۲۲۸۳۳۷
۳۵۶۱
۳۵۶۱

تاثیر چاقی بر سلامت روان، با خودت چه می‌کنی؟!

تا به حال فکر کردید که جامعه چه تاثیری بر نوع نگاه شما به خودتان و اندامتان دارد؟ تا به حال به تاثیر چاقی بر سلامت روان فکر کرده‌اید؟ سارا، یکی از افرادی است که تحث تاثیر جامعه از داشتن اندامی چاق ناراحت است.

تاثیر چاقی بر سلامت روان، با خودت چه می‌کنی؟!

تا به حال فکر کردید که جامعه چه تاثیری بر نوع نگاه شما به خودتان و اندامتان دارد؟ تا به حال به تاثیر چاقی بر سلامت روان فکر کرده‌اید؟ سارا، یکی از افرادی است که تحث تاثیر جامعه از داشتن اندامی چاق ناراحت است.
او می‌گوید: «من سارا هستم و با چاقی زندگی می‌کنم. دوست دارم قبل از این‌که از دنیا بروم بتوانم نگاه آدم‌ها را به افراد چاق تغییر بدهم.»
سارا از زمان کودکی در حال سر و کله زدن با مشکل چاقی خود بود. او از خودش می‌پرسید: «چرا این برای من اتفاق افتاده؟ چرا نمی‌توانم لاغرتر باشم ؟»
او حرف‌هایش را این‌طور ادامه می‌دهد: «در آخر هفته‌ها به عنوان یک نوجوان چه کاری انجام می‌دهید؟ شاید دوست داشته باشید با دوستانتان وقت بگذارید یا به خرید بروید، اما من از آن متنفر بودم. چون باید کنار دوستانم می‌ایستادم و می‌دیدم که آن‌ها لباس‌هایی زیبا می‌خرند. شاید به کفش‌ها و کیف‌ها هم نگاه می‌کردم.»
سارا برای رفع مشکل چاقی خود، رژیم غذایی و فیتنس را امتحان کرد. در قدم اول او توانست هشت و نیم کیلو کم کند . دراین‌باره می‌گوید: «اما هنوز خودم را دوست نداشتم . وقتی خودم را در آینه نگاه می‌کردم، می‌دیدم که لاغرتر شده‌ام، اما بیشتر از این می‌خواستم. می‌خواستم شبیه آدم‌‌های اینستاگرام باشم.»


تاثیر چاقی بر سلامت روان، با خودت چه می‌کنی؟!

سارا در این عکس، حدود هشت کیلو وزن کم کرده

تاثیر چاقی بر سلامت روان، با خودت چه می‌کنی؟!

سارا تصویری را که از خودش در آینه می‌بیند، دوست ندارد!

مبارزه با چاقی و سلامت روان
مبارزه با چاقی، سلامتی روانی سارا را با مشکل مواجه کرد. دراین‌باره چنین توضیح می‌دهد: «عادت کرده بودم هر روز مرحله لاغر شدنم را چک کنم. فکر می‌کردم چرا این کار را انجام می‌دهم؟! من در واقع با چک کردن اعداد ترازو که دوستشان نداشتم، هر روز خودم را تنبیه می‌کردم. برای کمک گرفتن به پزشک مراجعه کردم. آن‌ها به من می‌گفتند کاری نیست که ما بتوانیم برای تو انجام بدهیم.»

عادت کرده بودم هر روز مرحله لاغر شدنم را چک کنم. فکر می‌کردم چرا این کار را انجام می‌دهم؟! من در واقع با چک کردن اعداد ترازو که دوستشان نداشتم، هر روز خودم را تنبیه می‌کردم.

دسترسی به درمان چاقی، به جایی دارد که شما در آن زندگی می‌کنید، بستگی دارد. همه‌گیری کرونا درمان سارا را تحت تاثیر قرار داد .
سارا می‌گوید: «فکر می‌کنم یکی از اولین چیزهایی که آن‌ها آن را متوقف کردند، خدمات کنترل وزن بود چون حتما فکر می‌کردند دیگر به آن‌ها نیازی نداریم پس متوقفشان می‌کنیم. مردم می‌توانند بدون چنین خدماتی به زندگی‌شان ادامه بدهند.»
سارا هر روز با تاثیرات چاقی زندگی می‌کرد که دراین‌باره توضیح می‌دهد: «اگر می‌خواستم برای یک مهمانی ناهار به خانه دوستم بروم از خودم می‌پرسیدم: صندلی‌هایشان چه شکلی است؟ چون اگر روی یک صندلی بنشینم که برایم کوچک باشد، راحت نخواهم بود.»


