۲۲۹۵۶۳
۱۹۹۸
۱۹۹۸

بیماری کرونا (Covid۱۹)بر کودکان چه تاثیری داشته است؟

اگر کودک شما علائم کووید-۱۹ دارد؛ به محض اینکه احساس ناخوشی کرد، حتی اگر علائم آن خفیف بود به پزشک مراجعه کنید.

از دو سال پیش و با همه‌گیر شدن ویروس کرونا در سراسر جهان، زندگی همه ما دستخوش تغییراتی گسترده شد. در روزها و ماه‌های ابتدایی، شناخت دانشمندان و پزشکان از این بیماری بسیار محدود بود. اما به مرور و با انجام تحقیقات متعدد درمان‌ها و واکسن‌های نسبتا موثری برای این بیماری ساخته شده است. از سویی ویروس کرونا نیز در این مدت تغییرات زیادی داشته و نسخه‌های متفاوتی از آن در نقاط مختلف جهان پراکنده شده که از نظر علائم، نشانه‌ها و... با هم تفاوت‌هایی دارند. از آنجا که مراقبت از کودک در شرایط فعلی نیازمند شناخت هرچه بیشتر نحوه تعامل این ویروس با گروه سنی کودک است؛ در این نوشته به بررسی تاثیر کرونا بر کودکان از ابعاد گوناگون پرداخته‌ایم.

بیماری کرونا (Covid19)بر کودکان چه تاثیری داشته است؟

کرونا در کودکان به چه شکلی است؟

در اوایل همه‌گیری کرونا نگرانی از بابت درگیر شدن این گروه سنی با ویروس کرونا بسیار زیاد بود. اما خیلی زود اثبات شد که شدت بیماری ناشی از این ویروس در کودکان بسیار کمتر از بزرگ‌سالان است. در واقع اگرچه کودکان نیز به همان میزان بزرگ‌سالان به ویروس کرونا آلوده می‌شوند؛ اما اغلب دارای علائمی با شدت کمتر بوده؛ کمتر از بزرگ‌سالان نیازمند درمان هستند؛ به احتمال بسیار کمی نیازمند بستری بوده و به ندرت ممکن است بر اثر این بیماری جان خود را از دست بدهند.

با این وجود هنوز هم بیماری کویید 19 در دسته بیماری‌های خطرناک و حتی کشنده برای کودکان در نظر گرفته می‌شود. این مسئله وقتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که بدانیم که تعداد واکسن‌های کاملا ایمن برای این گروه سنی بسیار محدود بوده و اغلب افراد واکسینه شده در گروه بزرگ‌سالان قرار دارند. بنابراین لازم است که همه افراد، به‌خصوص افرادی که به عنوان پرستار کودک مشغول فعالیت هستند؛ شناخت دقیقی از بیماری کرونا در کودکان داشته باشند.

علائم کرونا در کودکان

به‌طور کلی علائم کرونا در کودکان بسیار شبیه به علائم آن در بزرگ‌سالان است. با این تفاوت که این علائم در کودکان خفیف‌تر بوده و در مدت زمان کمتری ناپدید می‌شوند. با این وجود تحقیقات گوناگون نشان داده است که فهرست زیر از جمله متداول‌ترین علائم آلودگی به ویروس کرونا در کودکان است:

 • تب و لرز. به این معنی است که با لمس سینه یا پشت کودک احساس گرمای غیر معمول کنید. گرمایی که برای درک غیرمعمول بودن آن نیازی به اندازه‌گیری توسط دماسنج ندارد.
 • سرفه مداوم. به معنای سرفه‌های متوالی برای بیش از یک ساعت در طول روز
 • از دست دادن یا تغییر در حس بویایی یا چشایی. این نشانه در نوجوانان و جوانان بیش از میان‌سالان و سالمندان دیده می‌شود.
 • تنگی نفس
 • احساس خستگی یا فرسودگی
 • بدن درد
 • سردرد
 • گلودرد
 • مسدود شدن یا آبریزش بینی
 • از دست دادن اشتها
 • اسهال

همان‌طور که مشاهده کردید علائم کرونا بسیار شبیه به علائم سایر بیماری‌های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا است.

بیماری کرونا (Covid19)بر کودکان چه تاثیری داشته است؟

کدام واکسن کرونا برای کودکان مناسب است

واکسن‌های زیادی برای بیماری کرونا ساخته و به مرحله عرضه رسیده‌اند؛ اما تعداد بسیار محدودی از آنها مجوز مصرف محدود در کودکان و نوزادان را نیز دریافت کرده‌اند. همچنین محدودیت وجود انواع برندهای واکسن در سراسر جهان، نکته دیگری است که هنگام تصمیم‌گیری در زمینه واکسیناسیون کودکان در برابر کرونا باید در نظر گرفت.

در حال حاضر هیچ واکسنی مجوز تزریق به افراد زیر ۵ سال را از سازمان بهداشت جهانی و سازمان غذا و داروی آمریکا دریافت نکرده است. برای بازه سنی ۵ تا ۱۷ سال تنها واکسن فایزر (بیونتک) توانسته مراحل تحقیقاتی لازم را طی کرده و مجوز مصرف را از این سازمان دریافت نماید.

