۲۳۴۱۰۰
۱۴۹۲۰
۱۴۹۲۰

هر آنچه که در مورد هفته ۱۳ تا ۱۶ بارداری باید بدانید 

خب، شما به هفته ۱۳ بارداری رسیده‌اید و کم‌کم شرایط جسمی‌تان بهتر می‌شود و می‌توانید حس‌های خوب را تجربه کنید. این مقاله به شما کمک می‌کند تا در مورد هفته ۱۳ تا ۱۶ بارداری بیشتر بدانید.

هر آنچه که در مورد هفته ۱۳ تا ۱۶ بارداری باید بدانید 

خب، شما به هفته 13بارداری رسیده‌اید و کم‌کم شرایط جسمی‌تان بهتر می‌شود و می‌توانید حس‌های خوب را تجربه کنید. این مقاله به شما کمک می‌کند تا در مورد هفته 13 تا 16 بارداری بیشتر بدانید.

در این مقاله می‌خوانید:

 • جنین در هفته 13 بارداری
 • علائم مادر در هفته 13 بارداری
 • مراقبت های هفته 13 بارداری
 • جنین در هفته 14 بارداری
 • علائم مادر در هفته 14 بارداری
 • مراقبت های هفته 14 بارداری
 • جنین در هفته ۱۵ بارداری
 • علائم مادر در هفته 15 بارداری
 • مراقبت های هفته 15 بارداری
 • جنین در هفته 16 بارداری
 • علائم مادر در هفته 16 بارداری
 • مراقبت های هفته 16 بارداری
 • در درون شما چه می‌گذرد؟
 • خلاصه


جنین در هفته ۱۳ بارداری

جنین شما به سرعت در حال رشد است! چشم‌هایش در حال حرکت در موقعیت خود هستند، قوزک‌ها و مچ‌هایش شکل گرفته‌اند . اگر چه سر کودک هنوز به طور نامتناسبی بزرگ است، اما مثل بقیه بدن در حال رسیدن به وضعیت نرمال است. در این هفته، روده‌های کودک شما به همان جایی که به آن تعلق دارد بازگشته است. جنین، مایع آمنیوتیک را می‌بلعد و آن را به بدن خود جذب می‌کند. ستون فقرات کودک می‌تواند خم شود و حرکات بزرگ را آسان‌تر کند. اگر فکر می‌کنید ممکن است دوقلو داشته باشید، سونوگرافی این هفته ممکن است احتمال دوقلو بودن جنین‌ها را تایید کند!

بیشتر بخوانید: هفته سیزدهم بارداری

هر آنچه که در مورد هفته ۱۳ تا ۱۶ بارداری باید بدانید 
علائم مادر در هفته ۱۳ بارداری

ممکن است در چند ماه آینده انرژی بیشتری داشته باشید و بهترین حس‌ها را تجربه کنید. در هفته 13 بارداری، رحم شما خیلی بزرگ شده است . اکنون لگن شما را پر و شروع به رشد به سمت شکم شما می‌کند. احتمالا شبیه یک توپ نرم و صاف است.
زمانی که لگیمان‌هایتان کشیده می‌شوند، ممکن است کشش را در شکم خود احساس کنید. خبر خوب این‌که با شروع سه ماهه دوم، خطر سقط جنین کاهش می‌یابد. اگر لثه‌های شما متورم شده و به دلیل هورمون‌های بارداری خونریزی می‌کند، مسواک نرم‌تری را امتحان کنید.

خبر خوب این‌که با شروع سه ماهه دوم، خطر سقط جنین کاهش می‌یابد. اگر لثه‌های شما متورم شده و به دلیل هورمون‌های بارداری خونریزی می‌کند، مسواک نرم‌تری را امتحان کنید.

مراقبت های هفته 13 بارداری

به همسرتان پیشنهاد کنید که همراه شما به مطب پزشک بیاید. حتما او هم از شنیدن صدای ضربان قلب کودک هیجان‌زده می‌شود.

