۲۲۶۷۵۵
۲ نظر
۱۲۰۶
۲ نظر
۱۲۰۶

تیر کشیدن واژن در بارداری نشانه چیست؟

تیر کشیدن واژن عبارتی است که برای دردهای ناگهانی، تیز و شبیه به سیخ زدن در ناحیه لگن، رکتوم یا راست روده یا بخش بیرونی اندام تناسلی استفاده می شود.

حاملگی شما را با دردهای عجیب و غریب بسیار زیادی رو به رو می کند. شاید تا به حال تیر کشیدن واژن را تجربه نکرده باشید و از این احساس در بارداری تعجب کنید. تیر کشیدن واژن در بارداری دردی تیز و ناگهانی است که در لگن، راست روده یا بخش بیرونی اندام تناسلی می پیچد.

تیر کشیدن واژن در بارداری نشانه چیست و درمان آن چیست؟
بسیاری از مادران حس دردناک تیر کشیدن واژن را تجربه می کنند و حتی نام آن را نمی دانند. تیر کشیدن واژن عبارتی است که برای دردهای ناگهانی، تیز و شبیه به سیخ زدن در ناحیه لگن، رکتوم یا راست روده یا بخش بیرونی اندام تناسلی استفاده می شود.

علائم تیر کشیدن واژن در بارداری چیست و چگونه بروز می کند؟
تیرکشیدن واژن احساس درد سریع و برق آسا است که گاهی اوقات تا پاها می رسد. این دردها احتمالاً در روزهای نزدیک به زایمان و وقتی که جنین فشار بیشتری به اعصاب اطراف دهانه رحم وارد می کند، افزایش خواهد یافت. علاوه بر دردهای شدید راست روده، دهانه رحم یا بخش خارجی اندام تناسلی، ممکن است مادر یبوست، بی اختیاری و یا تکرر ادرار را تجربه کند.

چه عواملی باعث تیر کشیدن واژن در بارداری می شود؟
دلایل مختلف و متعددی برای دردهای دوران بارداری وجود دارد، یکی از آنها فشاری است که به اعصاب اطراف سرویکس یا دهانه رحم وارد می شود. بیشتر اعصاب رحم دقیقاً بالای سرویکس قرار دارند. با حرکت جنین و اتفاقاتی که در ناحیه پائین رخ می دهد، اعصاب تحریک می شوند.
دلایل شایع تیرکشیدن واژن عبارتند از:

حرکت جنین
وقتی جنین تغییر وضعیت می دهد، می چرخد، حالت کشیده به خود می گیرد یا لگد می زند، هر یک از اینها می تواند به اعصاب رحم فشار وارد کند که با دردهای تیز و ناگهانی همراه است. فشار بر روی اعصاب زمانی تشدید می شود که سر کودک در چند هفته آخر بارداری یا در هنگام زایمان وارد لگن می شود.

درد در رباط گرد رحمی
رباط های محافظ لگن و رحم برای سازگاری با اندازه جنین در دوران بارداری کشیده می شوند. برخی از خانمها بیشتر از سایرین هورمونهای رلاکسین و پروژسترون تولید می کنند که این باعث کشش و شل شدن رباطها خواهد شد. وقتی این رباط های خیلی زیاد و یا خیلی سریع کشیده شوند، درد تیرکشیدگی ایجاد می کنند.

کمبود منیزیم
اکثر افراد با کمبود این ماده معدنی ضروری مواجه هستند، اما ذخیره بدن وقتی باید نیاز دو نفر را تامین کند، خالی می شود. منیزیم در بسیاری از عملکردهای بدن نقش مهمی دارد اما به طور ویژه در کارکرد مناسب عصب بسیار مفید است. کمبود این ماده حیاتی دردهای عصبی تیز ناشی از تیر کشیدن واژن در اوایل بارداری و نیز گرفتگی عضلات و سیاتیک را به همراه دارد.

رگ های واریسی
احتمالاً از وجود رگهای واریسی ناخوشایند در پا کاملاً آگاه هستید، اما در دوران بارداری احتمال بروز واریس در ناحیه واژن نیز وجود دارد که باعث احساس درد لگنی ناشی از جمع شدن خون در اندام تحتانی شبیه احساس تیرکشیدگی خواهد شد.

تیرکشیدگی واژن چه موقع رخ می دهد؟
بسته به علت درد، این دردها به دفعات در بارداری احساس می شوند اما در هفته های قبل از زایمان شدت می گیرند. حتی ممکن است در ساعات منتهی به زایمان نیز درد شدیدتری داشته باشید. برخی مادران دریافته اند که در موقعیت های خاص هنگام نشستن یا دراز کشیدن بیشتر این دردها را تجربه می کنند.

