۴۳۹۹۸
۲۸ نظر
۱۰۵۱۰۶۸
۲۸ نظر
۱۰۵۱۰۶۸

هفته سی‌ام بارداری

خبر خوب این است که جنین به نور واکنش نشان می دهد. شما هم کمی حالتان دگرگون است. درست که نمی توانید راه بروید، سایز پایتان هم بیشتر شده است.

هفته سی‌ام بارداری نی‌نی‌بان: از این هفته می توانید شمارش معکوس را شروع کنید. ده، نه، هشت ...خبر خوب این است که جنینتان به نور واکنش نشان می دهد. شما هم کمی حالتان دگرگون است. درست که نمی توانید راه بروید، سایز پایتان هم بیشتر شده و کفشها کوچک شده و .. به اندازه کافی هم عصبانی هستید تازه تغییرات هورمونی هم ممکن است باعث شود که حالت‌های ماه‌های اول دوباره برگردند. اما شما به این چیزهای گذرا فکر نکنید. به این فکر کنید که دیگر چیزی به پایان مسیر باقی نمانده است و باید به استقبال روزهای خوب بروید


هفته سی‌ام بارداری
لگدها و شیطنت‌هایش همچنان ادامه دارد. جنین روز به روز بزرگتر می‌شود و جای بیشتری می‌خواهد. جنین در حال حاضر یک کیلو و 300 گرم وزن و طول بدن او از سر تا نوک انگشتانش حدود 40 تا 45 سانتی‌متر است. به تدریج حرکات او بیشتر می‌شود البته با سرعتی خیلی بیشتر از روزهای قبل. رشد او مثل هفته‌های گذشته زیاد نیست فقط سلول‌های خاکستری مغزش با سرعت زیادی در حال رشد هستند تا اندازه جمجمه و دور سرش بیشتر شود. تقریبا همه چیز برای بیرون آمدن آماده است، البته جنین باید چند هفته دیگر در شکم شما بماند تا حسابی اعضای بدنش در مایع آمنیون جا بیفتد.
قد: ۴۰.۴ سانتی متر
وزن: 1333 گرم
هفته سی‌ام بارداری
هفته سی‌ام بارداری
این هفته رحم حدود ۱۰ سانتی‌متر بالاتر از ناف قرارگرفته و چهره‌ای پف کرده دارید. پوست شکم کشیده شده و تصور می‌کنید که دیگر جایی برای بزرگتر شدن شکمتان باقی نمانده است. نگران نباشید همچنان قرار است که جفت، جنین و رحم شما بزرگتر شود. با این حالت‌ بدنتان سنگین‌تر، بزرگتر و بی‌تناسب‌تر می‌شود. بزرگ شدن رحم باعث می‌شود احساس کنید اعضای داخلی بدنتان به بیرون فشرده می‌شوند. برای اینکه راحت‌تر باشید بهتر است صحیح بنشنید، بایستید و هنگام بلند شدن از حالت خوابیده به نشسته به توصیه‌های پزشکتان عمل کنید. دراین زمان خلق و خوی شما هم دوباره دستخوش تحولاتی می‌شود. حتی اگر اهل بروزدادن احساسات خود نباشید اما در این هفته با شنیدن یک خبر یا داستان غم انگیز گریه می‌کنید و خودتان هم نمی‌دانید چرا اینگونه احساساتی می‌شوید. این زمانی است که ممکن است بعضی از زنان باردار گرفتار افسردگی شوند حواستان را خیلی جمع کنید.


هفته سی‌ام بارداری
زایمان زود رس معمولا از هفته ۲۲ تا ۳۷ اتفاق می‌افتد. لکه‌های خون ممکن است علامتی از یک مشکل جدی باشد از جمله جفت سرراهی (یعنی جفتی که در پایین رشد کرده و دهانه رحم را کاملا می‌پوشاند) پارگی جفت (یعنی جدا شدن بخشی از جفت از دیواره رحم) یا زایمان زودرس که می‌تواند باعث لکه بینی یا خون‌ریزی شود. در صورت مشاهده علائم زیر به سرعت به پزشک مراجعه کنید:

-انقباضات منظم رحمی(۴بار یا بیشتر در ساعت) این انقباضات ممکن است بدون درد باشند

-دردهای شکمی مثل دردهای دوران قاعدگی

-احساس فشار در داخل لگن تناسلی معده یا درد در ناحیه روده‌ها

-پارگی کیسه آب

-احساس ناخوشایند جسمی
هفته سی‌ام بارداری
هفته سی‌ام بارداری
شما کم کم برای زایمان آماده می‌شوید به همین دلیل ممکن است وقت کافی برای توجه به مواد غذایی مصرف خود پیدا نکنید. پس بهتر است به جدول پیشنهادی ما توجه کنید.

