۴۳۹۸۰
۴۳ نظر
۱۰۲۷۹۶۶
۴۳ نظر
۱۰۲۷۹۶۶

هفته هجدهم بارداری

در هفته هجدهم بارداری، باید چه مراقبت‌هایی را انجام داد؟ جنین چقدر رشد کرده و شکم چقدر است؟ سایر خواندنی‌های مهم را هم در ادامه بررسی کنید.

هفته هجدهم بارداری

در هفته هجدهم برداری، دیگر کم‌کم شکم شما بزرگ می‌شود و می‌توانید حس یک مادر حامله را خیلی واضح‍تر تجربه کنید. در این شرایط ممکن است برخی ناراحتی‌ها را داشته باشید اما در عوض می‌توانید در سونوگرافی به خوبی بچه را ببینید. مراقبت‌های بارداری در این هفته بسیار مهم است و باید علائم بارداری در هفته 18 را هم بشناسید. در ادامه به تمام این موارد اشاره شده است. 

در این مقاله می‌خوانید:

هفته هجدهم بارداری

وضعیت جنین در هفته ۱۸ بارداری 

بچه در هفته 18 بارداری شکم شما چه می کند؟ زیاد! جنین 18 هفته ای شما در حال کار کردن با ماهیچه های خود است و انواع حرکت ها را تمرین می کند. آیا می توانید باور کنید که کودک خمیازه می کشد، سکسکه می کند، می مکد و قورت می دهد؟ آنها هم می‌پیچند، می‌غلتند، مشت می‌زنند و لگد می‌زنند ( تاثیر دیابت بر حرکات جنین)  - و به اندازه‌ای بزرگ هستند که ممکن است بتوانید آن‌ها را در حال انجام آن احساس کنید!

اندازه جنین در ۱۸ هفتگی 

در هفته 18 بارداری، اندازه کودک به اندازه یک کنگر فرنگی است. اکنون کودک حدود 6 اینچ طول و حدود 5.5 اونس دارد و به سرعت رشد می کند. به همین دلیل است که احتمالاً احساس گرسنگی می کنید!

شکل جنین در هفته ۱۸ بارداری 

صورت و سر کودک در حال شکل گیری است. ویژگی‌های صورت و گوش‌ها در جای خود قرار می‌گیرند، اما باید مدتی صبر کنید تا ببینید آیا چشم‌های شما وجود دارد یا بینی همسرتان! همچنین، یک جنین 18 هفته ای اکنون دارای یک سیستم گوارشی فعال و همچنین یک پوشش سبک از مو در سراسر بدن خود است که به آن لانوگو می گویند.

هفته ۱۸ بارداری معادل ماه چندم است؟

در هفته 18، شما تقریباً چهار ماهه باردار هستید. از آنجایی که بارداری 40 هفته است، در هفته 18 بارداری تقریباً نیمی از راه را طی کرده اید! 

هفته هجدهم بارداری

سونوگرافی در هفته هجدهم بارداری 

در هفته 18 بارداری، سونوگرافی بزرگ برای چند هفته آینده در تقویم شما قرار دارد. سونوگرافی اواسط بارداری (معروف به اسکن آناتومی یا سونوگرافی سطح دو) یک معاینه دقیق از کل بدن نوزاد است. این یک نگاه بسیار جالب به داخل است! جنین 18 هفته ای شما اندازه گیری می شود تا مطمئن شوید که رشد او در مسیر درست است. اندام های اصلی برای رشد مناسب بررسی خواهند شد. و مایع آمنیوتیک، محل جفت و ضربان قلب جنین همگی مورد بررسی قرار خواهند گرفت تا مطمئن شویم که جنین در حال رشد است.


مطلب پیشنهادی: سونوگرافی آنومالی چیست؟


اگر در هفته ۱۸ بارداری دوقلو هستید، غشایی وجود دارد که دو جنین ۱۸ هفته ای شما را از هم جدا می کند. همانطور که آنها در آنجا تکان می‌خورند، مایع را به اطراف فشار می‌دهند و غشاء کمی جابه‌جا می‌شود - احتمالاً می‌توانید آن را در سونوگرافی هفته ۱۸ بارداری ببینید. بله، اگر در هفته ۱۸ بارداری دوقلو (یا چند قلوهای دیگر) هستید، آناتومی هر دو (یا همه) نوزاد در یک قرار اسکن می شود.

اگر می خواهید بدانید که آیا پسر دارید یا دختر، تکنسین می تواند با اطمینان ۹۵ تا ۱۰۰ درصد در سونوگرافی ( سونوگرافی تعیین جنسیت)  اواسط بارداری به شما بگوید - تا زمانی که جنین به موقعیتی حرکت کند که اندام هایش قابل مشاهده باشد. برخی جنین‍ها خیلی همکاری نمی کنند!

