۱۶۵۸۲۹
۱۲۲۶۰
۱۲۲۶۰

تقویت مو در دوران بارداری، توصیه‌های عالی

دوران بارداری با موهای زیبا و درخشان یک زن، هیچ رابطه مثبت و خوشایندی ندارد.

تقویت مو در دوران بارداری، توصیه‌های عالی
دوران بارداری با موهای زیبا و درخشان یک زن، هیچ رابطه مثبت و خوشایندی ندارد و بیشتر خانم‌ها در این دوران که یکی از شگفت‌انگیزترین برهه‌های زندگی آن‌هاست، با تجربیات نامطلوب متعددی مانند خشک شدن موها، ضخیم شدن تارهای آن و یا نازک شدن شدید موها، وز شدن و فر خوردن آن و در بیشتر مواقع، ریزش شدید موها و کم‌پشتی آن‌ها مواجه می‌شوند.
این شرایط به دلیل تغییرات شدید هورمونی و تولید بیش از اندازه آن‌ها در بدن رخ می‌دهد و روی ساختار و بافت موها تاثیر می‌گذارد. در اغلب موارد با رژیم غذایی مناسب و مراقبت بیشتر از موها، می‌توان در مدت 6 ماه، دوباره موهای زیبا و سالمی داشت ولی اگر این مکان فراهم نشود، برگرداندن زیبایی به موها کار سختی خواهد بود. اما باید بدانید که این مراقبت‌ها را باید در طول دوران بارداری شروع کنید نه بعد از آن! توصیه‌های عالی برای داشتن موهای زیبا در دوران بارداری را بخوانید.
ماساژ موها با روغن‌های مخصوص
یک راه عالی و بسیار ساده که هم به داشتن موهای زیبا کمک می‌کند و هم به ریلکس شدن شما در دوران بارداری، ماساژ دادن موها و کف سر با روغن‌های مناسب و مغذی است. اول از همه چند نوع روغن مناسب و با کیفیت تهیه کنید و بعد اینکه باید 3 یا 4 مرتبه در هفته، موها را با این روغن‌ها ماساژ دهید (هر بار با یک نوع).
ماساژ مو با روغن‌هایی مانند زیتون، نارگیل، جوجوبا، کرچک و بادام برای داشتن موهای زیبا خیلی عالی هستند. اگر پیش از ماساژ دادن، کمی روغن را گرم کنید، تاثیر بهتری خواهد داشت، اما مراقب باشید که روغن خیلی داغ نشود. تمام موها و پوست سر را به روغن آغشته کنید و به آرامی ماساژ دهید. این ماساژ به افزایش مقاومت و استحکام در ریشه‌ها کمک می‌کند و از ریزش مو جلوگیری می‌نماید. اگر شدت ریزش مو در شما شدید است، می‌توانید بعد از هر ماساژ، تا مدتی سر را با یک کلاه بپوشانید تا تاثیرش بیشتر شود و بعد موها را بشویید.
شامپو و نرم کننده مناسب و ملایم انتخاب کنید.
برای داشتن موهای زیبا در دوران بارداری باید درباره مصرف شامپو و نرم کننده به نکات زیر توجه و عمل کنید:
1. حواستان باشد که برای داشتن موهای زیبا باید از شستن بیش از اندازه موها خودداری کنید و فقط هفته‌ای یک یا 2 مرتبه موها را با شامپو بشویید.
2. حتما شامپویی با ساختار و فرمولاسیون ملایم استفاده کنید و از آن بهتر اینکه، شامپوی گیاهی را مورد مصرف قرار دهید.
3. بعد از هر بار شستشو، از نرم کننده استفاده کنید و مطمئن شوید که نرم کننده مناسب و باکیفیتی استفاده می‌کنید تا از خشک شدن و دو شاخه شدن انتهای موها (موخوره) جلوگیری نماید.
4. اگر موهای بلندی دارید، ممکن است در ماه‌های آخر بارداری به دلیل سنگین شدن وزن بدن و مشکل شدن حرکت و فعالیت، شستن و مراقبت از موها برایتان کمی سخت شود، اگر این طور است، از همسرتان برای این کار کمک بگیرید.
 