تاثیر چاقی بر سلامت روان، با خودت چه می‌کنی؟!
چاقی؟ شاید نتیجه ژنتیک باشد
سارا می‌گوید که چاقی نتیجه ژنتیک و محیط است: « چاقی من به خاطر نداشتن اراده نیست . تقصیر من نیست. به خاطر بدن من است. در لحظه‌هایی که این‌طور فکر می‌کنم به آرامش خاطر می‌رسم به این دلیل که بالاخره می‌توانم سرزنش خودم را متوقف کنم.»
در انگلیس، یک نفر از هر چهار نفر دچار چاقی است. بسیاری از این افراد از شرایط خود رنج می‌برند.
سارا می‌گوید: «تو وارد اتاق می‌شوی و به خاطر آنچه به نظر می‌رسی، مورد قضاوت قرار می‌گیری. مردم فکر می‌کنند تو بی‌استعدادی ، تنبلی و خیلی زیاد غذا می‌خوری. فکر می‌کنند خودت باعث چاقی‌ات شده‌ای. فقط دلم می‌خواهد داد بزنم و بگویم: هیچ‌کدام از این چیزها درست نیست، قطعا هیچ‌کدامشان درست نیست، اما هیچ‌کس دوست ندارد این موضوع را بشنود.»

دوست دارم مردم بدانند هر کسی از نظر ظاهر و اندازه با دیگری متفاوت است. ما رنگ موی متفاوتی داریم، قدمان متفاوت است و هیچ‌کس با این موضوع مشکلی ندارد. دوست دارم مردم بدانند که چاقی افراد، تقصیر آن‌ها نیست.


نگاه جامعه به افراد چاق، اگر تغییر کند...
سارا همچنین درباره نگاه جامعه به زن‌های چاق می‌گوید: «می‌توانی وارد اتاقی بشوی که بیست زن در آن هستند و زیبایی همه آن‌ها از تو کمتر است، اما لاغرترند. واقعیت این است که همه مردهای داخل، آن زن‌ها را انتخاب می‌کنند، نه من را. به خاطر شکل و اندازه بدنم، مردم برای من ارزشی قائل نیست.»
سارا حالا وقتی در آینه نگاه می‌کند، دیگر به خودش خیره نمی‌شود. سارا تصویری را که از خودش در آینه می‌بیند، دوست ندارد.
و این موضوع به خاطر این نیست که خودش، اندامش را دوست ندارد، به این دلیل است که جامعه، آدم‌های چاق را کمتر دوست دارد.
سارا بر این موضوع تاکید می‌کند که آگاهی درباره چاقی باید تغییر کند. او می‌گوید: «دوست دارم مردم بدانند هر کسی از نظر ظاهر و اندازه با دیگری متفاوت است . ما رنگ موی متفاوتی داریم، قدمان متفاوت است و هیچ‌کس با این موضوع مشکلی ندارد. دوست دارم مردم بدانند که چاقی افراد، تقصیر آن‌ها نیست.»
سارا حالا در حال راه‌اندازی یک خیریه چاقی است چون فکر می‌کند که افراد چاق باید مورد حمایت قرار بگیرند.


تاثیر چاقی بر سلامت روان، با خودت چه می‌کنی؟!
تاثیر کاهش وزن بر سلامت روان چقدر است؟
خب، طبیعی است که رسیدن به وزن ایده‌آلتان یا کم کردن وزن می‌تواند باعث افزایش اعتماد به نفس شود.
افرادی که وزن زیادی از دست می‌دهند و وزن خود را حفظ می‌کنند، مورد ستایش قرار می‌گیرند. با توجه به اینکه کم کردن وزن خیلی سخت است، هر کسی در این مبارزه پیروز شده باشد، به عنوان یک فرد موفق شناخته می‌شود.
فقط کافی است تلویزیون را روشن کنید یا یک مجله را ورق بزنید تا نمودِ این نوع تفکر را در عمل ببینید.

چگونه کاهش وزن می‌تواند سلامت روان را تقویت کند؟
ارتباط بین کاهش وزن و شادی فقط تحت تاثیر رسانه‌ها نیست.

در آغاز، مردم خیلی از من تعریف کردند که چیز خوبی بود. خواهرم به من تلفن می‌زد و تشویقم می‎‌کرد، اما بعد از مدتی این کار را انجام نداد. فکر می‌کردم چرا تشویق‌هایش متوقف شده؟! آیا من دوباره چاق شده‌ام؟

