۲۳۳۹۷۶
۴۴۹۹
۴۴۹۹

استرس چه تاثیراتی بر پوست صورت می‌گذارد؟

همه افراد در طی سال‌های زندگی و فعالیت کاری خود دچار استرس می‌شوند. اما استرس چه تاثیراتی بر پوست صورت می‌گذارد؟

استرس چه تاثیراتی بر پوست صورت می‌گذارد؟
استرس و اضطراب ناشی از زندگی شخصی و زندگی کاری، امری طبیعی است اما زمانی که این استرس‌ها مزمن و طولانی‌مدت شوند، بر روی سلامتی افراد تاثیرات جبران‌ناپذیری خواهند داشت. ابتلا به استرس مزمن و طولانی‌مدت، احتمال بروز بیماری‌های روحی و جسمی مانند افسردگی، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد. متاسفانه باید به این نکته اشاره کنیم که استرس بر روی پوست صورت شما نیز اثرات منفی مانند آکنه، خشکی پوست و چروک ایجاد خواهد کرد.

استرس به دو صورت می‌تواند بر روی صورت شما اثر بگذارد؛ مورد اول عادت‌های بدی مانند گاز گرفتن لب و دندان قروچه ناشی از استرس است و مورد دوم تغییرات هورمونی ناشی از استرس بوده که می‌تواند منجر به تغییرات فیزیولوژیکی و در نهایت اثر منفی بر روی پوست گردد. در متن زیر به برخی از تاثیرات استرس بر روی صورت اشاره می‌کنیم.

پف کردن کیسه‌های زیر چشم


استرس چه تاثیراتی بر پوست صورت می‌گذارد؟
زیر چشم شما کیسه‌هایی وجود دارند که در برخی مواقع خودنمایی می‌کنند. در حقیقت کیسه‌های زیر چشم با پف زیر چشم یا تورم مشخص می‌شوند. برجستگی زیر چشم با افزایش سن بیشتر خواهد زیرا ماهیچه‌های حمایت‌کننده آنها ضعیف می‌شوند. همچنین افتادگی پوست به دلیل از دست دادن خاصیت ارتجاعی نیز می‌تواند باعث برجستگی زیر چشم شود. تحقیقات بسیاری در این خصوص انجام شده که نشان می‌دهند استرس ناشی از کم خوابی باعث افزایش علائم پیری مانند خطوط زیر چشم، تغییر رنگدانه‌ها و کاهش خاصیت ارتجاعی خواهد شد. از بین رفتن خاصیت ارتجاعی زیر چشم باعث تشکیل کیسه‌های زیر چشم خواهد شد و زیبایی صورت شما را برهم می‌زنند.

آکنه

زمانی که شما استرس دارید، تولید هورمون کورتیزول توسط بدن بیشتر خواهد شد. کورتیزول باعث می‌شود که بخشی از مغز شما هورمون آزاد کننده کورتیکوتروفین (CRH) را تولید کند. هورمون آزاد کننده کورتیکوتروفین، ترشح چربی در اطراف فولیکول‌های مو را تحریک کرده و همین موضوع می‌تواند منافذ پوست را مسدود کند و باعث بروز آکنه گردد. برخی مطالعات نشان می‌دهند که ابتلا به استرس مزمن باعث بروز آکنه می‌شود اما تحقیقات بیشتری در این مورد نیاز است. مطالعات بر روی تعدادی از شرکت‌کنندگان در این خصوص، گواه آن است که ابتلا به استرس باعث بروز آکنه می‌شود. مطالعات دیگری نشان می‌دهند که استرس، مصرف الکل، کمبود خواب و قاعدگی به طور بالقوه می‌توانند باعث بروز آکنه شوند یا آن را بدتر کنند.

