۲۲۹۵۵۴
۴۸۴۱
۴۸۴۱

درمان های غیر جراحی دیسک کمر

همیشه این امکان وجود دارد که افراد دچار دیسک کمر شوند و حداقل درد را تجربه کنند یا اصلاً درد نداشته باشند، به طوری که هرگز متوجه نشوند که دیسک کمر دارند. در این مقاله با درمان های غیر جراحی دیسک کمر آشنا می‌شوید.

درمان های غیر جراحی دیسک کمر

همیشه این امکان وجود دارد که افراد دچار دیسک کمر شوند و حداقل درد را تجربه کنند یا اصلاً درد نداشته باشند، به طوری که هرگز متوجه نشوند که دیسک کمر دارند. در این مقاله با درمان های غیر جراحی دیسک کمر آشنا می‌شوید.
موارد دیگر شدت بیشتری دارند و باعث درد شدید می‌شوند، اغلب در قسمت بالایی پشت نزدیک گردن یا در پایین‌ترین قسمت پشت. علائم دیگر می‌تواند شامل بی حسی یا ضعف در اندام‌ها باشد.

شایع‌ترین علل دیسک کمر را میدانید؟

شایع‌ترین علل فتق دیسک نسبتاً ساده است:

سن. دیسک‌ها به تدریج در طول زمان تحلیل می‌روند، بنابراین احتمال ایجاد ترک‌ها و شکاف‌ها در لایه‌های بیرونی دیسک‌ها به دلیل افزایش سن و سایش روی ستون فقرات زیاد است.

اگر افرادی که قبلاً دچار انحطاط طبیعی دیسک‌های خود شده‌اند، حرکات فیزیکی مخرب انجام می‌دهند، فتق دیسک اغلب می‌تواند نتیجه آن باشد.

دومین اتفاق رایج، حوادث آسیب زا است ، مانند تصادفات رانندگی یا سقوط، و همچنین فشار دادن به دیسک در طول یک حرکت فیزیکی مانند بلند کردن نادرست چیزی بسیار سنگین. سن همچنین می‌تواند فتق دیسک را بیشتر کند. اگر افرادی که قبلاً دچار انحطاط طبیعی دیسک‌های خود شده‌اند، حرکات فیزیکی مخرب انجام می‌دهند، فتق دیسک اغلب می‌تواند نتیجه آن باشد.

رادیکولوپاتی علائم و شرایط مختلفی را توصیف می‌کند که همگی از «نیشگون گرفتن یک ریشه عصبی در ستون فقرات» ناشی می‌شوند. این می‌تواند در نقاط مختلف ستون فقرات رخ دهد و افراد ممکن است علائمی مانند تشعشع درد، بی حسی و ضعف را تجربه کنند.

درمان های غیر جراحی دیسک کمر

کار دیسک کمر چیست؟

 • مانند کمک فنر ضربه‌های وارد شده به ستون فقرات را می‌گیرد، بنابرین ما یکنواخت راه می‌رویم.
 • باعث می‌شود که ما به جلو و عقب و چپ و راست بتوانیم خم شویم و بچرخیم در واقع دیسک یک بلبرینگ زنده است.
 • هر دیسک مانند اهرم‌های کوچکی در حرکات ستون فقرات عمل می‌کند و باعث می‌شود که ما بتوانیم اجسام سنگین را بلند کنیم.
 • هنگام بلند کردن اجسام سنگین، به دیسک که ساختمانی قابل فشرده شدن هست فشار وارد می‌شود، در نتیجه مهره‌ها که قابل فشرده شدن نیستند از شکستگی محافظت می‌شوند.

درمان های غیر جراحی دیسک کمر

شایع‌ترین علائم دیسک کمر را بشناسید

شایع‌ترین علائم دیسک کمر عبارتند از کمر درد و دردی که از کمر به اندام‌های تحتانی که اصطلاحا درد سیاتیک نامیده می‌شود.

شایع‌ترین علائم دیسک کمر کمر درد و دردی‌ست از کمر به اندام‌های تحتانی که اصطلاحا درد سیاتیک نامیده می‌شود.

این درد از داخل کمر به پشت باسن و سپس پشت ران تیر می‌کشد سپس از آنجا به پشت ساق پا می‌رود.

