۲۲۸۶۵۸
۱۰۶۶۱
۱۰۶۶۱

جراحی لثه چیست؟ قیمت و هزینه جراحی لثه در سال ۱۴۰۳ و ۱۴۰۲

چرا لثه عقب نشینی می کند؟ عقب رفتگی لثه چگونه درمان می شود؟ چه نوع جراحی برای درمان بیماری لثه استفاده می شود؟ چگونه می توان از تحلیل لثه جلوگیری کرد؟ هزینه جراحی لثه در سال ۱۴۰۳ و ۱۴۰۲ چقدر است؟

جراحی لثه چیست؟ قیمت و هزینه جراحی لثه در سال 1403 و 1402

چرا لثه عقب نشینی می کند؟ عقب رفتگی لثه چگونه درمان می شود؟ چه نوع جراحی برای درمان بیماری لثه استفاده می شود؟ چگونه می توان از تحلیل لثه جلوگیری کرد؟ هزینه جراحی لثه در سال 1403 و 1402 چقدر است؟
تحلیل لثه فرآیندی است که در آن حاشیه بافت لثه که دندان ها را احاطه کرده است از بین می رود ، یا عقب می افتد ، بیشتر دندان یا ریشه دندان نمایان می شود.
هنگامی که تحلیل لثه رخ می دهد ، شکاف هایی بین دندان ها و خط لثه ایجاد می شود و تجمع باکتری های بیماری زا را آسان می کند. در صورت عدم درمان ، بافت حمایتی و استخوان دندان می تواند به شدت آسیب ببیند و در نهایت ممکن است منجر به از دست رفتن دندان شود.

در این مقاله می‌خوانید:

جراحی لثه چیست؟ قیمت و هزینه جراحی لثه در سال 1403 و 1402

درباره جراحی لثه بیشتر بدانیم

تحلیل لثه یک مشکل شایع دندان است. اکثر مردم نمی دانند که دچار تحلیل لثه هستند زیرا به تدریج رخ می دهد. اولین علامت عقب ماندگی لثه معمولاً حساسیت به دندان است یا ممکن است متوجه ظاهر طولانی تر از حد معمول دندان شوید. به طور معمول ، یک بریدگی در نزدیکی خط لثه احساس می شود.

تحلیل لثه چیزی نیست که بخواهید نادیده بگیرید. اگر فکر می کنید لثه های شما در حال عقب نشینی است ، با دندانپزشک خود وقت بگیرید. درمان هایی وجود دارد که می تواند لثه را ترمیم کرده و از آسیب بیشتر جلوگیری کند.

چرا لثه ها عقب نشینی می کنند؟

عوامل متعددی می توانند باعث عقب نشینی لثه شوند ، از جمله:

بیماریهای پریودنتال

اینها عفونت های باکتریایی لثه هستند که بافت لثه را از بین می برند و استخوان نگهدارنده که دندان های شما را در جای خود نگه می دارد ، تخریب می کنند. بیماری لثه عامل اصلی تحلیل لثه است. ژن های شما برخی از افراد ممکن است بیشتر مستعد بیماری لثه باشند. در حقیقت ، مطالعات نشان می دهد که 30 درصد از افراد مستعد بیماری لثه هستند ، صرف نظر از میزان مراقبت از دندان هایشان.

بیشتر بخوانید: عفونت لثه در کودکان، علت ها و راه های درمان

جراحی لثه چیست؟ قیمت و هزینه جراحی لثه در سال 1403 و 1402

مسواک زدن تهاجمی

اگر دندانهای خود را خیلی سخت یا به روش اشتباه مسواک بزنید، می تواند باعث از بین رفتن مینای دندان و عقب نشینی لثه ها شود.

عدم مراقبت کافی از دندان

مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستشوی نامناسب با دهانشویه آنتی باکتریال باعث می شود که پلاک به آسانی تبدیل به جرم  شود. - ماده ای سخت که بر روی و بین دندان شما ایجاد می شود و تنها با یک تمیز کردن حرفه ای دندان قابل حذف است. می تواند منجر به تحلیل لثه شود.

مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستشوی نامناسب با دهانشویه آنتی باکتریال باعث می شود که پلاک به آسانی تبدیل به جرم  شود.

تغییرات هورمونی

نوسانات سطح هورمون های زنانه در طول عمر یک زن ، مانند بلوغ، بارداری و یائسگی، می تواند لثه ها را حساس تر کرده و در برابر تحلیل لثه آسیب پذیرتر باشد.

مصرف دخانیات

مصرف کنندگان دخانیات بیشتر دارای پلاک چسبنده ای بر روی دندان های خود هستند که برداشتن آن دشوار است و می تواند باعث عقب رفتن لثه شود.

