۲۲۶۰۰۸
۸۴۴
۸۴۴
پ

بیماری سندرم رایز، چه علائمی دارد؟

سندرم رایز یک بیماری نادر اما جدی است که باعث تورم در کبد و مغز می شود.

سندرم رایز یک بیماری نادر اما جدی است که باعث تورم در کبد و مغز می شود. سندرم رایز بیشتر اوقات بر روی کودک و نوجوانانی که از عفونت ویروسی بهبود می یابند ، متداول آنفولانزا یا آبله مرغان است.
علائم و علائمی مانند سردرگمی ، تشنج و از بین رفتن هوشیاری نیاز به درمان اضطراری دارد. تشخیص زودرس و درمان سندرم ریه می تواند جان یک کودک را نجات دهد.
آسپرین با سندرم ریه ارتباط دارد ، بنابراین در هنگام دادن آسپرین به کودکان یا نوجوانان برای تب یا درد احتیاط را رعایت کنید.
اگرچه آسپرین برای استفاده در کودکان بزرگتر از 3 سال مورد تأیید است ، اما کودکان و نوجوانانی که از بیماری آبله مرغان یا علائم شبه آنفولانزا بهبود می یابند هرگز نباید آسپرین مصرف کنند.
برای درمان تب یا درد ، در نظر بگیرید که به نوزادان یا داروهای بدون نسخه نوزادان و کودکان مانند داروهای ضد استامینوفن یا ایبوپروفن به عنوان جایگزین مطمئن تری برای آسپرین استفاده کنید. در صورت نگرانی با پزشک خود مشورت کنید.

سندرم رایز چیست؟
سندرم رایز یک اختلال نادر است که باعث آسیب مغزی و کبد می شود. اگرچه ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد ، اما بیشتر در کودکان مشاهده می شود.
سندرم رایز معمولاً در کودکانی که به ویروسی، مانند آبله مرغان یا آنفولانزا مبتلا شده اند اتفاق می افتد. مصرف آسپیرین برای درمان چنین عفونت خطر ابتلا به رایز را به شدت افزایش می دهد.
هر دو آبله مرغان و آنفولانزا می توانند باعث سردرد شوند. به همین دلیل مهم است که از آسپیرین برای درمان سردرد کودک استفاده نکنید. فرزند شما ممکن است عفونت ویروسی کشف نشده داشته باشد و در معرض ابتلا به سندرم رایز باشد.

علائم سندروم رایز
در سندرم رایز ، سطح قند خون کودک به طور معمول کاهش می یابد در حالی که سطح آمونیاک و اسیدیته در خون بالا می رود. در عین حال ، کبد ممکن است ورم کند و رسوبات چربی ایجاد کند. تورم ممکن است در مغز نیز رخ دهد ، که می تواند باعث تشنج ، یا از بین رفتن هوشیاری شود.
علائم و نشانه های سندرم ریه به طور معمول حدود سه تا پنج روز پس از شروع عفونت ویروسی مانند آنفولانزا (آنفولانزا) یا آبله مرغان یا عفونت تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی ظاهر می شود.

علائم و نشانه های اولیه
برای کودکان کمتر از ۲ سال ، اولین علائم سندرم ریه ممکن است شامل موارد زیر باشد:
اسهال
تنفس سریع و پی در پی
برای کودکان و نوجوانان بزرگتر ، علائم و نشانه های اولیه ممکن است شامل موارد زیر باشد:
استفراغ مداوم
خواب آلودگی غیرمعمول یا بی حالی
علائم و نشانه های اضافی
با پیشرفت شرایط ، علائم و نشانه ها ممکن است جدی تر شوند ، از جمله:
رفتار تحریک پذیر ، پرخاشگرانه یا غیرمنطقی
سردرگمی ، بد رفتاری یا توهم
ضعف یا فلج در بازوها و پاها
تشنج
بی حالی بیش از حد
سطح هوشیاری کاهش یافته است
این علائم و علائم نیاز به درمان اضطراری دارند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید
تشخیص زودرس و درمان سندرم ریه می تواند جان یک کودک را نجات دهد. اگر گمان می کنید که فرزند شما به سندرم رایز مبتلا شده است ، مهم است که سریع عمل کنید.
اگر فرزندتان:
تشنج دارد.
هوشیاری را از دست می دهد.
اگر فرزند شما بعد از گذراندن دوره ای از بیماری آنفولانزا یا آبله مرغان را تجربه کرد ، با پزشک فرزند خود تماس بگیرید:
بارها و بارها استفراغ می کند.
به طور غیرمعمول خواب آلوده یا بی حال می شود.
رفتار ناگهانی تغییر می کند.

