۴۳۹۹۵
۳۷ نظر
۱۱۱۷۳۴۷
۳۷ نظر
۱۱۱۷۳۴۷

هفته بیست و هشتم بارداری

باورتان می شود؟ انگار همین دیروز بود که متوجه شدید حامله‌اید، حالا در هفته بیست و هشتم بارداری هستید. جنین هم در بهترین وضعیت خود قرار دارد. چشمانش را باز می کند، مژه هم دارد.

هفته بیست و هشتم بارداری

نی‌نی‌بان: باورتان می شود؟ انگار همین دیروز بود که متوجه شدید حامله‌اید، حالا در هفته بیست و هشتم بارداری هستید. جنین هم در بهترین وضعیت خود قرار دارد. چشمانش را باز می کند، مژه هم دارد. درست است روز به روز راه رفتن و نشستن و بلند شدن برایتان سخت تر از قبل می شود اما چیز دیگری نمانده است. فقط باید آرامشتان را حفظ کنید و با خیال راحت روزهایی را تصور کنید که نوزاد زیبا و سلامتتان را به آغوش گرفته اید و همه این هفته ها هم تمام شده است. دلتان می خواهد ببینید چربی و زون جنین چقدر است؟ ادامه مطلب را حتما بخوانید.

در این مقاله می‌خوانید: 

هفته بیست و هشتم بارداری


هفته بیست و هشتم بارداری

وضعیت جنین در هفته بیست و هشتم

چه خبری بهتر از این؟ از این هفته به بعد جنین شما باهوش‌تر می‌شود. مغز او که تا حالا صاف بوده تغییر شکل می‌دهد. شیارها و برجستگی‌هایی پدید می‌آید. این شیارها در نهایت با تکامل در هفته های‌آینده چین‌خوردگی‌های مغز را ایجاد می‌کنند. با این تغییرات حجم بافت‌های مغز جنین هم بیشتر می‌شود. مغز جنین تنفس‌ او را کنترل و دمای بدنش را تنظیم می‌کند.
جنین درون استخر آمنیون چیزی نمی‌بیند اما چشم‌هایش را باز و بسته می‌کند. اگر نور شدید در اطراف شکم شما باشد او احتمالا متوجه نور می‌شود. جنین خواب هم می‌بیند. به همین دلیل وقتی پلک‌هایش بسته است چشمانش حرکت می‌کند. او از وقتی می‌خوابد، خواب هم می‌بیند. جنین‌های بازیگوش از این هفته صبر و تحملشان را از دست می‌دهند و خودشان را آماده می‌کنند که تا ۱۲ هفته دیگر بیرون بیایند. به همین دلیل تا جایی‌ که بتوانند خودشان را در رحم می‌چرخانند تا سرشان به سمت دهانه رحم قرار بگیرد. در سه هفته گذشته رنگ ابرو و مژه‌هایش مشخص شده و زیرپوستش بافت چربی جمع شده است. این چربی جنین را تپل‌تر از سابق کرده و دیگر پوستش چروک نیست. وزن او نسبت به هفته ۲۴ دو برابر شده است.
قد: 38.1 سانتی متر
وزن: ۱۰۳۸ گرم

هفته بیست و هشتم بارداری


هفته بیست و هشتم بارداری

وضعیت مادر در هفته بیست و هشتم بارداری

شکم شما بزرگ شده است به همین دلیل شاید کمی در راه رفتن احساس خستگی کنید. اکنون شکم شما 8 سانتی‌متر بالاتر از ناف قرار گرفته است. در این هفته بیشترین میزان اضافه وزن را تجربه می‌کنید. اگر آخر هفته احساس سنگینی به دلیل وزن 5/7 تا 11 کیلویی است که تا کنون به بدنتان اضافه شده است. در این هفته ممکن است سینه‌های شما شروع به تولید آغوز کند. آغوز مایع روشن و زردرنگی است که از پستان‌های شما ترشح می‌شود و نشان می‌دهد که بدن شما خودش را برای نوزاد آماده می‌کند. آغوز نخستین مرحله از شیرمادر است که تا چند روز بعد از زایمان ترشح می‌شود و بهترین ماده غذایی است که نوزاد می‌تواند آن را دریافت کند.