د یسک‌های کمر خفیف معمولا به صورت درد‌های دائمی نیستند. بلکه بیمار مدتی درد دارد و مدتی خوب است.

درد کمر ممکن است همراه با درد سیاتیک باشد یا گاهی فقط بیمار درد کمر دارد و در بعضی از بیماران فرد فقط درد اندام تحتانی دارد، بدون اینکه سابقه کمر درد داشته باشد.

درمان های غیر جراحی دیسک کمر

درمان و دارو‌های دیسک کمر

وقتی صحبت از فتق دیسک به میان می‌آید، اولین قدم درمانی تقریباً جهانی، دارو درمانی است. به طور کلی [اول]علاوه بر دارو‌های ضد التهابی، دارو‌های ضد التهابی را توصیه می‌کنند.

مسکن‌های غیر مخدر. به طور کلی یک یا چند دارو همراه با دستورالعمل‌هایی برای جلوگیری از فشار اضافی به ناحیه تجویز می‌شود.

وقتی صحبت از دیسک به میان می‌آید، اولین درمانی تقریباً جهانی، دارو درمانی است.

تزریق استروئید مرحله دوم است . اگر بیماران در عرض سه یا چهار هفته [پس از مصرف دارو] احساس بسیار بهتری داشته باشند، بدیهی است که تزریقی انجام نمیشود.

اما همه بهتر نمی‌شوند، یا ممکن است تا حدودی بهتر باشند، و همچنان رنج می‌برند. سپس تزریق استروئید را پس از حدود چهار تا شش هفته علائم توصیه می‌شود تزریقاتی مانند این‌ها مستقیماً در ناحیه اطراف اعصاب نخاعی انجام می‌شود و اغلب توسط سونوگرافی یا فلوروسکوپی اشعه ایکس هدایت می‌شود.

بیشتر بخوانید: بالش طبی برای دیسک کمر؛ انواع، قیمت و مزایا

حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد بیماران با این روش‌ها و بعد از حدود دو ماه تقریباً کاملاً بهبود می‌یابند. ممکن است مقداری کمردرد طولانی مدت وجود داشته باشد و برای جلوگیری از عود نیاز به تغییر سبک زندگی باشد، اما حدود ۵۰ درصد از بیماران در یک ماه بهبود می‌یابند و ۳۰ درصد دیگر پس از ماه دوم احساس بهتری دارند.

این حدود ۲۰ درصد از بیمارانی است که هنوز از درد رنج می‌برند و باید به گزینه‌های درمانی دیگر، از جمله درمان جایگزین یا جراحی روی آورند.

درمان های غیر جراحی دیسک کمر

کنترل اولیه درد برای فتق دیسک کمر

کنترل درد شدید، فوری‌ترین نیاز در هنگام بروز علائم است. گزینه‌های اولیه کنترل درد احتمالاً شامل موارد زیر است!

دارو‌های ضد درد: پزشک ممکن است دارو‌های ضد التهابی غیر استروئیدی بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن را برای درمان درد و التهاب توصیه کند.

پزشک ممکن است دارو‌های ضد التهابی غیر استروئیدی بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن را برای درمان درد و التهاب توصیه کند.

شل کننده‌های عضلانی: اسپاسم عضلانی ممکن است همراه با فتق دیسک کمر باشد و این دارو‌های تجویزی ممکن است اسپاسم‌های دردناک را تسکین دهند.

بیشتر بخوانید: انتخاب نوع زایمان، با دیسک کمر سزارین میشم؟

گرما درمانی: استفاده از گرما می‌تواند به تسکین اسپاسم دردناک عضلانی پس از ۴۸ ساعت اول کمک کند.

برای درد شدید بهتر است استراحت به یک یا دو روز محدود شود، زیرا استراحت طولانی منجر به سفتی و درد بیشتر می‌شود.


پد‌های گرمایشی، کمپرس گرم و روکش‌های حرارتی چسبی همگی گزینه‌های خوبی هستند. گرمای مرطوب، مانند حمام آب گرم، ممکن است ترجیح داده شود.

گرما و یخ: برخی افراد دریافتند بسته‌های سرد و گرم متناوب حداکثر تسکین درد را فراهم می‌کند.

استراحت در بستر: برای درد شدید بهتر است به یک یا دو روز محدود شود، زیرا استراحت طولانی منجر به سفتی و درد بیشتر می‌شود. پس از آن مرحله، فعالیت سبک و حرکت مکرر با استراحت در صورت نیاز توصیه می‌شود.
از بلند کردن اجسام سنگین و ورزش‌های سنگین باید اجتناب شود.

درمان های غیر جراحی دیسک کمر

درمان‌های اضافی برای فتق دیسک کمر

این درمان‌های دیگر اغلب برای تسکین درد طولانی مدت مفید هستند:

فیزیوتراپی: آموزش کشش‌های هدفمند و تمرینات توانبخشی مهم است. این برنامه همچنین ممکن است راه‌های ایمن تری را برای انجام فعالیت‌های معمولی مانند بلند کردن و راه رفتن به بیمار آموزش دهد.

هدف از تزریق استروئید اپیدورال، تسکین درد کافی برای بیمار است تا بتواند در توانبخشی پیشرفت کند.

تزریق اپیدورال: دارو‌های استروئیدی می‌تواند در برخی موارد باعث تسکین درد شود. هدف از تزریق استروئید اپیدورال، تسکین درد کافی برای بیمار است تا بتواند در توانبخشی پیشرفت کند. اثرات متفاوت است و تسکین درد موقتی است.

بیشتر بخوانید: طب سوزنی برای کمر درد و هرآنچه باید درباره آن بدانید

دستکاری ستون فقرات: توسط متخصص کایروپراکتیک یا استئوپات انجام می‌شود نیز ممکن است درد را کاهش داده و محیط درمانی بهتری را فراهم کند.

طب سوزنی: در طب سوزنی از سوزن‌های نازک به اندازه مو استفاده می‌شود که در نزدیکی ناحیه درد وارد پوست می‌شوند. سازمان غذا و داروی ایالات متحده طب سوزنی را به عنوان درمانی برای کمردرد تایید کرده است.

ماساژ درمانی: می‌تواند با افزایش گردش خون، شل کردن عضلات و آزادسازی مسکن‌های طبیعی بدن به نام اندورفین، کمردرد را کاهش دهد.

درمان های غیر جراحی دیسک کمر

ورزش و فیزیوتراپی و تاثیر آنها در دیسک کمر

هم ورزش و هم فیزیوتراپی می‌توانند نقش مهمی در بهبود فتق دیسک و درد مرتبط با آن داشته باشند، اما هر دو باید با دقت و در زمان مناسب انجام شوند. توصیه میشود که "معمولاً بیمار را خیلی زود برای فیزیوتراپی تحت فشار قرار ندهید و از بیمار بخواهید تمرینات خود را انجام دهد. "

ورزش و فیزیوتراپی می‌توانند نقش مهمی در بهبود دیسک داشته باشند، اما باید با دقت و در زمان مناسب انجام شوند.

با این حال که فیزیوتراپیست‌های خوب می‌دانند که آیا برای فیزیوتراپی فشرده خیلی زود است. روش‌های دیگر مانند گرما، ماساژ و کشش می‌توانند در مراحل اولیه موثر باشند و به کاهش درد کمک کنند.

حتی اگر بیماران مبتلا به فتق دیسک درد دارند و ممکن است به استراحت در رختخواب تمایل داشته باشند، این یک اقدام ضد شهودی است.

راه رفتن اندازه گیری شده و کشش ملایم در طول مرحله بهبودی مفید است، در حالی که عدم حرکت فیزیکی کامل می‌تواند اثرات فتق دیسک را بدتر کند.

درمان های غیر جراحی دیسک کمر

درمان‌های جایگزین برای درمان دیسک کمر

وقتی صحبت از فتق دیسک به میان می‌آید، اثرات درمان‌های جایگزین مانند کایروپراکتیک، طب سوزنی، و ماساژ عموماً محدودتر است، اما می‌توانند تا حدودی تسکین کوتاه‌مدت و تسکین موقت علائم را ارائه دهند و برای برخی افراد تأثیر بیشتری خواهند داشت. نسبت به دیگران، بهتر است در ابتدا درمان‌های زیادی انجام ندهید.

با این حال، بعداً اگر درد ادامه داشت یا درمان‌ها موفقیت آمیز نبودند، این راه حل‌ها ممکن است به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی ثانویه توصیه شوند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.