۱۳۵۴۶۹
۱۴۶۳۱۲
۱۴۶۳۱۲

مصرف زیتون در دوران بارداری، مفید است یا مضر؟

هر نوع زیتون، به ویژه زیتون سیاه سرشار از آهن است و آهن برای فرآیند تولید انرژی در بدن ما ضروری است.

در دوران بـارداری نیـاز بدن شـما به آهن به نحو شـگرفی افزایش می یابد. هر نوع زیتون، به ویژه زیتون سیاه، سرشار از آهن است. توانایی سلول‌های قرمز خون در حمل اکسیژن در سراسر بدن در راه مناسب وابسته به حضور آهن در خون است.
اگر شما از کمبود آهن رنج می‌برید، بافت‌های شما به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی‌کنند و شما به زودی شروع به احساس ضعف و سرما می‌کنید. آهن برای فرآیند تولید انرژی در بدن ما ضروری است.
زیتون در افزایش ایمنی بدن، روشن شدن پوست، رشد جنین، پیشگیری از دیابت بارداری و پیشگیری از ترک بارداری تاثیر بسزاری دارد.
مصرف زیتون در دوران بارداری، مفید است یا مضر؟

علاوه بر این، عملکرد مناسب بسیاری از آنزیم‌ها و سیستم ایمنی بدن بستگی به مقدار کافی آهن موجود در بدن ما دارد.روغن زیتون دارای آنتی‌اکسیدان‌های قوی و خواص ضدالتهابی است و این باعث می‌شود آنها به یک محافظ طبیعی در برابر سرطان تبدیل شوند زیرا التهاب کرونیکی و استرس اکسیداتیوی دلایل اصلی پیشرفت سرطان هستند.
زیتون به دلیل اینکه منبع غنی از مواد مغذی آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی است می‌تواند از ترکیب خطرناک التهاب مزمن و استرس اکسیداتیو مزمن جلوگیری کند. زیتون سیاه منبع شناخته شده ویتامین E است که در خنثی کردن رادیکال‌های آزاد در بافت چربی سریع عمل می‌کند. جنین برای رشد نیاز به ویتامین E دارد.
پس، هم مقدار و هم نوع غذایی که در دوران حاملگی مصرف می شود، نقش مهمی در تطبیق سوخت و سازی که در مادر و رابطه اش با جنین ایجاد می شود، ایفا می کند.

