۲۱۳۱۵۴
۲۳۰۶
۲۳۰۶

سردرد گرفتن در بارداری، انواع و درمان

سردرد در دوران بارداری به دلایل مختلف بروز می کند. شایع ترین آنها تغییرات هورمونی، تغییرات رژیم غذایی، فرسودگی، کم آبی و سطح قند خون است.

آنچه در مورد بارداری باید درباره سردردها بدانید. سردرد در دوران بارداری به دلایل مختلف بروز می کند. شایع ترین آنها تغییرات هورمونی ، تغییرات رژیم غذایی ، فرسودگی ، کم آبی و سطح قند خون است. سردرد در دوران بارداری آزار دهنده است اما یک نگرانی اساسی نیست مگر اینکه غیرقابل تحمل باشد. اما اگر در دوران بارداری سردردهای شدید دارید بهتر است از پزشک کمک بخواهید. در بعضی موارد ، ممکن است پیش اکلمپسی یا لخته شدن خون مغزی باشد. این با درد شدید جلوی سر ، چراغ چشمک زن ، تورم ناگهانی در مچ پا ، انگشتان دست و بیماری مشخص می شود.
در این مقاله به برخی از دلایل و راهکارهای سردرد در دوران بارداری خواهیم پرداخت.

انواع متداول سردرد در دوران بارداری
سردرد تنشی
شایع ترین نوع و معمولاً در دوران بارداری توسط بسیاری از ما تجربه می شود. دلایل اصلی عبارتند از استرس ، افسردگی ، اضطراب ، کمبود خواب ، مصرف الکل ، وعده غذایی از دست رفته ، استرس ناشی از کار. سردرد باعث سفت شدن عضلات در گردن ، فک ، شانه و پوست سر می شود. در هر دو طرف سر یا در پشت گردن ، درد مداوم و فشردگی محکم وجود دارد.
سردرد سینوس
آنها سردردهای مکرر در دوران بارداری نیستند. این بیماری معمولاً در اثر عفونت تنفسی یا احتقان بینی ایجاد می شود. درد متورم در اطراف پیشانی ، گونه ها و ناحیه چشم احساس می شود.
سردرد خوشه ای
در دوران بارداری نادر است. سردردهای خوشه ای مشخص می شوند که هر روز در همان زمان اتفاق می افتند و از چند ساعت تا هفته ها یا ماه ها به طول می انجامند. در اثر نقص هورمون هیپوتالاموس ایجاد می شود و باعث بزرگ شدن شریان های کاروتید می شود و بنابراین به عصب سه قلو فشار وارد می کند و باعث ایجاد درد می شود.
میگرن
از همه سردردهای وحشتناک. علت احتمالی میگرن در دوران بارداری تغییرات هورمونی ، کم آبی ، کمبود خواب و حالت تهوع است. این درد با درد یک طرفه روی سر مشخص می شود. سردرد با فعالیت بدنی شدت می یابد و حدود ۴ تا ۷۲ ساعت طول می کشد. به نور و سر و صدا حساس است و در دوران بارداری با تهوع و استفراغ همراه است.