علائم بارداری در هفته ۲۸ بارداری

ممکن است اکنون علائم جدیدی مانند خونریزی بینی و سوء هاضمه را تجربه کنید. سایر علائم بارداری همچنین می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • علائم کشش 
 • لثه‌های متورم و دارای خونریزی 
 • سردرد
 • کمردرد
 • خونریزی بینی
 • سوء هاضمه و سوزش سر دل 
 • نفخ و یبوست 
 • گرفتگی عضلات پا 
 • احساس گرما
 • سرگیجه
 • دست‌ها و پاهای متورم
 • عفونت‌های ادراری
 • عفونت‌های واژن 
 • پوست تیره روی صورت یا لکه‌های قهوه‌ای که به عنوان ماسک بارداری شناخته می‌شود.
 • پوست چرب‌تر 
 • موهای ضخیم‌تر و براق‌تر

بیشتر بخوانید: هفته چهل و یکم بارداری

هفته بیست و هشتم بارداری


هفته بیست و هشتم بارداری

مراقبت های بارداری در سه ماه اول

در این دوران ممکن است سردردهای شدیدی تجربه کنید. این سردردها برای کسانی که که پیش از بارداری میگرن داشته‌اند خیلی سنگین‌تر و شدید‌تر هم می‌شود. در صورتی که با اختلال دید مواجه هستید حتما با پزشک تماس بگیرید علت این سردرها می‌تواند بالارفتن فشار خون باشد. معمولا در سه ماه سوم بارداری علت سردرد یا فشار خون بالاست یا پروتئین زیادی از خون شما دفع می‌شود.

هفته بیست و هشتم بارداری


هفته بیست و هشتم بارداری

تغذیه در هفته بیست و هشتم بارداری

در این هفته باید بیشتر از قبل حواستان به خورد و خوراکتان باشد. آجیل و سبزیجات را فراموش نکنید. خوردن آب را هم مثل قبل ادامه بدهید. یادتان باشد میان وعده ها در رشد جنین ضروری هستند.

هفته بیست و هشتم بارداری

سونوگرافی در هفته بیست و هشتم بارداری

تا هفته 20 بارداری جنین وزن زیادی نمی گیرد. ولی بعد از سه ماهه دوم و نیمه دوم سه ماهه سوم زمان وزن گیری جنین است. از هفته 28 به بعد سونوگرافی برای وزن جنین وجود دارد که از روی منحنی های استاندارد وزن ایده آل اندازه گیری می شود. دور سر، طول استخوان ران، بای پاریتال و دور شکم اندازه گرفته شده، روی منحنی قرار می گیرد و وزن جنین تخمین زده می شود. اگر بعد از هفته سی ام بارداری، اندازه جنین از روی سونوگرافی و سن جنین از روی اولین روز آخرین قاعدگی تطابق نداشت و بیش از دو هفته تفاوت وجود داشت، این احتمال پیش می آید که رشد جنین کافی نبوده که در این حالت سونوگرافی باید خون رسانی به جنین را بسنجد و از نوع دیگری از سونوگرافی با نام کالر داپلر استفاده می شود. برای مشاهده مطلب سونوگرافی های دوران بارداری اینجا را کلیک کنید.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با مراکز سونوگرافی

هفته بیست و هشتم بارداری


هفته بیست و هشتم بارداری

بایدها و نبایدهای هفته بیست و هشتم بارداری

بی تحرک نمانید: بی تحرکی طولانی مدت هم برای مادر و هم برای جنین خطرناک است. مطالعات نشان می‌دهد استراحت مطلق یا طولانی مدت عوارض خطرناکی برای مادر باردار دارد. فرآیند بارداری، بدن خانم‌ها را مستعد افزایش احتمال انعقاد خون می‌کند؛ خون به دلیل هورمون‌هایی که در بدن ترشح می‌شود، غلیظ می‌شود و بی تحرکی می‌تواند این غلظت را افزایش دهد. لخته شدن خون، عارضه فوق‌العاده خطرناکی است. خطر لخته شدن خون در ۳ ماهه سوم بارداری به دلیل بزرگ شدن شکم و فشار روی لگن بیشتر می‌شود. خطر انعقاد پذیری خون حتی در هفته‌های اول پس از زایمان هم همچنان تهدید کننده است بنابراین زن باردار حتی پس از زایمان نیز باید از خوابیدن و استراحت طولانی مدت در بستر خودداری کند. اگر زن بارداری به دلایلی مجبور به استراحت مطلق طولانی مدت باشد، باید با تجویز پزشک داروهای ضدانعقادی بخورد. برای مشاهده مطلب کامل موارد ممنوع در بارداری اینجا را کلیک کنید.