بیشتر بخوانید: قیمت لمینت دندان متحرک چقدر است؟

جراحی لثه چیست؟ قیمت و هزینه جراحی لثه در سال 1403 و 1402

دندان قروچه 

محکم کردن یا ساییدن دندان ها می تواند فشار زیادی به دندان وارد کند و باعث عقب نشینی لثه ها شود.

دندان های کج یا نیش نامرتب

وقتی دندانها به طور مساوی به هم نچسبند، نیروی زیادی می تواند بر روی لثه و استخوان وارد شود و باعث عقب نشینی لثه ها شود.

سوراخ شدن لب یا زبان

جواهرات می توانند به لثه ها صدمه بزنند و آنها را تا حدی تحریک کنند که بافت لثه از بین برود.

بیشتر بخوانید: جرم گیری دندان چند وقت یکبار است؟

جراحی لثه چیست؟ قیمت و هزینه جراحی لثه در سال 1403 و 1402

علائم تحلیل لثه

برای اکثر بیماران، تحلیل لثه یک مسئله حاد نیست. لثه‌ها در طول سال‌ها به تدریج به سمت عقب می‌روند و این روند آنقدر به تدریج است که شخص مشکلی احساس نمی‌کند تا زمانی که علائمی ایجاد شود. این علائم عبارتند از: 

 • حساسیت زیاد
 • ریشه‌های آشکار یا قابل مشاهده دندان‌ها
 • تحرک دندان
 • حفره‌های زیر خط لثه
 • تغییرات ظاهری مانند بلندتر شدن دندان‌ها یا تغییر رنگ آن‌ها

در طول ویزیت دندانپزشکی، پزشک سابقه پزشکی شما و هر نوع نشانه‌ای از تحلیل لثه را بررسی می‌کند تا مشخص شود که آیا به جراحی لثه نیاز دارید، یا نه.

بیشتر بخوانید: خدمات شبانه روزی vip دندانپزشکی شامل چه مواردی می‌شود؟

جراحی لثه چیست؟ قیمت و هزینه جراحی لثه در سال 1403 و 1402

آماده شدن برای جراحی لثه

قبل از انجام جراحی لثه، دندانپزشک ابتدا دندان‌های شما را معاینه می‌کند تا از بی‌خطر بودن جراحی مطمئن شود. در طول این معاینه، دندانپزشک این فرایند را انجام می‌دهد:

 • تاریخچه پزشکی شما را بررسی و معاینه فیزیکی انجام می‌دهد.
 • دندان‌ها، دهان و فک را برای بررسی سلامت آن‌ها معاینه می‌کند.
 • هر گونه عفونت، آبسه، یا سایر ضایعات را که می‌تواند بهبود جراحی را پیچیده‌تر کند، بررسی می‌کند.
 • در مورد خطرات و مزایای جراحی لثه با شما صحبت می‌کند و برای انجام جراحی از شما می‌خواهد فرم رضایتنامه پر کنید. 

بیشتر بخوانید: آیا با هیدروژن پراکسید دندان ها سفیدتر می شود؟

جراحی لثه چیست؟ قیمت و هزینه جراحی لثه در سال 1403 و 1402

در حین جراحی چه اتفاقی می افتد؟

بسته به نوع روش مورد استفاده در جراحی، طیف وسیعی از موارد ممکن است رخ دهد. بیشتر جراحی‌های لثه حدود 2 ساعت طول می‌کشد.

 • در برخی موارد، ممکن است بی‌هوشی عمومی نیاز باشد. در موارد دیگر، جراحی فقط شامل استفاده از بی‌حس‌کننده موضعی برای بی‌حس کردن لثه است. تزریق داروی بی‌حس‌کننده می‌تواند کمی ناراحت‌کننده باشد.
 • در طول این عمل، دندانپزشک برای کاهش خطر عفونت از تجهیزات استریل استفاده می‌کند.
 • پس از ایجاد برش‌های کوچک در امتداد خط لثه، دندانپزشک لثه‌ها را از روی دندان‌ها بلند می‌کند تا ریشه‌ها را بهتر ببیند تا بتواند جرم، پلاک یا عفونت را از بین ببرد و پاک کند.
 • پس از این تمیز کردن عمیق، جراح روش‌های دیگری مانند تغییر شکل لثه، روش‌های بازسازی استخوان یا سایر روش‌های برنامه‌ریزی شده را انجام می‌دهد.
 • بعد از اتمام جراحی، دندانپزشک لثه‌ها را با استفاده از نخ‌های ظریف بخیه می‌زند. این بخیه‌ها بین ۷ تا ۱۰ روز پس از جراحی کشیده می‌شوند. 

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص دندانپزشکی

جراحی لثه چیست؟ قیمت و هزینه جراحی لثه در سال 1403 و 1402

مراقبت پس از جراحی لثه

پس از هر درمان، دندانپزشک دستورالعمل‌های دقیقی را در مورد چگونگی مراقبت از دندان‌ها به شما ارائه می‌دهد. زمان بهبودی لثه به مقدار جراحی لثه بستگی دارد.

به طور معمول، لازم است در روزهای پس از جراحی لثه، داروهای مسکن مصرف کنید. دندانپزشک قبل از ترک مطب، یا مرکز جراحی با شما در مورد داروهایی که باید مصرف کنید، صحبت می‌کند. به طور کلی ممکن است دندانپزشک این موارد را توصیه کند:

 • استفاده از دهانشویه ضد عفونی‌کننده برای تمیز نگه داشتن ناحیه تحت درمان و جلوگیری از عفونت
 • اجتناب از انجام ورزش شدید
 • خوردن غذاهای نرم در روزهای بعد از جراحی
 • عدم مصرف سیگار 

دندانپزشک یک ویزیت دیگر برای ۱ تا ۲ هفته بعد تعیین می‌کند. در طول این ویزیت، نحوه بهبود لثه‌ها بررسی می‌شود و در صورت نیاز، دندانپزشک بخیه‌ها را می‌کشد.

برخی از افراد ممکن است نسبت به دمای سرد یا گرم حساسیت دندانی داشته باشند که ممکن است با استفاده از خمیردندان‌های ضد حساسیت، تسکین پیدا کند.

لثه‌ها بعد از جراحی، ظاهری متفاوت خواهند داشت و شما نیز احساس متفاوتی دارید. به تدریج لثه‌ها و دندان‌ها بهبود می‌یابند، سفت و محکم‌تر و قوی‌تر می‌شوند. برخی از افراد ممکن است نسبت به دمای سرد یا گرم حساسیت دندانی داشته باشند که ممکن است با استفاده از خمیردندان‌های ضد حساسیت، تسکین پیدا کند.

آیا می توان از بیماری لثه پیشگیری کرد؟

بیماری‌های لثه به دلیل رشد بیش از حد باکتری و پلاک ایجاد می‌شود، بنابراین بهداشت مناسب دهان معمولا در پیشگیری از این بیماری موثر است. در بیشتر موارد، مراقبت منظم از دندان‌ها همراه با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دو بار در روز برای جلوگیری از بروز بیماری لثه کافی است.

جراحی لثه چیست؟ قیمت و هزینه جراحی لثه در سال 1403 و 1402

 

هزینه جراحی لثه در سال ۱۴۰۳ و ۱۴۰۲ چقدر می‌شود؟

برای اطلاع دقیق از هزینه جراحی لثه باید به نکات مهمی توجه کنید:

 • عمق بیماری شما چقدر است؟
 • چند بخش لثه درگیر شده است؟
 • چند سال‌تان است؟
 • بیماری زمینه‌ای دارید؟
 • حداقل چند جلسه درمانی و جراحی نیاز دارید؟

اگر قصد انجام جراحی لثه را دارید، می‌توانید با مراجعه به دندانپزشکی تخصصی دکتر آیدین مغانی در زمینه جراحی لثه آشنا شوید و از ایشان مشاوره بگیرید.

جراحی لثه چیست؟ قیمت و هزینه جراحی لثه در سال 1403 و 1402

اگر بیماری لثه درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟ 

در صورت عدم درمان، بیماری‌های لثه می‌تواند به ایجاد انواع مشکلات سلامتی مانند بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت و تولد نوزادان زودرس و کم‌وزن منجر شود. بیماری لثه همچنین می‌تواند به یک وضعیت سلامتی جدی تبدیل شود که بر دندان‌ها، لثه‌ها و استخوان‌ها تاثیر می‌گذارد و به عفونت و مرگ استخوان و بافت می‌انجامد. این موارد ممکن است به جراحی گسترده برای ترمیم و درمان بیماری نیاز داشته باشد.

کاهش عوامل خطر، حفظ بهداشت دهان و دندان و انجام جلسات روتین دندانپزشکی می‌تواند خطر و شدت بیماری لثه را کاهش دهد.

خلاصه

عواملی مانند عفونت‌های باکتریایی، مسواک زدن تهاجمی، عدم مراقبت کافی از دندان، مصرف دخانیات و تغییرات هورمونی، باعث تحلیل لثه می‌شوند. تحلیل لثه معمولا آنقدر به تدریج اتفاق می‌افتد که اشخاص تا بروز علائم متوجه آن نمی‌شوند. این علائم شامل آشکار شدن ریشه‌های دندان، تحرک دندان و ایجاد حفره‌های زیر خط لثه است که برای برطرف شدن آن‌ها باید جراحی لثه انجام دهید. 

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: medicalnewstoday.com

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.