۱۹۲۴۷۹
۳۰۸۰
۳۰۸۰

اولین سونوگرافی بارداری چه زمانی است؟

کنترل آناتومیک بدن جنین با اندازه گیری‌های دقیق و جزئیات بیشتری در جمجمه، قلب، شکم، ستون فقرات و اندام‌ها انجام می‌گیرد و علاوه بر جستجوی نشانه‌هایی از سندرم داون، بسیاری از ناهنجاری‌های دیگر تکاملی نیز مورد بررسی قرار می‌گیرند.

اولین سونوگرافی بارداری چه زمانی است؟
سونوگرافی و رادیولوژی مهرگان دکتر فاطمه کریمی
موسسه سونوگرافی و رادیولوژی

اولین سونوگرافی بارداری چه زمانی است؟

تماس مستقیم
02144023872 - 02144023902 - 09303925757

اولین سونوگرافی بارداری چه زمانی است؟
سونوگرافی غربالگری اول (NT و NB بین هفته‌های ۱۱ تا ۱۳)
در این زمان ضمن بررسی رشد و سلامت آناتومیک بدن جنین، احتمال سندرم داون و اندازه گیری ضخامت مایع پشت گردن (NT) و کنترل استخوان بینی (NB) پیش بینی می‌شود.
مهمترین پارامتر رشد جنین در این سن، طول بدن از سر تا باسن (CRL) است.
کنترل آناتومیک بدن جنین در مورد برخی از ساختمان‌های خاص در نواحی جمجمه، ستون فقرات، اندام‌ها و شکم و لگن می‌باشد.
دقت این سونوگرافی به تنهایی برای پیش بینی سندرم داون ۷۰ تا ۸۰ درصد است.
معمولاً در کنار این سونوگرافی آزمایش‌های خاص خونی از مادر در دو مرحله، یکی همزمان با سونوگرافی NT و دیگری در هفته ۱۶ انجام می‌شود (کواد مارکر (quad marker) که این دقت را به ۹۰ تا ۹۴ درصد می‌رساند). بیماران با ریسک بالا برای بررسی‌های بیشتر کاندید می‌شوند.
روش قطعی تشخیص سندرم داون، آمنیوسنتز یا نمونه برداری از جفت (CVS) است.
سونوگرافی غربالگری دوم (آنومالی‌های جنینی بین هفته‌های ۱۷ تا ۲۲)
در این زمان ضمن بررسی رشد و سلامت آناتومیک بدن جنین، جستجو برای نشانه‌هایی از سندرم داون انجام می‌گیرد. این نشانه‌ها را soft marker می‌نامند.
از جمله این نشانه‌ها می توان به کیست‌های کوروئید پلکسوس داخل مغز، کانون اکوژن داخل قلب، اتساع لگنچه کلیه ها، روده اکوژن، یافته‌هایی در انگشتان دست و پا و شریان نافی منفرد اشاره کرد.
کنترل آناتومیک بدن جنین با اندازه گیری‌های دقیق و جزئیات بیشتری در جمجمه، قلب، شکم، ستون فقرات و اندام‌ها انجام می‌گیرد و علاوه بر جستجوی نشانه‌هایی از سندرم داون، بسیاری از ناهنجاری‌های دیگر تکاملی نیز مورد بررسی قرار می‌گیرند.
سونوگرافی سه بعدی
سونوگرافی سه بعدی یک روش سونوگرافی پزشکی است که اغلب در مورد سونوگرافی حاملگی و با استفاده از تصاویر سه بعدی جنین کاربرد دارد. به طور کلی، چندین روش برای تشخیص اولتراسونوگرافی در حاملگی وجود دارد که متداولترین آن سونوگرافی دو بعدی است. در سونوگرافی سه بعدی، برخلاف سونوگرافی دو بعدی که امواج صوتی مستقیماً فرستاده می‌شوند، امواج از زوایای مختلف تابانده شده و دریافت می‌گردند. لذا، تصاویر سه بعدی و دقیق تری از جنین به دست می‌آید که علاوه بر طول و عرض، عمق هم دارد. اسکن اندام می‌تواند به شکل دستی و از سوی سونوگرافیست یا با دستگاه‌های جدیدتر، توسط پروپ دستگاه صورت گیرد و تصویر سه بعدی ارائه دهد.
سونوگرافی بیوفیزیکال پروفایل
این سونوگرافی جهت بررسی دیسترس (زجر) جنینی استفاده می‌گردد در این روش چند پارامتر نظیر تحرک، تنفس، تونسیته عضلات جنین و میزان مایع امنیوتیک بررسی می‌گردد و به هر کدام امتیازی تعلق می گیرد و در مجموع در صورتی که جنین امتیاز لازم را کسب نکند با توجه به مجموعه شرایط راجع به ادامه یا ختم بارداری تصمیم گیری می‌نمایند.
سونوگرافی پستان
در خانم‌های زیر ۴۰ سال و همچنین خانم‌های باردار سونوگرافی جهت تشخیص سرطان پستان و سایر بیماری‌های پستان بسیار کمک کننده بوده و خط مقدم تشخیصی می‌باشد.
سونوگرافی پستان در کنار روش‌های دیگری، چون معاینه بالینی و ماموگرافی برای بررسی، تشخیص و درمان برخی از تومور‌ها و بیماری‌های پستان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
سونوگرافی از پستان‌ها گاهی در مردان نیز ضرورت می‌یابد.
با توجه به سن پائین شیوع سرطان پستان در زنان ایرانی نسبت به جوامع غربی کوچکترین شکایات از پستان دارای اهمیت زیادی می‌باشد و به همین علت مراجعه به پزشک و اقدامات تشخیصی سونوگرافی توصیه می‌شود.
ماموگرافی