هفته بیست و هشتم بارداری

کلاس‌های آمادگی زایمان

خیلی از بیمارستان‌ها قبل از زایمان، دوره‌های آموزشی برای خانم‌های باردار برگزار می‌کنند. این کلاس‌ها به مادران برای گذراندن یک دوره بارداری سالم وبعد از آن زایمان طبیعی راحت کمک می‌کند. در این کلاس‌ها آموزش‌های لازم برای مراقبت‌های دوران بارداری و زایمان به مادر داده می‌شود. مادران باردار در این کلاسها راه‌های کاهش درد غیردارویی زایمان و تکنیک‌های مرتبط را آموزش می‌بینند. مراقبت‌های لازم مادر و نوزاد پس از زایمان نیز از جمله آموزشهایی است که در این کلاسها انجام می‌شود. برای مشاهده مطلب کدام بیمارستان برای زایمان بهتر است اینجا را کلیک کنید.

بیشتر بخوانید: هفته چهاردهم بارداری

هفته بیست و هشتم بارداری


هفته بیست و هشتم بارداری

سفر در بارداری، سفر با کشتی

اگر سفر شما دریایی است و باید با کشتی سفر کنید، یک مسافرت دریایی کوتاه‌مدت در دوران بارداری مشکلی برایتان به وجود نمی‌آورد. البته کشتی هم حرکت‌های خودش را دارد، ضمن اینکه اگر مدت سفرتان طولانی باشد جریان آب‌ و دریا هم ممکن است شما را تحت‌تاثیر قرار دهد. این وسیله هم از ماه ششم به بعد توصیه نمی‌شود. برای مشاهده مطلب مسافرت در بارداری اینجا را کلیک کنید.

هفته بیست و هشتم بارداری

شیشه شیر نوزاد

شیشه شیر کوچک و متوسط، حداقل دو شیشه شیر برای یک نوزاد لازم است. شیشه‌های سبک با طراحی ارگونومی انتخاب کنید. به این نکته توجه کنید که شیشه‌های نامرغوب پلاستیکی دارای BPA هستند که برای کودکان مضرند. بعضی نوزادان هم به سرشیشه‌های لاتکس حساسیت نشان می‌دهند. شیشه‌های نوزادان در سنین مختلف از نظر اندازه و سری آن متفاوت هستند. بهتر است چند شیشه مناسب تا 3، 4 ماهگی را تهیه کنید. خرید برس شیشه شوی را فراموش نکنید. مطمئن باشید که شیشه شیر و سر شیشه، استریلیزه باشند. به این موضوع باید حین خرید توجه کنید. برای اینکه کودک‌ خود را از خطرات «بیسفنول A» ایمن کنید، قید شیشه شیرهای پلاستیکی را بزنید یک شیشه شیر «شیشه‌ای» بگیرید. این بطری‌ها گران‌ بوده و امکان شکستن آنها زیاداست ولی ایمنی بیشتری دارند. کارخانه‌هایی جدیدا بطری‌های شیشه‌ای خاصی را تولید کرده‌اند که لایه‌ای سیلیکونی روی شیشه آن را پوشش داده است. این لایه محافظ از شکستن شیشه شیر شیشه‌ای جلوگیری می‌کند. برای مشاهده مطلب خرید سیسمونی نوزاد اینجا را کلیک کنید.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص زنان و زایمان

