۲۲۶۰۱۸
۱۵۲۳
۱۵۲۳

علائم آلرژی کودک چیست؟

آلرژی غذایی یک واکنش غیر طبیعی بدن به یک ماده غذایی خاص است.

آلرژی غذایی یک واکنش غیر طبیعی بدن به یک ماده غذایی خاص است. این مهم است که بدانید آلرژی مواد غذایی با عدم تحمل مواد غذایی متفاوت است که در سیستم ایمنی بدن تأثیری ندارد ، اگرچه ممکن است برخی از علائم آن ها با هم یکسان باشد.
طبق تحقیقات و آموزش آلرژی غذایی ، از هر 13 کودک حدود 1 نفر به حداقل یک ماده غذایی حساسیت دارند. حدود 40 درصد از این کودکان واکنش های شدید و تهدید کننده زندگی را تجربه کرده اند.
مشکل بزرگ این است که اکثر والدین تا وقتی که برای اولین بار غذا را امتحان نکنند نمی توانند بفهمند ، فرزندانشان حساسیت غذایی دارند. به همین دلیل برای والدین و همچنین معلمان ، پرستاران کودک و هر کس دیگری که با کودک وقت سپری می کند بسیار مهم است - در مورد علائم آلرژی غذایی هوشیار باشند.
آلرژی به برخی مواد غذایی می تواند تهدید کننده ی زندگی باشد پس علائم آلرژی را بشاسید و در هنگام شروع مواد غذایی به کودکانتان هوشیار باشید.

چه عواملی باعث آلرژی غذایی کودکان می شوند؟
قبل از واکنش آلرژی به مواد غذایی ، کودک حساس باید حداقل یک بار در معرض غذا قرار داشته باشد ، یا می تواند از طریق شیر مادر حسایت به یک نوع ماده غذایی را دریافت کند. ممکن است این دومین باری باشد که کودک شما غذایی را می خورد که علائم آلرژیک اتفاق می افتد. در این زمان ، هنگامی که آنتی بادی های IgE با غذا واکنش نشان می دهند ، هیستامین ها آزاد می شوند که این امر باعث می شود کودک شما کهیر ، آسم ، خارش در دهان ، مشکل تنفس ، درد معده ، استفراغ و یا اسهال را تجربه کند.

تفاوت بین آلرژی غذایی کودکان و عدم تحمل مواد غذایی چیست؟

آلرژی غذایی باعث واکنش سیستم ایمنی بدن می شود و باعث ایجاد علائمی در کودک شما می شود که می تواند از ناراحتی های با شدت کم تا علائم تهدیدکننده زندگی باشد. عدم تحمل غذا بر روی سیستم ایمنی بدن تأثیر نمی گذارد ، بلکه سیستم گوارشی را تحت تاثیر قرار می دهد . اگرچه برخی از علائم ممکن است مشابه با حساسیت غذایی باشد.

کدام غذاها بیشتر باعث حساسیت غذایی می شوند؟
هنگامی که کودک حساسیت غذایی دارد ، سیستم ایمنی بدن آنها بیش از حد واکنش نشان می دهد ، و آنتی بادی هایی را برای غذا ایجاد می کند که گویی ویروس یا مهاجم خارجی خطرناک دیگر است. این واکنش ایمنی همان چیزی است که باعث ایجاد علائم آلرژی می شود.
تقریباً 90 درصد از کل آلرژی های غذایی ناشی از هشت غذای زیر است:
شیر
تخم مرغ
گندم
سویا
آجیل درخت
بادام زمینی
ماهی
صدف
تخم مرغ ، شیر و بادام زمینی شایعترین علل آلرژی غذایی در کودکان است که گندم ، سویا و آجیل درختی نیز در آن وجود دارد. بادام زمینی ، آجیل درختی ، ماهی و صدف معمولاً شدیدترین واکنش را ایجاد می کنند. تقریباً ۵ درصد از کودکان زیر ۵ سال آلرژی غذایی دارند. از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۷ شیوع آلرژی غذایی گزارش شده در کودکان زیر ۱۸ سال ۱۸ درصد افزایش یافته است. ، آلرژی به بادام زمینی ، آجیل درختی ، ماهی و صدف ممکن است مادام العمر باشد.

