۲۲۶۰۷۰
۵۳۳۵
۵۳۳۵

استراحت مطلق در بارداری چگونه باید باشد؟

برخی شرایط باعث علائم نگران کننده (فشار خون بالا، انقباض) می شود و برای ماندگاری بارداری استراحت مطلق تجویز می شود.

استراحت مطلق در بارداری چگونه است؟آیا واقعا ضروری است ؟ استراحت باعث می شود که نوزاد ماندگاری بیشتری در رحم داشته باشد و نوزادتان شانس رشد بیشتر خواهد داشت. به گفته دیوید گریمز ، استاد بالینی ، این تئوری سالهاست که وجود دارد و کمک می کند تا بارداری ماندگار شود.
تعریف استراحت مطلق متفاوت است ، اما نسخه دقیق آن معمولاً به معنای قرار گرفتن در رختخواب است و فقط می توانید برای استفاده از دستشویی بلند شوید. وقتی زنان با این توصیه در بیمارستان بستری می شوند ، به آنها گفته می شود که بیشتر در سمت چپ خود استراحت کنند تا گردش خون و جریان خون به جنین بهبود یابد. زمان بلند شدن از رختخواب بسیار محدود است و فقط برای دستشویی رفتن. یک نسخه اصلاح شده در خانه امکان دوش گرفتن و وعده های غذایی را در یک میز فراهم می کند ، اما هنوز هم کار ، مراقبت از بچه های بزرگتر ، پخت و پز و تمیز کردن ممنوع است.اما استراحت مطلق چگونه باید باشد؟چه مضراتی دارد ؟

چرا استراحت مطلق توصیه می شود
برخی شرایط باعث علائم نگران کننده (فشار خون بالا، انقباض) می شود و برای ماندگاری بارداری استراحت مطلق تجویز می شود. شایع ترین عوارض حاملگی که استراحت مطلق در آن توصیه می شود شامل زایمان زودرس ، جلوگیری از پره اکلامپسی ، حاملگی چندگانه ، اختلالات فشار خون بالا ، محدودیت رشد داخل رحمی ، خونریزی قطعه قطعه ای و جفت جلدی (در صورت جفت جزئی یا کاملاً در دهانه رحم است) است. در ابتدا به نظر می رسید ارتباط بین فعالیت بیش از حد و عوارضی مانند زایمان زودرس و سقط جنین وجود داشته باشد.
پزشکان تصور می کردند که کاهش فعالیت خوب است ، اما در واقع هرگز اینگونه اثبات نشده است. در مقابل ، مضرات پزشکی استراحت مطلق روشن است. به عنوان مثال ، قرار دادن یک زن باردار در بستر ، خطر لخته شدن خون در پاهای او را به طرز چشمگیری افزایش می دهد ، که می تواند به سمت ریه های او حرکت کند و باعث آمبولی ریوی شود.

چرا پزشک ممکن است محدودیت فعالیت را تجویز کند
برخی از مادران به احتمال زیاد محدودیت فعالیت ایجاد می کنند ، از جمله کسانی که دارای شرایط مزمن خاصی هستند. همچنین شرایط حاملگی خاصی وجود دارد که ممکن است پزشک را وادار به کاهش فعالیت شما کند:
پره اکلامپسی
همچنین به عنوان فشار خون بالا ناشی از بارداری (فشار خون بالا) شناخته می شود ، پره اکلامپسی ممکن است در ۸ درصد از بارداری ها رخ دهد. از آنجا که تنها درمان مطمئن زایمان است ، هدف از استراحت در بستر صرف طولانی کردن بارداری به اندازه کافی است تا مطمئن شوید که زایمان بی خطر است.
زایمان زودرس
مادرانی که به طور منظم قبل از هفته ۳۷ بارداری شروع به انقباض می کنند یا علائم دیگری از زایمان زودرس را نشان می دهند ، می توانند انتظار داشته باشند که در حالت استراحت قرار بگیرند. هدف به طور کلی سعی در تأخیر زایمان حداقل ۴۸ ساعت است تا استروئیدهایی که سرعت رشد ریه کودک را افزایش می دهند استفاده شود. بعضی اوقات زایمان زودرس گرفتار می شود و متوقف می شود - و مادر به زایمان می رسد.
تغییرات دهانه رحم
پزشک شما در صورتی که شما سابقه دهانه رحم ناسازگار داشته باشید، طول دهانه رحم شما را در طی معاینات منظم با سونوگرافی خارج واژینال (گرگ وارد شده به مهبل شما) ردیابی می کند. اگر دهانه رحم شما زود کوتاه شود ، ممکن است شما به دوخت دهانه رحم نیاز داشته باشید ، که در واقع دهانه رحم شما بسته است ، و محدودیت فعالیت به طور معمول تجویز می شود.
نوزادان چندقلو
مادران دارای چند نوزادان چند قلو ممکن است به دلیل اینکه حاملگی آنها چالش برانگیز است محدود به فعالیت شوند. اگر به بیمارستان منتقل شوید ، حتی ممکن است شما با زاویه ای جزئی (پاهای بالاتر از سر) قرار بگیرید ، به این ترتیب وزن می تواند به رشد جنین ها در رحم کمک کند.
پزشکانی که محدودیت فعالیت را تجویز می کنند می گویند که می تواند فشار خون را به گردن رحم شما کاهش دهد و در حالی که گردش خون به رحم شما بیشتر فشار وارد کند. اگر پزشک معالجه محدودیت فعالیت شما را مشخص کرده است و شما مطمئن نیستید که چرا ، سؤال کنید. او باید بتواند برای شما توضیح دهد که چه فایده ای دارد با اینکه آیا آنها از خطرات بالاتر هستند یا نه.

