۲۲۶۰۲۴
۱۴۸۴
۱۴۸۴

عوارض تنبلی چشم کودک

تنبلی چشم وقتی اتفاق می افتد که مغز فرزند شما فقط تصاویر و سیگنال های ارسال شده توسط یک چشم را جذب کند.

تنبلی چشم وقتی اتفاق می افتد که مغز فرزند شما فقط تصاویر و سیگنال های ارسال شده توسط یک چشم را جذب کند. این امر به دلیل تغییر مسیرهای عصبی بین شبکیه و مغز شما ایجاد می شود ، غالباً به دلیل یک تجربه بصری غیر طبیعی مانند آب مروارید یا سوء تنظیم چشم این حالت اتفاق می افتد.بسیاری از خانواده ها نگران تنبلی چشم کودکشان هستند و نگران بینایی فرزندشان در بزرگسالی هستند اما می تواند
باعث نابینایی یا کم بینایی در بزرگسالی شود؟ چشم تنبل (آمبولیوپا) باعث کاهش بینایی در یک چشم می شود که در نتیجه رشد غیرطبیعی بینایی در اوایل زندگی ایجاد می شود. چشم ضعیف تر یا تنبل اغلب به سمت داخل یا خارج سرگردان است.
آمبلیوپی به طور کلی از بدو تولد تا ۷ سالگی ایجاد می شود. این عامل اصلی کاهش بینایی در کودکان است. بندرت ، چشم تنبل هر دو چشم را تحت تأثیر قرار می دهد.
تشخیص زودرس و درمان می تواند به جلوگیری از بروز مشکلات طولانی مدت در دید کودک کمک کند. معمولاً چشم با بینایی ضعیف تر با عینک یا لنزهای تماسی یا وصله درمانی قابل اصلاح است.

تنبلی چشم چیست؟
چشم تنبل وقتی است که بینایی یکی از چشمان شما آنطور که باید پیشرفت نمی کند. پزشکان نیز این آمبلیوپی می گویند.
بدون درمان ، مغز شما یاد خواهد گرفت که از بینایی یک چشم که تصویر ضعیفی می دهد استفاده نکند و از آن چشم پوشی کند.این می تواند باعث ایجاد مشکلات بینایی دائمی شود.

در چه سنی تنبلی چشم ایجاد می شود؟
اول ، آمبلیوپی فقط در دوران کودکی ، معمولاً قبل از سن ۸ سالگی ایجاد می شود ، از آنجا که آمبلیوپی در دوران کودکی به وجود می آید ، فرض بر این است که این اختلال فقط در اوایل کودکی قابل درمان است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟
اگر بعد از چند هفته اول زندگی متوجه ضعف چشم کودکتان شدید ، به پزشک فرزند خود مراجعه کنید. در صورت وجود سابقه خانوادگی چشم های متقاطع ، آب مروارید دوران کودکی یا سایر شرایط چشم ، بررسی بینایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
برای همه کودکان ، معاینه کامل چشم بین 3 تا 5 سال توصیه می شود.

تنبلی چشم در بزرگسالی چه اثری دارد؟
تنبلی چشم اگر به موقع درمان شود نمی تواند در بزرگسالی مشکل خاصی ایجاد کند .همه ی والدین در سن ۷ سالگی باید بینایی کودک را مورد بررسی قرار دهند و در صورتی که تنبلی چشم مشاهده شد حتما باید پیگیری های لازم را انجام دهند .در صورتی که رسیدگی های لازم برای درمان تنبلی چشم کودک ایجاد نشود قطعا در بزرگسالی مشکلات بینایی ایجاد می کند و می تواند خطرناک باشد .پس والدین برای درمان باید صبوری کنند درمان ممکن است کمی طول بکشد اما در صورتی که درمان صورت گیرد می تواند گفت بهبود صددرصدی رخ می دهد.