درمان ویژه سر درد در بارداری
سردرد در دوران بارداری طبق گفته های ماماها دلیلی برای نگرانی نیست. معمولاً در طول دوران بارداری شما فروکش می کند. بنابراین چه عواملی باعث سردرد در دوران بارداری می شود؟ دلایل و داروهای مختلفی برای این سردردها وجود دارد. بعضی از آنها … هستند:
تغییر هورمونی
افزایش سطح هورمونی ، پروژسترون باعث سردرد بسیاری از ما دران در سه ماهه اول می شود. افزایش جریان خون می تواند باعث سردرد شود.
پزشکان و ماماها برخی از داروهای ساده سردرد را در حالی که باردار هستند مانند یک ماساژ ملایم در اطراف ناحیه سر ، گردن و شانه پیشنهاد می کنند.
یک کمپرس خنک در ناحیه درد یا پشت گردن شما می توانید تنفس عمیق و متمرکز مانند یوگا یا آروماتراپی را با رایحه ای بی خطررا تمرین کنید. این سردردهای ناشی از افزایش سطح هورمون باید تا ۲۰ هفته یا پایان سه ماهه اول و شروع سه ماهه دوم ادامه داشته باشد.
حجم خون را افزایش دهید
هنگامی که باردار هستید ، حجم خون افزایش می یابد. پلاسمای خون از ۴۰-۵۰٪ افزایش یافته است و توده گلبول های قرمز از ۳۰ تا ۲۰٪ افزایش می یابد. نمک و پروتئین از افزایش حجم خون شما حمایت می کنند.
در دوران بارداری ، نباید میزان نمک مصرفی خود را محدود کنید ، مگر اینکه به توصیه پزشک یا مصرف غذای فست فود ، بسته بندی یا مواد غذایی فرآوری شده زیاد باشد. نمک باعث می شود بدن مایعات را در جریان خون برای پرفیوژن جفت حفظ کند. بنابراین اگر نمک محدود شود ، گسترش طبیعی در این دوره محدود می شود بنابراین بر جفت در حال رشد تأثیر می گذارد. بنابراین به جای محدود کردن میزان مصرف ، از نمک معدنی زیاد برای غذاهای سالم خود استفاده کنید.
در دوران بارداری ، میزان پروتئین شما به ۸۰ گرم در روز افزایش می یابد. اما اگر از فشار خون بالا ، تورم رنج می برید ، یک سردرد با پزشک خود مشورت کنید و می توانید در روز به ۱۰۰-۲۰۰ گرم در روز افزایش دهید. هنگامی که باردار هستید از پروتئین در ساخت آلبومین برای افزایش حجم خون استفاده می شود.
این فشار اسمزی ایجاد می کند و مایعات اضافی را از بافت شما بیرون می کشد و به گردش خون در رگ خونی شما می رسد. این کار فقط از طریق پروتئینی که در دوران بارداری می خورید قابل انجام است. این نوع سردرد فقط در سه ماهه اول و سوم تجربه می شود.
قند خون
افزایش حجم خون همراه با تغییرات هورمونی ، بیماری صبحگاهی و استفراغ باعث عدم تعادل در قند خون می شود. این ممکن است باعث سردرد یا میگرن در برخی از مادران منتظر شود. این ایده خوبی است که شامل غلات ، چربی ها ، پروتئین و کربوهیدرات های سالم از سبزیجات و میوه های نشاسته ای باشید. این نوع سردردها در تمام دوران بارداری رایج است.
تغییر رژیم غذایی
تغییر در الگوهای غذایی شما مانند قطع کردن قهوه یا سیگار کشیدن ممکن است باعث سردرد شود. کافئین بسیار اعتیاد آور است ، بنابراین کنار گذاشتن کامل رژیم غذایی ممکن است باعث سردرد شدید شود. مقدار کمی کافئین در دوران بارداری بی خطر محسوب می شود. اگر فهمیدید که سردرد شما به دلیل کافئین است ، توصیه می شود به جای مصرف یکباره مصرف کافئین خود را به آرامی کاهش دهید. در عوض می توانید یک نوشیدنی شکلات تیره با کیفیت خوب انتخاب کنید.
فشار سینوس و احتقان بینی
افزایش فشار سینوس یا احتقان ممکن است باعث سردرد شود. این بیماری با درد پشت گونه وجود دارد و ممکن است کرایه ای در اطراف چشم و سر ایجاد شود. ماماها توصیه می کنند که برای احتقان سینوس استفاده از حمام بخار یا ضد هیستامین طبیعی است.
آلرژن ها حتی می توانند بافت ناحیه سینوس را تحریک و تحریک کرده و باعث افزایش فشار سینوس یا سردرد وحشتناک یا حتی میگرن بدتر شوند. برای چنین آلرژی ، میزان ویتامین C را به ویژه مرکبات ، توت فرنگی و فلفل را افزایش دهید. این نوع سردرد ممکن است در کل بارداری با درجات مختلف شما را دچار مشکل کند.
کم آبی
نیازهای بارداری باعث افزایش مصرف آب می شود. اما با وجود بسیاری از علائم مانند حالت تهوع ، استفراغ ، بیماری صبحگاهی ، عدم تمایل به غذا و افزایش حجم خون ، مشکل ماندن در آبرسانی است. این آب افزایش یافته برای تشکیل جفت و کیسه آمنیوتیک مورد نیاز است. به علاوه ، کودک به دلیل رشد خود به آن وابسته است.
این نوع سردرد در حین بارداری بیشتر در قاعده جمجمه و ناحیه اطراف ناحیه گردن شما رخ می دهد. پزشکان میوه هایی با مقدار زیاد آب مانند انگور ، خربزه شامل نوشیدنی های الکترولیت مانند آب نارگیل را پیشنهاد می کنند. آب با آب لیمو ، خیار یا یک نمک دریایی عالی است.
به جای یک وعده غذایی وعده های غذایی کوچک و میان وعده های کوچک توصیه می شود. این سردردها در دوران بارداری را می توان با سادگی آبرسانی جلوگیری کرد. میزان مایعات خود را هنگام کار در بیرون از منزل در شرایط گرم افزایش دهید.
درد عضلانی و خستگی
در دوران بارداری بدن شما در حال ایجاد زندگی است. این ماده در حال ارسال مواد مغذی ، هورمونهای زیادی است و یک عضو را پرورش می دهد. بنابراین شما وزن خود را تحمل می کنید. این باعث می شود احساس خستگی کنید و باعث سردرد می شوید.
ماماها پیشنهاد می کنند هر زمان ممکن خواب اضافی باشد بهترین راه حل است به شرط آنکه خودتان را آهسته نگه دارید. این می تواند با حمام گرم و ماساژ قبل از تولد همراه باشد. در صورت تأیید پزشک ، یوگا و ورزش قبل از تولد نیز توصیه می شود.
در دوران بارداری مهم است که به نیازهای بدن خود گوش فرا دهید و فعالیت خود را متناسب با غذای مغذی تنظیم کنید.

