۲۲۶۶۵۳
۱۴۱۳
۱۴۱۳

کمبود ویتامین دی چه تاثیری بر جنین دارد؟

در ماه های زمستان، درصد زنان باردار مبتلا به کمبود ویتامین D به پنجاه درصد افزایش می یابد.

در ماه های زمستان، درصد زنان باردار مبتلا به کمبود ویتامین D به پنجاه درصد افزایش می یابد.در کشورهایی که آفتاب کمتر وجود دارد کمبود ویتامین دی بسیار شایع است.
دریافت مقدار کافی ویتامین D از منابع غذایی دشوار است و به مدت شش ماه از سال ، نور خورشید در عرض های شمالی برای پوست ما برای تولید ویتامین دی کافی نیست.
بهترین زمان برای دریافت ویتامین دی از خورشید فصل تابستان است اما معمولا به دلیل استفاده از ضدآفتاب باز هم ممکن است جذب ویتامین دی دچار مشکل شود.
در دوران بارداری میزان نیاز بدن به ویتامین دی بسیار بیشتر از قبل می شود و کمبود ویتامین دی می تواند مشکلات بسیار زیادی را برای مادر و جنین ایجاد کند.در ادامه ی این مقاله بیشتر در مورد اثرات کمبود ویتامین دی بر جنین و مادر صحبت خواهیم کرد.

چرا به ویتامین D احتیاج دارم؟
بدن شما برای جذب کلسیم و تقویت رشد استخوان باید ویتامین D داشته باشد. کمبود ویتامین D باعث ایجاد استخوانهای نرم در کودکان و استخوانهای شکننده و بی کیفیت در بزرگسالان می شود (پوکی استخوان). همچنین برای عملکردهای مهم دیگر بدن به ویتامین D احتیاج دارید.
کمبود ویتامین D در حال حاضر با سرطان پستان ، سرطان روده بزرگ ، سرطان پروستات ، بیماری های قلبی ، افسردگی ، افزایش وزن و سایر بیماری ها ارتباط دارد. این مطالعات نشان می دهد که افرادی که سطح ویتامین D بالاتری دارند ، خطر ابتلا به بیماری کمتری دارند ، اگرچه به طور قطعی اثبات نمی شود که کمبود ویتامین D باعث بیماری می شود یا اینکه مکمل های ویتامین D خطر را کاهش می دهد.
تحقیقات نشان می دهند که درمان ویتامین D می تواند در درمان یا جلوگیری از اوتیسم ، بیماری خود ایمنی ، سرطان ، درد مزمن ، افسردگی ، دیابت ، بیماری قلبی ، فشار خون بالا ، آنفولانزا مفید باشد. بیماریهای عصبی عضلانی و پوکی استخوان با این حال ، هیچ کارآزمایی بالینی قطعی وجود ندارد.
تنها فواید اثبات شده ویتامین D ، نقش آن در کمک به کلسیم در ساخت استخوانهای قوی است. ویتامین D به تنظیم سیستم ایمنی و سیستم عصبی عضلانی کمک می کند. ویتامین D همچنین نقش مهمی در چرخه زندگی سلولهای انسانی دارد.
ویتامین D آنقدر مهم است که بدن شما به تنهایی آن را می سازد . اما تنها پس از قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید می تواند آن را تولید کند.که این یک مشکل برای افراد مناطق آب و هوای شمالی است.
پوست تیره کمتر نور خورشید را جذب می کند ، بنابراین افرادی که پوست تیره دارند به اندازه افراد دارای پوست کم نور ویتامین D را از قرار گرفتن در معرض آفتاب دریافت نمی کنند.
ویتامین دی برای مادر و کودک
سطح پایین ویتامین D می تواند عواقب جدی برای سلامتی استخوان مادر و کودک داشته باشد. ویتامین D برای جذب کلسیم توسط روده ضروری است. در دوران بارداری ، این ویتامین برای اطمینان از کلسیم کافی برای ساختن توده استخوانی کودک و حفظ آن از اهمیت حیاتی برخوردار است.
به عنوان نمونه ، یک مطالعه استرالیا نشان داده است که در استخوانهای ۲۰ ساله مادرانی که در دوران بارداری دچار کمبود ویتامین D بودند ، از استخوان کمتری برخوردار است.
خطر آسم در کودکان
مقادیر کم ویتامین D نیز با افزایش خطر تولد زودرس و افزایش خطر ابتلا به آسم در کودک مرتبط است. نشان داده شده است که مکمل های ویتامین D در دوران بارداری باعث کاهش خطر ابتلا به آسم در کودک می شود.
