۲۳۸۰۹۴
۳۰۶
۳۰۶

علت بی خوابی کودکان: روش های مقابله و درمان با بی خوابی در کودکان

علت بی خوابی کودکان: روش های مقابله و درمان با بی خوابی در کودکان

بی خوابی در کودکان یک نگرانی است که فراتر از مشکلات گاه به گاه خواب در نظر گرفته می‌شود. درک علت بی خوابی کودکان توسط والدین برای ارائه حمایت و مداخلات هدفمند بسیار مهم است. در این مقاله به صورت جامع‌تر این مشکل را بررسی خواهیم کرد و نگاهی به دلایل و همچنین روش‌های درمان‌ این اختلال در کودکان خواهیم پرداخت.

در این مقاله می‌خوانید:

 • بی خوابی در کودکان نشانه چیست؟
 • روش درمان بی خوابی در کودکان
 • معرفی بهترین دارو برای بی خوابی کودکان
 • درمان بی خوابی کودکان در طب سنتی
 • آیا بی خوابی در کودکان اوتیسم شایع است؟

بیشتر بخوانید: دلیل بی خوابی کودکان چیست؟

بی خوابی در کودکان نشانه چیست؟

علت بی خوابی کودکان می‌تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی بروز پیدا کند. برخی از این دلایل مقطعی هستند بعد از مدتی بهبود می‌یابند، اما برخی از از آن‌ها می‌توانند نشانه یک مشکل جدی‌تر باشند. در ادامه انواع دلایل بی خوابی کودکان را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

استرس و اضطراب

کودکان مانند بزرگسالان، ممکن است استرس و اضطراب را تجربه کنند. این مشکل می‌تواند به صورت اختلال در به خواب رفتن یا عمیق شدن خواب ظاهر شود. عواملی مانند فشار تحصیلی، تغییرات خانوادگی یا چالش‌های اجتماعی می‌توانند در افزایش سطح استرس نقش داشته باشند و بر توانایی کودک برای استراحت و آرامش قبل از خواب تأثیر بگذارد.

علت بی خوابی کودکان: روش های مقابله و درمان با بی خوابی در کودکان

عوامل محیطی

محیط خواب نقش اساسی در توانایی کودک برای رسیدن به خواب آرام دارد. مسائلی مانند سر و صدای زیاد، رختخواب ناراحت کننده یا دمای نامنظم اتاق می‌تواند در روند خواب او اختلال ایجاد کند و به بی خوابی کودکان در شب منجر شود. ایجاد یک محیط خواب آرام و راحت برای کودکان ضروری است.

خیره شدن به صفحه نمایش و دستگاه های الکترونیکی

استفاده بیش از حد از صفحه نمایش قبل از خواب در چرخه طبیعی خواب و بیداری بدن، خصوصاً کودکان اختلال ایجاد می‌کند و می‌تواند علت بی خوابی کودکان باشد. نور آبی ساطع شده توسط دستگاه‌های الکترونیکی می‌تواند تولید ملاتونین (هورمون خواب) را سرکوب کند. محدود کردن زمان استفاده از صفحه نمایش به ویژه نزدیک به زمان خواب، برای ترویج خواب سالم در کودکان بسیار مهم است.

برنامه خواب نامنظم

زمانی که نوبت به روال خواب می‌رسد، ثبات کلیدی است. یکی از دلایل اصلی بی خوابی کودک یک ساله و کودکان در سنین پایین‌تر همین موضوع است. زمان خواب نامنظم و زمان بیدار شدن می‌تواند ریتم شبانه روزی کودک را مختل کرده و ایجاد یک الگوی خواب سالم را برای آنها چالش برانگیز کند. ایجاد یک برنامه خواب ثابت به تنظیم ساعت داخلی بدن کمک می‌کند.

شرایط پزشکی

برخی از شرایط پزشکی مانند آلرژی، آسم یا مشکلات گوارشی می‌توانند به اختلالات خواب در کودکان کمک کنند. شناسایی و مدیریت این مسائل بهداشتی اساسی با کمک متخصصان برای بهبود کیفیت خواب ضروری است.