به جای این مواد

از این مواد مصرف کنید

بستنی

ماست کم چرب یخ زده با گرانولا، تکه های توت و کمی شکلات تلخ رنده شده

چیپس سیب زمینی

سیب زمینی پخته با نان سویا کم چرب یا چیپس سبزیجات

شکلات

آجیل به همراه میوه ‌های خشک و کشمش با روکش شکلات

چیزبرگر

برگر بوقلمون کم چرب یا برگر سبزیجات به همراه آواکادو، گوجه فرنگی و کاهو

اگر تمایلی به این مواد غذایی ندارید این مواد را مصرف کنید

گوشت

سایر منابع پروتئینی، مانند ماست کم چرب، شیر کم چرب، پنیر کم چرب، لوبیا، آجیل، یا توفو

هر نوعی از پروتئین

هر نوع پروتئین ترکیبی یا پنهان در یک نوع غذای مرکب از گوشت

سبزیجات برگ سبز تیره

بتاکاروتن غنی مانند هلو، زردآلو، و یا میوه‌های گرمسیریهفته سی‌ام بارداری
برق خوب نیست!
از میدانهای مغناطیسی و الکترونیکی دور باشید. بهتر است از پتو و یا تشکهای برقی استفاده نکنید. میدان‌های الکترومغناطیسی با سطح پایینی که در پتوهای برقی ایجاد می‌شود برای جنین تان خوب نیست. برای مشاهده مطلب کامل موارد ممنوع در بارداری اینجا را کلیک کنید.


هفته سی‌ام بارداری
لباسهای مورد نیاز مادر
بیشتر بیمارستانها لباس های راحتی و مخصوصی در اختیار زنان زائو می گذارند اما اگر دوست دارید شب با لباس راحتی خودتان بخوابید می توانید یک دست لباس راحتی مخصوص خواب درون ساک بگذارید.در اولین ساعات پس از زایمان خونریزی زیادی دارید پس حواستان به نوار بهداشتی و پدهای مخصوص باشد. چند بسته پد بهداشتی مخصوص بانوان با جذب بالا در ساک بگذارید . یک جفت دمپایی راحتی هم که پوشیدن آن بعد از پایین آمدن از تخت برایتان راحت باشد، همراه داشته باشید. زنان زائو به دلیل از دست دادن خون در زمان زایمان دچار کم خونی می شوند و در نخستین ساعات و روزهای پس از زایمان دچار لرز می‌شوند. فراموش نکنید که گرم شدن پاها در گرمای تمام بدن تاثیر دارد. حتما یک جفت جوراب گرم با خودتان ببرید تا پاهایتان را گرم نگه دارید. برای مشاهده مطلب کامل بستن ساک زایمان اینجا را کلیک کنید.


هفته سی‌ام بارداری
حضور پزشک متخصص
خیلی از زنان باردار دوست دارند زیر نظر پزشک متخصصی که در دروان بارداری انتخاب کرده‌اند، زایمان کنند. برای همین اگر برای شما مهم است که پزشک شخصی داشته باشید و حتما زیر نظر خودش هم زایمان کنید پس بهتر است بررسی کنید که آن پزشک در کدام بیمارستان‌ها حضور دارد. با این کار دیگر وقتتان بیهوده هدر نمی‌رود و از همان روز اول خیالتان راحت می‌شود که بیمارستان مورد نظرتان را انتخاب کرده اید. برای مشاهده مطلب کدام بیمارستان برای زایمان بهتر است ، اینجا را کلیک کنید.

هفته سی‌ام بارداری
پوشک استاندارد
خرید پوشک هم خیلی مهم است. قبل از خرید حتما با مسئول داروخانه مشورت کنید. پوست نوزاد ممکن است به موادشیمیایی که در ساخت پوشک‌های یکبار مصرف به کار رفته حساسیت پیدا کند؛ پس حتما هنگام خرید به استاندارد بودن، ضد آلرژی و با کیفیت بودن پوشک توجه کنید. برای مشاهده مطلب خرید سیسمونی اینجا را کلیک کنید.


