره شب قبل از خواب لثه های او را پاک کنید و دندان هایش را با مسواک نوم مسواک بزنید.
قبل از خواب با صدای آرام برایش کتاب بخوانید کتاب هایی با صدای آرام و مزمونی آرام
قبل از خواب کودک را به آرامی ماساژ دهید . تحقیقات نشون داده نوزادانی که قبل از خواب ماساژ می گیرن ، مقدار بیشتری هورمون ملاتونین تولید می کنن که به آنها کمک می کنه تا راحت تر بخوابن.
حمامی آب گرم برای کودکتون فراهم کنید
آب گرم دارای قدرت القای خوابه.سعی کنید برای آرامش بیشتر ، یک صابون یا لوسیون ملایم با بابونه یا اسطوخودوس رو در وان حمام کودکتون قرار بدید.البته حمام کودک هرشب توصیه نمیشه زیرا میتونه باعث حساس شدن و خشک شدن پوست کودک بشه.
لالایی ملایم یا لالایی آرام برای خواب کودکتون فراهم کنید
بازی های هیجانی و داستان ها و شعرهای هیجانی رو برای طول روز بخوانید.
چند کلمه برای بیرون رفتن از اتاق داشته باشید.مثلا دوستت دارم ، یا بوسه بر پیشانی یا گونه اش بزنید.همین کارهای کوچک به کودک آرامش زیادی میده.

نکاتی برای ایجاد روال قبل از خواب

زمان خواب کودک را تنظیم کنید
الگوی خواب کودکتون رو یادداشت کنید و ببیند که بیشترین زمانی که بیدار میتونه بمونه چه زمانیه .به محض اینکه متوجه شدید کی میتونه بخوابه حتما زمان مناسبی برای ایجاد روند خواب رو مشخص کنید.مثلا اگر ساعت 8 تمایل به خواب داره از ساعت 7:15 یا 7:30 فضای خواب را ایجاد کنید و روند قبل از خواب را اجرا کنید.تا کم کم ساعت 8 بخوابد .زمانی که این روند را چند روز پشت سرهم انجان بدید کم کم ساعت خواب کودکتون تنظیم میشه و هرشب سرساعت مشخصی ذهنش برای خواب آماده میشه.
کودک خود را در همان مکان بخوابانید
بیشتر نوزادان گاهی اوقات در کالسکه یا صندلی ماشین خود می خوابند و خوابشون میبره. فقط هدف اینه که کودکتون رو در همان زمان ، حتی برای چرت زدن ، بطور مرتب بخوابونید ، این کار از چند ماهگی شروع میشه.اگر کودکتون در کالسکه خوابش برد حتما در اولین فرصت اون رو به رختخواب خودش منتقل کنید.
این کار نه تنها برای کمک به کودک در خواب راحت تر ، بلکه همچنین برای کاهش خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) است.
جو مناسب ایجاد کنید
چراغ ها را کم نور کنید ، پرده ها را ببندید ، تلویزیون را خاموش کنید و تلفن خود را کنار بگذارید تا فضای آرامی ایجاد شود.
سعی کنید بر کودک خواب آلوده تسلط داشته باشید
در پایان برنامه قبل از خواب کودک ، کودک کوچک خواب آلودتون رو در جای خودش بخوابویند تا خودش به خواب بره بنابراین او عادت میکنه که خودش بخوابه نه در آغوش شما یا با تکان دادنش.
ممکنه کودک به راحتی خودش نخوابه اما ارزش تلاش کردن رو داره.اگر چند بار اول موفق نبودید باز هم ادامه بدید بالاخره جواب می گیرد و کودک یاد می گیره خودش بخوابه.
در صورت لزوم دوباره و دوباره تنظیم کنید
به یاد داشته باشید همزمان که کودکتون بزرگ میشه و رشد میکنه نیازهاشم تغییر میکنه و روش هاشم توی هر مسئله ای چه خوابیدن ، چه خوردن ، چه دستشویی رفتن و هرچیز دیگه ای تغییر میکنه.بنابراین همزمان با رشد کودک انعطاف پذیر بشید و در صورت لزوم مدام شرایط رو تغییر بدید و تنظیمات رو عوض کنید.همزمان که کودک بزرگ میشه قطعا سلایقش تغییر میکنه ممکنه حمام قبل از خوابش در سن پایین تر اثر بخش باشه اما در سن بالاتر اثری نداشته باشه و بهش آرامش نده .ممکنه ماساژ در سن های بالاتر کودکتون بهتر جواب بده .پس به سلایق و پاسخ هاش احترام بذارید و منعطف برخورد کنید.
ممکنه در سن های بالاتر خواندن قصه برای آرامش کودک لذت بخش تر باشه .
نگران نباشید به مرور لم کودکتون دستتون میاد و میدونید چطوری خوابش رو تنظیم کنید و هیچ کس به اندازه ی شما اینو نمیدونه.
نظم را ثابت نگه دارید
هر نظمی رو که به کودکتون میدید حتما اون نظم رو ثابت نگه دارید و حفظش کنید .هر بار که تغییر میدید و یا براساس شرایط نمیتونید اون نظم رو اجرا کنید دوباره کودک ریتم و نظمش به هم میخوره و نیاز به زمان داره برای نظم گرفتن که در نهایت خودتن اذیت میشید.