آیا تیر کشیدن واژن در بارداری نشانه زایمان است؟
به طور کلی هرگاه جنین ضربه سریعی با پا یا آرنج به اعصاب دهانه رحم وارد کند، مادر چنین دردهایی را احساس خواهد کرد. با ادامه حرکت جنین به سمت کانال زایمان، سر جنین فشار بیشتری به این ناحیه وارد کرده و تیرکشیدگی تشدید می شود. تیرکشیدگی واژن موجب تحریک اعصاب دهانه رحم شده و ارتباطی به زایمان ندارد.

آیا تیر کشیدن واژن در بارداری خطرناک است؟
زمانی که بدن مادر خود را با رشد موجود دیگری تطبیق می دهد، هرگونه درد و گرفتگی تصادفی دور از انتظار نیست. اما مواردی نیز وجود دارد که در صورت بروز باید به پزشک مراجعه کرد:
اگر گرفتگی یا درد در فواصل منظم همراه با لکه بینی یا خونریزی دارید، سریعاً باید به پزشک یا ماما مراجعه کنید. توجه داشته باشید هر نوع دردی که بیشتر و شدیدتر از تیرگرفتگی باشد می تواند علامت بروز یک بیماری جدی تر به شمار آید.

درمان های طبیعی برای تیر کشیدن واژن در بارداری
شما کنترل زیادی بر حرکات کودک خود ندارید، اما راهکارهایی وجود دارد که به تسکین درد ناشی از تیرکشیدن واژن کمک می کند.

جا اندازی کایروپراکتیک
کایروپراکتیک روشی برای دستکاری ستون فقرات، تاندون ها، رباط ها و بهبود بخشیدن مشکلات استخوانی است. متخصصین این کار، اصولا برای ایجاد فشار روی یک یا گروهی از مفاصل از دستان خود استفاده می کنند. این روش درمان به اصطلاح "جا انداختن" نامیده می شود و هدف از آن رهایی از درد یا گرفتگی و بهبود عملکرد سیستم عصبی، مفاصل و ماهیچه ها می باشد. یک متخصص کایروپراکتیک خوب می تواند با آزاد کردن در رفتگی های نسبی که موجب گیرافتادن اعصاب شده اند، به تنظیم و تراز ستون فقرات کمک کند. از آنجا که بدن شما اکنون وزن بیشتری را تحمل می کند، تعادل از بین می رود. به کمک کایروپراکتیک می توان ستون فقرات و لگن را تراز کرد تا فشاری که به رباط ها و اعصاب به خصوص عصب سیاتیک وارد و باعث تیرکشیدگی در پاها می شود، کاهش یابد.

تکنیک های آزادسازی مایوفاشیال
این روش درمانی برای عادی سازی تون عضلانی کف لگن مفید است و توسط متخصص کایروپراکتیک انجام می شود. با فعال کردن نقاط ماشه ای بدن، عضلاتی که باعث گیرافتادن عصب و عدم تعادل در لگن شده اند، آزاد می شوند. نقطه ماشه‌ای یا تریگر پوینت، ناحیه خاصی در ماهیچه اسکلتی یا فاسیای عضلانی است که در لمس حساس بوده، به نحوی که اعمال فشار روی آن قسمت منجر به حساسیت در همان ناحیه می‌گردد."بعضی اوقات عضلات توانایی کار دارند اما به دلیل دردی که با انقباض شدید ایجاد می کنند، نمی توانند کار خود را انجام دهند."

طب سوزنی و طب فشاری
این طب باستانی چینی با هدف قرار دادن و آزادسازی نقاط عصبی در بدن وارد عمل می شود. این روش به اندازه کافی قدرتمند است و می تواند علاوه بر تقویت دهانه رحم و تسهیل زایمان به تسکین درد لگن کمک کند.
پژوهش ها نشان دادند که طب سوزنی در تسکین درد لگن بسیار مؤثر است، اما در طب چینی سنتی از برخی اقدامات در دوران بارداری اجتناب می شود. بنابراین قبل از هر اقدامی ابتدا با پزشک حاذق مشورت کنید.