درمان ویژه سر درد در بارداری
این ایده خوبی است که قبل از مصرف رژیم غذایی خود با پزشک یا ماما خود مشورت کنید و یا مانند یوگا آن را تمرین کنید.
ماساژ
یک ماساژ آرامش بخش روی گردن ، پشت و شانه می تواند حتی میگرن را تسکین دهد. ماساژ با روغن دارویی تا حدودی آزاد می شود. یک مطالعه نشان داد که ۶ هفته ماساژ می تواند فرکانس میگرن را کاهش دهد. اما اطمینان حاصل کنید که ماساژ توسط یک ماساژ حرفه ای یا شخصی که با زنان باردار تجربه کرده است انجام می شود.
حمام گرم یا سرد بگیرید
دوش سرد موجب تسکین موقتی از سردرد می شود. پاشیدن آب سرد روی صورت شما می تواند سردردهای تنشی را در اوایل بارداری تسکین دهد. دوش گرم با نمک اپسوم به مدت ۱۵ دقیقه نیز مفید است.
استنشاق بخار
روش قدیمی استنشاق بخار از گلدان آب داغ باعث رفع گرفتگی احتقان سینوس می شود و شما را از سردرد رهایی می بخشد. از داروهای تقویت کننده بینی به توصیه پزشک نیز می توان استفاده کرد.
خود را هیدراته نگه دارید
آب بدن شما را از انرژی لازم برای اطمینان از گردش مناسب مواد مغذی و هورمون ها حفظ می کند. هر روز حداقل ۸ اونس آب بنوشید تا از سردرد شدید در دوران بارداری دوری نکنید.
لباس مناسب را انتخاب کنید
برای حمایت از رشد پستان در دوران بارداری ، رباط پستان کشیده می شود. این باعث افزایش فشار روی گردن و پشت شما می شود و باعث سردرد روزانه در حین بارداری می شود. بهتر است اندازه آن را بررسی کنید.
چرت بزنید، یوگا تمرین کنید
کمبود خواب باعث سردرد یا میگرن نیز می شود. بنابراین اول خود را حفظ کنید و استراحت کنید. بعد از مشورت با پزشک یا پزشک متخصص یوگا می توانید برخی از آساناهای یوگا را انجام دهید. به کاهش استرس کمک می کند و زایمان سالم را تضمین می کند.
از کمپرس گرم یا سرد استفاده کنید
سردرد تنشی با استفاده از کمپرس گرم درمان می شود. در حال کوچک شدن رگ های خونی باعث گردش خون پایین و در نتیجه سردرد می شود. کمپرس داغ رگ های خونی را گسترش می دهد و جریان خون را به مغز افزایش می دهد و در نتیجه درد را تسکین می دهد. برای تسکین حداکثر برای درمان سردرد در دوران بارداری می توان کمپرس گرم را روی پیشانی یا پایه گردن استفاده کرد.
میگرن در دوران بارداری معمولاً در اثر گسترش رگهای خونی سر ایجاد می شود. کمپرس سرد به سفت شدن رگ های خونی و کوچک شدن سلول ها کمک می کند. این به تسکین درد کمک می کند.
روغن امگا ۳ و آب لیمو
روغن های سالم مانند روغن امگا ۳ باعث کاهش التهاب ، طول مدت و شدت سردرد می شوند. در ماهی های چرب مانند سالمون ، روغن زیتون و روغن کانولا یافت می شود.
آب لیمو دارای مزایای بسیاری مانند مبارزه با سردرد ، بهبود گردش خون ، بیرون آمدن سموم بدن و همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند ، گرفتگی معده را کاهش می دهد ، ایمنی بدن را بهبود می بخشد.