هفته سی‌ام بارداری
توافق کنید
مهم ترین نکته انتخاب اسم ، توافق با همسر است. او در این نام گذاری شریک است و اسم نهایی باید مورد علاقه هر دو باشد. مگر اینکه بخواهید با اسمی دیگر او را صدا بزنید. از زمانی که شروع به فکر کردن درباره اسامی می کنید راجع به جزییات با هم حرف بزنید. آیا اسمی سنتی می خواهید؟ آیا می خواهید اسم فرزندتان اسمی مرسوم باشد یا ترجیح می دهید اسمی تک داشته باشد؟ آیا می خواهید نظرات سایرین را دخالت دهید؟ درباره همه چیز با همسرتان توافق کنید. برای انتخاب اسم متحد باشید. هر تصمیمی که گرفتید، در مقابل سایرین متحد باشید و آن را به عنوان تصمیم مشترک اعلام کنید. نگذارید کسی نظرش را تحمیل کند یا برای خودش اسم جداگانه ای داشته باشد. برای مشاهده مطلب کامل آداب نامگذاری فرزند اینجا را کلیک کنید.
هفته سی‌ام بارداری
شورت تنگ نخرید
قسمت کشی شورت که روی شکم کشیده می‌شود، نباید خیلی تنگ باشد و جنس آن نیز تا حد ممکن از نخ باشد. از شورتهای با الیاف مصنوعی و پارچه های توری در زمان دیگری به جز دوران بارداری استفاده کنید. برای مشاهده مطلب انتخاب لباس بارداری اینجا را کلیک کنید.
هفته سی‌ام بارداری
تصویر خانوادگی
در اتاق نوزداتان حتما یک قاب عکس خانوادگی بگذارید. عکسی از مادر، پدر وخودش. عکسهای خانوادگی شاد در حالی‌که همه اعضای خانواده کنار هم هستند قوه تفکر مثبت را در کودک بیدار و زنده نگه‌ می‌دارد و این موضوع برای همیشه در ذهنش می‌ماند که خانواده‌ای دارد که همیشه دوستش دارند و همیشه کنارش هستند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در بهداشت روانی کودکان نقش مهمی دارد، حس دوست داشته شدن است. تماشای این عکس‌ها و دانستن این نکته که او حامیان و دوستداران زیادی دارد به افزایش آرامش، امنیت و اعتماد به نفس کودک کمک می‌کند. اگر می خواهید با مهمترین نکات چیدمان اتاق نوزاد آشنا شوید اینجا را کلیک کنید.


هفته سی‌ام بارداری
دنیای شیرین بچه داری
اگر دوست دارید یکی از معتبرترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های دنیا در موضوع تربیت فرزند را مطالعه کنید کتاب « دنیای شیرین بچه داری» را بخوانید. در این کتاب می توانید آخرین توصیه‌ها در مراقبت روزانه از کودک به اضافه پیشنهاداتی برای تقویت و بهبود بهداشت جسمی و روانی فرزندانتان تا زمان مدرسه رفتن را بخوانید. نمونه‌هایی عینی و مستند از مواردی که باعث نگرانی والدین هستند مانند کودکان با نیازهای خاص و تفاوت‌های نوزادان دختر و پسر و چگونگی برخورد با این تفاوت‌ها را هم می توانید در این کتاب بخوانید. کتاب «دنیای شیرین بچه‌داری» نوشته‌ی لورانس پرنو توسط لیلا سازگار ترجمه شده است.. این کتاب که شامل بررسی نیازهای کودکان از تولد تا ۵ سالگی است، شش فصل‌ را دربردارد. «نوزادی وارد زندگی شما می‌شود»، «فرزندتان را خوب تغذیه کنید»، «زندگی کودک»، «کشف دنیا»، «رشد و شکوفایی» و «کودک سالم» عنوان‌های فصل‌های کتاب هستند. کتاب «دنیای شیرین بچه‌داری» توسط نشر نی منتشر شده است. برای مشاهده مطلب کامل معرفی کتاب برای مادران اینجا را کلیک کنید.