خطرات تهدید کننده ی استراحت مطلق در بارداری
اگرچه استراحت مطلق در بارداری یا محدودیت فعالیت اغلب برای انواع شرایط بارداری به مادران توصیه می شود ، اما در بخی تحقیقات نشان داده نشده که این عمل نتایج تولد را بهبود می بخشد. در مقابل ، چندین اثر منفی در ارتباط با استراحت طولانی مدت در رختخواب وجود دارد ، از جمله:
درد در لگن و کمر
سوزش پوست
ممکن است بسیاری از علائم طبیعی حاملگی ، مانند سوزش سر دل ، یبوست و تورم پاها را تشدید کند
خطر ابتلا به دیابت حاملگی را افزایش دهد، زیرا بدن شما در حال شکستن گلوکز به میزان معمول خود نیست.
همچنین تحقیقات پیوندی بین کاهش اشتها (که می تواند با محدودیت فعالیت اتفاق بیفتد) ، کاهش وزن مادران و نوزادان کم وزن ارتباط ایجاد کرده
عدم تحرک طولانی مدت می تواند منجر به افسردگی شود - و این که افسردگی گاهی پس از به دنیا آمدن کودک به وجود می آید.
افزایش خطر لخته شدن خون در پاها (که می تواند به سمت ریه های مادر حرکت کند و باعث ایجاد آمبولی ریوی شود) دمینرالیزاسیون استخوان
ضربان قلب و عروق
آتروفی عضلات
استراحت در رختخواب یک شرایط استرس زا قابل توجه برای بیمار و خانواده وی است و هزینه های زیادی دارد.
بنابراین ممکن است روزهای اول مشکل نباشد و به راحتی سپری شود ، روزها و روزهای بعدی برای مادران انتظار دشوار است و اوضاع سخت تر می شود. استراحت مطلق بسیار سخت است .تمام کارهایتان را کسی باید برایتان انجام بدهد و دچار بی حوصلگی و نگرانی می شوید و اغلب زنان در صورت عدم رعایت کامل و صحیح احساس گناه می کنند.

استراحت مطلق در بارداری و کمردرد
به جای اینکه زنان را به استراحت مطلق تشویق کنید تا از بارداری خود محافظت کنند ، توصیه می شود به آن ها بگویید به بدنشان گوش کند و هر زمانی که احساس ناراحتی کردند مدتی استراحت کنند.
کارهایشان را پیش ببرند اما نه به شدت و فعالیت قبل.از ورزش و فعالیت های سنگین خودداری کنند و اگر می توانند کارهای شغلشان را در خانه انجام دهند اما اینگونه نباشد که مدام در تختخواب روزها را سپری کنند.