تشخیص زودرس و اثرات طولانی مدت
فراتر از علائم تنبلی چشم، ممکن است کودک خود را ببنید که چشمانش را زیاد مالش می دهد یا زیاد پلک می زند.پس بهتر است با دیدن علائم اولیه زودتر به پزشک مراجعه کنید حتی اگر قبل از سن ۷ سالگی باشد.
در حال حاضر بسیاری از متخصصان کودکان با آزمایش تحت عنوان عکس برداری ، غربالگری می کنند. بسیاری از مدارس نیز این کار را به عنوان بخشی از آزمایش سالانه خود استفاده می کنند.
اگر زود تشخیص داده شود ، تنبلی چشم به چند روش مختلف قابل درمان است. با این حال ، بیماران باید ساده ترین برنامه درمانی را در اسرع وقت انجام دهند . کودکان در سن مدرسه قادر به مداوا هستند ، اما ممکن است نیاز به زمان بیشتری برای بهبود داشته باشد. تقریباً ۳ درصد از بزرگسالان در نتیجه چشم های تنبل نشده درمان نشده ، بینایی دائمی را تجربه می کنند.

چشم تنبل در کودکان بزرگتر و بزرگسالان
برخی از نوجوانان و بزرگسالان با چشم تنبل درمان موفقی دارند. اما ممکن است در حدود ۷ تا ۹ سالگی ، درمان نشود ، اگر یک چشم تار بماند و درمان صورت نگیرد ، می توانند مشکلات مادام العمر داشته باشند.

عوارض تنبلی چشم
اگر خیلی دیر شروع شود ، از بین رفتن آمبلیوپی ممکن است دائمی باشد زیرا پیوندها در سیستم بینایی بدن به شکلی که باید انجام شوند ، انجام نمی شوند.
با تشخیص و درمان زودرس ، بیشتر کودکان تقریباً تمام بینایی خود را بدست می آورند. اطمینان حاصل کنید که کودک شما در اوایل تست بینایی چشم را انجام می دهد. از توصیه های پزشک در مورد درمان پیروی کنید ، حتی اگر سخت باشد مثلا بسیاری از کودکان از زدن چسم بند خودداری می کنند .والدین باید صبوری کنند تا ضعف بینایی رفع شود.

نشانه های یک چشم تنبل
آمبلیوپی در دوران کودکی ، معمولاً بین ۶ تا ۹ سالگی شروع می شود و شناسایی و معالجه آن قبل از ۷ سالگی بهترین شانس برای اصلاح کامل بیماری را به همراه می آورد.

علائم تنبلی چشم
علائم و علائم چشم تنبلی عبارتند از:
می که به سمت داخل یا خارج انحراف دارد.
چشم هایی که به نظر می رسد با هم کار نمی کنند.
درک عمق ضعیف
مالش زیاد چشم ها یا بستن آن ها
کج کردن سر
نتایج غیر طبیعی آزمایش های غربالگری بینایی
گاهی اوقات تنبلی چشم بدون معاینه چشم مشهود نیست.

علل تنبلی چشم چیست؟
ممک است علل تنبلی چشم دقیق مشخص نباشد اما موارد زیر می تواند از علائم تنبلی چشم باشد:
خطاهای انکسار
یک چشم ممکن است تمرکز بسیار بهتری نسبت به دیگری داشته باشد. چشم دیگر می تواند نزدیک یا دور بین باشد. یا می تواند آستیگماتیسم داشته باشد. هنگامی که مغز شما از یک چشم تصویر می گیرد شروع به نادیده گرفتن چشم ضعیف می کند. اگر این کار برای ماهها یا سالها ادامه پیدا کند ، بینایی در چشم تار وخیم تر می شود.
استرابیسموس
این زمانی است که چشمان شما همانطور که باید نمی توانند در یک راستا قرار بگیرند. افرادی که دچار استرابیسم هستند نمی توانند نگاه خود را به یک تصویر متمرکز کنند ، بنابراین اغلب آنها اجسام را مضاعف می بینند. مغز شما تصویر را از چشمی که هم تراز نیست نادیده می گیرد.
آب مروارید در داخل چشم شما می تواند همه چیز را مبهم جلوه دهد. بینایی در آن چشم ممکن است آن طوری که باید پیشرفت نکند.
عدم تعادل عضلات (strabismus amblyopia). شایع ترین علت ایجاد تنبلی عدم تعادل در عضلات است. این عدم تعادل می تواند باعث شود که چشمان از بین بروند و از کار با هم جلوگیری کنند.
افتادگی پلک (پتوز). یک پلک آویز می تواند دید شما را مسدود کند.

عوامل خطر تنبلی چشم
کودکان زیر بیشتر در معرض خطر تنبلی چشم قرار دارند:
اگر کودک زود متولد شده باشد و یا به اصطلاح نارس باشد احتمال تنبلی چشم وجود دارد.
اگر کودک هنگام تولد از وزن متوسط کوچکتر بوده باشد.
سابقه خانوادگی از آمبلیوپی یا سایر مشکلات چشم را داشته باشید
ناتوانی های رشدیدر کودک وجود دارد.

تشخیص تنبلی چشم
همه کودکان قبل از سن مدرسه باید آزمایش بینایی انجام دهند. پزشک فرزند شما مسایل زیر را بررسی می کند :
هیچ چیز مانع از تابش نور در چشمان آنها نمی شود.
هر دو چشم به همان اندازه خوب می بینند.
هر چشم همانطور که باید حرکت کند، حرکت می کند.
در صورت بروز هر مشکلی ، پزشک یا پرستار مدرسه ممکن است به شما توصیه کند که کودک خود را نزد متخصص چشم ببرید. اگر احساس می کنید چیزی در دید کودک شما اشتباه است - حتی اگر چیزی در بررسی بینایی مشاهده نشود - با پزشک چشم کودکان ملاقات کنید.
برخی از کارشناسان مراقبت از چشم می گویند بچه ها باید در سن 6 ماهگی ، 3 ساله و بعد از آن هر سال که در مدرسه هستند ، معاینه چشم را انجام دهند. از پزشک کودکتان حتما بپرسید چه چیزی برای فرزند شما مناسب است.
پزشکان چشم با دیدن اینکه چقدر چشمانشان از یک شیء متحرک پیروی می کند ، نوزادان و خردسالان را آزمایش می کنند. آنها همچنین ممکن است هر بار یک چشم را بپوشانند و واکنش کودک را بررسی کنند.
در بچه های بزرگتر ، پزشک یک چشم را پوشانده و از تصاویر و حروف برای بررسی دید آنها استفاده می کند.

درمان تنبلی چشم
مهم است که در اسرع وقت درمان تنبلی چشم شروع شود. بسته به علت ، ممکن است درمان به صورت های زیر باشد:
تصحیح هرگونه مشکل بینایی اساسی مانند نزدیکی ، دور بین بودن یا آستیگماتیسم. بیشتر بچه های مبتلا به آمبلیوپی نیز برای کمک به تمرکز چشم خود به عینک نیاز دارند.
جراحی ، اگر آب مروارید نوری را از چشم آنها مسدود کند یا استرابیسم چشم خود را از حرکت به همان روشی که باید نگه می دارد باز دارد.
پوشاندن چشم قوی برای مجبور کردن مغز برای استفاده از چشم ضعیف. در ابتدا کودک شما سخت خواهد دید. بینایی آنها بهتر می شود ، گرچه ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا بینایی چشم تنبل بهتر شود. پس از آن ، آنها مجبور نخواهند بود که همیشه چشم قوی را بپوشانند. اما گاهی اوقات ، هنگامی که از هر دو چشم استفاده می شود ، بینایی ایجاد شده در چشم ضعیف از دست می درود. اگر این اتفاق بیفتد ، ممکن است مجبور شوند دوباره چشم را بپوشانند.
قطره چشم با دارویی به نام آتروپین ،بینایی چشم قوی را ضعیف تر می کند، بنابراین فرزند شما نیازی به پوشیدن چشم بند ندارد. این همچنین مغز آنها را مجبور به استفاده از ضعف چشم می کند.
فیلتر Bangerter که بر روی لنزهای عینک چشمی قوی تر چشم پوشیده شده است تا بینایی چشم قوی محو شود، بنابراین مجبور است از چشم ضعیف استفاده شود.