استرس چه تاثیراتی بر پوست صورت می‌گذارد؟

خشک شدن پوست

لایه بیرونی پوست حاوی پروتئین و لیپیدهایی است که باعث هیدراته نگه داشتن پوست شده و در نتیجه به عنوان یک سد محافظتی قوی عمل خواهد کرد. وقتی لایه بیرونی پوست شما به درستی عمل نمی‌کند، پوست شما خشک خواهد شد. تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شده که نشان می‌دهند زمانی که استرس بر بدن افراد حاکم می‌شود، لایه بیرونی پوست به درستی عمل نمی‌کند و همین موضوع باعث ایجاد اختلال در احتباس آب برای هیدراته نگه داشتن پوست خواهد شد. همچنین برخی مطالعات نشان می‌دهند که استرس ناشی از زندگی شخصی، استرس کاری و مصاحبه باعث بروز اختلال در اقداماتی می‌شوند که پوست برای بهبود و ترمیم خود انجام می‌دهد.

چین و چروک پوستی

استرس باعث بروز تغییراتی در پروتئین‌های پوست شده و همین موضوع خاصیت ارتجاعی پوست را کاهش می‌دهد. کاهش خاصیت ارتجاعی پوست باعث بروز چین و چروک‌های صورت خواهد شد. همچنین استرس باعث می‌شود که شما اخم کرده یا ابروی خود را بالا و پایین نمایید و در نهایت همین موضوع می‌تواند باعث بروز چین و چروک پیشانی گردد.

استرس چه تاثیراتی بر پوست صورت می‌گذارد؟

بثورات پوستی

استرس سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند؛ ضعف در سیستم ایمنی بدن می‌تواند باعث عدم تعادل باکتری‌های روده و پوست شود. در واقع عدم تعادل باکتری‌ها بر روی پوست شما باعث بروز بثورات پوستی یا جوش خواهد شد. همچنین تحقیقات دیگری در این زمینه انجام شده که نشان می‌دهند استرس باعث ایجاد یا تشدید برخی بیماری‌ها مانند اگزما، پسوریازیس و درماتیت تماسی می‌گردد که در نهایت این بیماری‌ها باعث ایجاد بثورات پوستی خواهند شد. کنترل استرس می‌تواند مانع از بروز بیماری‌های ذکر شده و همچنین بثورات پوستی شود.

استرس چه تاثیراتی بر پوست صورت می‌گذارد؟

ریزش و سفید شدن مو

تحقیقات نشان می‌دهند که استرس بر روی رنگدانه‌های مو به نام ملانین اثر می‌گذارند و باعث سفید شدن موهای شما حتی در سنین پایین خواهند شد. مطالعات دیگری در این زمینه انجام شده که نشان‌دهنده فعالیت عصبی سمپاتیک ناشی از استرس است؛ این فعالیت‌ها باعث ناپدید شدن سلول‌های تولیدکننده رنگدانه مو شده و همین موضوع می‌تواند باعث سفید شدن موهای شما شود. همچنین خبر بد دیگر این است که استرس می‌تواند چرخه رشد موهای شما را برهم بزند و در نهایت منجر به وضعیتی به نام تلوژن افلوویوم شود. تلوژن افلوویوم مسبب اصلی ریزش بیش از حد مو است. در ابتدا این احتمال وجود دارد که شما متوجه ریزش موهای خود نشوید اما به مرور با خالی شدن قسمت‌هایی از سر، اثرات منفی استرس را لمس می‌کنید.

استرس چه تاثیراتی بر پوست صورت می‌گذارد؟

اثرات دیگر استرس بر روی صورت شما

استرس و عوارض آن صرفا به موارد ذکر شده بالای ختم نمی‌شود بلکه می‌تواند باعث بروز آسیب‌های دیگری شود که نتیجه این آسیب‌ها بر روی پوست صورت شما اثرات منفی خواهد داشت. استرس می‌تواند باعث بروز اختلال عملکرد مفصل گیجگاهی فکی گردد. اختلال عملکرد مفصل گیجگاهی فکی نتیجه فشردن مکرر دندان‌های شماست که بر روی زیبایی فک شما موثر خواهد بود. در نتیجه بهتر است توجه ویژه‌ای نسبت به عوارض منفی این اقدامات داشته باشید.