خطر فشار خون بالا برای مادر
هنگامی که مادر در بدن خود ویتامین D بسیار کمی دارد ، ممکن است خطر فشار خون بالا را تجربه کند که هم برای سلامت خودس و هم سلامت جنین می تواند بسیار مضر باشد.
پره اکلامپسی
فشار خون بالا بعد از هفتۀ ۲۰ بارداری اگر با علائم بیماری‌های دیگری همراه نباشد، می‌تواند نشانۀ بیماری فشار خون حاملگی باشد.
اندازه‌گیری فشار خون و نشان دادن مقادیری بیشتر از ۱۴۰ روی ۹۰ را فشار خون بالا می‌گویند. فشار خون بالا معمولاً علائم قابل تشخیصی ندارد، مگر در مواردی که فشار خون خیلی بالا باشد. درصورتی‌که فشار خون مادر بعد از هفتۀ ۲۰ بارداری، در چند بار اندازه‌گیری توسط پزشک بالا باشد، پزشک برای بررسی احتمال مسمومیت حاملگی یا پره‌اکلامپسی، آزمایش ادرار تجویز خواهد کرد. پره‌اکلامپسی یک بیماری جدی است که طی آن در میانۀ بارداری، فشار خون افزایش می‌یابد و وجود پروتئین در ادرار، اختلالات کبد و کلیه، سردرد یا تغییرات بینایی رخ می‌دهد. درصورتی‌که علائم پره‌اکلامپسی وجود نداشته باشد و فقط مادر فشار خون بالا داشته باشد، پزشک تشخیص فشار خون حاملگی خواهد داد.
دیابت حاملگی
کمبود ویتامین دی می تواند منجر به دیابت حاملگی شود که می تواند موجب تولد نوزاد ماکروزومی شود ، تولد نوزاد با جثه ی بزرگ.
به عبارت دیگر دلایل مهمی برای اطمینان از ویتامین D کافی در بارداری وجود دارد.
اقدامات کوچک اثرات مثبتی دارد
انجام اقدامات کوچک می تواند منجر به تامین ویتامین D بهتری در زنان باردار شود. در یک مطالعه فقط ۱۸٪ از خانمها میزان لازم ویتامین دی را در روز دریافت کرده اند.
ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که در بدن ذخیره می شود ، بنابراین مهم است که از مصرف بیش از مقدار توصیه شده توسط مسئولان یا متخصصان مراقبت های بهداشتی برای جلوگیری از مصرف بیش از حد آن استفاده نکنید.
مصرف اسید فولیک
تعداد بیشتری از خانمها مکملهای ویتامین B فولیک اسید را در دوران بارداری مصرف می کنند. تلاش برای آگاهی زنان مطمئناً در افزایش دانش آنها نقش داشته است که اسیدفولیک می تواند خطر نقص نخاع کودک پرا کاهش دهد (نقص لوله عصبی).
مطالعه عمده
34 درصد از زنان در پایان بارداری خود میزان ویتامین D کمی درند. با وجود تغییرات گسترده فصلی در شدت نور خورشید ، میزان ویتامین D در زمستان حتی پایین تر هم می شود.
ویتامین D و بارداری: ۹ مورد که باید بدانید
با توجه به تبلیغات گسترده ویتامین D که اخیراً ایجاد شده است ، جای تعجب نیست که سوالات زیادی دارید. آیا باید بیماران خود را از نظر کمبود ویتامین دی آزمایش کنند؟ چگونه سطح ویتامین D کم درمان می شود؟
در دوران بارداری ، این مسائل بسیار مهم می شوند زیرا دو فرد همزمان با ویتامین دی نیاز دارند و کمبود ویتامین دی می تواند بسیار مضر باشد.
نیازهای جنین به ویتامین D در نیمه دوم بارداری ، زمانی که رشد استخوان ها بیشتر می شود ، افزایش می یابد. ویتامین D از مادر به جنین منتقل می شود.بنابراین وضعیت مادر یک بازتاب مستقیم از وضعیت تغذیه ای جنین است.
سطح ویتامین D موجود در شیر مادر به سطح ویتامین دی مادر همبستگی دارد و سطح پایین ویتامین D در شیر مادر می تواند اثر مضر بر روی نوزاد داشته باشد.