از رنگ کردن موها جدا خودداری کنید.
بهتر است از رنگ کردن موها در دوران بارداری خودداری کنید و داشتن موهای زیبا و خوش رنگ را کمی به تعویق بیندازید. هنوز هیچ اطلاعات علمی دقیق و مطمئنی مبنی بر احتمال وجود آسیب و خطر ناشی از رنگ کردن موها به جنین در دوران بارداری وجود ندارد، اما توصیه محققان این است که از این کار دوری شود.
رنگ کردن موها می‌تواند باعث ایجاد آلرژی و عفونت‌های خاصی در سر و بدن شود که خب بهتر است انجام نشود و حتما یک دوره دوری 9 ماهه از این کار هم برای شما مشکل نخواهد بود!
تقویت مو در دوران بارداری، توصیه‌های عالی
شانه کردن موها باید چگونه باشد؟
زمانی که موها خیس هستند، هرگز آن‌ها را شانه نکنید و اجازه دهید به طور طبیعی و در هوای آزاد خشک شوند ولی اگر به هر دلیلی نمی‌توانید صبر کنید، با استفاده از سشوار و حرارت پایین، این کار را انجام دهید. حتما موها را با شانه دندانه‌دار بزرگ و وسیع شانه کنید.
عمل کردن به این توصیه‌ها در جلوگیری از ریزش مو و داشتن موهای زیبا، چه در دوران بارداری و چه در روزهای عادی زندگی خیلی مفید و تاثیر گذار خواهد بود.
جنس موها را بشناسید!
البته منظورمان جنس جدید موهاست نه موهای زیبا و سابقتان! در دوران بارداری، جنس موها به دلیل تغییرات بدنی و هورمونی، تغییر بسیار زیادی می‌کند و ممکن است کسی که قبلا موهای چربی داشته، در این برهه، موهای بسیار خشکی پیدا کند و بالعکس، بنابراین شناخت جنس جدید مو، می‌تواند در انتخاب و تهیه محصولات مراقبتی، بهداشتی و شوینده موها کمکتان کند.
اگر دوست داشتید، با یک مدل کوتاهی زیبا ( haircut )، کارتان را در مدل دادن به موها در دوران بارداری آسان کنید و موهای زیبا و جذابی در دوران بارداری را تجربه نمایید که در عین حال، حجم و پرپشتی موها را بیشتر نشان می‌دهد. اما حتما مدلی مناسب با بافت و جنس موهایتان در نظر بگیرید و اگر رشد موهایتان خیی کم است، از مدل‌های بسیار کوتاه دوری کنید زیرا خیلی طول می‌کشد تا موهای زیبا و جذاب سابقتان دوباره رشد کنند.
تقویت مو در دوران بارداری، توصیه‌های عالی
رژیم غذایی متعادل و مناسب داشته باشید.
رسیدیم به یک بخش ویژه و بسیار تاثیر گذار که خودش به تنهایی یک مسئله مهم در مراقبت از موهاست و تاثیر مستقیمی در داشتن موهای زیبا دارد. هر چیزی که در دوران بارداری میل می‌‌کنید، تاثیر مستقیمی روی سلامتی و رشد جنین و بدن خودتان دارد. بنابراین خیلی مهم است که از منابع سالم غذایی تغذیه کنید و رژیم متعادل و مناسبی از تمام گروه‌های غذایی داشته باشید. لیست زیر، بهترین مواد غذایی برای دوران بارداری است که در داشتن موهای زیبا کمکتان خواهد کرد:
-شیر و لبنیات کم چربی
-انواع میوه‌ها
-انواع سبزیجات
-گوشت کم چربی
-ماهی
-عدس
-غلات
-انواع دانه‌های خوراکی
-انواع میوه‌های خشک
البته قبل از هر نوع انتخاب و رویکرد خاصی در رژیم غذایی خودتان، باید درباره آن با پزشکتان مشورت کنید تا با در نظر گرفتن شرایط بدنی و جسمانی‌تان، شما را از مواد غذایی احتمالی که منع مصرف دارند، آگاه سازد و کمترین ریسک، برای شما و فرزندتان در نظر گرفته شود.
ریکلس کنید و آرامش بیشتری داشته باشید
استرس یکی از کلیدهای ریزش مو در دوران بارداری است. تغییرات هورمونی و خلق و خو، تاثیر منفی روی موها دارند و ممکن است شما را از موهای زیبا و سالمی که داشتید، دور سازد. یکی از کارهای اساسی که می‌تواند استرس را از شما دور کند، دل سپردن به کارهای لذت بخشی است که می‌تواند شما و روحتان را آرام سازد. لیست زیر را هم در نظر بگیرید و در این دوران شیرین و حساس، برای ریلکس شدن خود و جنینتان به کار بگیرید.
-گوش دادن به صورت قرآن و موسیقی‌های ملایم و لذت بخش که به معنای واقعی آرامتان می‌کنند.
-معطر کردن فضای خانه با خوشبو کننده های طبیعی (مطمئن شوید که آلرژی زا نیستند و حساسیتی برایتان ایجاد نمی‌کنند).
-ریلکس کردن بدن در وان حمام و یا دوش گرفتن در روزهایی که فکر می‌کنید پر استرس و مضطرب هستید.
-استفاده از یک ماساژ حرفه‌ای سر در یک سالن ماساژ
-کمک گرفتن از تمرین های مخصوص یوگا برای خانم‌های باردار
-روشن کردن شمع معطر در خانه و تمرکز روی سکوت و آرامش داشتن
-حرف زدن درباره مسایل آرامش بخش با همسر و دوستان نزدیک خود
تقویت مو در دوران بارداری، توصیه‌های عالی
مراجعه به پزشک
ریزش مو یک امر طبیعی در دوران بارداری و پس از زایمان است که دلیل آن را هم توضیح دادیم، ضمن اینکه باید توجه داشته باشید که بیشتر خانم‌ها در دوران بارداری با کمبود ویتامین و مواد معدنی مواجه هستند که باید با تغذیه درست آن را جبران کنند اما در صورت ریزش شدید و نگران کننده موها، بهتر است با پزشکتان ملاقاتی داشته باشید و وضعیت خودتان را با او در جریان بگذارید.
ممکن است لازم باشد از مکمل‌های خاصی استفاده کنید و یا آزمایشاتی روی وضعیت بدنیتان صورت بگیرد اما به هر حال از مصرف خودسرانه مکمل و قرص های ویتامین و... جدا خودداری کنید، این کار ممکن است سلامتی شما و فرزندتان را با خطر جدی مواجه سازد.
موهای زیبا سهم زیادی در زیبایی چهره و صورت شما دارند، به خصوص در دوران بارداری که مادران خیلی به این مسایل توجه می‌کنند و تمایل دارند که عکس‌های یادگاری و روزهای لذت بخشی را تجربه نمایند. بنابراین در این ایام، از زیباییتان محافظت کنید و علاوه بر موها، به فکر پوست صورت و بدنتان هم باشید، زیرا تغییرات هورمونی روی این بخش هم تاثیر زیادی دارد. اگر در این زمینه تجربه مفیدی دارید، آن را با دوستان خود در بخش نظرات در میان بگذارید.
 

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.