هفته بیست و هشتم بارداری


هفته بیست و هشتم بارداری

انتخاب نام فرزند

بعضی از پدر و مادرها روی انتخاب یک اسم پافشاری می کنند. مثلا یک نام دخترانه را برای پسر مناسب می دانند و یا بر عکس. هرگز اسم دختر را برای پسر و اسم پسر را برای دختر انتخاب نکنید. یادتان باشد فرزندتان یک انسان است . از گذاشتن اسامی مخصوص حیوانات اجتناب کنید. از انتخاب اسامی که مخصوص گروه های تخصصی است بپرهیزید. مثل گروه های ورزشی. از انتخاب اسامی که ممنوع است بپرهیزید و نامهایی را که در دورۀ زندگی و تقاضای شغل باعث تعجب کارفرما می شود انتخاب نکنید. گاهی نوع اسم باعث می شود در هنگام تقاضای شغل، جواب منفی از طرف کار فرما داشته باشد. اسامی که مربوط به مارک های شناخته شده است و بر روی اجناس نوشته شده است مناسب فرزند شما نیستند. برای مشاهده مطلب کامل آداب نامگذاری فرزند اینجا را کلیک کنید.

هفته بیست و هشتم بارداری

لباس بارداری

در خرید لباس زیر و شورت هم باید دقت کنید. در دوران بارداری دمای بدن زن باردار بیشتر از همیشه می‌شود و ترشحات واژنی تغییر می‌کند. این موضوع باعث می‌شود که زنان باردار به عفونت‌های قارچی و باکتریایی ‌بیشتر مبتلا شوند. پوشیدن لباس‌های زیر کتانی و الیاف طبیعی به تهویه بهتر ناحیه کمک می‌کند و مانع از رشد بیش از حد این ارگانیسم‌ها می‌شود. لباس زیر یا شورت هم باید به راحتی زیر شکم قرار بگیرد. برای مشاهده مطلب انتخاب لباس بارداری اینجا را کلیک کنید.

بیشتر بخوانید: هفته دهم بارداری

هفته بیست و هشتم بارداری


هفته بیست و هشتم بارداری

دکوراسیون اتاق کودک

کمد قدی برای قرار دادن لباس‌های نوزاد یکی دیگر از وسایلی است که می‌توانید برای اتاق کودک در نظر بگیرید. معمولا تخت و کمد ودراور سیسمونی با هم ست است اما اگر می‌خواهید به صورت جداگانه سفارش بدهید تا برایتان بسازند. باید حواستان به هماهنگی تخت و کمد باشد. دقت کنید در ساخت کمد مثل تخت از رنگهای شیمیایی و چوبهای ترکیبی استفاده نکنند. کمد را باید به دیوار بچسبایند. جایی که جلوی نور پنجره را نگیرد. اگر می خواهید با مهمترین نکات چیدمان اتاق نوزاد آشنا شوید اینجا را کلیک کنید.

هفته بیست و هشتم بارداری

شیوه‌های تقویت هوش نوزاد

همه مادر و پدرها دوست دارند فرزندشان باهوش شود. اگر شما هم جزو آن دسته از پد رومادرها هستید حتما کتاب « شیوه‌های تقویت هوش نوزاد» را بخوانید. این کتاب‌ها ۳ مجموعه ۴ جلدی هستند که در هر مجموعه یک کتاب راهنمای والدین و ۳ کتاب برای نوزادان وجود دارد. نویسنده سعی کرده در دوره ۳ تا ۶ ماهگی نوزاد را با مفاهیم رنگ، اشکال، پنهان و آشکار و گروه‌ها آشنا کند. مجموعه ۶ تا ۹ ماه این کتاب‌ها مفهوم کم و زیاد و اجزای تشکیل دهنده یک طرح کلی را به کودک می‌آموزند و در سری سوم یعنی ۹ تا ۱۲ ماه کودک با اعضای بدن، ثابت بودن اندازه شکل، اشیا و رابطه فاصله و اشیا آشنا می‌شود. دکتر بئاتریس میلتر نویسنده این کتابهاست و طاهره طالع ماسوله ترجمه آنها را به عهده داشته است. برای مشاهده مطلب کامل معرفی کتاب برای مادران اینجا را کلیک کنید.

هفته بیست و هشتم بارداری


هفته بیست و هشتم بارداری

وظایف همسر در بارداری

هیچ زندگی زناشویی بدون مشاجره نیست. کارشناسان معتقدند اصطکاکهای کوچک است که باعث شیرینی زندگی می‌شود اما سعی کنید این اصطکاکها را کمتر از همیشه کنید. سر موضوع‌های الکی بحث نکنید. صدایتان را بالا نبرید. نگذارید عصبانی شود و فشار خونش بالا برود. یک مادر عصبانی با اعصاب خراب نمی‌تواند دوران حاملگی بی خطری داشته باشد. برای مشاهده مطلب وظایف همسران در دوران بارداری اینجا را کلیک کنید.