آیا ویتامین D واقعاً ویتامین است؟
سالها است که ویتامین D فقط در رابطه با متابولیسم استخوان و جذب مورد بحث قرار می گرفت و حالات کمبود ، ترقیب غدد درون ریز و متخصص زنان و زایمان بود که بیماران یائسگی را در معرض خطر پوکی استخوان قرار می دادند.
مطالعات اخیر نشان می دهد که ویتامین D در چندین سیستم غدد درون ریز نقش دارد. در واقع ، ویتامین D به درستی می تواند به عنوان یک هورمون در نظر گرفته شود زیرا این ماده ای است که توسط یک اندام (پوست) تولید می شود و از طریق جریان خون به اندام های انتهایی می رود. گیرنده های ویتامین D در بافت های استخوانی ، پستان ، مغز ، روده بزرگ ، عضله و لوزالمعده یافت شده است. نه تنها ویتامین D بر متابولیسم استخوان تأثیر می گذارد ، بلکه پاسخهای ایمنی و حتی متابولیسم گلوکز را نیز تعدیل می کند .

آیا ویتامین D بر نتایج بارداری تأثیر می گذارد؟
نقش ویتامین D در نتایج بارداری هنوز کاملاً توصیف نشده است. تحقیقات در مورد ویتامین D و تأثیرات آن بر بارداری هنوز در مراحل ابتدایی است. به عنوان مثال ، سطح پایین تر از ویتامین D با افزایش میزان سزارین ، واژینوز باکتریایی و پره اکلامپسی ، و همچنین متابولیسم گلوکز کارآمدتر همراه است.
با توجه به وجود گیرنده ها در بافت های حاملگی ، ویتامین D در نتایج حاملگی نقش موثری دارد. گیرنده های ویتامین D در عضله رحم می تواند بر قدرت انقباضی تأثیر بگذارد ، و نشان داده شده است که ویتامین D دارای اثرات سیستم ایمنی بدن است ، از این طریق بدن را از عفونت محافظت می کند.

آیا افراد نمی توانند به میزان کافی ویتامین D از طریق رژیم غذایی خود دریافت کنند؟
غذاهای بسیار کمی حاوی مقادیر زیادی ویتامین D هستند ، و معدودی از اینها (شاه ماهی ، روغن کبد COD)میزان استانداردی ندارند. حتی غذاهای غنی شده مانند شیر فاقد مقدار قابل توجهی هستند.
قطع قرص های کنترل بارداری ممکن است سطح ویتامین D را کاهش دهد
متوقف کردن کنترل هورمونی تولد می تواند چرخه قاعدگی یک زن را تغییر داده و ویتامین D را کاهش دهد.
با این حال ، هنگامی که آنها مصرف دارو را متوقف کردند ، ممکن است نیاز باشد میزان ویتامین D آنها بررسی شود.هنگامی که مصرف داروهای ضد بارداری هورمونی حاوی استروژن متوقف می شود ، میزان ویتامین D ممکن است در بدن خانم کاهش یابد.
ویتامین D به مدیریت میزان کلسیم خون کمک می کند ، که برای سلامتی استخوان بسیار حیاتی است.
زنان باردار ویتامین D بیشتری را برای حمایت از تشکیل اسکلت جنین تولید می کنند ، بنابراین از نظر کمبود ویتامین D با عواقب جدی تری روبرو هستند.
یافته های ما نشان می دهد که قرص های ضد بارداری حاوی استروژن باعث افزایش سطح ویتامین D می شوند ، و احتمالاً با قطع مصرف این روشهای بارداری ، خانمها از بین می روند.

بهترین منابع غذایی ویتامین d چیست؟
ویتامین D نوعی ماده مغذی است که بدن آن را در معرض نور مستقیم خورشید تولید می کند. افراد همچنین می توانند ویتامین D مصرف کنند ، اما به طور طبیعی در بسیاری از غذاها وجود ندارد. مقادیر زیادی ویتامین D در ماهی های چرب و انواع خاصی از قارچ وجود دارد.
فواید اصلی ویتامین D این است که به سلامت استخوان ها ، ماهیچه ها و اعصاب فرد کمک می کند. همچنین به سیستم ایمنی سالم کمک می کند.
اما افرادی که همیشه در خانه هستند و به اندازه کافی نور خورشید را دریافت نمی کنند در تامین ویتامین دی مشکل دارند.برخی مواد غذایی وجود دارد که می توان مصرف کرد و تا حدودی کمبود ویتامین دی بدن را تامین کرد.