جنین در هفته 14 بارداری

گوش‌های جنین از گردن به طرفین سر در حال جابجایی هستند و گردنش بلندتر و چانه‌اش برجسته‌تر می‌شود. جنین حالا ویژگی‌های صورت و اثر انگشت منحصر به فرد خود را دارد . او شروع به پاسخ دادن به محرک‌های بیرونی می‌کند. اگر شکم شما لمس شود، کودک سعی می‌کند از جای خود دور شود.
جنین، مایع آمنیوتیک را می‌بلعد و آن را به صورت ادرار دفع می‌کند. طحال کودک، رشد گلبول‌های قرمز خون را به عهده می‌گیرد.
دوست دارید بدانید اندازه جنین در هفته ۱۴ بارداری چقدر است؟ طول جنین شما از سر تا نوک پا تقریبا به اندازه یک فلفل دلمه‌ای است.

بیشتر بخوانید: هفته چهاردهم بارداری

هر آنچه که در مورد هفته ۱۳ تا ۱۶ بارداری باید بدانید 
علائم مادر در هفته ۱۴ بارداری

احتمالا حالا دیگر وقت آن رسیده که لباس بارداری بپوشید. پوست و ماهیچه‌های شما شروع به کشش می‌کنند تا کودک در حال رشد شما را در خود جای دهند. ممکن است متوجه یبوست شوید. علت یبوست بارداری این است که هورمون‌های بارداری باعث شل شدن روده می‌شوند. ممکن است بزاق بیشتری ترشح کنید. اگر مشکلی وجود دارد آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

ممکن است متوجه یبوست شوید. علت یبوست بارداری این است که هورمون‌های بارداری باعث شل شدن روده می‌شوند. ممکن است بزاق بیشتری ترشح کنید.

ممکن است در این هفته‌ها رگ‌های عنکبوتی کوچک روی پاها یا صورت شما ظاهر شوند. این رگ‌ها پس از زایمان از بین می‌روند.

مراقبت های هفته ۱۴ بارداری

سعی کنید با ورزش متوسط ، نوشیدن مایعات زیاد و خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات ، یبوست بارداری خود را کاهش دهید.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با مراکز سونوگرافی

جنین در هفته ۱۵ بارداری

جنین با موهای بسیار ظریفی به نام «لانوگو» پوشیده شده که معمولا در بدو تولد می‌ریزند. ابروها و موهای بالای سر جنین شروع به رشد کرده‌اند، استخوان‌هایش سفت‌تر شده‌اند و حتی ممکن است کودک در حال مکیدن انگشت شست خود باشد. اندام‌های او به طور کامل شکل گرفته‌اند و به رشد خود ادامه خواهند داد. شاید بتوانید در این هفته با سونوگرافی با وضوح بالا، جنسیت کودک را تشخیص بدهید!
دوست دارید بدانید جنین شما در این هفته چه اندازه بزرگ شده؟ کودک شما، از سر تا پاشنه، به اندازه یک سیب است.

هر آنچه که در مورد هفته ۱۳ تا ۱۶ بارداری باید بدانید 
علائم مادر در هفته ۱۵ بارداری

احتمالا رحم شما حدود ۷.۶۲ تا ۱۰.۱۶سانتی‌متر زیر ناف شما احساس می‌شود. در پنج هفته آینده لازم است یک آزمایش خون به نام تست غربالگری نشانگر چهارگانه برای کمک به غربالگری سندرم داون انجام بدهید. می‌توانید با پزشک خود در مورد آزمایش‌های پیش از تولد صحبت کنید. اگر حالا از نظر جسمی، احساس بهتری دارید، ممکن است علاقه بیشتری به رابطه جنسی داشته باشید. احتمالا حدود ۶.۸کیلوگرم وزن اضافه کرده‌اید. به طور متوسط اکنون شروع به افزایش وزن (حدود 0.45 تا 0.907 کیلوگرم) خواهید کرد .

بیشتر بخوانید: هفته پانزدهم بارداری

هر آنچه که در مورد هفته ۱۳ تا ۱۶ بارداری باید بدانید 
مراقبت های هفته ۱۵ بارداری

حالا دیگر زمان آن فرا رسیده که خوابیدن به پهلوی چپ را یاد بگیرید . وقتی به سمت چپ می‌خوابید، گردش خون شما بهتر می‌شود. می‌توانید بالش‌هایی را در پشت و بین پاهای خود قرار دهید. برخی از بالش‌های بارداری از کل بدن شما حمایت می‌کنند، پس شاید ایده بدی نباشد که برای خودتان بالش بارداری بخرید.