علل سندروم رایز
علت دقیق سندرم رایز ناشناخته است ، اگرچه چندین عامل ممکن است در پیشرفت آن نقش داشته باشند. به نظر می رسد که سندرم رایز با استفاده از آسپیرین برای درمان بیماری ویروسی یا عفونت به خصوص آنفولانزا (آنفلوانزا) و آبله مرغان - در کودکان و نوجوانانی که زمینه ساز اختلال اکسیداسیون اسیدهای چرب هستند ایجاد می شود.
اختلالات اکسیداسیون اسید چرب گروهی از اختلالات متابولیک ارثی است که در آنها بدن قادر به تجزیه اسیدهای چرب نیست زیرا یک آنزیم از بین رفته یا به درستی کار نمی کند. یک آزمایش غربالگری برای تعیین اینکه کودک شما اختلال اکسیداسیون اسید چرب دارد یا خیر ، لازم است.
در بعضی موارد ، سندرم رایز ممکن است یک بیماری متابولیک اساسی باشد که در اثر بیماری ویروسی از آن روبرو نشده است. قرار گرفتن در معرض سموم خاص - مانند حشره کشها ، علف کشها و نازک کننده ترها - همچنین ممکن است در سندرم رایز نقش داشته باشد.

عوامل خطر
فاکتورهای زیر - معمولاً هنگامی که با هم اتفاق می افتند ممکن است خطر ابتلا به سندرم رایز فرزند شما را افزایش دهد:
استفاده از آسپرین برای درمان عفونت ویروسی مانند آنفولانزا ، آبله مرغان یا عفونت تنفسی فوقانی
داشتن یک اختلال اکسیداسیون اسیدهای چرب زمینه ای

عوارض سندروم رایز
بیشتر کودکان و نوجوانانی که مبتلا به سندرم رایز هستند ، زنده می مانند ، اگرچه درجات مختلفی از آسیب دائمی مغز امکان پذیر است. بدون تشخیص و درمان مناسب ، سندرم رایز می تواند ظرف چند روز کشنده باشد.