آیا تنبلی چشم در بزرگسالی با لیزیک درمان می شود؟
از آنجایی که لنز به طور مستقیم بر روی سطح چشم قرار می گیرد، قدرت متفاوتی در دو چشم ایجاد نمی کند که با مشکلات بزرگنمایی با قدرت نوری مرتبط است. بنابراین لنز معمولا گزینه ای بهتر در برابر عینک برای افراد مبتلا به عیوب انکساری میباشد.
اگر فرد مبتلا به این بیماری (آنیسوموتریا) نتواند بدون داشتن مشکل از لنز استفاده نماید ، ممکن است جراحی لیزیک بهترین راه برای تصحیح عیوب انکساری جهت جلوگیری از تنبلی چشم باشد. اگر به شما گفته شده است که در صورت عدم استفاده تمام وقت از عینک یا لنز در معرض تنبلی چشم خواهید بود، با پزشک خود در مورد جراحی لیزیک مشورت نمایید ، ممکن است بهترین گزینه برای شما همین روش باشد.
با این وجود، اگر در حال حاضر دارای تنبلی چشم هستید، باید نکاتی را در مورد جراحی لیزیک در نظر بگیرید . بسیاری از پزشکان عمل جراحی انکساری را در چشم های قویتر انجام نخواهند داد ، اگر بینایی تصحیح شده در افرادی که مبتلا به تنبلی چشم هستند ۱۰/۵ یا کمتر باشد ، پزشک در طول معاینه در مورد جراحی با شما صحبت خواهد نمود.

قطره چشم یا قطره های آتروپین برای درمان کافیست؟
در حالی که آتروپین ممکن است باعث افزایش بینایی در چشم تنبل شود ، این تکنیک ها باعث افزایش توانایی بیمار در استفاده از دو چشم در کنار هم (بینش دو چشمی) نمی شوند. اگر بیمار آموخت که همزمان ورودی را از چشم تنبل و چشم دیگر خود ترکیب کند ، ممکن است اثرات مفید لکه بینی چشم از بین برود. این ممکن است توضیح دهد که چرا بیست و پنج درصد از بیماران ، که به طور موفقیت آمیز با چشم بند معالجه می شوند ، در هفته ها و ماه ها پس از پایان درمان ، تنبلی چشمشان درمان می شود.
چشم انداز بینایی (Optetic Vision Therapy) فیزیوتراپی برای چشم تنبلی است
مدتهاست که پذیرفته شده است که با آموزش و تمرین می توان توانایی حرکت و هماهنگی ما را افزایش داد. هیچ کس مزایای استفاده از فیزیوتراپی را برای بیمارانی که دچار آسیب دیدگی پا هستند ، زیر سوال نمی برد. با این حال ، برای بیشتر قرن گذشته ، درمان برای چشم تنبل از این امر دلسرد شده است زیرا تصور می شد که پیشرفت در بینایی نمی تواند در گذشته "دوره بحرانی" انجام شود. اکنون می دانیم که به لطف نوروپلاستی ، توانایی تغییر ، تقویت و توسعه بسیاری از مهارتهای ادراکی و تصویری در طول زندگی را داریم. بینایی سنجی در درمان افراد مبتلا به آمبلیوپی در هر سنی موثر است. هیچ کس را نباید صرفاً بر اساس سن ، از درمان خودداری کرد.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.