مصرف زیتون در دوران بارداری، مفید است یا مضر؟

روغن زیتون و شیردهی
در طول مدت شیردهی؛ ویتامین E موجود در خون مادر در غدد پستان جمع می شود، پس در طول تغذیه از طریق پستان ویتامین E ذخیره مادر به نوزاد منتقل می گردد. بنابراین باید مقدار معینی از این ویتامین در طول دوران شیردهی حفظ گردد. ویتامین E را برای نوزادان نابالغ تازه متولد شده با ناتوانی های لوزالمعده یا کبدی نیز تجویز می کنند، زیرا تاثیر مناسبی بر سیستم کبدی-صفرایی می گذارد.
اما روغن زیتون نه تنها اسید چرب های لازم برای رشد نوزاد را فراهم می کند، بلکه نسبت اسیدلینولئیک به اسیدلینولنیک آن (اسید چرب های ضروری) همانند شیر پستان می باشد. اثر مفید اسیدهای روغنی در طول دوران حاملگی باقی می ماند. بعلاوه اسید روغنی در جلوگیری از هیپرکلسترولامیا و سخت شدن شریان ها، که در دوران بچگی شروع می شود، تاثیر بسزایی دارد. به نظر می رسد این اسید اثر مثبتی بر رشد و سخت کردن استخوان و رشد در طول دوره نوزادی، داشته باشد.
ویتامین E می‌تواند فرایندهای سلولی را بهبود بخشد و این خاصیت ویتامین E به هنگام ترکیب آن با چربی‌های سودمند در بالاترین سطح خود قرار می‌گیرد.
رادیکال‌های آزاد با فرآیندهایی مانند تولید انرژی میتوکندری تداخل پیدا می‌کنند و این امر می‌تواند به اکسیداسیون، آسیب به میتوکندری سلولی و تولید مقدار ناکافی انرژی مورد نیاز بدن منجر شود. اگر سلول‌های DNA آسیب ببینند ما باید انتظار سرطان را داشته باشیم. بسیاری از کارشناسان تایید کرده‌اند که یک رژیم غذایی حاوی روغن زیتون و زیتون منجر به کاهش خطر وقوع سرطان روده بزرگ می‌شود.
خواص ضدالتهابی زیتون باعث می‌شود که حتی افراد مبتلا به آلرژی بتوانند از خواص زیتون بهره‌ ببرند. عصاره زیتون به عنوان یک آنتی هیستامین در سطح سلولی عمل می‌کند. آنها می‌توانند با مسدود کردن گیرنده‌های هیستامین که منجر به کاهش واکنش‌های آلرژیک می‌شوند به این افراد کمک کنند.
به همین دلیل شما باید زیتون را به عنوان غذا ضد آلرژی در برنامه غذایی خود جای دهید. زیتون همچنین می‌تواند جریان خون را افزایش دهد و به کاهش اثرات بسیاری از بیماری‌ها مانند آسم کمک کند. در دوران بارداری بعلت تاثیر هورمونها، حرکت طبیعی روده ها کاهش یافته و یبوست ایجاد می شود.
برای کمک به تنظیم حرکت روده ها رعایت موارد زیر توصیه می شود
1. در طول روز به مقدار زیاد مایعاتی همچون آب، آب میوه و سوپ مصرف کنید.
۲. در برنامه غذایی روزانه حتما" سالاد و سبزی خوردن گنجانده شود.
3. غذاهای پرفیبر مانند حبوبات و غلات به همراه مایعات فراوان و سبزیهای خام (سبزی خوردن) وپخته، میوه های تازه و سالاد مصرف کنید.
۴. از نان های سبوس دار مانند سنگک و نان جو استفاده کنید.
5. روزانه آلوی تازه، برگه و یا آب آلو استفاده کنید.
۶. در وعده صبحانه نان و عسل میل کنید.
مصرف زیتون در دوران بارداری، مفید است یا مضر؟
۷. همراه سالاد از روغن زیتون یا سایرروغنهای مایع استفاده کنید.
8. روزانه ورزشهای سبکی مانند پیاده روی انجام دهید.
۹. حتی الامکان از ملین های دارویی استفاده نکنید.
در یبوست شدید که به مجموعه اقدامات فوق پاسخ ندهد لازم است ملین های ملایم دارویی مانند هیدروکسید منیزیم تجویز شود. در صورت ابتلاء به یبوست تجویز روغن کرچک توصیه نمی شود زیرا جذب ویتامینهای محلول در چــربی را مخـتـل می کنند. همچنین تجویز ملین های قوی با روش تنقیه توصیه نمی شود.
زیتون، یا به عبارت دقیق‌تر آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی ضد التهاب موجود در زیتون، به عنوان یک ایبوپروفن طبیعی عمل می‌کند. روغن آنها شامل oleocanthal است که یک ماده با خواص ضد التهابی است که بسیار شبیه به خواص داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی عمل می‌کند.
خوب است اشاره کنیم که حدود 50 گرم روغن زیتون مقدار زیادی oleocanthal با خواص ضد التهابی موجود دارد که شبیه به 10 دوز ایبوپروفن برای بزرگسالان عمل می‌کند که این می‌تواند اثباتی در مورد خواص درمانی قوی زیتون باشد.

مهم‌ترین مطالب در این‌باره:
آیا خوردن زیتون در دوران بارداری ایمن است؟ جواب کارشناسان به این سوال مثبت است. زیتون یکی از میوه هایی است که در دوران بارداری برای سلامت مادر و جنین بسیار مفید است، خوردن زیتون در بارداری فواید شگفت انگیزی را به همراه دارد.
زیتون یکی از میوه هایی است که خوردن آن در دوران بارداری بر روی جنین تاثیر گذار است و دارای خواص زیادی می باشد که در ادامه مطلب شما را با فواید خوردن زیتون در بارداری آشنا خواهیم کرد.

مزیت های خوردن زیتون در بارداری
زیتون درختی می باشد که همیشه سبز است، میوه درخت زیتون گوشتی و هسته دار می باشد که بسیار تلخ است و رنگ آن در ابتدا سبز می باشد و در نهایت به رنگ بنفش تغییر می کند.
زیتون دارای دو نوع می باشند داخلی و خارجی که زیتون داخلی عبارتند از: زرد، روغنی، ماری، فیشمی و دزفول و انواع خارجی آن که بیشتر به کشوهای اسپانیا، یونان، فرانسه، ایتالیا و سوریه تعلق دارد.
ترکیب شیمیایی زیتون رسیده روغن آن می باشد که این روغن ترکیبی از اولئیک اسید، لینولئیک اسید و پال میتیک اسید می باشد، این روغن سرشار از ویتامین E, D, C, B۲, B۱, A و K است، از این رو این میوه از ارزش غذایی بالایی برخوردار است به همین دلیل زیتون در دوران بارداری فواید زیادی دارد.

رشد جنین
زیتون در بارداری و روغن آن نقش فراوانی در رشد جنین دارند و مطالعات نشان داده است مادرانی که در مدت بارداری زیتون و روغن زیتون مصرف کرده اند فرزندانشان از لحاظ قد، وزن، رفتار و واکنش های رفتاری بهتر می باشند.
به دلیل اینکه مقدار و همچنین نوع غذایی که مادر در دوران بارداری مصرف می کند در تطبیق سوخت و سازی که در مادر و رابطه اش با جنین ایجاد می شود نقش مهمی دارد بنابراین استفاده از روغن زیتون در دوران بارداری از اهمیت بالایی برخوردار است.

