۲۲۷۸۸۸
۱۱۳۸
۱۱۳۸

پرستار کودک در منزل/تهران، توصیه‌های لازم

پیدا کردن پرستار کودک در منزل کمی دشوار است، چون باید دنبال فردی لایق و حرفه‌ای باشید. اما در نهایت می‌دانید که کودک خود را به دست‌های مطمئنی سپرده‌اید.

اکثر والدین تمایل دارند فردی را به عنوان پرستار کودک در منزل انتخاب کنند که بالغ باشد؛ صمیمی رفتار کند و واقعاً به کودکان علاقمند باشد.

توصیه‌های افرادی که آن‌ها را می‌شناسید و به آن‌ها اعتماد دارید، بهترین راه برای انتخاب پرستار قابل اعتماد و توانمند است. اگر به تازگی در منطقه‌ای از تهران ساکن شده‌اید و نمی‌دانید چطور پرستار کودک در منزل پیدا کنید:

ممکن است همسایه‌ها یا همکاران‌تان افرادی را برای این کار بشناسند.

ببینید آیا کارکنان مطب متخصص اطفالی که به آن مراجعه می‌کنید، پیشنهادی دارند یا خیر.

از موسسات خدمات پرستاری کمک بگیرید.

اگر کودک‌ شما به مهد کودک می‌رود، از مربی‌های مهد کودک بخواهید شما را راهنمایی کنند یا بپرسید آیا خود مربی‌ها به عنوان پرستار کودک در منزل نیز کار می‌کنند یا خیر.

مصاحبه با پرستاران کودک و بررسی سوابق آن‌ها کمک می‌کند انتخاب‌های خود را محدود کنید. فهرستی از سوالات لازم را آماده کنید تا قبل از شروع کار بپرسید.

از پرستار کودک در منزل بخواهید اگر تجربه‌ای در مراقبت از بچه‎‌ها دارد، مطرح کند و بپرسید آیا دوره‌های خاصی برای پرستاری از کودک گذرانده‌ است یا خیر.

هم‌چنین روش خوبی است که پرستار مدنظر خود را به خانه دعوت کنید تا با خانه‌ی شما آشنا شود و بتوانید نحوه‌ی تعامل او را با کودک خود ارزیابی کنید.

پرستار کودک در منزل/تهران، توصیه‌های لازم

دستورالعمل‌های لازم برای پرستار کودک در منزل

قبل از این که کودک خود را تنها بگذارید، باید چند نکته‌ را به پرستار کودک در منزل یادآوری کنید.

برنامه‌ی روزانه‌ و محدودیت‌ها

ابتدا لازم است به پرستار، روتین کودک خود را بگویید. یعنی پرستار را در جریان تکالیف مدرسه و ساعت خواب و ساعت‌ غذا خوردن کودک قرار دهید. هم‌چنین با پرستار درباره‌ی قوانین رفتار کودک‌ خود در خانه صحبت کنید. قوانینی مانند مدت زمان مجاز برای تماشای تلویزیون، بازی‌های ویدئویی و بازی‌های فیزیکی در بیرون از خانه.

موقعیت‌های اورژانسی

به پرستار نشان دهید از چه راهی می‌تواند همیشه با شما در تماس باشد و از او بخواهید در صورت بروز هر نوع اتفاق ناخوشایند، ابتدا با اورژانس و سپس با شما تماس بگیرد. فهرستی از شماره تماس‌های اضطراری را در اختیار پرستار قرار دهید تا در صورت بروز مشکل و عدم دسترسی به شما، بتواند مشکل را با شخصی از نزدیکان مورد اعتمادتان در میان بگذارد.

اگر در خانه، کپسول آتش‌نشانی یا جعبه‌ی کمک‌های اولیه دارید، مکان آن‌ها را به پرستار نشان دهید. مکان کلیدهای زاپاس را نیز باید به پرستار نشان دهید. (ممکن است برای مواقعی که کودک، خود را در اتاق حبس می‌کند، لازم شود.)

هم‌چنین به کودک خود یاد دهید چطور باید با اورژانس تماس بگیرد تا اگر اتفاقی برای خود پرستار افتاد، کودک بتواند به او کمک کند.

پرستار کودک در منزل/تهران، توصیه‌های لازم

مراقبت‌های دارویی و غذایی

اگر کودک‌ شما مشکل خاصی (مانند انواع آلرژی) دارد، حتما‌ً به پرستار اطلاع دهید. اگر کودک‌ شما باید در ساعت‌های مشخصی دارو بخورد، آن را نیز به پرستار اطلاع دهید. البته به پرستار یادآوری کنید بدون دستور یا اطلاع شما، هیچ دارویی به کودک ندهد.