هفته سی‌ام بارداری
نصیحت، مقایسه و ملامت ممنوع
حتما خودتان خوب می دانید که مردها از هر گونه نصیحت و ملامت و مقایسه ای بیزار هستند. پس تا می توانید در این دوران از این سه رفتار دوری کنید. مثلا اگر او مثل شوهر خواهر شما برای پدر شدنش ذوق نمی کند، نباید ملامت شود. برای اینکه درک بیشتری از رفتارهای همسرتان داشته باشید باید در قدم اول تفاوت روانی مرد و زن را بپذیرید، مردان دوست ندارند مورد پرسش همسرشان قرار بگیرند پس سعی کنید قبل از هر گونه قضاوت و پیش داوری و سر و صدا به راه انداختن با ایجاد فضایی سراسر محبت و آرامش، همسرتان را به گفتگو ترغیب کنید. تا می توانید از هر گونه سرزنش و تحقیر همسر خود بپرهیزید روانشناسان معتقدند این رفتار باعث قطع ارتباط کلامی زن و مرد می شود و باعث می شود در دوران بارداری روزهای سختی را تجربه کنید. برای مشاهده مطلب نیاز به محبت در مردان اینجا را کلیک کنید.


هفته سی‌ام بارداری
قرص خواب هرگز
بیشتر زنان باردار در این دو ماه آخر دچار کم خوابی و بی خوابی می‌شوند اگر همسرتان دچار بی‌خوابی شده است، برایش فیلم‌ها و موسیقی‌های ملایم بخرید و بعد از شام، از دیدن و شنیدن آنها با هم لذت ببرید. یادتان باشد به هیچ وجه اجازه ندهید از قرص خواب یا دم نوشهای خواب اور استفاده کند. اینجا وظیفه شما خیلی سنگین است. برای مشاهده مطلب وظایف همسران در دوران بارداری اینجا را کلیک کنید.


هفته سی‌ام بارداری
خراسان‌جنوبی
مراسم سنتی تولد نوزاد در خراسان‌جنوبی جذابیت خاصی دارد. یکی از رسوم معمول زمان تولد نوزاد«کام کردن» است. یعنی انگشت شست یا اشاره خود را به مهر نماز آغشته کرده با آب و گلاب مخلوط می کنند و به کام نوزاد فشار می‌دهند و یا روی لبانش می مالند. مراسم نامگذاری نوزادان در خراسان‌جنوبی شب ششم تولد انجام می‌شود و نام فرزند را پدر و مادر بچه یا پدربزرگ او از روی قرآن انتخاب می‌کند. چند اسم را در چند برگ کوچک وسط قرآن می‌گذارند و سپس قرآن را باز و هر نامی که بیاید همان را برای کودک انتخاب می کنند. در شب ششم تولد نوزاد اقوام و بزرگان جمع می‌شوندو لباس قرمز به تن نوزاد می‌کنند یا یک پارچه قرمز رنگ روی سر، صورت و قنداق او می‌اندازند و نوزاد را به آغوش می گیرند با این اعتقاد که نوزاد در این شب نباید روی زمین باشد. برای مشاهده مطلب آداب و رسوم زایمان در ایران اینجا را کلیک کنید.


گفت وگو با یک مادر در هفته سی‌ام
این روزها بیشتر دلتنگ چه چیزی می‌شوید؟ دلم برای توانایی‌های بدنی‌ام تنگ شده است. دیگر کارهایم را نمی توانم به راحتی انجام بدهم. خیلی کند شده ام.
خوب می‌خوابید؟ خوابم خیلی بد نیست اما وقتی کمر درد دارم نمی‌توانم خوب بخوابم.
حرکات جنین چطور است؟ مثل همیشه زیاد. حالا تقریبا کل روز و شب حرکاتش را حس می‌کنم.
آیا هنوز نسبت به چیزی حالت تهوع دارید؟ خوشبختانه دیگر حالت تهوع ندارم.
نشانه‌ای از زایمان ندارید؟ نه اصلا.
وضعیت حلقه ازدواجتان چطور است. تنگ نشده؟ بله کاملا طبیعی است.
منتظر چه چیزی هستید؟ دوست دارم زایمان کنم و با بچه هایم به سفر بروم.

هفته سی‌ام بارداری
هفته سی‌ام بارداری


در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.
هفته سی‌ام بارداری
سونوگرافی چهار بعدی در بارداری هفته سی ام


در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.


