70
کد: 223334
19 مرداد 1399 - 09:07
من ۵ روز پیش با نامزدم یه رابطه محافظت نشده داشتم که حدود ۲۴ ساعت بعد یه تنسی ۱.۵ خوردم.
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: سلام دوستان من ۵ روز پیش با نامزدم یه رابطه محافظت نشده داشتم که حدود ۲۴ ساعت بعد یه تنسی ۱.۵ خوردم ، تو اینترنت زده بود بعد از مصرف تنسی نباید قرص ضد تهوع بخوریم برای همین دوباره تنسی مصرف کردم اما یه جا خوندم مصرف قرص اورژانسی ممکنه باعث بارداری خارج از رحمی بشه. الان خیلی نگرانم اما فقط یکمی زیر شکمم درد میگیره و وقتی زیاد راه میرم کمر درد میگیرم. خواستم بدونم این علائمی که هست برای مصرف قرص اورژانسیه یا علائم بارداری خارج از رحمه؟؟؟   لطفا زودتر جواب بدید نگرانم
 
 
پاسخ دکتر مرجان قاجار، جراح و متخصص زنان زایمان و نازایی:
دوست عزیز احتمال شکست قرص یک تا دو درصد است. مصرف قرص های اورژانسی سیستم هورمونی را بهم میریزد و باعث ایجاد بی نظمی در قاعدگی گاهی تا سه سیکل می شود، در ضمن واکنش هر بدنی به قرص های اورژانسی متفاوت است، ممکن است شما چند روز زودتر یا دیرتر و یا در تاریخ مقرر همیشگی پریود شوید. به پزشک برای ایجاد نظم قاعدگی مراجعه کنید. در ضمن دو بار در سال می توانید از قرص اورژانسی استفاده کنید. مصرف این قرص ها به علت دوز بالای هورمون و عوارض زیاد (شامل عوارض جبران ناپذیر عروقی) اصلا توصیه نمیشود.
 
 
پاسخ دکتر نوشین نظری، متخصص زنان و زایمان:
دوست عزیز قرص های اورژانسی به دلیل بهم زدن هورمون های بدن باعث اختلال کارکرد تخمدان ها می شوند و احتمال بارداری منتفی است. ولی مسئله اختلال عملکرد تخمدان و ضعیف شدن سیستم هورمونی برای شما مطرح است.  
مشاوره ویدیویی
ارسال نظر
*پر کردن قسمت هایی که ستاره دارد ضروری است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: