۲۴۰۱۱۰
۶
۶

ضرورت معاینات دوره ای دندانپزشکی

معاینه منظم دندان بخش مهمی از دندانپزشکی پیشگیرانه است، زیرا به پزشک شما این امکان را می‌دهد تا مشکلات دندانی را در همان مراحل اولیه بررسی و درمان کند. این مقاله را بخوانید تا ضرورت معاینات دوره ای دندانپزشکی را دریابید.

ضرورت معاینات دوره ای دندانپزشکی

ضرورت معاینات دوره ای دندانپزشکی در این است که می‌توانند شما را خیلی زود از مشکلات دندانیتان آگاه کنند. این یک مزیت بزرگ است، زیرا مشکلات دندانی در صورت عدم درمان بدتر می‌شوند و آسیب‌های بیشتر و عمیق‌تری وارد می‌کنند که در صورت تشخیص سریع، قابل پیشگیری بودند. با ما همراه باشید تا اهمیت معاینات دوره ای دندانپزشکی را دریابید.


بیشتر بخوانید: اورژانس دندانپزشکی تهران


در این مقاله می‌خوانید:

معاینات دندانپزشکی چیست؟

در طول معاینه دندان، متخصص دندانپزشکی تمام مسائل مربوط به سلامت دهان و دندان شما را بررسی می‌کند و اهمیت این معاینات را نمی‌توان نادیده گرفت؛ چون حتی اگر بتوانید تمام عادات بهداشتی خوب دهان و دندان در خانه رعایت کنید، باز هم ممکن است در جاهایی از دندان که مسواک یا نخ دندان به آن‌ها دسترسی ندارند، پلاک ایجاد شود.
جرمگیری و پاکسازی عمیقی که توسط دندانپزشک انجام می‌شود، تارتار یا پلاک سفت شده روی دندان‌ها را از بین می‌برد. به علاوه، هر موقع که به مطب دندانپزشکی مراجعه می‌کنید، این فرصت را دارید که از متخصص دندانپزشکی در مورد سلامت دهان خود سوال بپرسید و هم‌چنین، درباره نحوه مراقبت صحیح از دندان‌هایتان مشاوره دریافت کنید.

ضرورت معاینات دوره ای دندانپزشکی


بیشتر بخوانید: چکاپ های سالانه زنان، آن‌ها را به یاد داشته باشید/ بهترین راه برای پیشگیری


اهمیت معاینات دندانپزشکی

ضرورت معاینات دوره ای دندانپزشکی در این است که شما می‌توانید به موقع و قبل از این‌که دیر بشود، به مشکلات دندانی خود پی ببرید. برخی از این مشکلات دهان و دندان عبارتند از:

 • پوسیدگی دندان
 • بیماری لثه یا استخوان
 • مشکل فک
 • نیاز به ترمیم یا تعویض دندان
 • سوراخ‌های دندان
 • سرطان دهان

دندانپزشک شما با استفاده از اشعه ایکس و تصویربرداری دقیق از دندان‌های شما می‌تواند مشکلاتی را که قابل مشاهده نیستند، به موقع تشخیص دهد. به عنوان مثال، دندان‌های عقل نهفته فقط از طریق اشعه ایکس قابل تشخیص هستند.
تمیز کردن و معاینه منظم دندان‌ها می‌تواند در هزینه شما نیز صرفه جویی کند. بیماری لثه و پوسیدگی دندان مشکلاتی ایجاد می‌کنند که به جراحی کانال ریشه یا سایر جراحی‌های گران قیمت نیاز دارند. در نتیجه، با تشخیص زودهنگام این مشکلات، می‌توانید از درمان‌های پیچیده و چالش برانگیز اجتناب کنید و همیشه لبخندی سالم و زیبا داشته باشید.
البته اهمیت معاینات دندانپزشکی تنها به درمان و جراحی مشکلات دهان و دندان محدود نمی‌شود. در واقع، متخصص دندانپزشکی شما می‌تواند در طی این معاینات روش‌های زیبایی مناسبی را پیشنهاد دهد که به زیباتر کردن لبخند شما کمک می‌کنند. تمیز کردن و جرم گیری منظم  نیز در سفید نگه داشتن دندان‌های شما نقش به سزایی دارند.

ضرورت معاینات دوره ای دندانپزشکی


بیشتر بخوانید: دندانپزشکی در دوران بارداری، همه چیز را بدانید!