اگر سن کودک شما زیر ۴ سال است، از پرستار بخواهید به او آجیل، آب‌نبات سفت، هویج خام یا هر نوع غذای سفتی که باعث انسداد لوله‌های تنفسی و خفگی کودک می‌شود، ندهد. غذاهایی مانند انگور نیز باید به صورت قطعات بسیار ریز و خردشده مصرف شوند. درباره‌ی الگوی غذایی کودک بیش‌تر بخوانید.

ایمنی کودک

پرستار کودک در منزل باید با تمام انتظارات شما آشنا باشد. اگر نمی‌خواهید پرستار با کودک‌ بیرون از خانه برود، این را رک و پوست‌کنده به او بگویید. یا اگر پرستار می‌خواهد کودک‌ را با ماشین از مهد کودک بیاورد، گواهی‌نامه‌ی رانندگی او را چک کنید و حساسیت‌های خود را درباره‌ی نشستن کودک‌ در ماشین، با او در میان بگذارید. راهکارهای ایمنی کودک در ماشین را بخوانید.

از پرستار بخواهید کودک‌ را حتی به مدت ۱ دقیقه هم در خانه یا حیاط تنها نگذارد و او را بدون مراقبت در نزدیکی آب رها نکند. زیرا نوزادان و کودکان خردسال حتی در یک سطل یا توالت می‌توانند فقط در چند اینچ آب غرق شوند.

پرستار نباید اجازه دهد بچه‌ها با کیسه‌های پلاستیکی، بالن‌های لاتکس‌، سکه‌ها و اشیای کوچک دیگری که ممکن است با آن‌ها خفه شوند، بازی کنند. هم‌چنین نباید اجازه دهد بچه‌ها کنار پله، پنجره، اجاق گاز و پریز برق بازی کنند.

پرستار کودک در منزل/تهران، توصیه‌های لازم

ویژگی‌های پرستار کودک در منزل

پیش‌تر گفتیم پرستار کودک باید عاشق بچه‌ها باشد. در ادامه چند ویژگی مهم دیگر را عنوان می‌کنیم:

مسئولیت‌پذیری

پرستار قابل اعتماد، آرزوی هر پدر و مادری است. والدین می‌خواهند از سلامت کودک خود مطمئن شوند. بنابراین پیش از هر چیز، دنبال شخصی می‌گردند که مسئولیت‌پذیر و قابل اعتماد باشد.

فعال بودن

بچه‌ها انرژی زیادی دارند و مدام در حال جنب‌وجوش هستند. پرستار کودک در منزل باید با این انرژی مطابقت داشته باشد و آمادگی لازم را برای مراقبت از کودک کسب کند.

باتجربگی

نگه‌داری از بچه‌ها به آن آسانی که مردم فکر می‌کنند نیست. پرستاری از کودکان به آمادگی و اعتماد به نفس و مهارت نیاز دارد. تجربه داشتن باعث می‌شود پرستارها مهارت لازم را برای این کار کسب کنند. والدین، پرستارانی را می‌خواهند که در مواقع غیر منتظره بدانند چطور باید رفتار کنند و خون‌سرد و آگاهانه عمل کنند.

معلم بودن

پرستار کودک، شبیه به معلم و مربی، با کودک ارتباط زیادی دارد و می‌تواند برای او نقش الگو و راهنما را ایفا کند. پرستار می‌تواند در انجام تکالیف بچه‌ها به آن‌ها کمک کند و نسبت به آن‌ها دلسوز و مهربان باشد. بچه‌ها هم به رفتارهای پرستار خود توجه نشان می‌دهند و از او یاد می‌گیرند.

صبوری

صبر ویژگی بسیار مهمی برای پرستاران کودک محسوب می‌شود. همان‌طور که به کودکان یاد می‌دهیم صبور باشند و مثلاً منتظر نوبت خود برای استفاده از سرسره باشند، پرستاران نیز باید صبر و شکیبایی را به کودکان نشان دهند.

پرستار کودک در منزل/تهران، توصیه‌های لازم

در فهرستی که خواندید، سعی کردیم تمام موارد لازم را برای انتخاب پرستار کودک در منزل، جداگانه نام ببریم و توضیح دهیم. سایر ویژگی‌های پرستار کودک را بخوانید. مراقبت از کودک کار آسانی نیست و نیاز به دقت و توجه بسیار دارد. بنابراین ایرادی ندارد از چند نفر دیگر نیز کمک بگیرید. در صورت نیاز به مشاوره می‌توانید:

به بخش مشاوره نی نی بان سر بزنید.

منبع: kidshealth

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.