سایر روشهای درمانی مکمل سردرد در دوران بارداری
طب سوزنی هنر باستانی برای تسکین درد با تحریک نقاط مختلفی مانند پیشانی ، معبد ، صورت ، گردن ، دست ، پا. طب سوزنی برای سردردهای تنشی و میگرن در دوران بارداری مفید است.
آروماتراپی
استفاده از روغن نعناع یا روغن اسطوخودوس می تواند به کاهش سردرد کمک کند. روغن نعناع دارای خاصیت خنک کننده بر روی پوست بوده و سردرد ناشی از تنش را کاهش می دهد. برای سهولت در سردرد در دوران بارداری ، این روغنها را به آرامی روی پیشانی ماساژ دهید.
هومیوپاتی
برای درمان سردرد متوسط ​​مفید است. با یک پزشک ثبت شده با تجربه هومیوپاتی مشورت کنید.
بیوفیدبک
این تکنیک فعالیتهای فیزیولوژیکی که در بدن شما اتفاق می افتد را اندازه گیری می کند. یک الکترود برای اندازه گیری فشار عضلات روی ناحیه گردن یا پیشانی شما قرار می گیرد. با افزایش تنش ، مانیتورها صدای خود را افزایش می دهند.
این امواج مغزی را اندازه گیری می کند ، رفتار شما را در آن زمان ارزیابی می کند و به شما اطلاعات می دهد و به شما در درک دلیل سردرد کمک می کند. بنابراین به شما در مدیریت سردرد در دوران بارداری کمک می کند.
کایروپراکتیک
در درمان سردرد از دستکاری ستون فقرات استفاده می کند. این شامل تغییر مجدد مهره های گردن رحم است. بسیاری از اعصاب از ناحیه بالای دهانه رحم عبور می کنند. بنابراین هرگونه تغییر در ایجاد تنش ، سردرد خوشه ای یا میگرن به راحتی قابل تشخیص است.
پوکی استخوان
سردرد به دلیل درد گردن یا شانه را می توان با پوکی استخوان درمان کرد. این ماده در نقاط تنش بدن کار می کند تا به بازخوانی استخوان ها ، عضلات و مفاصل کمک کند.
این برای سردردهای جزئی است و باید توسط متخصص واجد شرایط انجام شود. با ماساژ ملایم نقاط پا ، گوش و دست شما را تحریک می کند.
دارو برای سردرد در دوران بارداری
هیچ قانونی برای استفاده از داروها یا مسکن ها در دوران بارداری الزام آور نیست. اما قبل از پر کردن هرگونه دارویی برای درمان سردرد در دوران بارداری ، توصیه می شود با پزشک خود مشورت کنید.
سردردهای تنشی را می توان با پاراستامول و کدئین تسکین داد. اما مواد غیر استروئیدی و ضد التهابی نباید از سه ماهه سوم مصرف شوند.
داروهای سردرد میگرنی یا سینوس در دوران بارداری می تواند ۱۰۰۰ میلی گرم پاراستامول (استامینوفن-تیلنول) باشد.
اسیدهای استیل سلسیلیک مانند آسپیرین و ایبوپروفن با دوز کمی می توانند مصرف شوند. اما توصیه می شود در سه ماهه آخر از آنها جلوگیری کنید.
اکسیژن درمانی برای سردردهای خوشه ای شدید توصیه می شود. در این حالت ، بیمار تحت فشار زیادی از اکسیژن قرار می گیرد.