بیشتر بخوانید: هفته شانزدهم بارداری

هفته بیست و هشتم بارداری

آداب و رسوم بارداری در مازندران

مردم مازندران به خصوص مردمی که در روستا زندگی می کنند مراسم خاصی برای تولد نوزاد دارند. از جمله ی این مراسم در روستای ایمن آباد و کروکلا می توان به موارد زیر اشاره کرد: زمان تولد فرزند(وچه بکردن)، نامگذاری کودک(نوم بشتن)، ده حمام(ده حموم)، غسل مولود، گهواره بندی(گهره بندونی)، دندان سری(دنّون سری)، سوراخ کردن گوش(گوش راهکری)، ختنه سوران(ختنه سرون یا چیک ورینی). بعد از به دنیا آمدن نوزاد پدر داماد، گوسفندی را به نیت سلامت بودن مادر و فرزند، قربانی می کند و همه آن را به نیازمندان روستا می دهد. بعضی ها هم که وضع مالی مناسبی ندارند به کشتن خروس بسنده می کنند. برای مشاهده مطلب آداب و رسوم زایمان در ایران اینجا را کلیک کنید.

چک لیست بارداری در هفته ۲۸

در هفته 28 بارداری، این موارد را چک کنید:

۱- حرکات جنین را چک کنید

کودک شما بزرگ‌تر و قوی‌تر می‌شود یعنی در سه ماهه سوم، لگدهای جنین و سایر حرکات او را احساس خواهید کرد. همسرتان هم می‌تواند لگد زدن جنین را از بیرون احساس کند. اگر متوجه تغییر یا کند شدن حرکات جنین شدید و حس کردید ممکن است مشکلی وجود داشته باشد، به پزشک مراجعه کنید. 

هفته بیست و هشتم بارداری

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص اطفال

۲- متخصص اطفال پیدا کنید 

شاید فکر کنید که هنوز زود است، اما در واقع زمان خوبی برای شروع فرآیند انتخاب پزشک برای نوزاد است. به دنبال یک متخصص اطفال باشید که تحت پوشش بیمه درمانی شما باشد، موقعیت مکانی مناسبی و ساعات کاری او برایتان مناسب باشد. پس از اینکه نوزاد به دنیا آمد، او را نزد متخصص اطفال ببرید. 

۳- برنامه ریزی زایمان را در نظر بگیرید

خوب است که یک برنامه کلی داشته باشید و بدانید که حدودا چه زمانی زایمان خواهید کرد. بیمارستانی را که می‌خواهید در آن زایمان کنید و شخصی را که دوست دارید در اتاق زایمان کنارتان باشد، انتخاب کنید. آیا می‌خواهید سزارین یا زایمان طبیعی داشته باشید؟ آیا می‌خواهید هنگام زایمان، داروی مسکن دریافت کنید؟ هنوز زود است، اما به لیست وسایلی که باید همراهتان باشد، بیندیشید. داشتن برنامه زایمان به تیم پزشکی شما اجازه می‌دهد تا خواسته‌هایتان را هنگام زایمان بدانند. در یکی از ویزیت‌های خود با پزشک یا ماما درباره این مسائل صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: هفته سی و ششم بارداری

هفته بیست و هشتم بارداری

۴- برای هزینه های کودک آماده شوید

برای هزینه‌ها برنامه‌ریزی کنید. از خرید وسایل سیسمونی نوزاد گرفته، تا بیمارستانی که در آن زایمان خواهید کرد، تحقیقات لازم را انجام دهید. دانستن اینکه هزینه‌های معمولی چه چیزهایی هستند (مانند پوشک، شیر خشک و مهدکودک) به شما در برنامه‌ریزی بودجه کمک می‌کند. 

گفت وگو با یک مادر در هفته بیست و هشت بارداری

حرکات جنین در این هفته چطور است؟ خیلی زیاد است. دو روز قبل، برای اولین بار، سکسکه جنین را حس کردم.