اختلالات مرتبط با خواب

شرایطی مانند آپنه خواب یا سندرم پاهای بی قرار می‌تواند علت بی خوابی کودکان باشد و بر توانایی کودک برای رسیدن به خواب عمیق و ترمیمی تأثیر بگذارد. در صورت مشکوک بودن، ارزیابی کامل کودک توسط یک پزشک برای تشخیص و رسیدگی به این اختلالات مرتبط با خواب ضروری است.

کافئین و رژیم غذایی

مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار یا خوردن وعده‌های سنگین نزدیک به زمان خواب، می‌تواند در خواب کودک اختلال ایجاد کند. نظارت و محدود کردن مصرف کافئین به ویژه هنگام عصر، می‌تواند به بهداشت خواب بهتر کودکان کمک کند.

علت بی خوابی کودکان: روش های مقابله و درمان با بی خوابی در کودکان

پیشنهاد ویژه نی نی بان: قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب

روش درمان بی خوابی در کودکان

راهکارهای درمان بی خوابی کودکان، رابطه مستقیمی با دلایل ایجاد آن دارد. با این حال برخی رویکردهای کلی برای بهبود این اختلال وجود دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

ایجاد یک روال مداوم در خواب

ایجاد یک روال ثابت و مداوم در خواب را می‌توان بهترین درمان بی خوابی کودکان دانست، زیرا بسیاری از کودکان به دلیل اضطراب‌های اضافی و عدم آرامش دچار این اختلال می‌شوند. دنباله‌ای قابل پیش بینی از فعالیت‌های آرامش بخش مانند خواندن کتاب، حمام آب گرم یا تمرین حرکات کششی ملایم، به بدن کودک سیگنال می‌دهد که زمان خواب فرا رسیده است.

بهینه سازی محیط خواب

یک محیط خواب مناسب برای مهیا کردن خوابی آرام بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که اتاق خواب کودک ساکت، تاریک و در دمای راحت است. ملافه راحت و یک تشک حمایتی به راحتی فضای خواب کودک کمک می‌کند. محدود کردن استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی در اتاق خواب نیز نقش مهمی در برطرف کردن علت بی خوابی کودکان دارد.

علت بی خوابی کودکان: روش های مقابله و درمان با بی خوابی در کودکان

درمان رفتاری شناختی برای بی خوابی (CBT-I)

CBT-I یک رویکرد درمانی است که به افکار، رفتارها و احساسات مرتبط با مشکلات خواب می‌پردازد. این روش درمانی می‌تواند به شناسایی و تغییر الگوهای منفی خواب کمک کند و عادت‌های خواب سالم‌تری را برای درمان بی خوابی کودکان سه ساله و سنین بالاتر از آن ایجاد کند.

تکنیک های آرامش

آموزش تکنیک‌های آرامش به کودکان، می‌تواند آنها را در مدیریت استرس و اضطراب که ممکن است به بی خوابی منجر شود، توانمند کند. تکنیک‌های ساده‌ای مانند تنفس عمیق، تصویرسازی هدایت‌شده یا آرام‌سازی عضلات می‌توانند در ایجاد حس آرامش قبل از خواب مؤثر باشند.

محدود کردن کافئین و مصرف قند

رژیم غذایی در بهداشت خواب نقش مهمی دارد. به حداقل رساندن کافئین و مصرف قند، به ویژه در ساعات پایانی روز، می‌تواند از خواب آلودگی جلوگیری کند. تشویق یک رژیم غذایی متعادل سرشار از مواد مغذی تقویت کننده خواب، به بهبود این اختلال کمک می‌کند.

علت بی خوابی کودکان: روش های مقابله و درمان با بی خوابی در کودکان

مطالب پیشنهادی: با بی خوابی کودک چه کنیم؟

معرفی بهترین دارو برای بی خوابی کودکان

مداخلات دارویی به طور معمول برای موارد شدید و تحت هدایت پزشک برای درمان علت بی خوابی کودکان تجویز می‌شود، اما در صورت امکان استراتژی‌های غیر دارویی برای درمان این اختلال در اولویت قرار می‌گیرد. با این حال در برخی موارد که بی‌قراری‌های کودک شدید است و تکنیک‌های آرامش بخش تأثیر چندانی ندارند، برخی داروهای ضعیف خواب آور و معمولاً در قالب شربت برای آن‌ها تجویز می‌شود.