علائم بارداری در هفته هجدهم

شما نه تنها درگیر آماده شدن برای نوزاد هستید، بلکه ممکن است علائم نه چندان جالبی مانند ورم پاها یا دست ها، کمردرد، گرفتگی عضلات پا و خونریزی بینی داشته باشید. و استرس و ناراحتی می تواند شما را در شب در حدود هفته 18 بارداری بیدار نگه دارد. در اینجا اطلاعاتی در مورد علائم هفته 18 بارداری که ممکن است احساس کنید آمده است:

پاها یا دست های متورم

تورم می تواند یک علامت آزاردهنده بارداری باشد. تا زمانی که تورم ناگهانی یا شدید نباشد جای نگرانی نیست. در صورت وجود، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

کمردرد

کودک فشار زیادی به درون شما وارد می کند و باعث درد و درد در پشت شما می شود. علاوه بر این، بارداری می تواند وضعیت شما را تحت تاثیر قرار دهد، که همچنین می تواند منجر به کمردرد شود.

گرفتگی عضلات پا

گرفتگی عضلات می تواند نشانه کم آبی بدن باشد، پس به مقدار کافی آب و مایعات بنوشید!

هفته هجدهم بارداری

رگهای واریسی

این رگ‌های بنفش یا آبی قابل مشاهده به دلیل فشار اضافی روی سیستم گردش خون شما متورم می‌شوند. برای مقابله با آنها، مرتباً وضعیت خود را تغییر دهید، تا زمانی که می توانید پاهای خود را بالا نگه دارید، به اندازه کافی ورزش کنید و از لباس ها و کفش های تنگ خودداری کنید.

مشکل خواب

ذهن شما در حال اضافه کاری است و بیشتر و بیشتر احساس ناراحتی می کنید. این حالت می تواند توانایی شما را برای خواب کافی از بین ببرد.

خونریزی بینی

شرط ببندید که هرگز انتظار اینها را نداشتید! افزایش فشار روی رگ 

در بینی شما ممکن است باعث خونریزی بیشتر از حد معمول شود. اگر خونریزی بینی دارید، با فشار دادن بینی به مدت 10 تا 15 دقیقه، فشار وارد کنید. کیسه یخ نیز می تواند به توقف خونریزی کمک کند.

لگد بچه

چه در هفته 18 بارداری دوقلو، سه قلو یا یک نوزاد مجرد باشید، احتمالاً نه تنها بال زدن های کوچک بلکه احساسات قطعی تری شبیه لگدهای واقعی را احساس می کنید. آنها قوی تر می شوند!

هفته هجدهم بارداری

 

در هفته ۱۸ بارداری چه احساسی باید داشته باشم؟

اگر خسته و دردناک هستید، تنها نیستید - علائم هفته 18 واقعاً می تواند شما را خسته کند! به همین دلیل مهم است که با تغذیه خوب، ورزش و آب فراوان و خواب از خود مراقبت کنید. اگر علائم رایج را تجربه نمی کنید، از انرژی ای که دارید برای شروع برنامه ریزی برای آمدن نوزاد استفاده کنید. یکی دیگر از مواردی که در لیست کارهای شما قرار دارد خرید لباس بارداری است. برآمدگی نوزاد هفته 18 شما ممکن است خود را نشان دهد!

اندازه شکم در هفته هجدهم بارداری

شکم هفته 18 بارداری شما به سرعت در حال بزرگ شدن است - تمام کشش و فشاری که ایجاد می کند همان چیزی است که باعث ایجاد این علائم می شود.

افزایش وزن در هفته 18 بارداری برای زنان با شاخص توده بدنی طبیعی حدود 1 تا 2 پوند در هفته توصیه می شود، خواه یک بچه داشته باشید یا در هفته 18 بارداری دوقلو باشید. اگر تا به حال در مورد افزایش وزن خود نگرانی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. افزایش یا کاهش وزن شدید یا ناگهانی می تواند نشانه ای از یک مشکل باشد.

اگر در هفته 18 بارداری هستید و زیاد ظاهر نمی شوید، احتمالاً همه چیز خوب است. به یاد داشته باشید: هر بدن باردار متفاوت است، و رحم شما در زمان کمی متفاوت از دوران بارداری دیگر بزرگ می شود و از لگن خارج می شود.