نکات ایمنی مهم برای داشتن خوابی ایمن
برخی از تنظیمات خواب بی خطر نیست. اونا میتونن خطر مرگ ناگهانی یا حوادث رو افزایش بدن. برای ایمن نگه داشتن کودک در هنگام خواب:
کودک خود را به روی پشت بگذارید تا بخوابد ، نه بر روی شکم و یا به پهلو.
اجازه ندهید که کسی در همان اتاق کودک سیگار بکشد.
در صورت مصرف مواد مخدر یا اگر سیگاری هستید ، در کنار کودک خود نخوابید ، به خصوص اگر مشروبات الکلی مصرف کرده اید.
هرگز با کودک خود روی مبل یا صندلی نخوابید.
اجازه ندهید که کودک شما خیلی گرم شود.
سر کودک خود را پوشیده نگه دارید.بالشت آنها نباید بالاتر از شانه های آنها باشد.
کودک خود را در وضعیت «پا تا پا» قرار دهید .
امن ترین مکان برای خوابیدن کودک در فضای امن بین ۶ تا ۱۲ ماه در اتاق مادر می باشد.
به کودک خود شیر دهید.

کودک خود را روی پشت خود بگذارید تا بخوابد
کودکتون رو از همون اول شروع خوابش روی پشتش بخوابونید ، هم در خواب شبانه و هم در خواب روزانه اش. این کار خطر مرگ ناگهانی نوزاد (SUDI) را کم میکنه. وقتی کودک شما به اندازه کافی بزرگه که خود به خود ، خودش میتونه برگرده ،جلوی غلت خوردن کودکتون رو با بالش و پتو نگیرید حتما طبق نیازش این تغییر رو انجام داده اما در صورتی که در شرایط غیرایده آل و خطرناک قرار گرفت کمکش کنید شرایطش رو تغییر بده.

خطرات تختخواب اشتراکی کودک و والدین
امن ترین مکان برای خوابیدن کودک شما در ۶ تا ۱۲ ماه اول ، اتاق با شما است. این نکته رو توجه داشته باشید که تخت کودکان با تخت مشترک شریک زندگیتان یکی نباشه.مخصوصا اگر در شرایط زیر باشید:
سیگاری هستید (فرقی نمی کند کجا یا کی سیگار می کشید و حتی اگر هرگز در رختخواب سیگار نکشید)
اخیراً مشروبات الکلی خوردید
داروها یا داروهایی مصرف کرده اید که باعث میشه سنگین تر بخوابید.
خیلی خسته اید
و اگر کودک شما شرایط زیر را داشته باشه خطرات به تختخواب مشترک بیشتر میشه .مواظب باشید.
نارس بود نوزاد (قبل از ۳۷ هفته متولد شود)
وزن آنها کمتر از 2.5 کیلوگرم (5/5 لیتر) هنگام تولد باشد.