جلوگیری از سردرد در دوران بارداری
از آنجا که جلوگیری از سردردهای آزار دهنده همیشه بهتر است. نگه داشتن هوشیاری در شرایط مختلف باعث می شود تا این سردردها در دوران بارداری دور نمانند. برخی دیگر از درمان های سردرد در دوران بارداری عبارتند از:
مرتباً بخورید
سطح قند خون پایین می تواند باعث سردرد در دوران بارداری شود. به جای وعده های غذایی بزرگ ، بیشتر اوقات وعده های غذایی کوچک میل کنید. میان وعده هایی مانند بادام ، زردآلو خشک گزینه های مغذی است. سعی کنید رژیم سالم داشته باشید.
از غذاهای حاوی مواد نگهدارنده (مونو سدیم گلوتامات) و نیترات ها باید اجتناب شود. هدف اصلی این نیست که شکم خود را خالی کنید. حداقل ۱٫۵ لیتر آب بنوشید. سعی کنید سطح کافئین خود را کاهش دهید و به دنبال چای های میوه ای یا چایهای طبیعی بدون کافئین باشید. چای سبز یا چای سیاه توصیه نمی شود.
آروم باش
بعد از مشورت با پزشک ، تکنیک های آرامش بخش مانند تنفس عمیق مانند یوگا را تمرین کنید. خواب سردرد و میگرن را به حداقل می رساند. زود بخواب و خوب.
وضعیت
سعی کنید در حین کار طولانی مدت نخوابید ، خم شوید یا لاغر شوید. بالش های شما نباید خیلی زیاد باشد زیرا ممکن است باعث ایجاد درد در گردن شما شود که باعث سردرد می شود. تشک شما نباید خیلی قدیمی باشد زیرا ممکن است روی کمر شما تأثیر بگذارد. موقعیت صندلی ، صندلی ماشین شما و حتی صفحه نمایش کامپیوتر باید وضعیت خوبی را تشویق کند.

فعالیت های بدنی
برای غلبه بر سردردهای مربوط به استرس ، به پیاده روی ، مدیتیشن ، شرکت در تمرینات قبل از تولد یا کلاس های یوگا ، انجام تمرینات تنفسی بروید. از رفتن به اماکن گرم و بوی قوی خودداری کنید. در هوای تازه تنفس کنید و به دنبال لباس های تنفس شل و متناسب باشید.

از مناطق پر سر و صدا و چراغ های سنگین خودداری کنید
مناطق پر سر و صدا می تواند باعث سردرد شود و همچنین باعث روشنایی فلورسنت می شود.

چه زمانی برای سردرد در دوران بارداری باید از پزشک معالج کمک بگیرید
به گفته ماماها ، سردرد در دوران بارداری معمولاً در سه ماهه اول ، سه ماهه سوم و گاهی اواخر بارداری است. معمولاً علت نگرانی نیست ، مگر در موارد زیر:
-تب یا سفتی در گردن همراه با سردرد
con گرفتگی بینی ، درد و فشار زیر چشم شما.
-سردرد بعد از خواندن یا نگاه کردن به صفحه کامپیوتر.
-سردرد همراه با درد دندان ، احتمالاً عفونت در سینوس شما.
-ضروی سر خود بیفتید یا بزنید.

منبع: ماما طب

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.