در هفته 18 بارداری چه اتفاق‌های مهمی می‌افتد؟

شما مشغول مراقبت از خود برای کمک به رشد کودک هستید! هنوز چند هفته فرصت دارید تا به اواسط بارداری خود برسید، زمانی که احتمالاً قرار ملاقات بزرگ بعدی خود را با پزشک خواهید داشت. همچنین می‌توانید منتظر یک سونوگرافی باشید، جایی که می‌توانید فرزند کوچک خود را چک کنید.

 

مراقبت های هفته 18 بارداری 

در ادامه چند اقدام ساده را می‌توانید در هفته هجدهم بارداری خود انجام دهید تا سلامتی خودتان و فرزندتان تضمین شود.

در مورد گرفتگی عضلات پا

علاوه بر نوشیدن آب فراوان، می توانید با گنجاندن مواد مغذی مناسب در رژیم غذایی خود از گرفتگی عضلات پا جلوگیری کنید. اطمینان حاصل کنید که کلسیم، منیزیم و پتاسیم، چه در ویتامین دوران بارداری خود یا در میوه ها و سبزیجات تازه دریافت می کنید.

کاهش ورم پا

پاهای شما ممکن است به لطف تمام مایعات اضافی که برای حمایت از نوزاد در هفته 18 در بدن خود حمل می کنید ورم کرده باشد، و نیروی جاذبه کمکی به این موضوع نمی کند. می توانید با استفاده از بالش برای بالا بردن پاهای خود از سطح قلب کمی تسکین پیدا کنید - دلیل خوبی دیگر برای استراحت و استراحت در صورت امکان! اگر تورم به خصوص بد است، یا زیاد روی پا هستید، جوراب های فشاری را امتحان کنید.

هفته هجدهم بارداری

حرکات کششی کمر 

با چند حرکت کششی ساده به سبک یوگا که درد را کاهش می دهد، مقداری آرامش به کمر درد خود القا کنید. از حالت رومیزی روی دست ها و زانوهای خود با پشتی صاف شروع کنید و سپس در حالی که به آرامی شکم خود را در حالت گربه به سمت بالا بکشید، پشت خود را به سمت بالا گرد کنید. قبل از شروع مجدد روی میز، آن را چند ثانیه نگه دارید. ژست کودک نیز عالی است - و همچنین فوق العاده آرامش بخش است!

تهیه بالش طبی بارداری 

اگر هوس یک خواب خوب شبانه دارید (و واقعاً، چه کسی اینطور نیست؟)، سعی کنید از یک بالش بارداری استفاده کنید. این می تواند به شما کمک کند تا وضعیت خواب راحت را به پهلو داشته باشید تا شکم هفته 18 بارداری خود را تطبیق دهد و حتی می تواند درد کمر و لگن را نیز کاهش دهد.

هفته 18 بارداری در یک نگاه 

از حدود هفته 18 بارداری، باید به جای پشت به پهلو بخوابید. این به این دلیل است که کودک (و رحم شما) به اندازه‌ای بزرگ می‌شود که به وریدهای بزرگ در پشت شکم فشار بیاورد، که می‌تواند میزان خونی که به قلب شما می‌رود را کاهش دهد و باعث ایجاد احساس سبکی در شما شود - یا بدتر از آن، فشار خون شما را کاهش دهد. ترسناک به نظر می رسد، اما با خوابیدن به پهلو کاملاً قابل پیشگیری است. البته، رگ های شما تنها چیزهایی نیستند که مستعد فشار هستند - شما هم همینطور! در هفته هجدهم بارداری، اتفاقات زیادی در حال وقوع است. مطمئن شوید که زمانی را برای استراحت و استراحت برنامه ریزی کرده اید.

مطلب پیشنهادی: هفته ۱۷-۲۰ بارداری در یک نگاه

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • الهه
   درباره هفته هجدهم بارداری

   عالی بود .ممنون. هفته های دیگر بارداری را هم بگذارید

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    چشم. بسیار از توجه شما سپاسگزاریم

   • زهرا

    سلام ببخشیدمنم تو هفته ۱۸هستم میخواستم بدونم چه زمانی میتونم حرکتشوحس کنم؟

  • مریم
   درباره هفته هجدهم بارداری

   سلام من هفته18هستم ایاسونوگرافی4بعدی دقیق میگه رفتم جنسیت پسرگفته امامن فکرمیکنم
   دختره چون پاهاش جفت بودکم مشخص بود

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر
    استفاده کنید

    https://niniban.com/fa/forms/1

   • مینا

    منم اضافه نکردم هیچی.