جلوگیری از سندروم رایز
در هنگام دادن آسپرین به کودکان یا نوجوانان جانب احتیاط را رعایت کنید. اگرچه آسپرین برای استفاده در کودکان بزرگتر از ۳ سال مورد تأیید است ، اما کودکان و نوجوانانی که از بیماری آبله مرغان یا علائم شبه آنفولانزا بهبود می یابند هرگز نباید آسپرین مصرف کنند. این شامل آسپیرین ساده و داروهای حاوی آسپرین است.
برخی بیمارستان ها و مراکز پزشکی برای معاینه اسیدهای چرب در نوزادان از غربالگری نوزادان استفاده می کنند تا مشخص کنند کدام کودک در معرض خطر بیشتری از ابتلا به سندرم رایز است. کودکان با اختلالات اکسیداسیون اسید چرب شناخته شده نباید از محصولات آسپیرین یا حاوی آسپرین استفاده کنند.
همیشه برچسب را قبل از دادن داروی کودک خود ، از جمله محصولات بدون نسخه و داروهای جایگزین یا گیاهی بررسی کنید. مانند:
استیل سالیسیلیک اسید
استیل سالیسیلات
اسید سالیسیلیک
سالیسیلات
برای معالجه تب یا درد ناشی از آنفولانزا ، آبله مرغان یا بیماری ویروسی دیگر ، در نظر بگیرید که به کودک خود و یا داروهای بدون نسخه کودک و داروهای ضد درد مانند استامینوفن (تیلنول ، دیگران) یا ایبوپروفن (نوزادان ، نوزادان) یا داروهای ضد درد در کودک خود توصیه کنید.
با این حال ، یک احتیاط به قانون آسپرین وجود دارد. کودکان و نوجوانانی که دارای بیماریهای مزمن خاصی مانند بیماری کاوازاکی هستند ممکن است به درمان طولانی مدت با داروهایی که حاوی آسپیرین هستند نیاز داشته باشند.
اگر فرزند شما به آسپرین درمانی احتیاج دارد ، اطمینان حاصل کنید که واکسن های وی موجود است . از جمله دو دوز واکسن واریسلا (آبله مرغان) و یک واکسن آنفولانزای سالانه. اجتناب از این دو بیماری ویروسی می تواند به پیشگیری از سندرم رایان کمک کند.

چه موقع مشاوره پزشکی دریافت کنید
از آنجا که سندرم رایز می تواند مهلک و کشنده باشد ، بسیار مهم است که اگر فکر می کنید فرزند شما ممکن است دچار مشکل حاد شود.
هوشیاری اش را از دست داده است.
دارای تناسب یا تشنج (حرکات شدید و نامنظم اندام) شده است.
اگر فرزند شما بعد از سرماخوردگی ، آنفولانزا یا آبله مرغان ، باید با پزشک معالج خود تماس بگیرید.
بارها مریض بودن
خسته شده
نمایش شخصیت یا تغییرات رفتاری
اگرچه بعید است این علائم در اثر سندرم ریه ایجاد شود ، اما هنوز هم نیاز به معاینه پزشک دارد.
اگر فرزند شما آسپرین مصرف کرده است ، به پزشک معالج خود بگویید ، زیرا استفاده از آسپیرین در کودکان به سندرم رایز مرتبط بوده است.

تشخیص سندرم رایز
از آنجایی که سندرم رایز بسیار نادر است ، باید شرایط دیگری که باعث ایجاد علائم مشابه می شود ، منتفی شوند. این شامل:
مننژیت - التهاب غشاهای محافظ اطراف مغز و نخاع
انسفالیت - التهاب مغز
اختلالات متابولیک ارثی - شرایطی از قبیل کمبود آسیل کوآ دهیدروژناز زنجیره متوسط (MCADD) که بر واکنشهای شیمیایی رخ داده در بدن شما تأثیر می گذارد.
آزمایش خون و آزمایش ادرار می تواند به شما کمک کند تا در صورت ایجاد سموم یا باکتری در خون وجود داشته باشد ، و همچنین می توان از آنها برای بررسی اینکه آیا کبد به طور طبیعی کار می کند ، استفاده کرد.
همچنین ممکن است آزمایشاتی برای بررسی وجود یا عدم وجود مواد شیمیایی خاصی انجام شود که می تواند یک اختلال متابولیک ارثی باشد.
تستهای دیگری که ممکن است توصیه شوند شامل:
سی تی اسکن برای بررسی تورم مغز
سوراخ کمر - جایی که نمونه ای از مایعات با استفاده از سوزن از ستون فقرات خارج می شود تا باکتری ها یا ویروس ها را بررسی کند.
بیوپسی کبد - جایی که یک نمونه کوچک از بافت کبد برداشته شده و مورد بررسی قرار می گیرد تا به دنبال تغییرات سلول های متمایز مرتبط با سندرم ریه باشد.

