۱۲۷۱۳۲
۵۱۹۲۵
۵۱۹۲۵

استراحت مطلق در بارداری، راهنمای کامل و کاربردی

هنگامی‌که بخواهید یک بارداری سالم را پیش ببرید؛ ممکن است پزشک به شما استراحت مطلق تجویز کند تا در اثر حرکت، فشار یا کشش، کیسه آب، جفت و جنین آسیب نبینند. درباره این درمان حاملگی در نی‌نی‌بان بخوانید.

استراحت مطلق در بارداری، راهنمای کامل و کاربردی

برای این‌که در بارداری سلامت مادر و جنین تامین شود؛ گاهی پزشکان برای مادر استراحت مطلق بارداری تجویز می‌کنند. این تجویز بسیار مهم است و مادران باید به خوبی از آن تبعیت کنند. اگر پزشک به شما گفته تکان خوردن، ورزش، سر کار رفتن یا حتی پیاده‌روی برای شما مضر است؛ باید در خانه با احتیاط راه بروید و بیشتر دراز بکشید. حتی گاهی استراحت مطلق برای مادر در بیمارستان هم تجویز می‌شود؛ یعنی مادر باید به بیمارستان برود و در آنجا بستری شود. شما هم چنین وضعیتی دارید؟ پس در ادامه با ما در نی‌نی‌بان باشید تا بیشتر درباره این تجویز پزشکان زنان بدانیم.

استراحت مطلق در بارداری چیست؟

استراحت مطلق در بارداری برای کاهش برخی از عوارض بارداری تجویز می‌شود. اگرچه برخی مشکلات و بیماری‌های زنان از قبل بارداری، می‌تواند عاملی برای این تجویز باشد اما در طول حاملگی هم برخی شرایط پیش می‌آیند که پزشک زنان مجبوب می‌شود؛ برای خانم استراحت مطلق تجویز کند.

مطلب پیشنهادی: تست بارداری اچ سی جی، طریقه استفاده

انواع استراحت مطلق

استراحت مطلق بارداری می‌تواند بسیار متفاوت باشد؛ ممکن است استراحت دوره‌ای ساده در خانه تا استراحت کامل در بستر یا حتی در بیمارستان هم برای مادر تجویز شود. اگر استراحت مطلق با نظارت کامل و بدون تکان خوردن باشد؛ یعنی خانم دچار یک حاملگی پرخطر است.

مشکلات استراحت مطلق بارداری

از هر 5 زن باردار در جهان، 1 نفر نیاز به استراحت مطلق در طی این دوران دارد. استراحت مطلق یعنی سپری کردن بیشترین ساعات شبانه روز در رختخواب و به حالت درازکش، استراحت مطلق می‌تواند از چند روز تا چند ماه باشد. معمولا متخصصان و پزشکان به خانم‌های باردار استراحت مطلق را توصیه نمی‌کنند چرا که طبق شواهد و مدارک در اغلب مواقع، استراحت مطلق باعث سلامت بیشتر مادر و جنین نمی‌شود.
خانم‌ها‌یی که مجبور به استراحت مطلق در بارداری می‌شوند، نسبت به این کلمه حساسیت زیادی دارند چرا که معتقدند تحمل این دوره در خانه بدون آنکه فعالیتی داشته باشند، بسیار سخت و طاقت‌فرساست در حالی‌که در استراحت مطلق نیز می‌توان از زمان لذت زیادی برد.

زایمان مناسب برای بارداری دوقلویی

علل استراحت مطلق در بارداری

وقتی خانمی باردار می‌شود؛ ممکن است به علل مختلفی مجبور باشد در خانه یا بستر استراحت کند و کمتر تکان بخورد. به این ترتیب پزشک متخصص زنان و زایمان، شرایط یک بارداری سالم را برای او فراهم می‌کند. معمولا خونریزی و انقباضات شدید از مواردی هستند که خانم را وادار به استراحت مطلق می‌کنند. در این شرایط حتی لازم است که برای وضعیت خود سونوگرافی یا آزمایش هم بدهید. دیگر علل استراحت مطلق در بارداری عبارتند از:

 • رشد کم جنین: اگر رشد جنین بسیار کم باشد یا دچار مشکلاتی شده باشد؛ پزشک برای خانم استراحت مطلق تجویز می‌کند.
 • بارداری دو یا چندقلویی: در بارداری‌های دو یا چند قلوئی، پزشک به مادر استراحت مطلق می‌دهد.
 • زایمان زودرس: اگر زایمان زودرس در کمین مادر باشد؛ پزشک از او می‌خواهد که در خانه استراحت مطلق کند.
 • جفت سرراهی: در شرایطی که جفت در قسمت پایین رحم یا در دهانه رحم قرار می‌گیرد؛ فرد باید در خانه استراحت کند که سلامت جنین تامین شود.
 • فشار خون بالای بارداری: اگر فشار خون بالای فرد کنترل نشود؛ امکان مرده‌زایی جنین وجود دارد؛ پس باید یک دوره استراحت مطلق برای خانم تعیین کرد.