   • مینا

    برامنم همچین اتفاقی افتاده. خودم حس میکنم دختره و سونوگرافی اشتباهی پسر گفته.ایا اصلا همچین اشتباهی وجود داشته تاحالا؟

   • مصی

    اصن نگرانی نداره

   • مامان ارسلان

    به منم گفتن پسره اما شک دارم میشه انومالی اسکن اشتباه بگه

   • الهه

    من از هفته ۱۷ حرکت هاشو احساس میکنم

  • Farzaneh
   درباره هفته هجدهم بارداری

   سلام ممنون از مطالب مفید و سودمندتون من از هفته پنجم هر هفته مطالب رو میخونم و خیلی مفید بودن.

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از لطف شما

   • mary_grb

    معمولا وقتی تشخیص میدن که پسره خیلی کم پیش میاد که اشتباه باشه

  • بهناز
   درباره هفته هجدهم بارداری

   سلام من هرهفته که بچم بزرگترمیشه به سایت شما میام و به تغییراتی که کرده نگاه میکنم ممنونم ازتون.

  • پریناز
   درباره هفته هجدهم بارداری

   سلام ممنونم بابت مطالب خوبتون،فقط یه سوال دارم چرا بچه من تکون نمیخوره هنوز زوده یاتنبله؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

   • ویدا

    بچتون دختره یاپسر ؟

   • سعیده

    اره بچه منم تکون نمیخوره اصلا احساس نمیکنمش چرا ؟؟؟من هفته 18هستم

   • فاطمه راست خانه

    بچه منم اصلا تکون نمیخوره پسرم هست بچه دومم هست

   • زهرا

    منم هفته ۱۸ هستم دکتر گفت نگرانی نداره هفته ۲۲ و ۲۳ تکوناش مشخص میشه

   • زهرا

    شما غربالگری مرحله دوم رفتید؟

   • زهرا

    عزیزم منم بعد از ۷ سال بچه دار شدم
    الانم بچه دوممه
    امید به خدا باشه.
    ساکن کجایید؟؟؟

   • zahra kheradmand

    عزیزم علائم یه چیز احتمالیه .سونو دقیق تره .ان‌شاءالله که هر چی دلت میخواد اون بشه ولی سالم بودن یه دنیا ارزش داره

   • بهاره

    بچه منم تکون نمیخوره هنوز پسره

   • زری مامان

    منم ۱۸ هفتمه بچمو احساس نمیکنم این موضوع باعث نگرانیم میشه به نظرتون جای نگرانی داره؟

   • زری مامان

    منم ۱۸ هفتمه اضافه نکردم به نظرتون ربطی به جنسیت نداره؟؟؟؟؟

   • Eleu

    منم دقیقا اینجوریم ولی میگن مشکلی نیس

   • ..

    اره سونو اول زیاد دقیق نیست و معمولا میگن دختر سونو ۱۷ تا ۲۲ هفته دقیق تره

  • نیلوفر
   درباره هفته هجدهم بارداری

   سلام من هنوزوزن اضافه نکردم ودرهفته ۱۸بارداری هستم خیلی نگرانم چیکاربایدبکنم؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

   • مریم یاری

    منم هفته هجده هستم و اصلا وزن اضافه نکردم هنوز

   • فتانه

    منم همینطور ولی جای نگرانی نیس

   • shabnam

    والا منم اضافه نکردم.نگرانم شدم

  • roqia
   درباره هفته هجدهم بارداری

   سلام تشکر از مطالب مفیدتون.
   من هفته هجدهم هستم ولی هیچ حرکت جنینم را احساس نمیکنم ،میخواستم بدونم این طبیعی است یا باید برم سونوگرافی؟
   تشکر

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

   • zahra

    اگه بارداری اوله طبیعیه

   • مهیا

    من هفته ی هجدهم بارداریم هست هنوز بچم هیچ تکونی نمیخوره آیا طبیعه یه

   • کاربرناشناس

    منم فعلا تکون نمیخوره.

   • معصومه کشاورز

    امیدت به خداباشه عزیزم

  • Malihe
   درباره هفته هجدهم بارداری

   باسلام.ممنون از مطالب مفیدتون که در اختیار مامانا میذارید

  • نامشخص
   درباره هفته هجدهم بارداری

   سلام واقعا مطالبتون عالیه.تشکر من هر هفته میخونمش.

  • فاطمه
   درباره هفته هجدهم بارداری

   سلام ازمطالب مفيدتون لذت بردم اگراين مطالب درهرماه وسيع ترباشه ممنون ميشم

   پاسخ ها

   • زهرا

    عالی بود ممنون ولی من تو هفته هیجدهم فقط روم سیاه اسحال دارم چیکار کنم خیلی میترسم ار همه چی استفاده کردم بدتر شدم خوب تر نشدم

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.