جنین در هفته ۱۶ بارداری

در این هفته شاید بتوانید ضربان قلب کودک را در مطب پزشک بشنوید. موهای ظریف که به آن «لانوگو» می‌گویند، ممکن است روی سر جنین رشد کنند. دست‌ها و پاهای جنین می‌توانند حرکت کنند و سیستم عصبی فعال می‌شود. کودک شما می‌تواند در پشت پلک‌هایی که هنوز بسته هستند، حرکات آهسته چشم انجام دهد. کوچولوی شما حتی می‌تواند بیشتر حرکت کند و از پس خم کردن دست‌ها و پاهایش برمی‌آید.
استخوان‌هایش سفت می‌شوند و کلسیم باعث می‌شود در سونوگرافی سفید روشن به نظر برسند.
دوست دارید بدانید اندازه جنین در این هفته چقدر است؟ کودک شما، از سر تا پاشنه، به اندازه یک هویج شده .

بیشتر بخوانید: هفته شانزدهم بارداری

هر آنچه که در مورد هفته ۱۳ تا ۱۶ بارداری باید بدانید 
علائم مادر در هفته ۱۶ بارداری

در چند هفته آینده، ممکن است حرکت کودک را در رحم خود احساس کنید. حرکات جنین اغلب شبیه یک حباب گاز، یا حرکت ظریف بال زدن است . اگر این حرکات به طور منظم اتفاق بیفتد، متوجه می‌شوید کودک درون شما حرکت می‌کند. بدن شما به شکل‌هایی دیگر در حال تغییر است.
افزایش حجم خون ممکن است باعث خونریزی بینی شود. این افزایش حجم خون برای حمایت از کودک در حال رشد، صورت می‌گیرد. ممکن است متوجه شوید که رگ‌های پاهایتان آشکارتر می‌شوند.
خبر خوب این‌که به دلیل تغییر و جابجایی رحم، ممکن است دیگر مجبور نباشید زیاد ادرار کنید.


مراقبت های هفته 16 بارداری

اگر رگ‌های پای شما برآمده شده و ورم دارد، شاید لازم باشد جوراب ساق‌بلند بپوشید . وقت‌هایی که می‌توانید، پاهای خود را بالا بگیرید و برای بهبود جریان خون ورزش کنید.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص زنان و زایمان

هر آنچه که در مورد هفته ۱۳ تا ۱۶ بارداری باید بدانید 
در درون شما چه می‌گذرد؟

انگشت‌های دست و پای کودک به خوبی مشخص است. پلک‌ها، ابروها، مژه‌ها، ناخن‌ها و موهایش تشکیل می‌شود . دندان‌ها و استخوان‌هایش متراکم‌تر می‌شوند. کودک شما حتی می‌تواند انگشت شست خود را بمکد، خمیازه بکشد، خودش را کش بدهد.
اندام‌های تناسلی نوزاد اکنون کاملا رشد کرده‌اند و پزشک شما می‌تواند در سونوگرافی ببیند که آیا جنین شما پسر است، یا دختر . شما هنوز مجبور نیستید جنسیت کودک را بدانید. شاید بخواهید تا زمان تولد نوزاد صبر کنید و سورپرایز شوید. این موضوع کاملا به شما بستگی دارد.


خلاصه

در هفته‌های ۱۳ تا ۱۶ بارداری، جنین دچار تغییرات زیادی می‌شود. موهایی ظریف بدن او را می‌پوشانند، می‌تواند انگشتش را بمکد و خمیازه بکشد . ممکن است بتوانید حرکت جنین را در رحم خود حس کنید. در این هفته‌ها شما از نظر جسمی، وضعیت بهتری دارید و ممکن است بخواهید با همسرتان رابطه جسمی داشته باشید. کم‌کم وقت آن رسیده که به پهلوی چپ خود بخوابید تا گردش خون به شکل بهتری صورت بگیرد. شاید لازم باشد برای پیشگیری از ورم پاهایتان جوراب ساق‌بلند بپوشید.

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان مراجعه کنید.

منبع: webmd

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.