اغلب افرادی که به کلینیک‌های لاغری مراجعه می‌کنند اعتماد به نفس کمی دارند، اما وقتی وزن کم کردند، فرد دیگری می‌شوند. آن‌ها اینطور فکر می‌کنند که می‌توانند هر کاری انجام دهند، شغل خود را تغییر دهند، یا نحوه لباس پوشیدنشان را تغییر دهند که مجموعه‌ای از تغییرات در زندگی آن‌هاست.
«دیو والر»، درمانگر اختلالات خوردن دراین‌باره می‌گوید: « فوایدی که افراد با کاهش وزن به دست می‌آورند ، شامل بهبود عزت نفس ، خلق و خوی با ثبات‌تر، بهبود تصور از اندامشان و بهبود کلی کیفیت زندگی است.»
با این حال، مهم است که بدانیم تغییر در وزن ممکن است برخی از چالش‌ها را نیز به همراه داشته باشد، به‌خصوص اگر این کار را بدون پشتیبانی انجام می‌دهیم. ارزش این را دارد که تنظیمات روانشناختی لازم را در این راه انجام دهید.»


تاثیر چاقی بر سلامت روان، با خودت چه می‌کنی؟!
خرید لباس برای افراد چاق، یک شمشیر دو لبه
«اِما»، 30 ساله از ایرلند، یک سوم از وزن خود را در دانشگاه از دست داد، در مدت دو سال از 100 کیلوگرم به 65 کیلوگرم رسید. او در طول دوران کودکی و نوجوانی، امید خود را برای کاهش وزن از دست داده بود.
«اِما» می‌گوید: «در ابتدا کاهش وزنم سریع بود، بعد از آن، کمی کندتر شد.»
در ابتدا، کاهش وزن حس خیلی خوب به او می‌داد، همه تشویقش می‌کردند، اما این تشویق‌ها ادامه نیافت. «اِما» چه حسی داشت؟ می‌گوید: «در آغاز، مردم خیلی از من تعریف کردند که چیز خوبی بود. خواهرم به من تلفن می‌زد و تشویقم می‎‌کرد، اما بعد از مدتی این کار را انجام نداد. فکر می‌کردم چرا تشویق‌هایش متوقف شده؟! آیا من دوباره چاق شده‌ام؟»
برای افرادی که در حال کاهش وزن هستند، هیجان خرید لباس جدید، نوعی شمشیر دو لبه است.
«اِما» می‌گوید: «وقتی می‌توانستم لباس‌هایی با سایز کوچک‌تر بخرم، برایم شگفت‌انگیز بود، اما بعد از مدتی، وقتی می‌خواستم دوباره آن لباس‌ها را بپوشم و اندازه‌ام نمی‌شد، احساس می‌کردم دچار شکستی بزرگ شده‌ام.»

خطرات روانشناختی کاهش وزن
افرادی که وزن کم می‌کنند ممکن است با افزایش توجه دیگران، فشار برای حفظ وزن خود و همچنین ترس از افزایش وزن یا عدم موفقیت مواجه شوند.
در بدترین سناریو، کاهش سریع وزن می‌تواند «اعتیادآور» باشد و افراد را به سمت رفتارهای بی‌نظم سوق دهد.
«دیو والر»، درمانگر اختلالات خوردن دراین‌باره می‌گوید: «کاهش وزن اگر اصولی باشد و با دقت مدیریت شود، توسط یک متخصص تغذیه، یا پزشک عمومی به مدت طولانی و به آهستگی صورت بگیرد، خطرات کمتری به همراه دارد
موضوع دیگری هم وجود دارد؛ اشخاصی که وزن کم می‌کنند، دچار شلی پوست می‌شوند، شاید لازم باشد مورد جراحی قرار بگیرند، بنابراین آن‌ها باید فرایند دیگری را هم طی کنند.

بیشتر بخوانید: محاسبه وزن ایده‌آل
بیشتر بخوانید: شانزده ترفند برای کاهش وزن پس از زایمان
بیشتر بخوانید: اضافه وزن در بارداری


تاثیر چاقی بر سلامت روان، با خودت چه می‌کنی؟!
کاهش وزن بدون از دست دادن آرامش ذهنی
«اِما» درباره روند کاهش وزن خود می‌گوید: «طی دو سالی که وزنم کم می‌شد، در کل شاید شش ماه مربی داشتم. او عالی بود و مطمئن می‌شود که به خودم زیاد فشار نمی‌آورم.»
«اِما» از خودش عکس می‌گرفت تا پیشرفت کاهش وزنش را ارزیابی کند. علاوه بر این، ورزش هم (وزنه‌برداری) می‌کرد. «اِما» می‌گوید: «فقط چیزی را انتخاب کنید که برای شما جالب باشد ، و یک شبکه پشتیبانی داشته باشید. شاید بخواهید این کار را با یکی از دوستانتان انجام دهید. با این روش، انگیزه بیشتری به دست می‌آورید.»

اگر دچار افزایش وزن هستید، متخصصان تناسب اندام در کلینیک نی نی بان می‌توانند به کاهش وزش ما کمک کنند.

منبع: patient

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.