برخی از این داروها عبارتند از:

 • شربت اهورا اسلیپ: این دارو را می‌توان بهترین شربت بی خوابی کودکان در بین گزینه‌های موجود دانست. این شربت کاملاً گیاهی بوده و از گیاهان مانند زالزالک، بادرنجبویه، بابونه، گل ساعتی، مرزنجوش، اسطوخودوس و شکوفه بهار نارنج در ساخت آن استفاده شده است.
 • پودر کیدز کالم نچرال هلث: این پودر برای تقویت سیستم عصبی کودکان و حفظ آرامش آن‌ها بسیار مؤثر است و اضطراب و استرس را در کودکان کاهش می‌دهد.
 • شرت بایوکل کیدز ان او سی: این شربت حاوی عصاره گل ساعتی، بابونه و بادرنجبویه است و فرایند به خواب رفتن کودک را تسهیل می‌کند.
 • شربت سیموسد: یک شربت کاملاً گیاهی است که باعث ایجاد حس آرامش در کودک می‌شود.

بیشتر بخوانید: علت کم خوابی کودکان، آنچه باید بدانید

درمان بی خوابی کودکان در طب سنتی

در حالی که همیشه طب گیاهی یک رویکرد طبیعی و جامع برای رسیدگی به علت بی خوابی کودکان ارائه می‌دهد، اما همیشه باید با احتیاط و تحت راهنمایی متخصصان با آن برخورد کرد.

علت بی خوابی کودکان: روش های مقابله و درمان با بی خوابی در کودکان

بابونه

بابونه که به خاطر خواص تسکین دهنده‌اش مشهور است، انتخابی محبوب برای رفع مشکلات خواب کودکان محسوب می‌شود. اثرات آرام بخش خفیف آن می‌تواند به آرامش ذهن و بدن کودک کمک کند.

بادرنجبویه

بادرنجبویه به طور سنتی برای کاهش اضطراب و ایجاد آرامش استفاده می‌شود. خواص ملایم آن، این گیاه را برای کودکان مناسب می‌کند.

ریشه سنبل الطیب

ریشه سنبل الطیب به دلیل پتانسیل آن برای ایجاد اثر آرام بخش بر سیستم عصبی شناخته شده است. دمنوش رقیق شده این گیاه می‌تواند روند خواب کودک را بهبود بخشد.

اسطوخودوس

اسطوخودوس که به خاطر عطر دلپذیرش شناخته می‌شود، اثرات آرام بخش مؤثری دارد. استفاده از اسانس اسطوخودوس در دستگاه بخور یا استفاده از بالش‌های معطر اسطوخودوس می‌تواند یک محیط خواب آرام‌بخش برای کودکان ایجاد کند.

گل ساعتی

اثرات آرام بخش و خفیف این گیاه می‌تواند به درمان علت بی خوابی کودکان کمک کند و قبل از خواب باعث آرام آن‌ها شود.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر

علت بی خوابی کودکان: روش های مقابله و درمان با بی خوابی در کودکان

آیا بی خوابی در کودکان اوتیسم شایع است؟

رابطه بین اختلال اوتیسم (ASD) و مشکلات خواب طبق تحقیقات انجام شده، مستند شده است، به طوری که تعداد قابل توجهی از کودکان اوتیسمی بی خوابی یا سایر چالش‌های مرتبط با خواب را تجربه می‌کنند. کودکان اوتیستیک ممکن است در به خواب رفتن، عمیق شدن خواب یا حفظ یک برنامه خواب ثابت با مشکلاتی مواجه شوند که بر سلامت کلی و عملکرد روزانه آنها تأثیر می‌گذارد. پرداختن به بی خوابی در کودکان اوتیستیک نیازمند رویکردی منسجم و جامع است.

کلام آخر

شناسایی و رسیدگی به علت بی خوابی کودکان برای تقویت عادات خواب سالم از سنین پایین ضروری است. همکاری با متخصصان کودک، ایجاد یک محیط خواب مساعد و اجرای یک روتین قبل از خواب می‌تواند به طور قابل توجهی به بهبود کیفیت خواب و رفاه کلی در کودکان کمک کند. با درک تأثیر پیچیده عوامل مؤثر در بی خوابی، والدین می‌توانند اقدامات پیشگیرانه‌ای را برای حمایت از خواب آرام و بدون مشکل کودک خود انجام دهند.

منبع: helpguide

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.