حرکت و ورزش
ورزش منظم و ملایم در دوران بارداری فواید زیادی از جمله رهایی بدن از استرس زایمان دارد. می توانید با مشورت افراد متخصص تمرین ها و تکنیک های مخصوص بارداری را که برای ایجاد تعادل لگنی مناسب هستند، از رباط های گرد محافظت به عمل آورده و به قرار گرفتن نوزاد در موقعیت بهینه کمک می کنند، انجام دهید.
وقتی عضلات رباط گرد سفت باشند، کشیدگی و حتی پایین آمدن لگن احساس می شود. تمرینات فوق فشار بیش از حد بر روی لگن را کاهش داده و تیرکشیدگی ناشی از کشش رباط های گرد را تسکین می دهد.

لباس های ساپورت
استفاده از باند شکم و لباس های چسب و کشی به کاهش فشار در ناحیه لگن کمک می کند. از آنجا که در دوران بارداری، جریان خون در ناحیه واژن به طور قابل توجهی افزایش می یابد، این نوع لباسها به تسکین درد ناخوشایند ناشی از واریس کمک کرده و همچنین از تجمع خون در اندام تحتانی و واژن جلوگیری به عمل می آورد.

مکمل منیزیم
منیزیم برای عملکرد مناسب عصب لازم است و از گرفتگی عضلات و ناراحتی سیاتیک که می تواند باعث درد لگن در دوران بارداری شود، جلوگیری می کند. برخی متخصصان معتقدند بیش از ۷۵ درصد افراد جمعیت (ایالات متحده) با کمبود این ماده معدنی مهم مواجه هستند. استفاده از مکمل منیزیم راه حل موثری برای حل این مشکل است.

چگونه می توان با تیر کشیدن واژن در بارداری مقابله کرد؟
شاید کلمه تیرکشیدگی کمی خنده دار به نظر برسد، اما درد واقعا شوخی نیست. خوشبختانه این دردها خیلی زود و برق آسا می آیند و می روند.

علائم تیر کشیدن واژن در بارداری چیست و چگونه بروز می کند؟
تیرکشیدن واژن احساس درد سریع و برق آسا است که گاهی اوقات تا پاها می رسد. این دردها احتمالاً در روزهای نزدیک به زایمان و وقتی که جنین فشار بیشتری به اعصاب اطراف دهانه رحم وارد می کند، افزایش خواهد یافت. علاوه بر دردهای شدید راست روده، دهانه رحم یا بخش خارجی اندام تناسلی، ممکن است مادر یبوست، بی اختیاری و یا تکرر ادرار را تجربه کند.

چه عواملی باعث تیر کشیدن واژن در بارداری می شود؟
دلایل مختلف و متعددی برای دردهای دوران بارداری وجود دارد، یکی از آنها فشاری است که به اعصاب اطراف سرویکس یا دهانه رحم وارد می شود. بیشتر اعصاب رحم دقیقاً بالای سرویکس قرار دارند. با حرکت جنین و اتفاقاتی که در ناحیه پائین رخ می دهد، اعصاب تحریک می شوند.

آیا تیر کشیدن واژن در بارداری نشانه زایمان است؟
به طور کلی هرگاه جنین ضربه سریعی با پا یا آرنج به اعصاب دهانه رحم وارد کند، مادر چنین دردهایی را احساس خواهد کرد. با ادامه حرکت جنین به سمت کانال زایمان، سر جنین فشار بیشتری به این ناحیه وارد کرده و تیرکشیدگی تشدید می شود. تیرکشیدگی واژن موجب تحریک اعصاب دهانه رحم شده و ارتباطی به زایمان ندارد

آیا تیر کشیدن واژن در بارداری خطرناک است؟
زمانی که بدن مادر خود را با رشد موجود دیگری تطبیق می دهد، هرگونه درد و گرفتگی تصادفی دور از انتظار نیست. اما مواردی نیز وجود دارد که در صورت بروز باید به پزشک مراجعه کرد: اگر گرفتگی یا درد در فواصل منظم همراه با لکه بینی یا خونریزی دارید، سریعاً باید به پزشک یا ماما مراجعه کنید. توجه داشته باشید هر نوع دردی که بیشتر و شدیدتر از تیرگرفتگی باشد می تواند علامت بروز یک بیماری جدی تر به شمار آید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • بدون نام
   درباره تیر کشیدن واژن در بارداری نشانه چیست؟

   سلام من ۲۵هفته ام ازپنج ماهگی واژنم خبلی دردمیکنه وقتی میخوام درازبکشم یابشینم درد دوبرابرمیشه خیلی اذیتم شیاف دکترنوشته شبی یکی استفاده میکنم دکترگفته دردواژنت نشونه زایمان زودرسه ومن خیلی نگرانم ازماه اولم نزدیکی نداشتم وفقط استراحت کردم نمیدونم چرااینجورم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.