هفته سی‌ام بارداری

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • علیزاده
   درباره هفته سی‌ام بارداری

   خوب و کامل بود ولی من یه مشکلی دارم وان هم افزایش ناگهانی وزنم است با اینکه تغذیه ام فرقی نکرده البته از قبل بارداری اضافه وزن داشته ام

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

  • بدون نام
   درباره هفته سی‌ام بارداری

   ممنون. جالب بود!

  • بدون نام
   درباره هفته سی‌ام بارداری

   سپاس*

  • ندا
   درباره هفته سی‌ام بارداری

   عالیه

  • سحر
   درباره هفته سی‌ام بارداری

   سلام.عالی بودن ولی من خیلی احساسه تنهایی میکنم چکارکنم که افسردگی نگیرم؟؟؟؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
    https://moshavere.niniban.com

   • سج

    منم همینطور شدم نمیدونستم دلیلش چیه

   • شیلا

    منم خیلی احساس تنهایی میکنم

   • تبسم .م

    سلام‌میگم‌ کیا ۲ قلو باردارن‌و آمپول پروژستون میزنن از هفته چند شروع کردن ب امپول زدن راست میگن این‌آمپول باعث دوجنسیتی جنین پسر میشه من خیلی نگرانم

   • مامان آلوچه قرمز

    منم نه پف کردم و نه حلقه‌ام تنگ شده. نافمم داخله و اصلا وزن اضافی زیاد نکردم. بنظرم شما باید سبک تغذیتونو تغییر بدید و ربطی به ایرانی و غیر ایرانی بودن نداره.

  • الهام
   درباره هفته سی‌ام بارداری

   کاش بایک خانم ایرانی پرسش وپاسخ انجام میشد این خانم خارجی الان هفته هاست نه وزنش تغییرنکرده نه سایزشکمش همچنین سوراخ نافش که داخله. تاالان باید ده کیلواضافه میشد سوراخ نافش هم بیرون بود

   پاسخ ها

   • کیان

    به پزشک مراجعه کن حتما

   • hosna

    منم تقریبا شرایط این خانوم رو دارم.نافم هنوز داخله.حلقه هم هنوز به دستم میخوره.تا الانم ۷ کیلو وزن اضافه کردم

   • فاطمه پناهی

    گل گفتی بخدا

   • دنیا

    همه که مثل هم نیستن"منم تو کل 9ماه بارداری 4کیلو اضافه کردم و نافمم داخل بود"حتما که نباید زن حامله خودشو تبدیل به فیل کنه

  • ژیلا
   درباره هفته سی‌ام بارداری

   وااااااا این خانم چیه آوردین؟ یا دروغ می گه یا مارو گذاشته سره کار
   یعنی از اول بارداری دو کیلو اضافه کرده؟

   پاسخ ها

   • فاطمه

    سلام من از اول بارداریم بجای اضافه کردن وزن ،وزن کم کردم الان که ۳۰هفتگی بارداریم تازه به وزن اول بارداریم رسیدم نافمم هنوز بیرون نزده

   • نرگس

    سلام عزیزم نه عجیب نیست چون منم دوکیلو اضافه کردم

  • نفیسه
   درباره هفته سی‌ام بارداری

   سلام من در هفته ۳۰ بارداری هستم و کمی درد در زیر دل دارم ولی چیزی که نگرانم کرده اینه که شکمم خیلی پاییینه این خطرناکه

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

  • فائزه
   درباره هفته سی‌ام بارداری

   من هفته۳۰بارداریم و ۲کیلو وزن اضافه کردم و دخترمم وزنش۱۴۰۰

   پاسخ ها

   • کاربرناشناس

    واااا

  • فائزه صوفی
   درباره هفته سی‌ام بارداری

   من اصلا شبیه خانومای باردار نیستم .این منو نگران میکنه.نه نافم زده بیرون نه اضافه وزن دارم نه بدنم باد داره .

   پاسخ ها

   • کاربرناشناس

    عزیز دلم شما چند هفته تونه

   • نیلوفر فروردین

    چه خوب همه که مثل هم نیستن...

   • سهیلا

    سلام منم توهفته ۲۹هستم نافم بیرون زده امل تا الان ۲کیلو فقط زیاد کردم اصلا هم ورم ندارم انگار ن انگار که حاملم وزن بچه هم ۱کیلو هست خودم ناراحتم احساس میکنم خیلی کمه وزنش

   • zhinoo

    منم همینطوریم

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.