با این وجود سازمان‌های غذا و دارو در سایر کشورها، بنابر تشخیص و تحقیقات خود و محاسبه منافع و ضررهای تزریق واکسن به این گروه سنی، توصیه‌های متفاوتی داشته‌اند. به عنوان مثال در چین تزریق واکسن سینواک به کودکان بالای ۳ سال توصیه می‌شود. همچنین کوبا واکسنی را توسعه داده است که برای کودکان بالای ۲ سال بی‌خطر اعلام شده است. سازمان غذا و داروی ایران نیز تزریق واکسن سینوفارم را به کودکان بالای ۵ سال بلامانع (نه ضروری) دانسته است.

به‌طور خلاصه در حال حاضر تصمیم به تزریق واکسن برای کودکان زیر ۱۲ سال، تا حدودی پیچیده بوده و بنابر وضعیت کودک (مثلا دارا بودن بیماری زمینه‌ای) و میزان شیوع اپیدمی در منطقه زندگی او، درباره آن باید نظر داد. بنابراین بهترین روش برای تصمیم‌گیری در این زمینه، مشورت اختصاصی با پزشک کودک است.

روش نگهداری و مراقبت از کودک کرونایی

اگر کودک شما علائم کووید-19 دارد؛ به محض اینکه احساس ناخوشی کرد، حتی اگر علائم آن خفیف بود به پزشک مراجعه کنید.

اگر پزشک می‌گوید مراقبت از کودک در خانه بی‌خطر است؛ سعی کنید تا حد امکان تماس او را محدود به یک پرستار کودک (مثلا یکی از والدین) کنید؛ تا سایر اعضای خانواده، به‌ویژه آنهایی که در معرض خطر بالای بیماری شدید هستند، از قرار گرفتن در معرض عفونت کرونا مصون بمانند. در صورت امکان این پرستار کودک باید سالم و بدون هیچ‌گونه بیماری زمینه‌ای و واکسینه شده باشد.

کودک بیمار را تنها نگذارید. با او در مورد کووید-۱۹ و اینکه چرا مهم است که برای مدتی از سایر اعضای خانواده فاصله بگیرد صحبت کنید. پرستار کودک و در صورت امکان کودک (سن ۶ سال به بالا) باید هنگام تماس نزدیک از ماسک پزشکی مناسب استفاده کنند؛ و مرتبا دست‌ها را با آب و صابون یا ضدعفونی‌کننده‌های الکلی بشویند. در نهایت استراحت، مایعات فراوان و غذاهای مغذی به بهبود سریع‌تر کودک شما کمک می‌کند.

افسردگی کودک بعد از کرونا

استرس مداوم، ترس، اندوه و عدم اطمینان ایجاد شده توسط همه‌گیری ویروس کرونا بر کودکان و نوجوانان سنگینی کرده است. فارغ از ابتلا یا عدم ابتلای کودک به کرونا، بسیاری از آنها از نظر عاطفی دوران سختی را سپری می‌کنند.

برای مثال، بیش از ۵۰ هزار کودک در ایران مرگ یک یا هر دو والد خود را در اثر ابتلا به کووید ۱۹ تجربه کرده‌اند.

اگر احساس می‌کنید کودک شما نیز درگیر مشکلات روانی ناشی از کرونا و یا افسردگی بعد از ابتلا به کرونا شده است؛ بهتر است به دنبال تغییر شرایط، ایجاد اطمینان به او، دور کردن او از اخبار مرتبط و ساختن فضایی مفرح و شاد برای او باشید. همچنین در صورتی که هیچ‌یک از این راه‌کارها موجب بهبود حالات روحی فرزندتان نشد؛ مراجعه به مشاور یا روانشناس بهترین توصیه ممکن است.

پرستاری از بیماری کرونایی با سپید گستر

ویروس کرونا یا همان کوید ۱۹ چند سال است که زندگی تمامی افراد دنیا را تغییر داده است و کودکان ۲ سال است که مدرسه را به صورت مجازی سپری می کنند و هیچ چیز مشخصی وجود ندارد که این ویروس یا بیماری کی به اتمام می رسد و بیماری کرونا تاثیر زیادی بر خانواده و کودکان گذاشته است. پرستار بیمار کرونایی بسیار سخت است چون با توجه به انتقال کار را سخت می کند و بچه ها قدرت انتقال آن را بیشتر می کنند ولی سپید گستر پرستار های دارد که بهترین خدمات را به شما ارائه می دهند مانند پرستاری در منزل که می توانید با کارشناسان آنها به صورت رایگان مشاوره بگیرید.

تلفن: ۰۲۱-۸۸۹۲۸۳۳۶

آدرس: تهران، میدان ولیعصر، خیابان کریمخان، ابتدای خیابان حافظ، نبش کوچه هورچهر، پلاک ۲، طبقه ۴، واحد ۷

سایت: https://sepidgostar.com

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.