انواع استراحت مطلق در دوران بارداری
استراحت مطلق به شکل یکی از موارد زیر طبقه بندی می شود. استراحت برنامه ریزی شده ، استراحت اصلاح شده در تختخواب ، استراحت شدید در تختخواب و استراحت در بیمارستان. اما پزشکان امروز سعی می کنند که بسته به شرایط از این استراحت ها به صورت تلفیقی استفاده کنند.
کاهش فعالیت در خانه محل کار
برخی از پزشکان ممکن است از شما بخواهند که زمان کار خود را در سه ماهه سوم خود کوتاه کنید ، برای استراحت و محدود کردن فعالیت هایی مانند ورزش ، بالا رفتن از پله و راه رفتن یا ایستادن برای مدت زمان طولانی ، برنامه زمانی منظم را اختصاص دهید. اما بطور کلی ، کاهش فعالیت در خارج از بیمارستان به معنای این است که شما هنوز در حال قدم زدن و پیاده روی ، انجام برخی کارها ، کارهای آسان و کارهای سبک هستید.
کاهش فعالیت در بیمارستان
برخی از خانم ها نیاز به نظارت مداوم دارند و این یعنی بستری شدن در بیمارستان. و به دلیل ماهیت بیمارستان ، مدت زمان بیشتری را در رختخواب خواهید می گذرانند. با این حال ، با توجه به نگرانی ها در مورد عدم تحرک طولانی مدت ، پزشکان اغلب با تجویز فیزیوتراپی سبک در طول این مدت سعی می کنند سلامت مادر را تضمین کنند
سالم ماندن در حین محدودیت فعالیت
استراحت مطلق بسیار سخت است و هنگامی که واقعیت وارد می شود و می فهمید که نمی توانید برخی از کارهایی را که قبلاً انجام می دادید انجام دهید تازه متوجه سختیه استراحت مطلق می شوید.
از نظر جسمی
با توجه به رزرواسیون بسیاری از پزشکان در مورد استراحت طولانی مدت در تختخواب ، بعید به نظر می رسد که خود را کاملاً در رختخواب بیابید - و ممکن است شما از کارهایی که هنوز می توانید انجام دهید متعجب شوید که از شما خواسته شود که کمتر انجام دهید تعجب کنید. چند پیشنهاد:
آنچه را می توانید حرکت دهید
پزشک شما ممکن است انجام برخی تمرینات کم تحرک را اجازه دهد .آنچه را که می توانید انجام دهید.
حرکات کششی انجام دهید
تا آنجا که می توانید تحت راهنمایی پزشک خود قرار بگیرید ، پاها و مچ پا را دراز کنید تا از لخته شدن خون جلوگیری کرده و عضلات خود را قوی نگه دارید.
نظارت بر آنچه می خورید
مطمئن باشید که رژیم سالم بارداری را دنبال می کنید. برای اینکه سوزش سر دل را در جای خود قرار ندهید ، سعی کنید به جای سه وعده بزرگ ، بسیاری از وعده های غذایی کوچک را در طول روز میل کنید. میوه های خشک (که پر از ویتامین ها نیز هستند) به شما در حفظ سلامتی کمک می کند.
هیدراته بمانید
دریافت مایعات به میزان کافی باعث کاهش تورم و یبوست می شود ، به خصوص هنگامی که کمتر حرکت می کنید.
مدام بدن خود را کش و قوس دهید و خودتان را در تختخواب حرکت دهید.در یک وضعیت ثابت ساعتها باقی نمانید.از بالشت ها برای حمایت از بدنتان کمک بگیرید و سطح بدنتان را مدام تغییر دهید.

مراقبت های ذهنی در طول استراحت مطلق
زندگی با محدودیت ها می تواند بسیار سخت و کسل کننده باشد ، به خصوص اگر شما معمولاً یک فرد بسیار فعال هستید. بعضی اوقات مشغول نگه داشتن خودتان می تواند شما را مشغول کند. چند پیشنهاد:
با دوستان ارتباط برقرار کنید
با دوستان و خانواده خود از طریق تلفن ، ایمیل و رسانه های اجتماعی در ارتباط باشید.
یک فعالیت کوتاه روتین ترتیب دهید
سعی کنید یک روال را ایجاد کنید . مثلا ماندن در وان و یا ماساژ در طول روز .البته حتما با پزشک مشورت کنید.
شغلتان را در خانه مدیریت کنید
اگر پزشک شما می خواهد در خانه بمانیذد ، از رئیس خود سوال کنید که آیا می توانید از راه دور کار کنید.
برای کودک آماده شوید
از این زمان برای خرید آنلاین و جمع کردن همه چیزهایی که برای کودک خود لازم دارید استفاده کنید.

استراحت مطلق در بارداری و کمردرد
این زمان زمان مناسبی برای مطالعه در مورد روش های تربیتی و یا شیردادن می باشد.

چگونه استراحت در بستر بر خانواده شما تأثیر می گذارد
بسته به اینکه فعالیت شما چقدر محدود است ، ممکن است لازم باشد در خانه خود تغییراتی ایجاد کنید:
شریک زندگی شما: بسته به آنچه دکتر شما تأیید می کند ، ممکن است شریک زندگی شما مسئولیت بیشتر کارهای خانگی ، کارها و وعده های غذایی را داشته باشد. روابط متقابل ممکن است از جدول هم خارج شود (اگرچه راه‌های دیگری برای به اشتراک گذاشتن صمیمیت و تفریح وجود دارد) ، بنابراین سعی کنید با یکدیگر صمیمانه و صبور باشید. شریک زندگی خود را تشویق کنید گاهی با دوستان خود به بیرون برود.
فرزندانتان: اگر در حال حاضر فرزندان دارید و فرزند دیگری را باردار هستید ، محدودیت فعالیت می تواند یک چالش دیگر باشد. کودکان توجه نیاز دارند . در صورت امکان ، از شخص دیگری کمک بخواهید تا کودک نوپای شما را سرگرم کند و یا او را در ساعاتی از روز بیرون ببرد.
پس از زایمان
ممکن است شما همان ظرفیت هوازی یا قدرت عضلانی را که قبلاً داشتید نداشته باشید. بنابراین به خودتان فرصتی برای بهبودی بدهید و برنامه ریزی کنید تا آرام آرام به سطح تناسب اندام قبلی خود برگردید. پیاده روی ، یوگا و شنا فعالیت های خوبی هستند که برای بازگشت به بازی انجام می شود. با تلاش مداوم از طرف شما و کمک پزشک ، خانواده و دوستان خود نگران نباشید.این روز ها به زودی تمام خواهد شد.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.