درمان سندرم ریه
اگر سندرم رایز تشخیص داده شود ، لازم است کودک شما فوراً در بخش مراقبت های ویژه بستری شود.
هدف از این درمان ، به حداقل رساندن علائم و حمایت از عملکردهای حیاتی بدن مانند تنفس و گردش خون است.
همچنین محافظت از مغز در برابر صدمات دائمی که در اثر تورم مغز ایجاد می شود ، ضروری است.
داروها ممکن است مستقیماً به داخل ورید (داخل وریدی) داده شوند ، مانند:
الکترولیتها و مایعات - برای تصحیح سطح نمکها ، مواد معدنی و مواد مغذی مانند گلوکز (قند) در خون
دیورتیک ها - داروهایی برای کمک به خلاص شدن بدن از مایعات اضافی و کاهش تورم در مغز
سم زدایی آمونیاک - داروهایی برای کاهش سطح آمونیاک
ضد تشنج - داروهایی برای کنترل تشنج
در صورت نیاز به تنفس کودک ، از دستگاه تهویه (دستگاه تنفس) استفاده می شود.
پس از کاهش تورم در مغز ، عملکردهای دیگر بدن باید طی چند روز به حالت عادی برگردد ، اگرچه ممکن است چند هفته قبل از آن باشد که فرزند شما به اندازه کافی خوب باشد که از بیمارستان خارج شود.

عوارض احتمالی
در نتیجه پیشرفت در تشخیص و درمان سندرم رایز ، اکثر کودکان و بزرگسالان جوان که به آن مبتلا می شوند زنده مانده و برخی بهبودی کامل را به دست می آورند.
با این حال ، سندرم رین می تواند برخی از افراد را با درجه ای از آسیب دائمی مغز که ناشی از تورم مغز آنها است ، رها کند.
مشکلات طولانی مدت که گاه با سندرم رایز همراه است شامل موارد زیر است:
حافظه ضعیف
از دست دادن بینایی یا شنوایی
مشکلات گفتاری و زبانی
مشکلات مربوط به حرکت و وضعیت
بلعیدن
مشکلات مربوط به کارهای روزمره مانند لباس پوشیدن یا استفاده از توالت
اگر فرزند شما مشکلات طولانی مدت داشته باشد ، یک برنامه مراقبت فردی برای رفع نیازهای آنها تهیه می شود
داروهایی که اغلب برای درمان سندرم ریه استفاده می شود عبارتند از:
انسولین برای افزایش متابولیسم گلوکز
کورتیکواستروئیدها برای کاهش تورم مغز
دیورتیک ها برای خلاص شدن از شر مایعات اضافی
در موارد شدید ، اگر تنفس کودک بی اثر یا خیلی کند باشد ، ممکن است از دستگاه تنفس یا دستگاه تنفس استفاده شود.
هرچه سندرم ریه زودتر تشخیص داده شود ، نتیجه کودک بهتر می شود. اگر فردی به مراحل دیررس این سندرم برسد ، ممکن است به آسیب دائمی مغز ختم شود.

جلوگیری از سندرم رایز

سندرم رایز کمتر متداول شده است. دلیل این امر این است که پزشکان و والدین دیگر به طور معمول آسپرین به کودکان نمی دهند.
اگر فرزند شما سردرد دارد ، بهتر است برای درمان به استامینوفن (تایلنول) بپیوندید. با این حال ، اطمینان حاصل کنید که فقط از مقدار توصیه شده استفاده کنید. خیلی زیاد تیلنول می تواند به کبد آسیب برساند.
اگر درد یا تب کودک توسط تیلنول کاهش نیافته ، به پزشک مراجعه کنید.

نتیجه بلند مدت سندرم رایز چیست؟

سندرم رایز به ندرت کشنده است. با این حال ، می تواند درجات مختلفی از آسیب دائمی مغز ایجاد کند. اگر علائم بیماری را مشاهده کردید ، کودک خود را فوراً به اورژانس ببرید.
گیجی
بی حالی
سایر علائم ذهنی

پ

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.