شکمتان هم ترک خورده؟ بله ولی خیلی زیاد نیست.
اوضاع خوابتان چطور است، خوب می‌خوابید؟ خوب است اما استرس باعث می‌شود بعضی شب‌ها دیرتر به خواب روم.
بهترین لحظه‌ای که در این هفته داشتید؟ فرزند اولم دستش را روی شکمم گذاشت و حرکت جنینم را با هم حس کردیم.
آیا دلتان برای چیزی تنگ شده است؟ خم شدن و دیدن زمین از بالای شکمم.
ویار هم دارید؟ بله خیلی دوست دارم سوپ بخورم.
از نشانه‌های زایمان خبری هست؟ نه اصلا.
منتظر چه چیزی هستید؟ اینکه زایمان کنم و بروم ماساژ  حس می‌کنم درد کمرم با یک ماساژ درست و حسابی بهتر می‌شود.
برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید. 


هفته بیست و هشتم بارداری
هفته بیست و هشتم بارداری
در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.
هفته بیست و هشتم بارداری
سونوگرافی چهار بعدی در بارداری هفته بیست و هشتم
 
در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.
 
هفته بیست و هشتم بارداری
منبع: babycenter

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • سهيلا
   درباره هفته بیست و هشتم بارداری

   چرا تريمستر رو هفته ترجمه كردين
   به جاي"انتهاي سه ماه دوم" همش گفتين انتهاي هفته؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و روزتون بخیراز آنجایی که این مطلب به هفته 28 بارداری اختصاص دارد لذا ذکر هفته لازم می باشد.ممنون از شما

  • نازگل
   درباره هفته بیست و هشتم بارداری

   سلام. من توی هفته ۲۸ بسیار افسرده و دلمرده شدم.علت چه چیز میونه باشه؟
   آیا توی هفته ۲۸ احتمال سقط جنین هست یا دیگه خطر رفع شده؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

   • نگین

    منم ۲۸ هفته ۵ روزه ولی حرکتش خیلی کم شده

   • ابتین

    ن عزیزم خطرنداره

   • مریم

    منم دقیقا مثل شما هستم حس افسردگی دارم گریم میگیره عصرا .دلم میگیره شدیدا

   • کاربرناشناس

    سقط ک زیر ۲۱..۲۲هفته میگن محسوب میشه.ازون ب بعد زایمان زود رس هستش (اینجور ک من شنیدم).....باید خیلی مواظب باشین عفونت نگیرین و زیاد سرپا نباشین

   • کاربرناشناس

    هیچگونه مواد احیا پروتئین یا کراتین، در بارداری مجاز نیست

   • کاربرناشناس

    علائم رو ما برحسب تجربه معنی میکنیم، وگرنه همه میدونیم هر بدنی واکنش متفاوتی داره.

   • کاربرناشناس

    خیر، از سونوی ان تی

  • زینب
   درباره هفته بیست و هشتم بارداری

   من هفته 28هستم این دوروز که واردش شدم ولی میگن گروه خونی من وشوهرم یکی نیس بایدامپول ورگام بزنم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
    https://moshavere.niniban.com

   • z

    به احتمال خیلی زیاد ، تزریق آمپول رگام ، بخاطر RH هستش؛یعنی احتمالا وقتی که rh مادر منفی میشه ، این آمپول تزریق میشه..

   • مریمی

    منم گروه خونیمoمنفیه،همسرمoمثبت.دیشب امپول روگام زدم.عضلانیه.درد هم نداره.هزینه اش بادفترچه ایرانیانیان برای من75دراومد.

   • نیکی مرشدی

    من بارداری اولم به خاطر خون ریزی این امپول رو ۳ بار تزریق کردم.و الان بارداری دومم هست هفته ۲۸ زدم.