استرس باعث بروز دندان قروچه می‌شود. در حقیقت افراد در زمان مقابله با استرس و اضطراب به دندان‌های خود فشار وارد می‌کنند تا بخشی از این استرس‌ها کاهش یابد. در این شرایط باید بتوانید بر روی فکر و تمرکز خود مسلط باشید و باعث بروز آسیب‌های ثانویه نگردید.

تغییرات شکل لب به دلیل گاز گرفتن یا کندن پوست لب‌ها بر روی زیبایی صورت شما موثر است. در واقع برخی افراد مضطرب در زمان مقابله با استرس، فرم لب‌های خود را خراب می‌کنند و همین موضوع بر روی زیبایی آنها اثرات منفی خواهد داشت.

استرس مزمن می‌تواند باعث برافروختگی صورت گردد و همین موضوع از جذابیت صورت شما می‌کاهد. بهتر است در زمان مقابله با استرس، عادت‌های تنفسی خود را اصلاح کنید زیرا تغییر ندادن عادات منفی باعث برهم خوردن زیبایی صورت شما در زمان ابتلا به استرس می‌گردد.

استرس چه تاثیراتی بر پوست صورت می‌گذارد؟

چگونه با استرس مقابله کنیم؟

برخی از اتفاقات باعث بروز استرس ناگهانی یا استرس مزمن خواهند شد و به طور کلی فرار از استرس غیرممکن است. برخی از اقدامات به شما کمک می‌کنند تا استرس را مدیریت کنید. روش‌های زیر را برای مقابله و مدیریت استرس امتحان کنید:

 • یک سبک زندگی سالم را برای خود در نظر بگیرید؛ این بدان معناست که شما باید از رژیم‌های غذایی سلامت استفاده کنید و خواب کافی را در برنامه روزانه خود قرار دهید.
 • ورزش به شما کمک می‌کند تا سطح هورمون استرس خود را مدیریت کنید. حتما ورزش و فعالیت‌های روزانه را به برنامه خود اضافه کنید تا بتوانید در برابر استرس‌های مزمن مقاوم باشید.
 • زمانی را برای آرام کردن خود در نظر بگیرید. اگر فکر می‌کنید تحت فشار استرس‌های روزانه خود هستید، زمانی را برای آرام کردن خود در نظر بگیرید. قرار گرفتن در یک محیط آرام یا انجام مدیتیشن می‌تواند به کاهش استرس شما کمک کند.
 • مشورت و صحبت با یک دوست می‌تواند استرس شما را کم کند. سعی کنید در شرایط حمله‌های ناشی از استرس با افراد مورد اعتماد مشورت و صحبت کنید تا بخش زیادی از استرس شما کاهش یابد.
 • مصرف مواد مخدر و الکل باعث تشدید استرس شما خواهد شد. شاید در ابتدا به نظر برسد که مصرف الکل یا مواد مخدر باعث آرام شدن شما می‌شود اما به مرور متوجه اثرات منفی آن بر روی حالات روحی خود خواهید شد.

استرس چه تاثیراتی بر پوست صورت می‌گذارد؟

جمع‌بندی

استرس بخش جدایی‌ناپذیر زندگی ماست. همچنین استرس می‌تواند آسیب‌های بسیاری به جسم و روح افراد وارد کند. ریزش مو، آکنه، بثورات پوستی و … از جمله آسیب‌های استرس بر روی پوست صورت است. شما می‌توانید با انجام برخی اقدامات و همچنین مصرف مکمل‌های ضد استرس به وضعیت خودتان کمک کنید. همچنین بهتر است در شرایط حاد با پزشک متخصص مشورت کنید.

منبع: وقت صبح

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.