به‌دلیل کاهش سن ابتلا به سرطان پستان در کشور، انجام ماموگرافی برای همه زنان ۳۵ سال به بالا، به‌خصوص افرادی که سابقه بیماری‌های پستان در خانواده دارند، ضروری است. ماموگرافی ابزاری برای بررسی سرطان پستان در زنانی است که هیچ علائمی ندارند و همچنین در زنانی که علائمی همچون توده، درد یا ترشح از نوک پستان را دارند. در بسیاری از کشورها، ماموگرافی به عنوان روش غربالگری و بیماریابی روی کلیه زنان سالم اجرا می‌شود. تلاش پزشکان این است که با دست یافتن به آمار صحیح برای تخمین میزان و سن شیوع سرطان پستان در ایران، بیماری‌های بدخیم پستان را در مراحل اولیه و قابل علاج شناسایی کنند.
علائم سرطان پستان
از اولین علائم سرطان پستان معمولا تشکیل بافتی ضخیم یا توده در پستان و یا زیر بغل است.
نشانه‌های دیگر عبارتند از:
 • درد زیر بغل و پستان که با چرخه ماهانه تغییر نمی‌کند.
 • قرمزی پوست پستان مانند پوست نارنجی
 • تشکیل جوش در اطراف نوک پستان‌ها
 • ترشحات از نوک پستان، احتمالاً حاوی خون
 • تغییر در اندازه یا شکل پستان
 • لایه برداری، پوسته پوسته شدن پوست روی پستان یا نوک پستان
نمونه گیری یا بیوپسی پستان تحت گاید سونوگرافی
نمونه گیری یا بیوپسی پستان تحت گاید سونوگرافی به منظور برداشتن سلول‌هایی از بافت مشکوک پستان انجام
می‌شود که معمولا به صورت سرپایی انجام می‌شود.
نمونه برداری تنها راه موجود برای حصول اطمینان از سرطانی بودن تغییرات پستانی است. نوع بیوپسی به اندازه و محل توده و یا منطقه مشکوک بستگی دارد.
اهمیت ماموگرافی در سلامت زنان
ماموگرافی از جنبه بیماریابی بسیار اهمیت دارد. می‌تواند تا دو سال قبل از آن که توده به وسیله فرد یا پزشک با لمس احساس شود، آن را تشخیص دهد. این تشخیص زودرس روی توده‌های زیر یک سانتی‌متر بسیار مهم است، زیرا وقتی توده‌ها ابعاد بسیار کوچک و غیرقابل لمس دارند معمولاً با روش‌های جراحی ساده‌تر و کوچکتر درمان کامل و قطعی می‌شوند یا نیاز به درمان‌های مکمل در آن‌ها بسیار کم است. این موارد معالجه صددرصد می‌شوند و در طول عمرشان تغییری به وجود نمی‌آید.
یکی از نگرانی‌ها، مربوط به درد در هنگام انجام ماموگرافی است. بله! تاحدودی درست است پستان‌ها را بین دو صفحه فشارنده قرار می‌دهند این کار باعث می‌شود که پرتونگاری کامل و سودمند باشد. در واقع این درد قابل تحمل است و ارزش دارد که این کار با وجود کمی‌درد هم انجام شود. اشعه ماموگرافی سالانه آنقدر زیاد نیست که بخواهد باعث سرطان پستان شود؛ بنابراین خرافه‌انگاری در این مورد جایز نیست. به معاینه دوره‌ای پستان و انجام ماموگرافی سالانه بویژه پس از ۴۰ سالگی توجه کامل داشته باشید.
نکته: برای تشخیص به موقع و درمان سرطان پستان از سن ۴۰ سالگی و بالاتر جهت انجام ماموگرافی و سونوگرافی تکمیلی مراجعه کنید و به دوستان و اقوام اطلاع رسانی کنید.
رادیوگرافی پانورکس
پانورکس یکی از مرسوم‌ترین رادیوگرافی‌های تشخیصی در دندانپزشکی است. در این نوع رادیوگرافی دندانپزشک می‌تواند کل دندان‌ها و استخوان‌های فک بالا و پائین بیمار را در یک کلیشه ببیند. رادیوگرافی در مشخص کردن ضایعات فک و اطراف دندانها، دندان‌های نهفته، میزان استخوان باقیمانده برای درمان‌های ایمپلنت و … به کارمی رود.
موسسه رادیولوژی و سونوگرافی مهرگان
اولین سونوگرافی بارداری چه زمانی است؟ اولین سونوگرافی بارداری چه زمانی است؟
 • دکتر فاطمه کریمی روزهای زوج
 • دکتر فرهاد گیویان روزهای فرد
 • سونوگرافی های بارداری
 • بیوفیزیکال پروفایل
 • سونوگرافی چهار بعدی
 • غربالگری اول (NT , NB)
 • غربالگری دوم (آنومالی های جنینی)
 • ترانس واژینال
 • ترانس رکتال
 • داپلر رنگی
 • سونوگرافی های ساده
 • پری اپیکال، ماموگرافی دیجیتال
 • سونوگرافی تشخیص بیماری ها و سرطان پستان
 • بیوپسی توده های پستان تحت گاید سونوگرافی
 • رادیوگرافی دیجیتال، پانورکس و سفالومتری دیجیتالاولین سونوگرافی بارداری چه زمانی است؟

تماس مستقیم
02144023872 - 02144023902 - 09303925757

اولین سونوگرافی بارداری چه زمانی است؟
اولین سونوگرافی بارداری چه زمانی است؟

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.