با این وجود ، هیچ غذای گیاهی دیگری برای ویتامین D. برای افرادی که رژیم های غذایی آنها اکثراً گیاهی یا وگان است ، ,وجود ندارد و برای افرادی که مدت زمان زیادی را در خارج از منزل نمی گذرانند یا نمی توانند بگذرانند ، دریافت ویتامین D کافی نیست.
اگر فرد نگرانی هایی در مورد عدم دریافت ویتامین D کافی از نور مستقیم خورشید داشته باشد ، مصرف غذاهای زیر به افزایش میزان کلی آنها در بدن کمک می کند.
ماهی چرب
ماهی شمشیر منبع عالی ویتامین D است.
ماهی های روغنی و همچنین روغن های موجود در ماهی از مقادیر زیادی ویتامین D در منابع غذایی برخوردار هستند.
اینها شامل موارد زیر است:
روغن کبد
این شامل ۴۵۰ واحد در هر قاشق چایخوری است ، که ۷۵ درصد از میزان نیاز روزانه ی فرد به ویتامین دی یک فرد را تامین می کند.
شاه ماهی و ساردین
این حاوی ۳۰۶ IU برای هر فیله ، خشک پخته شده است ، که ۵۱ درصد از نیاز روزانه یک فرد را تامین می کند.
شاه ماهی یک ماهی است که در سراسر جهان خورده می شود. این ماده را می توان به صورت خام ، کنسرو ، دودی یا ترشی سرو کرد.
این ماهی کوچک نیز یکی از بهترین منابع ویتامین D است.
شاه ماهی آتلانتیک تازه 216 IU در هر وعده 3.5 اونسی (100 گرم) فراهم می کند و اگر ماهی تازه در دسترس نیست ، شاه ماهی ترشی منبع خوبی برای ویتامین D است ، که 112 IU را به ازای هر وعده 3/3 اونس (100 گرم) یا 14٪ از DV فراهم می کند.
با این حال ، شاه ماهی ترشی همچنین حاوی مقدار زیادی سدیم است ، که بعضی از افراد بیش از حد از آن استفاده می کنند و می تواند مضر باشد.
ساردین های کنسرو شده منبع خوبی برای ویتامین D هستند - یک قوطی (3.8 اونس) حاوی 177 IU است.
انواع دیگر ماهی های چرب نیز منابع ویتامین D خوبی هستند. هالیبوت و ماهی خال مخالی به ترتیب ۳۸۴ IU و ۳۶۰ IU به ازای هر نیم فیله تهیه می کنند.
شاه ماهی حاوی 216 IU ویتامین D در هر وعده 3/5 اونس (100 گرم) است. شاه ماهی ترشی ، ساردین و سایر ماهی های چرب مانند حلیب و ماهی خال مخالی نیز منابع خوبی هستند.
قارچ
اگر فردی ماهی را دوست ندارد ، یا اگر گیاهخواری یا وگان است ، قارچ خاص ممکن است گزینه ای مناسب برای جایگزینی باشد. برخی از انواع قارچ حاوی مقادیر زیادی ویتامین D است.
قارچ میتای خام: این مواد حاوی ۵۶۲ IU در ۵۰ گرم (گرم) است که ۹۴ درصد از نیاز روزانه ی یک فرد است.
قارچ های شیتیتاک خشک: این شامل 77 IU در 50 گرم است که 12 درصد از نیاز روزانه ی یک فرد است.
قارچهایی که در معرض نور ماوراء بنفش (UV) قرار دارند همچنین می توانند حاوی مقادیر زیادی ویتامین D. باشند. اینها شامل موارد زیر است:
قارچ خام Portobello در معرض اشعه ماوراء بنفش: اینها حاوی 568 IU در 50 گرم است که 95 درصد از نیاز روزانه ی یک فرد است.
قارچ های سفید خام در معرض اشعه ماوراء بنفش: این شامل ۵۲۳ IU در ۵۰ گرم است که ۸۷ درصد از نیاز روزانه ی یک فرد است.
زرده تخم مرغ
افرادی که ماهی نمی خورند باید بدانند که غذاهای دریایی تنها منبع ویتامین D نیستند. تخم مرغ کامل منبع خوبی دیگر و همچنین یک غذای بسیار مغذی است.
در حالی که بیشتر پروتئین های موجود در سفیده ی تخم یافت می شود ، چربی ها ، ویتامین ها و مواد معدنی بیشتر در زرده وجود دارد.