افزایش ایمنی بدن
یکی دیگر از فواید خوردن زیتون در این دوران این است که به دلیل داشتن آنتی اکسیدان مانند ویتامین E که در روغن آن بیشتر وجود دارد به افزایش سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

تکامل جنین
زیتون و روغن آن به دلیل داشتن اسیدهای چرب برای تکامل جنین بسیار مفید است بنابراین مصرف آن در دوران بارداری و شیردهی توصیه می شود.

صاف و روشن شدن پوست
به روغن زیتون روغن زیبایی نیز گفته می شود زیرا از طریق اسیدهای چربی که دارد سلول ها را به صورت یک دست در کنار هم قرار می دهد و باعث ساخت عروق بیشتر در کنار سلول های پوستی می شود بنابراین افزایش خون رسانی به این سلول ها پوست را صاف تر و درخشان تر می کند.
همچنین مصرف زیتون از نظر طب سنتی نیز باعث صاف و درخشان شدن پوست جنین می شود.

پیشگیری از دیابت بارداری
یکی دیگر از فواید مصرف زیتون در دوران حاملگی این است که قند خون را تنظیم می کند و از دیابت در دوران بارداری پیشگیری می کند.

مصرف زیتون در دوران بارداری، مفید است یا مضر؟
تامین آهن مورد نیاز مادر
در دوران بارداری نیاز بدن به آهن بسیار زیاد می باشد و اگر مادر در دوران بارداری دچار کبود آهن شود بافت های بدن جنین به اندازه ی کافی اکسیژن دریافت نمی کنند و همین امر باعث ایجاد اختلال در رشد جنین می شود.

خوردن زیتون باعث رفع یبوست در دوران بارداری می شود
از دیگر فواید خوردن زیتون در بارداری این است که در طول مدت بارداری به علت تاثیر هورمون ها حرکت طبیعی روده ها کاهش می باید و در نتیجه باعث ایجاد یبوست می شود که با خوردن زیتون یبوست در بارداری برطرف می شود.

پیشگیری از ایجاد ترک
خوردن زیتون در دوران بارداری باعث می شود که که روغن آن از ایجاد ترک هایی که در دوران بارداری به دلیل بزرگ شدن شکم ایجاد می شود پیشگیری کند که اغلب در ماه های آخر بارداری که شکم به سرعت بزرگ می شود تا جنین در حال رشد را در خود جای دهد، خطوط فشرده ای روی پوست ایجاد می شوند که مرطرب نگه داشتن شکم در حین بزرگ شدن آن با استفاده از روغن زیتون می تواند باعث کاهش خارش پوست و همچنین پیشگیری از ایجاد ترک شوند.

پیشگیری از حمله قلبی
یکی دیگر از مزایای زیتون در بارداری این است که به دلیل داشتن مقادیر بالایی اسیداولئیک به تنظیم کلسترول بد کمک می کند و همچنین برای کاهش خطر مبتلا شدن به ترومبوز وریدی و ریسک ابتلا به حمله قلبی مفید می باشد.

خواص دارویی روغن زیتون در بارداری
- به دلیل داشتن کلسیم بالا از پوکی استخوان پیشگیری می کند.
- به دلیل دارا بودن مواد معدنی متعدد از ریزش مو جلوگیری می کند.
- خوردن روزانه دو سوم قاشق غذاخوری به صورت خام باعث آوردن فشار خون می شود.
- در صورت استفاده مستمر در رژیم غذایی از سرطان سینه جلوگیری می کند.
- از گرفتگی عروق و بروز سکته های قلبی جلوگیری می کند.
- کاهش LDL کلسترل بد خون
- کمک به رشد کودکان
- پیشگیری از حملات قلبی
- تقویت مو و نرم و درخشان شدن مو ها
- پیشگیری از التهاب روده

نکات مهم
۱. زیتون و روغن آن به دلیل داشتن کالری بالا می تواند باعث اضافه وزن شوند بنابراین آن را به صورت کم اما به طور منظم و مداوم مصرف نمایید.
۲. بیشتر زیتون ها به صورت شور مصرف می شوند به همین دلیل قبل از مصرف ده تا پانزده دقیقه آن را داخل آب جوشیده سرد قرار دهید تا مقداری از نمک آن از بین برود و منجر به فشار خون حاملگی نشود.
۳. در طول مدت بارداری باید از چربی های اشباع نشده استفاده کنید اما مصرف چربی های اشباع شده و کلسترول را تا حد امکان کاهش دهید.
۴. روغن زیتون به دلیل آنتی اکسیدان های قوی و خواص ضد التهابی به عنوان یک محافظ طبیعی در برابر سرطان محسوب می شود زیرا دلیل اصلی پیشرفت سرطان التهاب کرونیکی و استرس اکسیداتیوی هستند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.