   • م.د

    اگه تهرانید سونوی صدرا توی تهرانپارس هستن. اپلیکیشن دکتر ساینا رو نصب کنید از دکترهای اونجا مشاوره بگیرید

   • فاطمه

    سلام من فردا 28 هفتم تموم میشه وامپول روگام باید بزنم دور متوجه شدم اگه یه روز از 28هفته بگذره امپول بزنم اشکال داره میشه راهنمایی کنید

  • مامان کنجد
   درباره هفته بیست و هشتم بارداری

   من تازه وارد بیستو هشت هفته شدم،معده درد شدید دارم،شربت معده ام میخورم ولی بازم دارم درد میکشم نمیتونم ب پهلو بخوابم،میتونین راهکارای نرمشی یا روشهای دیگه پیشنهاد بدین برا تسکین درد معده،قبل بارداری اصلا معده دردو تجربه نکرده بودم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
    https://moshavere.niniban.com

   • مامان ابوالفضل

    سلام
    منم معده درد شدید دارم از قبل بارداری یبوست داشتم و به خود بارداری هم کشید حتی خون هم دفع میکردم اصلا فکر نمیکردم به این ماه برسم
    اینارو گفتم که بدونید تجربه کردم
    فقط خودتون میتونید به خودتون کمک کنید
    مت انواع و اقسام شربت ها و قرص هارو هم خوردم
    بعد فهمیدم هیچ کدوم فایده نداره فقط باید خودم لم معدم رو پیدا کنم
    تازه هر چند وقت یه بار هم به یه چیز جواب میده
    هفته پیش به کره حیوانی جواب میداد
    الان داره به آلو جواب میده
    فقط بدیش اینه که تا پیدا کنی چند روز درد میکشی
    ولی دیگه حداقل به اون درد های روزهای اول که از پا مینداختم نمیرسه

   • Rz

    سلام عزیزم یه سیب زمینی کوچک رارنده ریزکن بعد بخور اگه نمیتونی آبشوبخور تمام دردمعده درچندثانیه تموم میشه

  • فائزه
   درباره هفته بیست و هشتم بارداری

   سلام من هفته 28 هستم حرکت بچه ام کم شده کمکم کنید

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

  • طوبی حسینی
   درباره هفته بیست و هشتم بارداری

   عالی بود ممنون

  • diba
   درباره هفته بیست و هشتم بارداری

   من اول هفته۲۸ هستم ولی شکمم خیلی کوچیکه هر کی میبینه میگه اصلا نمیاد که هفت ماهه باشی.

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

   • اسماخانوم

    سلام گلم منم شکمم کوچیکه سنم 16هستش رفتم پیش متخصص زنان وزایمان یه سونو نوشت با چندتا قرص نگران نباش به منم میگفتم اما رفتم انجام دادم گفتن به جسه مادر نگاه میکنه به خوراک خودتم بستگی داره فقط لگد زدناشو زیرنظر داشته باش موفق باشی نگران نباش منم بیستو هشت هفته ام

   • کاربرناشناس

    وای منم لاغرم شکمم کوچیک غصع میخورم.منم۲۸‌هفته

  • پريا
   درباره هفته بیست و هشتم بارداری

   با عرض سلام
   بنده در هفته 28 باردارى قرار دارم.
   اينک رمضان هم هست، از نظر جسمى تا حال شکر مشکلى ندارم
   اضافه وزنم نيز بد نيست، ميخواستم در مورد تاثيرات روزه بر جنينم را بدانم، تاثير منفى که نداره؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

   • زهرا

    خیلی برای جنین ضرر داره. بخصوص در ماه‌های بالا. اصلا اصلا توصیه نمیشه روزه بگیرید. شما در قبال فرزند مسئولیت دارید عزیزم. این افت قند خون شما طی روز باعث کاهش ضریب هوشی جنین میشه

   • ŞİHVA

    بنظرم زرر دارد چون جنین با ویتامین بدن شما رشد میکند اگر روزه بگیرید بدنتان زعیف میفتد و جنین امکان داره در رشد کردن زعیف بیفته

  • یاسمن ح
   درباره هفته بیست و هشتم بارداری

   ممنون ازبرنامه خوبتون.من 28هفتمه بعضی وقتا حرکات جنین کم میشه اشکال نداره؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ask.niniban.com/

  • آمنه
   درباره هفته بیست و هشتم بارداری

   ممنون از اطلاعات خوبتون من بعد هر هفته که میگذره واغاز هفته جدید رو با مطالب دلنشین و مفیدتون شروع میکنم و خیلی کنجکاوم که بدونم دخترم چقدر بزرگ شده وچه کارهایی میتونه انجام بده بازم تشکر

   پاسخ ها

   • خدیجه حسونی

    باسلام من تو28هفته هستم ولی شکمم خیلی افتادگی روبه پایین داره خیلی ترسیدم

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.