یک زرده تخم مرغ معمولی حاوی ۳۷ IU ویتامین D یا ۵٪ DV است. به عنوان مثال ، ظرف تخم مرغ های خرد شده با استفاده از دو تخم مرغ بزرگ شامل ۸۸ IU است ، که ۱۵ درصد از نیاز روزانه فرد را تامین می کند.
میزان ویتامین D در زرده تخم مرغ به میزان نور خورشید و میزان ویتامین D موجود در مرغ بستگی دارد.
هنگامی که به همان خوراک داده می شود ، مرغ های مرتعی که در خارج از نور خورشید پرسه می زنند تخم هایی با میزان ۴ برابر بیشتر ویتامین دی تولید می کنند .
غذاهای غنی شده
تولید کنندگان ویتامین D را به بسیاری از غذاهای تجاری اضافه می کنند وبا استفاده از این غذاها نیاز روزانه فرد به ویتامین دی تامین می شود.
غذاهای معمول با ویتامین D اضافی و سایر مواد مغذی شامل موارد زیر است:
شیر گاو
آب پرتقال
انواع غلات صبحانه
ماهی قزل آلا
ماهی قزل آلا ماهی پرچرب و سرشار از ویتامین D است.
براساس اطلاعات ، یک وعده 3/5 اونس (100 گرم) ماهی قزل آلا در اقیانوس اطلس مزرعه شامل 526 IU ویتامین D یا 66٪ DV است.
اینکه آیا ماهی قزل آلا وحشی است یا کشاورزی می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.
ماهی کنسرو
بسیاری از افراد به دلیل عطر و طعم و روشهای نگهداری آسان آن از کنسرو ماهی تن استفاده می کنند.
همچنین ارزان تر از خرید ماهی تازه است.
کنسرو تن ماهی سبک تا ۲۶۸ IU ویتامین D را در یک وعده ۳/۵ اونسی (۱۰۰ گرم) بسته بندی می کند که ۳۴٪ از DV است.
همچنین منبع خوبی از نیاسین و ویتامین K است.
متأسفانه ، کنسرو ماهی تن حاوی متیل مرکوری است ، سمی که در بسیاری از انواع ماهی یافت می شود. اگر در بدن شما ایجاد شود ، می تواند باعث ایجاد مشکلات سلامتی جدی شود .
با این حال ، برخی از انواع ماهی ها خطر کمتری نسبت به سایرین دارند. به عنوان مثال ، تن ماهی به طور معمول انتخاب بهتری نسبت به ماهی سفید است .
شیر گاو
شیر گاو ، رایج ترین نوع شیر ، به طور طبیعی منبع خوبی برای بسیاری از مواد مغذی از جمله کلسیم ، فسفر و ریبوفلاوین است.
در چندین کشور ، شیر گاو با ویتامین D. غنی شده است. این ماده معمولاً حاوی ۱۱۵-۱۳۰ IU در هر فنجان (۲۳۷ میلی لیتر) یا حدود ۱۵ تا ۲۲٪ از است.
شیر سویا
از آنجا که ویتامین D تقریباً به طور انحصاری در محصولات حیوانی یافت می شود ، گیاهخواران به دلیل عدم دریافت کافی ویتامین دی در معرض خطر کمبود ویتامین دی قرار دارند.
به همین دلیل ، جایگزین های شیر گیاهی مانند شیر سویا اغلب با این ماده مغذی تقویت می شوند و سایر ویتامین ها و مواد معدنی که معمولاً در شیر گاو وجود دارد.
آب پرتقال غنی شده
حدود 75٪ از مردم در سراسر جهان تحمل لاکتوز را ندارند، و 2-3٪ دیگر آلرژی به شیر دارند .
به همین دلیل ، برخی از کشورها آب پرتقال را با ویتامین D و سایر مواد مغذی مانند کلسیم تقویت می کنند.
یک فنجان (237 میلی لیتر) آب پرتقال غنی شده با صبحانه می تواند نیاز روزانه شما به ویتامین دی را تا حداکثر 100 IU تامین کند.
غلات و جو دوسر
برخی از غلات و جو دوسر فوری نیز با ویتامین D تقویت می شوند.
نیمی از فنجان (۷۸ گرم) از این مواد غذایی می تواند ۵۴-۱۳۶ IU یا حداکثر ۱۷ درصد دی وی دی) را فراهم کند.
اگرچه غلات غنی شده و جو دوسر ویتامین D نسبت به بسیاری از منابع طبیعی ویتامین D کمتری دارند ، اما هنوز هم می توانند یک روش مناسب برای افزایش مصرف شما باشند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.