استراحت مطلق در بارداری، راهنمای کامل و کاربردی

فهرست دلایل استراحت مطلق بارداری

 • فشار خون بالا، مانند پره اکلامپسی یا اکلامپسی
 • تغییرات دهانه رحم، مانند نارسایی دهانه رحم یا افاسمان دهانه رحم
 • خونریزی واژن
 • زایمان زودرس
 • اضطراب
 • سابقه سقط، مرده‌زایی یا زایمان زودرس
 • رشد ضعیف جنین
 • دیابت بارداری
 • عوارض جفت، مانند جدا شدن جفت، جفت سرراهی و جفت آکرتا

مطلب پیشنهادی: آیا میکروبلیدینگ در بارداری سلامت جنین را به خطر می‌اندازد؟

استراحت مطلق در بارداری، راهنمای کامل و کاربردی

فواید استراحت مطلق در بارداری

در بیشتر موارد، استراحت مطلق بارداری برای این تجویز می‌شود که مادر در شرایط بهتری قرار بگیرد. اگر لازم باشد مادر تمام مدت در تخت خود دراز بکشد؛ احتمالا دچار فشار خون بالا و استرس است. این درمان برای کاهش فشار خون توصیه می‌شود. کار، فعالیت، بلند کردن اجسام یا ورزش کردن ممکن است شرایط خاصی از مادر را بدتر یا تحریک کنند؛ بنابراین استراحت در بستر می‌تواند احتمال خونریزی واژینال یا زایمان زودرس را کاهش دهد. این تجویز می‌تواند جریان خون به جفت را بهبود دهد که برای جفت ضروری است.

بهترین وضعیت برای استراحت مطلق در تخت یا روی مبل؟

اگر قرار باشد در دوران بارداری،استراحت مطلق داشته باشید؛ پزشک به شما می‌گوید که کجا بخوابید؛ بهتر است؟ شاید لازم باشد کاملا هترین موقعیت برای استراحت در رختخواب به وضعیت شما و اینکه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما در تلاش برای رفع یا پیشگیری از چه عارضه ای است بستگی دارد. در بیشتر موارد، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی از شما درخواست می‌کند که به پهلو بخوابید و استراحت کنید، معمولاً با زانوها یا باسن خم شده، و شاید با یک بالش بین زانوهایتان.

استراحت مطلق در بارداری، راهنمای کامل و کاربردی

سرگرمی برای دوران استراحت مطلق بارداری

اگر پزشک به شما استراحت مطلق داده است و می‌خواهید در دوران بارداری این برحه زمانی را با احساس خوبی سپری کنید؛ می‌توانید این کارها را در بستر خود انجام دهید:

 • مقدار زیادی آب و تنقلات کنار دست خود بگذارید که لازم نباشد مرتب بلند شوید..
 • تلفن، شارژر، لپ‌تاپ یا ریموت تلویزیون را کنار دست خود بگذارید.
 • مجله، خودکار، مداد یا کاغذ داشته باشید که اگر خواستید چیزی را یادداشت کنید یا بخوانید؛ برای هر کار کوچکی بلند نشوید.
 • برس، شانه، آینه و کیف لوازم آرایش‌تان را کنار دست خود بگذارید.
 • کتاب، مجلات، دفتر خاطرات یا چیزهایی از این قبیل که ذهن‌تان را مشغول می‌کند را در کشوی تخت یا کنار تشک خود بگذارید.
استراحت مطلق در بارداری، راهنمای کامل و کاربردی

نحوه استراحت مطلق در بارداری

ممکن است از شما خواسته شود در حالی که با بالش تکیه داده اید به پشت دراز بکشید یا به پشت دراز بکشید و باسن یا پاها را بالاتر از شانه هایتان قرار دهید. استراحت در رختخواب باعث می‌شود عضلات شما حالت خود را از دست داده و برخی از مفاصل شما را دردناک کند. دراز کشیدن برای مدت طولانی نیز می تواند گردش خون شما را کاهش دهد. تغییر از یک طرف به سمت دیگر به تحریک عضلات و کاهش فشار کمک می کند.

جمع‌بندی

در دوران بارداری اگر پزشک به شما استراحت مطلق بدهد؛ باید به توصیه او به دقت توجه کنید. اگرچه در دورن ۹ ماهه حاملگی خیلی سخت است که بخواهید تمام مدت در تخت دراز بکشید اما این مشکل را می‌توان با کمی ایده‌پردازی قابل تحمل کرد. مثلا با خودتان قرار بگذارید چند کتاب خوب را تمام کنید؛ در مورد فیلم‌هایی که دوست دارید بعد از تماشای انها، نقدهای مفید بخوانید. اگر شاغل یا دانشجو هستید؛ روزانه در مقاطع کوتاه برای مشغله‌های خود برنامه‌ریزی کنید تا دچار استرس نشوید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.