علائم آلرژی غذایی چیست؟
علائم آلرژیک ممکن است طی چند دقیقه تا یک ساعت پس از مصرف غذا شروع شود. در زیر شایع ترین علائم آلرژی غذایی است. با این حال هر کودکی ممکن است علایم مجزایی را تجربه کند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:
استفراغ
اسهال
گرفتگی عضلات
کهیر
تورم
اگزما
خارش یا تورم لب ، زبان یا دهان
خارش یا گرفتگی در گلو
تنفس دشوار است
خس خس سینه
فشار خون کاهش یافته است
طبق اعلام موسسه ملی آلرژی و بیماریهای عفونی ، مصرف زیاد مواد غذایی لازم نیست تا یک واکنش شدید در افراد بسیار آلرژیک ایجاد کند. در حقیقت ، به اندازه ۴۴۰۰۰/۱ هسته مغز بادام زمینی می تواند یک واکنش آلرژیک برای افراد به شدت آلرژیک ایجاد کند.
علائم آلرژی غذایی ممکن است شبیه مشکلات دیگر یا شرایط پزشکی باشد. برای تشخیص همیشه با پزشک فرزند خود مشورت کنید.
کودکان خردسال همیشه نمی توانند علائم خود را به روشنی توضیح دهند ، بنابراین گاهی اوقات والدین باید آنچه کودک احساس می کند را تفسیر کنند. اگر حرفهایی مانند حرف های زیر را بزند ، فرزند شما ممکن است دچار واکنش آلرژیک شود:
"چیزی در گلوی من گیر کرده است."
"زبان من خیلی بزرگ است."
"دهان من خارش دارد."
"همه چیز در حال چرخش است."

چه موقع برای دریافت کمک اضطراری باید اقدام کرد؟
برخی از کودکان در پاسخ به غذاهایی مانند بادام زمینی یا صدف ، یک واکنش آلرژیک شدید بنام آنافیلاکسی نشان می دهند. اگر فرزند شما بعد از خوردن چیزی در تنفس یا بلع مشکل دارد ، با اورژانس فوراً برای کمک اورژانس پزشکی تماس بگیرید.
علائم آنافیلاکسی شامل موارد زیر است:
درد قفسه سینه
گیجی
غش ، ناخودآگاه
تنگی نفس ، خس خس سینه
تورم لب ، زبان ، گلو
بلع سخت و مشکل
نبض ضعیف
کودکانی که حساسیت شدید غذایی دارند ، در صورت بروز واکنش باید در تمام مواقع دارای اپی نفرین (آدرنالین) با خود تزریق شوند. هم کودک و هم افرادی که به آنها اهمیت می دهند باید یاد بگیرند که چگونه از انژکتور استفاده کنند.
آنافیلاکسی یک اورژانس پزشکی است. اگر گمان می کنید کودکتان دچار آنافیلاکسی شده است ، با اورژانس تماس بگیرید تا سریعاً به شما کمک کند. اگر فرزند شما مبتلا به خودکشی اپی نفرین است ، در حالی که منتظر آمدن آمبولانس هستید از آن استفاده کنید. اپی نفرین به متوقف کردن علائم واکنش آلرژیک کمک خواهد کرد.

درمان آلرژی غذایی
هیچ دارویی برای جلوگیری از حساسیت غذایی وجود ندارد. باید از غذاهایی که علائم ایجاد می کنند خودداری کنید. بعد از دیدن پزشک فرزندتان و پیدا کردن غذاهایی که کودک شما به آن حساسیت دارد ، اجتناب از این غذاها و سایر غذاهای مشابه در آن گروه غذایی بسیار مهم است. اگر فرزندتان را شیر می دهید ، مهم است که از غذاهایی که کودک شما به آن آلرژی دارد ، در رژیم غذایی خودداری کنید. مقادیر کمی از آلرژن غذایی ممکن است از طریق شیر مادر به کودک شما منتقل شود و باعث واکنش شود.
همچنین اگر کودک قادر به خوردن برخی از غذاها نیست ، مهم است که ویتامین ها و مواد معدنی را به کودک خود بدهید. در مورد این موضوع با پزشک فرزند خود صحبت کنید.
برای کودکانی که واکنش غذایی شدید داشته اند ، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرزند شما ممکن است یک کیت اورژانسی را که حاوی اپی نفرین است ، تجویز کند و این به شما کمک می کند علائم واکنش های شدید را متوقف کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک فرزند خود مشورت کنید.
بعضی از کودکان ، تحت راهنمای پزشک خود ، ممکن است بعد از سه تا شش ماه مجدداً غذاهای خاصی مصرف کنند تا آگاه شوند که آیا آلرژی پیشرفت یافته است. بسیاری از آلرژی ها ممکن است در کودکان کوتاه مدت باشد و ممکن است غذا پس از 3 یا 4 سالگی دیگر برای کودک آلرژن نباشد.
حساسیت شیر و سویا
آلرژی به شیر و سویا معمولاً در نوزادان و کودکان خردسال مشاهده می شود. غالباً ، این علائم برخلاف علائم آلرژی دیگر نیست ، اما ممکن است موارد زیر را شامل شود:
کولیک (کودک گربه)
خون در مدفوع فرزند شما
رشد ضعیف
غالباً ، اگر تصور می شود که وی به شیر حساسیت دارد ، پزشک کودک شما فرمول کودک شما را به فرمول سویا یا شیر مادر تغییر می دهد. اگر فرزند شما با فرمول سویا مشکل دارد ، پزشک فرزند شما ممکن است او را به یک فرمول هیپوآلرژنیک که به راحتی هضم می شود ، تغییر دهد.
علائم آلرژی شیر یا سویا ممکن است شبیه مشکلات دیگر یا شرایط پزشکی باشد. برای تشخیص، همیشه با پزشک فرزند خود مشورت کنید.

پیشگیری از آلرژی های غذایی
از ایجاد آلرژی های غذایی جلوگیری می شود ، اما اغلب با پیروی از این توصیه ها می تواند در نوزادان به تأخیر بیفتد:
در صورت امکان ، شیرخوار خود را برای شش ماه اول شیر دهید.
تا زمانی که کودک شما ۶ ماه یا بیشتر نباشد ، غذاهای جامد ندهید.
در اولین سال زندگی فرزند خود از شیر گاو ، گندم ، تخم مرغ ، بادام زمینی و ماهی خودداری کنید.
اگر فرزند شما یک یا چند حساسیت غذایی دارد ، غذا خوردن در خارج از خانه می تواند یک چالش باشد.
این نکات را برای مقابله با آلرژی های غذایی در هنگام غذا خوردن خانواده خارج از خانه در نظر بگیرید:
بدانید چه ماده ای در غذاهایی در رستوران جایی که قصد دارید غذا بخورید وجود دارد. در صورت امکان ، منویی را از رستوران قبل از موعد بدست آورید و موارد منو را مرور کنید.
به سرور خود از ابتدا در مورد حساسیت غذایی فرزندتان اطلاع دهید. او باید بداند که چگونه هر ظرف آماده می شود و از چه مواد تشکیل دهنده استفاده می شود. قبل از سفارش ، در مورد آماده سازی و مواد لازم سوال کنید اگر سرور شما این اطلاعات را نمی داند یا به نظر نمی رسد که از آن مطمئن نیستید ، بخواهید با مدیر یا سرآشپز صحبت کنید.
از استفاده از خدمات بوفه خودداری کنید ، زیرا ممکن است آلوده بودن مواد غذایی به دلیل استفاده از ظروف یکسان برای ظروف مختلف وجود داشته باشد.
از غذاهای سرخ شده خودداری کنید ، زیرا ممکن است از همان روغن برای سرخ کردن چندین غذای مختلف استفاده شود.

عدم تحمل مواد غذایی
نمونه هایی از عدم تحمل مواد غذایی شامل موارد زیر است:

عدم تحمل لاکتوز
این اتفاق می افتد که بدن کودک فاقد آنزیم مورد نیاز برای تجزیه قند در شیر باشد. عدم تحمل لاکتوز می تواند باعث علائمی مانند گاز ، نفخ و اسهال شود.

حساسیت به گلوتن
این اتفاق می افتد هنگامی که بدن کودک به پروتئین بنام گلوتن موجود در دانه هایی مانند گندم واکنش نشان می دهد. علائم آن شامل سردرد ، ناراحتی معده و نفخ است. اگرچه بیماری سلیاک - شدیدترین شکل حساسیت به گلوتن - سیستم ایمنی بدن را شامل می شود ، اما علائم آن معمولاً در مرکز روده قرار دارد. بیماری سلیاک می تواند سیستمهای دیگر بدن را تحت تأثیر قرار دهد اما باعث ایجاد آنافیلاکسی نمی شود.

حساسیت به مواد افزودنی غذایی
این اتفاق می افتد وقتی بدن کودک نسبت به رنگ ها ، مواد شیمیایی مانند سولفیت ها یا سایر مواد افزودنی موجود در مواد غذایی واکنش نشان می دهد. علائم آن شامل بثورات ، تهوع و اسهال است. سولفیت ها گاهی ممکن است در کسی که به آسم مبتلا است و به آنها حساس است حمله آسم را انجام دهند.
از آنجا که علائم عدم تحمل مواد غذایی گاهی اوقات شبیه به آلرژی غذایی است ، می تواند تفاوت والدین را برای والدین دشوار کند. در اینجا راهنمایی برای تمایز آلرژی غذایی از عدم تحمل وجود دارد:
علائم عدم تحمل مواد غذایی آلرژی
نفخ و گاز *
درد قفسه سینه *
اسهال * *
خارش پوست *
حالت تهوع * *
راش و کهیر *
تنگی نفس *
تورم لب ، زبان و مجاری تنفسی *
درد معده * *
استفراغ * *

اگر کودک شما حساسیت غذایی دارد چه باید کرد؟
اگر گمان می کنید کودکتان آلرژی غذایی دارد ، به پزشک متخصص اطفال یا متخصص آلرژی مراجعه کنید. پزشک می تواند تشخیص دهد که کدام مواد غذایی باعث ایجاد مشکل شده و به شما در تهیه برنامه درمانی کمک می کند. برای درمان علائم ممکن است کودک شما به داروهای مانند آنتی هیستامین ها احتیاج داشته باشد.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.