هرگز با کودک روی مبل یا صندلی خواب نخوابید
بسیار دوست داشتنی و لذت بخشه که کودکتون رو برای نوازش یا در هنگام خوابیدن با خود همراه داشته باشید ، اما بهتره کودکتون رو قبل از خودتان بخوابونید تا از ایمن بودن شرایطش مطمین باشید.

اجازه ندید که کسی در همان اتاق کودک سیگار بکشه
هیچ کس نباید از افراد خانه ، حتی مهمانان، سیگار بکشه. هر کس نیاز به سیگار کشیدن دارد باید به بیرون از خانه برود. کودک خود را به مناطقی که دودی هستند و دود سیگار و قلیون در آن وجود داره نبرید. اگر سیگاری هستید ، به اشتراک گذاشتن یک تختخواب با کودک ، خطر مرگ ناگهانی را افزایش میده.

اجازه ندهید کودک شما خیلی گرم شود (یا خیلی سرد)
نوزادان دمای خود را عمدتا از طریق صورتشان کنترل می کنندن.بهترین راه برای جلوگیری از گرم شدن اونا،خواباندن آن ها به پشت و بدون هیچ پتوی کلفتیه و یا روی صورت کودکتون پارچه نیندازید. لازم نیست دمای اتاق را مدام چک کنید ، باید در دمایی باشه که در شب برای شما راحت باشه - اما اطمینان حاصل کنید که کودک شما به طور مناسب لباس پوشیده.
وقتی کودک خود را چک می کنید ، مطمئن شوید که خیلی گرم نیست. سینه آنها باید احساس گرما کند. اگر کودک شما عرق می کند و یا صورت قرمز دارد ، کمی پتوش رو کنار بزنید و اگر عرق کرده است او را در معرض باد خنک قرار ندید. نگران نباشید اگر دست و پای کودک شما احساس خنکی کند. این طبیعی است.
تنظیم دما با استفاده از پتوهای سبک وزن و سبک ساده تره. به یاد داشته باشید ، یک پتو کلفت به عنوان دو پتو شمارش می شود.
اگر بسیار گرم باشد ، ممکن است کودک شما به جز یک لایه پتو ، به هیچ رختخواب اضافه ای نیاز نداشته باشد.
حتی در زمستان ، بیشتر نوزادانی که تب ندارند ، به لباس اضافی احتیاج ندارند.
نوزادان هرگز نباید با یک بطری آب گرم یا پتو برقی ، در کنار رادیاتور ، بخاری یا آتش و یا در آفتاب مستقیم بخوابند.

اطمینان حاصل کنید که هنگام خواب کودک، سر کودک شما پوشیده نیست
کلاه ها و لباس های اضافی را به محض ورود به خانه و یا وارد شدن به یک ماشین گرم ، اتوبوس یا قطار ، حتی اگر باعث بیدار شدن کودکتون بشه ، در بیارید.
پیچاندن کودک
پیچیدن کودک در پارچه یا نوازش دادن کودک شما می تواند یک روش مفید برای کمک به خوابیدن بر روی پشت آنها باشد.
برای قنداق ایمن کودک خود:
قنداق باید محکم باشد اما نه خیلی که به کودک فشار بیاره.
اطمینان حاصل کنید که قفسه سینه و باسن کودک شما توانایی فعالیت رو دارن.
مطمئن شوید که قنداق زیر گردن است و صورت را نمی پوشاند.
از یک قنداق سبک ساخته شده از پنبه یا موسلین استفاده کنید .
اطمینان حاصل کنید که کودک شما لباس زیادی در زیر قنداق نپوشیده است.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.