مزایای معاینات دوره ای دندانپزشکی

معاینات منظم دندانپزشکی مزایای متعددی را به همراه دارد که عبارتند از:

 • مراقبت‌های پیشگیرانه: معاینات دوره‌ای دندانپزشکی به دندانپزشک این امکان را می‌دهد تا مشکلات بالقوه بهداشت دهان و دندان را زودتر شناسایی کند و قبل از این‌که به مشکلات وخیم‌تری تبدیل شوند، به فکر برطرف کردن آن‌ها باشد. به همین دلیل، هم بزرگسالان و هم کودکان باید به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنند.
 • غربالگری سرطان دهان: سرطان دهان یک بیماری شدید است که با تشخیص زودهنگام می‌توان آن را به طور موثرتری درمان کرد. پس غربالگری سرطان دهان نیز یکی از موارد اهمیت معاینات دوره ای دندانپزشکی محسوب می‌شود.
 • صرفه جویی در هزینه: معاینات منظم دندانپزشکی می‌تواند با پیشگیری از مشکلات سلامت دهان و دندان یا درمان آن‌ها قبل از این‌که همه چیز گران‌تر شوند، در درازمدت به شما کمک کند تا در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.
 • حفظ بهداشت دهان و دندان: معاینه و پاکسازی منظم دندان‌ها به حفظ سلامت دندان و لثه کمک می‌کند و خطر پوسیدگی دندان، بیماری لثه و بوی بد دهان را کاهش می‌دهد.

ضرورت معاینات دوره ای دندانپزشکی


بیشتر بخوانید: بهترین دندان پزشک کودک در تهران


معاینات دوره ای دندانپزشکی شامل چه مواردی است؟

معاینه و پاکسازی دندان معمولاً با هم انجام می‌شوند. متخصص شما ابتدا دندان‌هایتان را کاملاً تمیز می‌کند. سپس باید از دندان‌های خود با اشعه ایکس تصویربرداری کنید. متخصص دندانپزشکی یک معاینه بصری نیز از داخل دهان شما انجام می‌دهد که ممکن است برای آن، از ابزارهایی مانند آینه دسته بلند و کاوشگر کمک بگیرد. لثه‌های سالم سفت و صورتی هستند و دندان‌های شما نیز نباید هیچ گونه سطح نرم، زبر یا تغییر رنگی داشته باشند. با توجه به ضرورت معاینات دندانپزشکی مواردی که باید انجام شوند، عبارتند از:

 • معاینه کامل دندان‌، لثه‌ و سایر بافت‌ها
 • بررسی علائم اولیه سرطان دهان
 • معاینه دندان‌های پر کرده‌ قبلی از نظر حفره یا عفونت
 • بررسی عفونت‌های پنهان به کمک تصویربرداری اشعه ایکس
 • بحث در مورد روش‌های رعایت بهداشت دهان و دندان
 • ایجاد طرح درمان دندانپزشکی

پس از معاینه دندان توسط دندانپزشک یک گزارش پزشکی در اختیار شما قرار می‌گیرد و در صورت وجود مشکل، تشخیص آن با شما در میان گذاشته می‌شود. سپس دندانپزشک‌تان یک برنامه درمانی تدوین می‌کند تا با دنبال کردن آن مشکلات دندانی خود را بهبود ببخشید. ممکن است دندانپزشک شما تنها دندان‌هایتان را پاکسازی کند، اما برای لثه‌هایی که ضعیف هستند یا علائم عفونت دارند، احتمالاً دارو تجویز می‌شود.  

ضرورت معاینات دوره ای دندانپزشکی


بیشتر بخوانید: دندانپزشکی بدون درد، واقعیت یا رویا


زمان انجام معاینه روتین دندانپزشکی

توصیه می شود که حداقل هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا برای بررسی کامل دندان‌، لثه و سایر بافت‌های دهان خود تحت معاینه قرار بگیرید. با این حال، کسانی که بیماری دندانی خاصی دارند که باید از آن مراقبت ویژه شود، احتمالاً مجبور هستند به دفعات بیشتری به دندانپزشک خود مراجعه کنند. البته نیازی به نگرانی نیست، زیرا همه این موارد در مشاوره اولیه دندانپزشکی به شما توضیح داده خواهند شد.


بیشتر بخوانید: روش پزشکی و روش خانگی سفید کردن دندان


کلام آخر

ضرورت معاینات دوره ای دندانپزشکی در این است که به کمک آن می‌توانید خیلی زود از مشکلات دندانی خود آگاه شوید و حتی از آن‌ها پیشگیری کنید. این معاینات به شما کمک می‌کنند تا از وضعیت دهان و دندان خود آگاه باشید و بتوانید لبخند سالم و زیبای خود را تا مدت‌ها حفظ کنید.  

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصصین دندانپزشکی، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: doctorinpocket

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.